IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Убиства и затварања поради конвертирање?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Убиства и затварања поради конвертирање?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Убиства и затварања поради конвертирање?
    Испратена: 08.Мај.2011 во 13:57


Дали според вашата вера, вашето уверување, светоглед ... е дозволено убивање, тепање, психичко малтретирање или физичко затворање на лица кои сакаат да конвертираат (да ја сменат верата)?

Денес проби веста дека во Египет поново се убијени 9 лица, кои се наоѓале во една Христијанска црква во моментите кога таа била нападната и запалена!

Изворите кои се трудат да ги оправдаат (и заштитат ) напаѓачите, изјавуваат дека радикалните исламисти тоа злодело го направиле бидејќи христијаните во црквата присилно затвориле една жена (христијанка) која - стапувајќи во брак - сакала да конвертира во верата на напаѓачите!

Како гледате вие на овој крвав и присилен феномен?

Дали има некој право некому да му го забранува правото на слободен верски избор и дури поради тој избор да биде затваран или дури убиван?

Јас лично сум уверен - и знам - дека има многу луѓе кои најрадо би ја презеле Верата на БОЖЈОТО Евангелие (Христос) за сопствена, но поради агресијата и репресалиите на сопствената традиција, тие тоа јавно не го прават. Имате ли вие можеби информации и сознанија кои го покажуваат баш спротивното?

Што мислите: од каде потекнуваат ваквите злодела?

Јас сум уверен дека ваквиот антихристијански, агресивен и животонепријатен однос на верските крвави фанатици (без разлика од која традиција тие доаѓаат) - според Верата Христова - е недопустлив и потполно погрешен!


Како гледате вие на овој неубав феномен?   
      

Одново убиства и палење на Христијански објекти! (на германски)
Изменето од spiros - 08.Мај.2011 во 14:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2011 во 21:30
Ubava tema brate spirose. Moe mislenje e deka sekoj treba da ja praktikuva svojata vera, se do momentot dodeka so toa prakticiranje ne im nastetuva na drugite.

Za zal deneska sme svedoci deka verata ima golema uloga vo mnogu konflikti, duri nekoi se inspirirani od nejze.

Vo slucajov koj go naveduvas, se raboti za ludacki fanatizam, koj e samo kapka vo moreto na verskiot fanatizam koj se slucuva sekoj den.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.