IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Вашето искуство со Opel Vectra 2.0 dti ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вашето искуство со Opel Vectra 2.0 dti ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
icxcnika33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вашето искуство со Opel Vectra 2.0 dti ???
    Испратена: 30.Април.2011 во 01:04
Сакам да купам Opel Vectra 2.0 dti sedan.Барам ваше мислење и било какви информации во врска со овој модел:реална цена во сооднос на километража и година на производство,перформанси,потрошувачка,недостатоци,најчести проблеми...и сл.
Благодарност за вашите одговори
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 01:08
Najcesti problemi se ...Bos pumpa ...i elektronikaokolu nea ...

Popravka cini od 600 do 900 evra ....

Изменето од laki_bu - 30.Април.2011 во 01:10
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 01:52
Не кажа година на производство... а тоа менува баш многу...

Генерално имам само еден збор за колава : КУПУВАЈ!

Проблемот со бошот го имаше еден мој другар на Вектра Б 2001ва, го средија за 200 евра. А и тоа не значи дека секаде се појавува.  Ако е муабетот за Б вектра, поубаво ќе си помниниш со 1.7 турбодизел.
Ај утре на рајат ќе ти објаснам и за цени и за се, само ти ќе ми кажиш дали мислиш за Вектра до 2002ра или над 2003та....намигнување
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 02:00
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Не кажа година на производство... а тоа менува баш многу...Генерално имам само еден збор за колава : КУПУВАЈ!Проблемот со бошот го имаше еден мој другар на Вектра Б 2001ва, го средија за 200 евра. А и тоа не значи дека секаде се појавува.  Ако е муабетот за Б вектра, поубаво ќе си помниниш со 1.7 турбодизел.Ај утре на рајат ќе ти објаснам и за цени и за се, само ти ќе ми кажиш дали мислиш за Вектра до 2002ра или над 2003та....намигнувањеIma razlika pomegu DTI ...i ....TDI...

Изменето од laki_bu - 25.Јануари.2014 во 00:21
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
icxcnika33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 10:26
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Не кажа година на производство... а тоа менува баш многу...Генерално имам само еден збор за колава : КУПУВАЈ!Проблемот со бошот го имаше еден мој другар на Вектра Б 2001ва, го средија за 200 евра. А и тоа не значи дека секаде се појавува.  Ако е муабетот за Б вектра, поубаво ќе си помниниш со 1.7 турбодизел.Ај утре на рајат ќе ти објаснам и за цени и за се, само ти ќе ми кажиш дали мислиш за Вектра до 2002ра или над 2003та....намигнувањеДА ЗА ''B'' СЕ РАБОТИ ОД 1997-2002
Инаку мислам дека 1.7 TD од 2001 не постои.Нивна година на производство е колку што знам од 1995 до 1996


Изменето од icxcnika33 - 30.Април.2011 во 10:33
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 10:43
Originally posted by icxcnika33 icxcnika33 напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Не кажа година на производство... а тоа менува баш многу...Генерално имам само еден збор за колава : КУПУВАЈ!Проблемот со бошот го имаше еден мој другар на Вектра Б 2001ва, го средија за 200 евра. А и тоа не значи дека секаде се појавува.  Ако е муабетот за Б вектра, поубаво ќе си помниниш со 1.7 турбодизел.Ај утре на рајат ќе ти објаснам и за цени и за се, само ти ќе ми кажиш дали мислиш за Вектра до 2002ра или над 2003та....намигнувањеДА ЗА ''B'' СЕ РАБОТИ ОД 1997-2002
Инаку мислам дека 1.7 TD од 2001 не постои.Нивна година на производство е колку што знам од 1995 до 1996


Ke nauci deteto ...uste e mlado
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 15:56
„TDI is a registered trademark of Volkswagen AG“ - Wiki...

Е бога ми има разлика, Лаки!
TDI е на фолксваген групација, а DTI е на Опел. и никој друг нема право да ја користи таа наставка. Провери и ќе видиш. И уште нешто: Во првиот пост не беше спомната година затоа и преков 1.7 TD.
Не викам дека постои 1.7 од 2001ва, препрочитај повторнонамигнување

Кога сме веќе кај тоа 1.7ТД е од 1993та (понатака и со интеркулер) до 1999та , најчесто исузусреќа  Отвори по огласници и ќе видиш и тоа

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Не кажа година на производство... а тоа менува баш многу...

Генерално имам само еден збор за колава : КУПУВАЈ!

Проблемот со бошот го имаше еден мој другар на Вектра Б 2001ва
, го средија за 200 евра. А и тоа не значи дека секаде се појавува.  Ако е муабетот за Б вектра, поубаво ќе си помниниш со 1.7 турбодизел.
Ај утре на рајат ќе ти објаснам и за цени и за се, само ти ќе ми кажиш дали мислиш за Вектра до 2002ра или над 2003та....намигнување


Проблемот кај другар ми беше на 2.0 ДТИ  од 2001ва, а не на 1.7среќа
Ако нешто збунува од мојот пост пишете и ќе појаснам....трепкање


ОНТОПИК: Генерално не е лоша. Проблеми се појавуваат поради поефтината завршна обработка: одлепување на тапацири, одлепување на небото, пукање лесно на кожата од воланот,  и сл. Цената е негде од кај 3000 за поистраскани , до кај 4000 - 4500 за подобрите и поопремените.
Ако земаш од увоз побарај од Германија , Белгија, Словенија. Од таму идат добри обично. Сервисна книшка секако заради преглед на стварите што се критични . Така ќе провериш дали некој проблем се појавува периодично и дали е одржавана. Ако има над 200 000 километри пожелно е да е сменета ламела и мањач сет...  јабучици , чаури , лагери на колцата обавезно сменети да бидат.   Не верувај во колометража од 130 000, нема смсла да се лажиме дека колата поминала само 130 кога веќе е дизел и е стара 10 години.
Види некоја одколу 3500-600-700 , од 97-99та....

еве ова ми изгледа фино...
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/479156?searchID=3075463&Idx=39

Ствари што се за сите коли од таа генерација:   Избегавај ствари како што се аларми , далечински отварања (не отлкучувања, ами отварања) на врати и багажници... секој кабел е потенцијален проблем плус. Се што сакаш накнадно ќе си наместиш , а и затоа што никогаш не знаеш дали едно далечинско за централната останало кај претходниот сопственикголема%20насмевка

Тоа е тоа, мислам... Ако ми текни уште нешто ќе допишам. Се на се колата е една од подобрите што може да се земе за тие пари..
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 21:51
Hhahahahahaha .... morav da se nasmeam laki znae i zosto .... голема%20насмевка
I da, go pisal onaa sto se slucuva kako problem (MALKU PRETERAL U CENATA плазење) no go mrzelo da tipka za da go napise se onaa sto e dobro za ovaa kola ... neli laki? голема%20насмевканамигнување
 
I uste eden predlog .... proveri si ja kolava u OVLASTEN SERVIS ... veruvam deka i laki ke se slozi so mene плазење .... i ako od tamu ti kazat AMIN - kupuvaj i ne mu ja misli ama ICH ... голема%20насмевка


Изменето од Blue Scarlet - 30.Април.2011 во 21:52
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 22:10
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Hhahahahahaha .... morav da se nasmeam laki znae i zosto .... голема%20насмевка
I da, go pisal onaa sto se slucuva kako problem (MALKU PRETERAL U CENATA плазење) no go mrzelo da tipka za da go napise se onaa sto e dobro za ovaa kola ... neli laki? голема%20насмевканамигнување
 
I uste eden predlog .... proveri si ja kolava u OVLASTEN SERVIS ... veruvam deka i laki ke se slozi so mene плазење .... i ako od tamu ti kazat AMIN - kupuvaj i ne mu ja misli ama ICH ... голема%20насмевка
Sekako deka ke se slozam ( malku poiskusna si od mene ) ....A za proverka sekako prvo vo ovlasten servis na tester , pa potoa pari broenje

So sreka vozenje....

Изменето од laki_bu - 25.Јануари.2014 во 00:20
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
icxcnika33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 01:56
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

„TDI is a registered trademark of Volkswagen AG“ - Wiki...
Е бога ми има разлика, Лаки!
TDI е на фолксваген групација, а DTI е на Опел. и никој друг нема право да ја користи таа наставка. Провери и ќе видиш. И уште нешто: Во првиот пост не беше спомната година затоа и преков 1.7 TD.Не викам дека постои 1.7 од 2001ва, препрочитај повторнонамигнувањеКога сме веќе кај тоа 1.7ТД е од 1993та (понатака и со интеркулер) до 1999та , најчесто исузусреќа  Отвори по огласници и ќе видиш и тоа[QUOTE=volkswagen]


Не знам колку е веродостоен податоков Volvo да ја користи наставката TDI но сепак да прашам,

http://auto-specifications.eu/?f=showCar&car_id=9308

исто и Seat:

http://auto-specifications.eu/?f=showCar&car_id=13543

Дали можеби се и овие под Volkswagen ?

Изменето од icxcnika33 - 02.Мај.2011 во 02:01
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 21:18

Glej vaka...

Seat - DA , pod VW e , kako i skoda, audi, porsche... bugati... itn... намигнување  VW i GM se najgolemiтрепкање 

2.5 mu e razvivan na Volvo zaedno so Porsche (vw korporacija)... zatoa i ja ima taa privilegija za da nosi TDI nastavka намигнување (crvenoto...)

Volvo began a line of modular engines in 1990, with straight-four, straight-five, and straight-six variants, developed with the help of Porsche.Da ne odime oftopik!  Dobro... da se vratime na Vektra.
Eve posto me iskritikuvaa za cenata i za toa sto ne kazav pozitivni strani, da ja koregiram rabotava ili barem da ja objasnam:

Rabotata okolu cenata e prosta matematika:
Cena na vozilo do reg. - 226000 denari
registracija ----------------18000 denari (komplet, osig. sose stakla)
tablici,soobrajkajna ------3500 denari min.- (dr administrativni sranja kako notari i tn.)
------------------------------------------------------
x 61                               = 4057 evra

Dali ke ja zemis 3700-800 bez reg. ili ke ja platis 4000 komplet, isto ti eнамигнување

Ete taka...  A ako zemis za 3500 dizel, registrirana, 99ta god. veruvaj ke se utepas menuvanje prednici, buferi, lageri. Do sega za kupuvanje si se vodam od misla: So najskapo najubo ke si pominis (do sega ne sum se izlazal)


Pozitivni strani?? - Pa sto znam... mnogu komforna, golema, solidna oprema na poniskite paketi... ma sto da ti nabrojuvam, sekako znaes koga vejke si odlucil za ovaa kolaголема%20насмевка  Kolata e bomba...
Patem, najdov mnooogu dobra Vektra B , bas so famozniot 1.7 motor sto go imam i na segasnava .. i najverojatno za skoro vreme ke bidam gord sopstvenik na taa kolaљубовИзменето од volkswagen - 02.Мај.2011 во 21:36
Кон врв
icxcnika33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 13:49
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:
Glej vaka...

Seat - DA , pod VW e , kako i skoda, audi, porsche... bugati... itn... намигнување  VW i GM se najgolemiтрепкање 

2.5 mu e razvivan na Volvo zaedno so Porsche (vw korporacija)... zatoa i ja ima taa privilegija za da nosi TDI nastavka намигнување (crvenoto...)

Volvo began a line of modular engines in 1990, with straight-four, straight-five, and straight-six variants, developed with the help of Porsche.


Da ne odime oftopik!  Dobro... da se vratime na Vektra. Eve posto me iskritikuvaa za cenata i za toa sto ne kazav pozitivni strani, da ja koregiram rabotava ili barem da ja objasnam:Rabotata okolu cenata e prosta matematika:Cena na vozilo do reg. - 226000 denariregistracija ----------------18000 denari (komplet, osig. sose stakla)tablici,soobrajkajna ------3500 denari min.- (dr administrativni sranja kako notari i tn.)------------------------------------------------------x 61                               = 4057 evraDali ke ja zemis 3700-800 bez reg. ili ke ja platis 4000 komplet, isto ti eнамигнувањеEte taka...  A ako zemis za 3500 dizel, registrirana, 99ta god. veruvaj ke se utepas menuvanje prednici, buferi, lageri. Do sega za kupuvanje si se vodam od misla: So najskapo najubo ke si pominis (do sega ne sum se izlazal)Pozitivni strani?? - Pa sto znam... mnogu komforna, golema, solidna oprema na poniskite paketi... ma sto da ti nabrojuvam, sekako znaes koga vejke si odlucil za ovaa kolaголема%20насмевка  Kolata e bomba...Patem, najdov mnooogu dobra Vektra B , bas so famozniot 1.7 motor sto go imam i na segasnava .. i najverojatno za skoro vreme ke bidam gord sopstvenik na taa kolaљубов
Bas i kaj mene napravi zabuna toa 1.7td od 98'   
Po oglasive cesto pati gledam 1.7 td od 1998,a po katalog drugo e :
http://auto-specifications.eu/?f=showCar&car_id=2263

E sega mozda se raboti za pokasno pustanje vo opteg na voziloto,pa prva registracija da e 1998 i sl.
Daj pisi nesto poveke okolu tvojava ''nova ljubov'' 1.7td
tip na motor(isuzi ili..),sostojba,izminati km. ,potrosnja,dizajn,oprema i sl.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 14:32
Изгледа од 1996та нагоре се задолжително со интеркулер со што каталошки се смета за друг мотор ( има и некој коњ повеќе, затоа). Инаку на астра истиот мотор го имаше и преку 2000та, за тоа гарантирамсреќа

Не сум љубител на Опели. Колата е по мерак на татко ми и на него препуштив околу тие ствари...не знам ни точна година , ни точни километри да ти кажам...  Јас војувам за Пасат, ама ќе видимеголема%20насмевка


Има доволно за луксуз, макар што јас лично ич не сакам дрангурешки во колата. Од мој чоек е , од тој што го зедовме и овај опел.... 
Имам една 1995та 1.7 исузу дома... до сега моторот е закон и устав за гратски и вонгратски... околу 7 потрошња прави и за колометрите немам што да ти правам муабет... татко ми ја вози нон стоп а колава нема за ниеден дел запрено трепкање  И сеа, од позитивното искуство со оваа, одиме на наредната генерација со ист мотор.  

Новиот во совршена состојба (таков е газдата , перфекционист), фелна, кожени детали...

Ќе попрашам и за година, па ќе ти пренесам се детално што и како....

И, ако се одлучиш за 1.7 исузу, да знаеш дека ќе оди милион километри и назад....голема%20насмевка

Туку, ти до кај стаса со купувањето кола..?
Најде нешто повпечатливо?
Се двоумиш меѓу нешто? Цени... модели...?? голема%20насмевка
голема%20насмевка
Кон врв
icxcnika33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 16:59
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Изгледа од 1996та нагоре се задолжително со интеркулер со што каталошки се смета за друг мотор ( има и некој коњ повеќе, затоа). Инаку на астра истиот мотор го имаше и преку 2000та, за тоа гарантирамсреќаНе сум љубител на Опели. Колата е по мерак на татко ми и на него препуштив околу тие ствари...не знам ни точна година , ни точни километри да ти кажам...  Јас војувам за Пасат, ама ќе видимеголема%20насмевкаИма доволно за луксуз, макар што јас лично ич не сакам дрангурешки во колата. Од мој чоек е , од тој што го зедовме и овај опел....  Имам една 1995та 1.7 исузу дома... до сега моторот е закон и устав за гратски и вонгратски... околу 7 потрошња прави и за колометрите немам што да ти правам муабет... татко ми ја вози нон стоп а колава нема за ниеден дел запрено трепкање  И сеа, од позитивното искуство со оваа, одиме на наредната генерација со ист мотор.   Новиот во совршена состојба (таков е газдата , перфекционист), фелна, кожени детали... Ќе попрашам и за година, па ќе ти пренесам се детално што и како....И, ако се одлучиш за 1.7 исузу, да знаеш дека ќе оди милион километри и назад....голема%20насмевкаТуку, ти до кај стаса со купувањето кола..? Најде нешто повпечатливо?Се двоумиш меѓу нешто? Цени... модели...?? голема%20насмевкаголема%20насмевкаПа за неколку дена треба да прошетам и да земам ако најдам нешто добро.Има еден плац во Тетово со многу добро зачувани и здрави коли,но соленки се Од Шавајцарија ги носат.Јас сум за Vectra 2.0 DTI седан од околу 2000-2001год. И Golf IV SDI или TDI(сеуште не сум одлучил затоа што TDI е поекономичен,а SDI е поефтин за одржување во однос на бошот и електрониката оклу неа.За Passat немам коментар-убедливо најдобра од останативе,но најскапа за одржување.На прво место ми е Vectra поради комфорот и поголем багажник,но и за нијанса поевтин од Golf.Значи нешто до кај 4000e. бараме.Ако имаш некоја понуда-кажи!   
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.