IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Младенци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Младенци

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Младенци
    Испратена: 21.Март.2011 во 21:04



Браќа и сестри, родбини, пријатели и сите останати:Совршениот Милостив БОГ во Срцето и Името Господово (Христово)    да ве благослови со надприродна Љубов, Мир, Радост, ... и се’ друго што произлегува од Духот Светол БОЖЈИ !

Дозволетеми да ја отворам оваа тема и да ги запрашам луѓето што добро го познаваат овој празник: “Од кога и зошто се празнуваат Младенци (?), зошто се вика овој празник Младенци (?), зошто се слават секогаш на 22ри март т.е. секогаш на самиот почеток на пролетта?


Би ве замолил да кажете се’ што знаете за овој празник.

Најљубезни поздрави до сите, посебно до оние кои со збор и (пред се’) дело Го љубат Живиот ГОСПОД!



Благословот БОЖЈИ врз вашите деца, Благословот БОЖЈИ врз вашите брачни партнери, Благословот БОЖЈИ врз вашите родители, Благословот БОЖЈИ врз вашите ближни, Благословот БОЖЈИ врз вашите далечни, Благословот БОЖЈИ вашите пријатели, Благословот БОЖЈИ врз вашите непријатели ...!

Во Срцето и Името Исусово


Амин!











   
   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 10:20
Секој правоверен знае т.е треба да знае за празников ама дека ти прашуваш(и тоа некако реторички)со тенденција да го преџвакаш како што одговара на твојат лична теологија- нема да кажам ништо.

Поздрав!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 21:26

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Секој правоверен знае т.е треба да знае за празников ама дека ти прашуваш(и тоа некако реторички)со тенденција да го преџвакаш како што одговара на твојат лична теологија- нема да кажам ништо.

Поздрав!



Имам многу добра основа и причина зошто одсрце да ти ги простам не баш најљубезните зборови што ги пиша погоре, но и да Го молам Единствениот Совршен и надприроден БОГ во Името И Срцето Господово (Христово), да те благослови тебе и твојте најмили со најголемиот можен благослов!

Амин


Вчера вечер (после зајдисонце на 21ви март) кога Библиски веќе започна наредниот ден Младенци (22 март), слушнав како свири еден аларм на некој автомобил. Отворив прозор и “видов“ дека не е нашето ауто, туку звукот доаѓаше од источното соседство.
После извесно време, се случи истото. После околу половина час, повторно! Излегов во дворот и што ќе видам во соседството, автомобилот на - во момент - најблиските и можеби најважните луѓе. Одкако го исклучија алармот, си отидовме секој во својот дом. Но, после неколку минути (можеби 20) автомобилот почна пак да свири!
Излеговме овојпат скоро истовремено, за разлика од моите ближни кои беа потполно разтревожени, јас го фалев Живиот БОГ и му велев на мојот ближен да не се тревожи толку, бидејќи има некои работи кои што се повисоки од секој човечки ум и технологија.
Одкако повторно го исклучи, јас го прашав дали ќе ме послужи со чаша вода, што тој со радосно срце прифати. Кога влегов во нивниот дом, добив дури и торта (нека прости Господ )!
Во куќата насмеани лица, посебно на невестата која е бремена.
Летоска бев(ме) чудесно изненаден и удостоен кога бев поканет и јас да бидам кум. И младоженецот, и невестата беа по 22 години и некој месец, а ние како кумови во општината посведочивме и тоа на еден маркантен датум и место, кое сега не сум спремен да го објавам.

Ако даде БОГ, набрзо ќе треба да венчаваме и крштаваме, и тоа луѓе кои ни се посебно мили и значајни во животот, со кои не' поврза еден 12 годишен чист Ангел!


Ако некој може да пише нешто повеќе за овој празник, би му бил многу благодарен!

Поздрав


п.с. Автомобилот што 4 пати алармираше има лого со четири круга кои меѓусебно се пресечуваат формирајќи една врста на ланец, одкои средните два круга се пресечуваат со двата други соседни круга, а надворешните пак само со по еден круг. Значењето на името е: Слушај!

п.п.с. После посетата, автомобилот повеќе нити еднаш не алармираше!

Originally posted by spiros spiros напиша:




“Од кога и зошто се празнуваат Младенци (?), зошто се вика овој празник Младенци (?), зошто се слават секогаш на 22ри март т.е. секогаш на самиот почеток на пролетта?


Би ве замолил да кажете се’ што знаете за овој празник.

Најљубезни поздрави до сите, посебно до оние кои со збор и (пред се’) дело Го љубат Живиот ГОСПОД!







       







Изменето од spiros - 22.Март.2011 во 22:34
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 00:28
Abe domashnata rakija e misterija nevidena... No koga vece i avtomobili se spomnuvaat...
Please do not drink and drive....
So nekoja slicna prikazna nema da se izvlecesh pred soobracajcite ....

Hahahahahaha Spirose ne luti se, ama ubavo me nasmea.

Pozdrav i te molam ne luti se, jas nekogash na shega gi gledam rabotite.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.