IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - ДоброТворци и ДоброТворни Посредници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДоброТворци и ДоброТворни Посредници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 2 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДоброТворци и ДоброТворни Посредници
    Испратена: 20.Март.2011 во 14:42
На оваа тема да редиме веб страници, блогови, медиуми, заедници, здруженија и воопшто сите оние кои:
- го негуваат човекољубието
- и кои овозможуваат да се помогне некому
- и ги зближуваат луѓето кои сакаат да си помагаат едни на други,
- и кои самите се помагатели на ДоброТворењето
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 14:59
* Фејсбук група за донации
http://www.facebook.com/donacii


** Веб страница на Републичкиот Завод за Трансфузиологија
http://itm.org.mk/
Локација: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=41.987368,21.422439&spn=0.003034,0.008256&t=h&z=18


*** Фесјбук група на проектот “Да живееме заедно како Црква“ (во проектот учествуваат браќа и сестри од Црковната Општина “Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Чаир)
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=157660167593178
Локација: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=42.011789,21.444368&spn=0.003033,0.008256&t=h&z=18
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 16:02
Браво за темава

Pravoslavie претходно постирал линк од официјалната Фејсбук страна на веб сајтот на Донации ...
би сакала во прилог на тоа да го поставам и официјалниот линк на ДОНАЦИИ ... страната секогаш се дополнува со информации...

Донации
Да им помогнеме на оние на кои помошта им е навистина потребна


Епа форумџии ... посетувајте ја почесто странава (како и останатите од погоре) ... и донирајте ... за вас можеби ништо не значат 100 денари... но за некого значат живот.
Бидете хумани
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 23:52
humanost.org.mk

Цели и задачи

  • Работење врз унапредување на формите на остварување на грижата кон стари и изнемогнати лица со отварање на Центар за давање нега во домашни услови и помош на нивните семејства, грижа, помош и давање нега во домашни услови на лица во терминална фаза од својот живот палијативна нега, за нив и нивните семејства.
  • Унапредување на условите за грижата и лекувањето на лица со зависности односно пронаоѓање институции за нивно прифаќање и давање соодветна терапија и нивно адекватно и соодветно лекување и третман и доколку се јави потреба за отварање на Центар за нега и помош на лица со зависности.Изменето од Pravoslavie - 22.Мај.2011 во 23:53
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
akvarium14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај akvarium14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2011 во 23:58
jas voopsto ne veruvam no ovie t.n humanitarni organizacii , tie postojat poveketo od niv samo za da prigrabat sto e mozno poveke za niv , a na siromasnite i tie sto pomosta im e potrebna nisto!ili kolku da im zamackat oci
licno ednas se javiv vo edna , da ne ja spomnuvam i barav pomos , me motaa pola cas , se dosaduvaa i na krajot mi rekoa momentalno nisto ne mozele , ..pocekav 2-3 dena i im se javiv pak no ovoj at im rekov sakam da oniram pari , lele luge koja radost , ke poletaa lakomite , ma sigurno i letale se dogovorivme da me primat za 2h i ne otidov , neka cekaat lakomite koi se krijat zad maskata na humanosta !   
= ova e za humanitarnite organizacii
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 00:09
Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
akvarium14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај akvarium14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 13:00
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?

hahaha kako bi dokazala , neka dojdat da vidat kako ziveam , ne im treba pogolem dokaz , no sekoas nemaat vreme :) a za da im doniras pari ke najdat odma vreme lakomi kradaci se a ne humanitarci , za humanitarnite organizacii ova
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 13:22
sosema si vo pravo !

...i neshto povredno ako im dadesh ,..ne veruvam deka toa ke go  dobie nekoj navistina siromashen!

...lugjeto se alchni,...osobeno tie shto imaat!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 14:00
Originally posted by akvarium14 akvarium14 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?

hahaha kako bi dokazala , neka dojdat da vidat kako ziveam , ne im treba pogolem dokaz , no sekoas nemaat vreme :) a za da im doniras pari ke najdat odma vreme lakomi kradaci se a ne humanitarci , za humanitarnite organizacii ova
 
 
 
А што ќе се случи ако тие одат во домот на 300 баратели на помош месечно?
 
Треба да се достави и документација со која би се поткрепило тоа што го велиш. Потврда за висина на плата, социјална помош, пензија или ништо од тоа, документација од УЈП...
 
Доколку некој не е вработен, потврди за невработеност за целото семејство (барателот и лицата кои што ги издржува)
 
 
 
Никој не дава помош на лепи очида
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
akvarium14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај akvarium14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 02:53
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by akvarium14 akvarium14 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?
hahaha kako bi dokazala , neka dojdat da vidat kako ziveam , ne im treba pogolem dokaz , no sekoas nemaat vreme :) a za da im doniras pari ke najdat odma vreme lakomi kradaci se a ne humanitarci , za humanitarnite organizacii ova

 

 

 

А што ќе се случи ако тие одат во домот на 300 баратели на помош месечно?

 

Треба да се достави и документација со која би се поткрепило тоа што го велиш. Потврда за висина на плата, социјална помош, пензија или ништо од тоа, документација од УЈП...

 

Доколку некој не е вработен, потврди за невработеност за целото семејство (барателот и лицата кои што ги издржува)

 

 

 

Никој не дава помош на лепи очида


kolku za tvoja informacija i ne mi se pravi ti mnogu pameten izgleda te pogodiv kaj sto te boli . i ti si eden od niv ,
barav pomos i ja dobiv na eden hrvatski sajt , i od obicni luge i od edna humanitarna organizacija isto taka od hrvatska !
SE SRAMAM STO SUM MAKEDON0KA
pozdrav za tebe i tie so razmiusluvaat ko tebe
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 03:04
Повеќе од очигледно дека не ме погоди


Да ме погодеше поинаку ќе изреагирав. Мојата професија е далеку од хуманитарните организации, а кога јас давам од мојата плата сакам да знам дали на вистинско место стигнале парите


А кога веќе ти помогнале од Хрватска, сподели ја информацијата со нас, кои се и што се


Поздрав до тебе и до оние кои бараат помош на лепи очи
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 13:14
ne mislam deka nema chesni organizacii koi navistina pomagaat i sakaat da pomagaat.megutoa mislam deka takvi se malku organizacii koi nemozat segde da postignat.ako navistina humanitarnite organizacii sakaa da pomognat zosto togas niz mk gledame luge koi prosat?ajde kazete mi kade se organizaciite?ili samo ke im se dade po edno lebche kolku za eden ruchek i tolku.toa li e pomaganje?vistinskoto pokmaganje e ovie lica veke da ne se na ulica tuku navistina zgrizeni i obezbedeni za eden dostoinstven zivot.i nemojte sega da se opravduvate deka ovie taka sakale da si bidat na ulica ili pak takva im bila kulturata.koj saka more da e na ulica da vi kazam jas na vas neranimajkovci?koj saka da e na ulica?
ako sakase drzavata navistina da im pomogne ke doneseshe zakon za vistinsko obezbeduvanje i zgrizuvanje na vakvi lica. i toa zakon koj postojano ke funkcionira a ne samo koga ke im tekne na politicharite.a sekako deka ima pari vo buzdetot za vakov zakon.zatoa sto ova se malku luge koi doagaat do toa tesko nivo za egzistencija.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2012 во 19:33
„Хуманоста е темел врз кој е изградена куќата во која живее четиричленото семејство Ѓиноски во гостиварското село Вруток. ...
- Лани пролетта во Вруток дојдовме службено да договориме работа. Откако ја завршивме, некој од колегите спомена дека на колегата Серге му се родило дете и решивме да му одиме на честито. Знаевме дека тешко живее, но кога го видовме неговото живеалиште, глетката н` потресе - раскажува Дефрим Амети.„

повеќе на линкот:
Хуманоста изгради куќа во Гостивар
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2012 во 23:41
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

„Хуманоста е темел врз кој е изградена куќата во која живее четиричленото семејство Ѓиноски во гостиварското село Вруток. ...
- Лани пролетта во Вруток дојдовме службено да договориме работа. Откако ја завршивме, некој од колегите спомена дека на колегата Серге му се родило дете и решивме да му одиме на честито. Знаевме дека тешко живее, но кога го видовме неговото живеалиште, глетката н` потресе - раскажува Дефрим Амети.„

повеќе на линкот:
Хуманоста изгради куќа во Гостивар


Фала и Слава на Бога! големо гушкање
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,293 секунди.