Испечати | Затвори го прозорот

ДоброТворци и ДоброТворни Посредници

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Хуманост на дело
Опис на форумот: Љубовта ќе го спаси светот! Човечноста спасува, олеснува и облагородува животи! ДоброЧинителството мотивира да живееме за доброто на другите! Овие три нека бидат смисла на нашитe животи.
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24187
Датум на принтање: 13.Декември.2018 во 05:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ДоброТворци и ДоброТворни Посредници
Постирано од: Pravoslavie
Наслов: ДоброТворци и ДоброТворни Посредници
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 14:42
На оваа тема да редиме веб страници, блогови, медиуми, заедници, здруженија и воопшто сите оние кои:
- го негуваат човекољубието
- и кои овозможуваат да се помогне некому
- и ги зближуваат луѓето кои сакаат да си помагаат едни на други,
- и кои самите се помагатели на ДоброТворењето

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!Коментари:
Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 14:59
* Фејсбук група за донации
http://www.facebook.com/donacii - http://www.facebook.com/donacii


** Веб страница на Републичкиот Завод за Трансфузиологија
http://itm.org.mk/ - http://itm.org.mk/
Локација: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=41.987368,21.422439&spn=0.003034,0.008256&t=h&z=18 - http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=41.987368,21.422439&spn=0.003034,0.008256&t=h&z=18


*** Фесјбук група на проектот “Да живееме заедно како Црква“ (во проектот учествуваат браќа и сестри од Црковната Општина “Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Чаир)
http://www.facebook.com/#%21/group.php?gid=157660167593178 - http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=157660167593178
Локација: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=42.011789,21.444368&spn=0.003033,0.008256&t=h&z=18 - http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=42.011789,21.444368&spn=0.003033,0.008256&t=h&z=18


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 16:02
Браво за темава

Pravoslavie претходно постирал линк од официјалната Фејсбук страна на веб сајтот на Донации ...
би сакала во прилог на тоа да го поставам и официјалниот линк на ДОНАЦИИ ... страната секогаш се дополнува со информации...

http://www.donacii.mk/ - Донации
Да им помогнеме на оние на кои помошта им е навистина потребна

Епа форумџии ... посетувајте ја почесто странава (како и останатите од погоре) ... и донирајте ... за вас можеби ништо не значат 100 денари... но за некого значат живот.
Бидете хумани

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 22.Мај.2011 во 23:52
http://www.humanost.org.mk - humanost.org.mk

Цели и задачи

  • Работење врз унапредување на формите на остварување на грижата кон стари и изнемогнати лица со отварање на Центар за давање нега во домашни услови и помош на нивните семејства, грижа, помош и давање нега во домашни услови на лица во терминална фаза од својот живот палијативна нега, за нив и нивните семејства.
  • Унапредување на условите за грижата и лекувањето на лица со зависности односно пронаоѓање институции за нивно прифаќање и давање соодветна терапија и нивно адекватно и соодветно лекување и третман и доколку се јави потреба за отварање на Центар за нега и помош на лица со зависности.-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: akvarium14
Датум на внесување: 22.Октомври.2011 во 23:58
jas voopsto ne veruvam no ovie t.n humanitarni organizacii , tie postojat poveketo od niv samo za da prigrabat sto e mozno poveke za niv , a na siromasnite i tie sto pomosta im e potrebna nisto!ili kolku da im zamackat oci
licno ednas se javiv vo edna , da ne ja spomnuvam i barav pomos , me motaa pola cas , se dosaduvaa i na krajot mi rekoa momentalno nisto ne mozele , ..pocekav 2-3 dena i im se javiv pak no ovoj at im rekov sakam da oniram pari , lele luge koja radost , ke poletaa lakomite , ma sigurno i letale se dogovorivme da me primat za 2h i ne otidov , neka cekaat lakomite koi se krijat zad maskata na humanosta !   
= ova e za humanitarnite organizacii


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 23.Октомври.2011 во 00:09
Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: akvarium14
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 13:00
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?

hahaha kako bi dokazala , neka dojdat da vidat kako ziveam , ne im treba pogolem dokaz , no sekoas nemaat vreme :) a za da im doniras pari ke najdat odma vreme lakomi kradaci se a ne humanitarci , za humanitarnite organizacii ova


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 13:22
sosema si vo pravo !

...i neshto povredno ako im dadesh ,..ne veruvam deka toa ke go  dobie nekoj navistina siromashen!

...lugjeto se alchni,...osobeno tie shto imaat!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 14:00
Originally posted by akvarium14 akvarium14 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?

hahaha kako bi dokazala , neka dojdat da vidat kako ziveam , ne im treba pogolem dokaz , no sekoas nemaat vreme :) a za da im doniras pari ke najdat odma vreme lakomi kradaci se a ne humanitarci , za humanitarnite organizacii ova
 
 
 
А што ќе се случи ако тие одат во домот на 300 баратели на помош месечно?
 
Треба да се достави и документација со која би се поткрепило тоа што го велиш. Потврда за висина на плата, социјална помош, пензија или ништо од тоа, документација од УЈП...
 
Доколку некој не е вработен, потврди за невработеност за целото семејство (барателот и лицата кои што ги издржува)
 
 
 
Никој не дава помош на лепи очида


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: akvarium14
Датум на внесување: 26.Октомври.2011 во 02:53
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by akvarium14 akvarium14 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Има организации кои помагаат. Треба да докажеш дека имаш потреба од нивната помош. Како би докажал/а?
hahaha kako bi dokazala , neka dojdat da vidat kako ziveam , ne im treba pogolem dokaz , no sekoas nemaat vreme :) a za da im doniras pari ke najdat odma vreme lakomi kradaci se a ne humanitarci , za humanitarnite organizacii ova

 

 

 

А што ќе се случи ако тие одат во домот на 300 баратели на помош месечно?

 

Треба да се достави и документација со која би се поткрепило тоа што го велиш. Потврда за висина на плата, социјална помош, пензија или ништо од тоа, документација од УЈП...

 

Доколку некој не е вработен, потврди за невработеност за целото семејство (барателот и лицата кои што ги издржува)

 

 

 

Никој не дава помош на лепи очида


kolku za tvoja informacija i ne mi se pravi ti mnogu pameten izgleda te pogodiv kaj sto te boli . i ti si eden od niv ,
barav pomos i ja dobiv na eden hrvatski sajt , i od obicni luge i od edna humanitarna organizacija isto taka od hrvatska !
SE SRAMAM STO SUM MAKEDON0KA
pozdrav za tebe i tie so razmiusluvaat ko tebe


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 26.Октомври.2011 во 03:04
Повеќе од очигледно дека не ме погоди


Да ме погодеше поинаку ќе изреагирав. Мојата професија е далеку од хуманитарните организации, а кога јас давам од мојата плата сакам да знам дали на вистинско место стигнале парите


А кога веќе ти помогнале од Хрватска, сподели ја информацијата со нас, кои се и што се


Поздрав до тебе и до оние кои бараат помош на лепи очи

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 05.Јануари.2012 во 13:14
ne mislam deka nema chesni organizacii koi navistina pomagaat i sakaat da pomagaat.megutoa mislam deka takvi se malku organizacii koi nemozat segde da postignat.ako navistina humanitarnite organizacii sakaa da pomognat zosto togas niz mk gledame luge koi prosat?ajde kazete mi kade se organizaciite?ili samo ke im se dade po edno lebche kolku za eden ruchek i tolku.toa li e pomaganje?vistinskoto pokmaganje e ovie lica veke da ne se na ulica tuku navistina zgrizeni i obezbedeni za eden dostoinstven zivot.i nemojte sega da se opravduvate deka ovie taka sakale da si bidat na ulica ili pak takva im bila kulturata.koj saka more da e na ulica da vi kazam jas na vas neranimajkovci?koj saka da e na ulica?
ako sakase drzavata navistina da im pomogne ke doneseshe zakon za vistinsko obezbeduvanje i zgrizuvanje na vakvi lica. i toa zakon koj postojano ke funkcionira a ne samo koga ke im tekne na politicharite.a sekako deka ima pari vo buzdetot za vakov zakon.zatoa sto ova se malku luge koi doagaat do toa tesko nivo za egzistencija.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 19:33
„Хуманоста е темел врз кој е изградена куќата во која живее четиричленото семејство Ѓиноски во гостиварското село Вруток. ...
- Лани пролетта во Вруток дојдовме службено да договориме работа. Откако ја завршивме, некој од колегите спомена дека на колегата Серге му се родило дете и решивме да му одиме на честито. Знаевме дека тешко живее, но кога го видовме неговото живеалиште, глетката н` потресе - раскажува Дефрим Амети.„

повеќе на линкот:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=17E296E3B29C464593FD8FD5CE9ECB7C" rel="nofollow - Хуманоста изгради куќа во Гостивар

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 23:41
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

„Хуманоста е темел врз кој е изградена куќата во која живее четиричленото семејство Ѓиноски во гостиварското село Вруток. ...
- Лани пролетта во Вруток дојдовме службено да договориме работа. Откако ја завршивме, некој од колегите спомена дека на колегата Серге му се родило дете и решивме да му одиме на честито. Знаевме дека тешко живее, но кога го видовме неговото живеалиште, глетката н` потресе - раскажува Дефрим Амети.„

повеќе на линкот:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=17E296E3B29C464593FD8FD5CE9ECB7C" rel="nofollow - Хуманоста изгради куќа во Гостивар


Фала и Слава на Бога! големо гушкање


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: izabela david irena
Датум на внесување: 28.Јуни.2013 во 02:19
od koj grad si


Постирано од: bucebbb
Датум на внесување: 18.Јули.2016 во 18:10


-------------
Taso go zavrsi svojot slaven epos koga imase 30 godini;i Leonardo ja naslika Blagovest koga mu bea 17;ama Mikelancelo pocna da ja slika Sistinskata kapela vo svojsta 62 godina...


Постирано од: zive.g
Датум на внесување: 28.Ноември.2016 во 14:14
moze edna usluga decki ?
ako moze da se najavite na stranava mi treba rabotam
http://surveynoticias.com/p186311
samo email pishete u prvoto pole nema veza koja samo da postoi emailot i u vtoroto i tretoto pole pishete istiot password
fala odnapred decki


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 12.Декември.2016 во 19:49
http://fokus.mk/fokus-za-marko-chalasan-da-mu-pomogneme-na-deteto-genij/" rel="nofollow - Се надевам без и да се слушне во најбрзо време добротворци ќе се најдат.
Да после големата загуба Марко,барем човековата добрина ќе го помилува.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 04.Декември.2018 во 22:32

Познатите ќе донираат новогодишни подароци

December 4, 2018
http://ulica.mk/wp-content/uploads/2018/12/kristina-gore.jpg" rel="nofollow">Познатите ќе донираат новогодишни подароци

Кристина Арнаудова и здружението Проект среќа ја започнаа хуманитарната акција “И јас сум Дедо мраз“. Традиционално, и оваа година, јавните личности и компаниите ќе донираат новогодишни подароци за децата кои живеат во социјален ризик. Подароците, на домашна адреса на децата ќе им ги донесе Дедо мраз.

“Возбудена сум, трема да ме фаќа. “И јас сум Дедо мраз“ за 2018 започнува сега. Ајде дечки, да ставаме насмевки на лицата на децата. Тоа е можеби единственото во кое со сигурност, ако сакаме, ќе успееме”, вели Кристина Арнаудова.

Во ланската акција учествуваа повеќе познати пејачи, актери, спортисти…
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk