IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Униформизмот или егзибиционизмот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Униформизмот или егзибиционизмот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Униформизмот или егзибиционизмот?
    Испратена: 18.Февруари.2011 во 22:27


Што мислите(?) што е пополезно, што помага повеќе при достигнувањето на (Царството на) Мирот: Униформизмот (телесното покривање) или егзибиционизмот (телесното одкривање)?


Се надевам дека нема никому да му “стапнам на нога“ кога ќе речам, дека, покривањето (униформизмот) е од многумина честопати еднострано осудувано, без да се види и неговиот позитивен аспект!?


Се радувам на вашето “гледање“ и учество на оваа тема.


Поздрав



п.с. Дали е возможно дека покирањето на главата (и телото) што се споменува во Новозаветните Списи, да е првото (и единственото) официјално препорачување кое е директно влезено во Светите Писма?


































Изменето од spiros - 19.Февруари.2011 во 00:00
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bože ne znam šta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2011 во 23:32
мода си е мода... традиција си е традиција...
со тоа не вреди човек да се “замара“...

духовноста не се мери со грамови...

знаеш зашто, зашто човекот секој ден се променува и ако е препуштен сам на себе си (без некакви “ограничувања“ и “правила“) никогаш нема да постигне совршенство, зашто постојано ќе талка како мува без глава... и кој знае на какво “гомно“ ќе заврши...
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2011 во 23:51


А што мислиш Евангелист, дали вакви слики - како доле постиранава - ја вреѓаат верата поради употребата на верски синболи и дали моделите и нивните креатори не би требале да земат повеќе обзир кон чувствата на дотичната вера (во случајов Христијанската)?










Изменето од spiros - 18.Февруари.2011 во 23:52
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 00:08
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

мода си е мода... традиција си е традиција...
со тоа не вреди човек да се “замара“...

духовноста не се мери со грамови...

знаеш зашто, зашто човекот секој ден се променува и ако е препуштен сам на себе си (без некакви “ограничувања“ и “правила“) никогаш нема да постигне совршенство, зашто постојано ќе талка како мува без глава... и кој знае на какво “гомно“ ќе заврши...


Kakvi ogranichuvanja i pravila ?

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bože ne znam šta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 00:11
Originally posted by Џо Џо напиша:


Originally posted by evangelist evangelist напиша:

мода си е мода... традиција си е традиција...
со тоа не вреди човек да се “замара“...

духовноста не се мери со грамови...

знаеш зашто, зашто човекот секој ден се променува и ако е препуштен сам на себе си (без некакви “ограничувања“ и “правила“) никогаш нема да постигне совршенство, зашто постојано ќе талка како мува без глава... и кој знае на какво “гомно“ ќе заврши...
Kakvi ogranichuvanja i pravila ?


за секој различни - зарем можат да се определат...
многу се Џо...

пред се треба да се родат во твоето срце и твојата совест... потоа е лесно...

темата не е за правила - а и ме мрзи да пишувам...
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bože ne znam šta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 00:16
Originally posted by spiros spiros напиша:



А што мислиш Евангелист, дали вакви слики - како доле постиранава - ја вреѓаат верата поради употребата на верски синболи и дали моделите и нивните креатори не би требале да земат повеќе обзир кон чувствата на дотичната вера (во случајов Христијанската)?










Спирос добро знаеш дека христијанската вера е вера на љубовта - ако се гледаа правата на христијаните и ако Христос тргнеше со меч (како Мухамед) - денес светот ќе беше христијански. тоа секој многу добро го знае..

за твоето прашање може многу да се дискутира...
но вистината е една,
реалноста е друга...

зашто никој не го слуша гласот на христијаните (ако за карикатура на Мухамед убиваат ... ), не знам што треба да се направи за ваква работа...

но христијанството е вера на љубовта а не на мечот и омразата... затоа на секој чекор загрозени се правата на христијаните но никој не се замара со тоа...


ме мрзи да пишувам...
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 00:42
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

...
но христијанството е вера на љубовта а не на мечот и омразата ... затоа на секој чекор загрозени се правата на христијаните но никој не се замара со тоа...






Ти благодарам за трудот.

Милоста БОЖЈА да е со тебе и со сите што и’ служат на Вистината!




... вам и влакната на главата ви се броени!
Затоа, не плашете се ...!

(Мат. 10:30)

   
   


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 19:03
Originally posted by spiros spiros напиша:



дали вакви слики - како доле постиранава - ја вреѓаат верата поради употребата на верски синболи и дали моделите и нивните креатори не би требале да земат повеќе обзир кон чувствата на дотичната вера (во случајов Христијанската)?











Kako prvo, slikava ne e vistina na sekojdnevieto, tuku e kreacija na umetnichki direktor i fotograf za nekoja cel (pretpostavuvam prodazhba na zhenski zdolnishta, gradnici i chorapi).

Jas nikogash ne sum videl zheni da odat po ulica vaka oblecheni, a ubeden sum deka nitu edna zhena, bez razlika dali e nekakva vernichka ili ateist, ne bi go napravila toa. Postoi edna granica za koja lugjeto apsolutno se svesni i koja nikogash ne bi ja prechekorile bez obzir dali neshto e dozvoleno ili zabraneto so bilo kakvi religijski normi.

Kako vtoro i mnogu povazhno vo ovaa diskusija, nikoj ne mozhe nikomu da mu dozvoli ili zabrani nosenje religijski belezi spored nachinot na negovoto oblekuvanje, kako shto ne mozhe da mu naredi da ja dozhivuva i razbira religijata kako shto ja dozhivuva i razbira toj samiot.

Spored toa, takanarechenoto "navreduvanje" ne e nishto drugo tuku lichen problem na "navredeniot" poradi neprifakjanjeto na seto onoa shto ne e identichno so negovoto poimanje na neshtata. Koga kje se vrzeme (attached) i poistovetime so odredeni veruvanja, dogmi, sfakjanja i filozofii, togash site onie koi ne go spodeluvaat toa so nas go dozhivuvame kako napad na nashata lichnost.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 00:23

Има многу вистина во ова што го пишуваш, но тоа не е потполната!

Има луѓе кои што не само своето тело егзибиционистички го (зло)употребуваат, туку прикачувајќи му (или тетовирајќи му) и верски синболи, текстови или одбележја, тие ги злоупотребуваат истите без да размислат за нивната суштина, а уште помалку пак за чувствата на оние на кои им се безкрајно скапоцени и важни.

Тоа не е во ред! Или мислите поинаку?












п.с. Не сакам да постирам слики или наведувам примери кои екстремно повредуваат, пропагираат, поттикнуваат верска, расна, (и сл.) нетрпеливост или пак провоцираат и потикнуваат сексуални реакции кои се интима!






Изменето од spiros - 20.Февруари.2011 во 00:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 02:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Kako vtoro i mnogu povazhno vo ovaa diskusija, nikoj ne mozhe nikomu da mu dozvoli ili zabrani nosenje (sega dopolnuvam tetoviranje i pechatenje na obleka) religijski belezi spored nachinot na negovoto oblekuvanje (sega nadopolnuvam i na golo telo), kako shto ne mozhe da mu naredi da ja dozhivuva i razbira religijata kako shto ja dozhivuva i razbira toj samiot.

Spored toa, takanarechenoto "navreduvanje" (sega dodavam "na onie koi smetaat deka samo nim im se beskrajno skapoceni i vazhni) ne e nishto drugo tuku lichen problem na "navredeniot" poradi neprifakjanjeto na seto onoa shto ne e identichno so negovoto poimanje na neshtata. Koga kje se vrzeme (attached) i poistovetime so odredeni veruvanja, dogmi, sfakjanja i filozofii, togash site onie koi ne go spodeluvaat toa so nas go dozhivuvame kako napad na nashata lichnost.


Nikoj ne polaga avtorsko ili nekakvo sudsko pravo da im dozvoluva i zabranuva na lugjeto nosenje, tetoviranje ili pechatenje verski simboli, kako i da odreduvanje vo shto treba da veruvaat, kako da veruvaat, kako da se oblekuvaat, kako da mislat, shto smeat da jadat i shto ne smeat da pijat, na shto da se smeat i kako da spijat...






Изменето од Messenger - 20.Февруари.2011 во 02:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 07:45

Во право си, делумно, но не и потполно.

Мојата “слобода“ завршува таму кадешто твојата започнува - и обратно!

Тоа значи дека земањето на обзир кон другите, кон нивниот поглед и светоглед, е многу важна работа за мирна коегзистенција.

Неможе некој да се однесува и да изживува пред (на пример твојата или мојата или) нечија сопруга или (дури малолетно) дете тоа и така како што нему му текнало или дувнало во моментот.   Така?

Сигурен сум дека кога некој би тетовирал некоја жена во недостојна поза и со неа така тетовирана - на недостојно место кај него - разголен би се шетал пред очите на јавноста меѓу кои се и најблиските на таа жена, тоа за некого не би било се’едно и некој (со право) би реагирал! Нели?

Дали јавно сексуално - или верско - провоцирање, предизвикување или дразнење е во ред, за тебе?

Што викаш меси (?) ти како модератор (на кого муе дадена власт и одговорност) како би реагирал кога некој сега на оваа тема во овој подфорум би постирал егзибиционистички - или провокативни - слики кои воживо се сликани во секојдневието ? На пример безобзирна копулација во јавност, слична на животинската?





Поздрав


п.с. Не сакам воопшто да ги навредам животните (кои се една прекрасна БОЖЈА творба), но нетреба ли човекот да се однесува посвестно и поодговорно од ними?   





   


   

Изменето од spiros - 20.Февруари.2011 во 08:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 11:28
Originally posted by spiros spiros напиша:


Во право си, делумно, но не и потполно.

Мојата “слобода“ завршува таму кадешто твојата започнува - и обратно!

Тоа значи дека земањето на обзир кон другите, кон нивниот поглед и светоглед, е многу важна работа за мирна коегзистенција.

Неможе некој да се однесува и да изживува пред (на пример твојата или мојата или) нечија сопруга или (дури малолетно) дете тоа и така како што нему му текнало или дувнало во моментот.   Така?

Сигурен сум дека кога некој би тетовирал некоја жена во недостојна поза и со неа така тетовирана - на недостојно место кај него - разголен би се шетал пред очите на јавноста меѓу кои се и најблиските на таа жена, тоа за некого не би било се’едно и некој (со право) би реагирал! Нели?

Дали јавно сексуално - или верско - провоцирање, предизвикување или дразнење е во ред, за тебе?

Што викаш меси (?) ти како модератор (на кого муе дадена власт и одговорност) како би реагирал кога некој сега на оваа тема во овој подфорум би постирал егзибиционистички - или провокативни - слики кои воживо се сликани во секојдневието ? На пример безобзирна копулација во јавност, слична на животинската?





Поздрав


п.с. Не сакам воопшто да ги навредам животните (кои се една прекрасна БОЖЈА творба), но нетреба ли човекот да се однесува посвестно и поодговорно од ними?   





   


   


А тебе нечии тетоважи те прават да се чувствуваш навреден ?
-Туѓите лудости и глупости , и погрешни перцепции , те навредуваат? збунетост

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 15:57
Nemame pravo na izbor?

Da si zememe za pravo NIE da odluchuvame shto e dobro a shto ne e - za nash*te deca, soprugi...?

Postoi navreduvanjeto ako go nema navredeniot?

Eh, toa vrzuvanje za pojavnite raboti..., mnogu ubavo kazhano od strana na Messenger .

Chovek shto se vrzuva za bilo shto, nemozhe nikogash da bide sloboden - i ushte polosho, toa ne im go dozvoluva na svoite najbliski. Iako vo sushtina sme Edno(celina) vo ovoj materijalen svet sme edinstveni so pravo na izbor - dadeno od "Boga" a toa ne go menuva faktot deka sme povrzani i egzistirame kako celina - shto sigurno neznachi da odluchuvame NIE za drugite lugje.

Promenata, zapochnuva od SEBE.

Ima edna pouchna prikazna za Buda, koga otishol pred rajskite porti go dochekale so golemo odushevuvanje , no toj ne sakal da vleze, velejki:"JAS KJE GI POCHEKAM DRUGITE, ZASHTO AKO VLEZAM TOA BI BILO ISTO KAKO DA EDEN DEL OD MENE OSTANE NA DRUGO MESTO, ZATOA KJE POCHEKAM."





Изменето од viktorija123 - 20.Февруари.2011 во 16:12
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 16:40
Mi trebashe polovina vek da osoznaam deka moeto "toa" ne e TOA.

S'e zapochna ushte od najranite detski denovi koga razbrav deka majka mi ima nejzino "toa", a tatko mi ima negovo "toa". Onaka, detski zbuneto, jas se obiduvav nivnite "toa" da gi harmoniziram vo nekoe moe "toa". So vreme, so uchilishteto, sredinata i lichnoto educiranje, go izgraduvav moeto "toa".

Na krajot, osoznav deka seto toa ne e TOA. Kamenot na koj sedam ne e po nishto poseben od site onie kamenja na koi sedat drugite i jas nemam pravo da gi teram niv da doagjaat na adzhilak kaj mene da mu se poklonuvaat na mojot kamen.

Mi trebashe polovina vek naukuvanje da naucham deka vo sushtina nishto ne sum nauchil. Da, sum natrupal znaenje, no celoto naukuvanje vo sushtina bilo neshto edinstveno i mnogu ednostavno:

Moeto "toa", tvoeto "toa", negovoto "toa", nivnoto "toa" i site tie "toa" shto ZAEDNICHKI postojat vo svetov se TOA.

I toa e TOA !









Изменето од Messenger - 20.Февруари.2011 во 16:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.