Испечати | Затвори го прозорот

Униформизмот или егзибиционизмот?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24039
Датум на принтање: 24.Јуни.2024 во 15:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Униформизмот или егзибиционизмот?
Постирано од: spiros
Наслов: Униформизмот или егзибиционизмот?
Датум на внесување: 18.Февруари.2011 во 22:27


Што мислите(?) што е пополезно, што помага повеќе при достигнувањето на (Царството на) Мирот: Униформизмот (телесното покривање) или егзибиционизмот (телесното одкривање)?


Се надевам дека нема никому да му “стапнам на нога“ кога ќе речам, дека, покривањето (униформизмот) е од многумина честопати еднострано осудувано, без да се види и неговиот позитивен аспект!?


Се радувам на вашето “гледање“ и учество на оваа тема.


Поздрав



п.с. Дали е возможно дека покирањето на главата (и телото) што се споменува во Новозаветните Списи, да е првото (и единственото) официјално препорачување кое е директно влезено во Светите Писма?


































-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Коментари:
Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 18.Февруари.2011 во 23:32
мода си е мода... традиција си е традиција...
со тоа не вреди човек да се “замара“...

духовноста не се мери со грамови...

знаеш зашто, зашто човекот секој ден се променува и ако е препуштен сам на себе си (без некакви “ограничувања“ и “правила“) никогаш нема да постигне совршенство, зашто постојано ќе талка како мува без глава... и кој знае на какво “гомно“ ќе заврши...

-------------
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Февруари.2011 во 23:51


А што мислиш Евангелист, дали вакви слики - како доле постиранава - ја вреѓаат верата поради употребата на верски синболи и дали моделите и нивните креатори не би требале да земат повеќе обзир кон чувствата на дотичната вера (во случајов Христијанската)?










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Џо
Датум на внесување: 19.Февруари.2011 во 00:08
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

мода си е мода... традиција си е традиција...
со тоа не вреди човек да се “замара“...

духовноста не се мери со грамови...

знаеш зашто, зашто човекот секој ден се променува и ако е препуштен сам на себе си (без некакви “ограничувања“ и “правила“) никогаш нема да постигне совршенство, зашто постојано ќе талка како мува без глава... и кој знае на какво “гомно“ ќе заврши...


Kakvi ogranichuvanja i pravila ?



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 19.Февруари.2011 во 00:11
Originally posted by Џо Џо напиша:


Originally posted by evangelist evangelist напиша:

мода си е мода... традиција си е традиција...
со тоа не вреди човек да се “замара“...

духовноста не се мери со грамови...

знаеш зашто, зашто човекот секој ден се променува и ако е препуштен сам на себе си (без некакви “ограничувања“ и “правила“) никогаш нема да постигне совршенство, зашто постојано ќе талка како мува без глава... и кој знае на какво “гомно“ ќе заврши...
Kakvi ogranichuvanja i pravila ?


за секој различни - зарем можат да се определат...
многу се Џо...

пред се треба да се родат во твоето срце и твојата совест... потоа е лесно...

темата не е за правила - а и ме мрзи да пишувам...

-------------
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 19.Февруари.2011 во 00:16
Originally posted by spiros spiros напиша:



А што мислиш Евангелист, дали вакви слики - како доле постиранава - ја вреѓаат верата поради употребата на верски синболи и дали моделите и нивните креатори не би требале да земат повеќе обзир кон чувствата на дотичната вера (во случајов Христијанската)?










Спирос добро знаеш дека христијанската вера е вера на љубовта - ако се гледаа правата на христијаните и ако Христос тргнеше со меч (како Мухамед) - денес светот ќе беше христијански. тоа секој многу добро го знае..

за твоето прашање може многу да се дискутира...
но вистината е една,
реалноста е друга...

зашто никој не го слуша гласот на христијаните (ако за карикатура на Мухамед убиваат ... ), не знам што треба да се направи за ваква работа...

но христијанството е вера на љубовта а не на мечот и омразата... затоа на секој чекор загрозени се правата на христијаните но никој не се замара со тоа...


ме мрзи да пишувам...

-------------
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Февруари.2011 во 00:42
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

...
но христијанството е вера на љубовта а не на мечот и омразата ... затоа на секој чекор загрозени се правата на христијаните но никој не се замара со тоа...






Ти благодарам за трудот.

Милоста БОЖЈА да е со тебе и со сите што и’ служат на Вистината!




... вам и влакната на главата ви се броени!
Затоа, не плашете се ...!

(Мат. 10:30)

   
   




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Февруари.2011 во 19:03
Originally posted by spiros spiros напиша:



дали вакви слики - како доле постиранава - ја вреѓаат верата поради употребата на верски синболи и дали моделите и нивните креатори не би требале да земат повеќе обзир кон чувствата на дотичната вера (во случајов Христијанската)?











Kako prvo, slikava ne e vistina na sekojdnevieto, tuku e kreacija na umetnichki direktor i fotograf za nekoja cel (pretpostavuvam prodazhba na zhenski zdolnishta, gradnici i chorapi).

Jas nikogash ne sum videl zheni da odat po ulica vaka oblecheni, a ubeden sum deka nitu edna zhena, bez razlika dali e nekakva vernichka ili ateist, ne bi go napravila toa. Postoi edna granica za koja lugjeto apsolutno se svesni i koja nikogash ne bi ja prechekorile bez obzir dali neshto e dozvoleno ili zabraneto so bilo kakvi religijski normi.

Kako vtoro i mnogu povazhno vo ovaa diskusija, nikoj ne mozhe nikomu da mu dozvoli ili zabrani nosenje religijski belezi spored nachinot na negovoto oblekuvanje, kako shto ne mozhe da mu naredi da ja dozhivuva i razbira religijata kako shto ja dozhivuva i razbira toj samiot.

Spored toa, takanarechenoto "navreduvanje" ne e nishto drugo tuku lichen problem na "navredeniot" poradi neprifakjanjeto na seto onoa shto ne e identichno so negovoto poimanje na neshtata. Koga kje se vrzeme (attached) i poistovetime so odredeni veruvanja, dogmi, sfakjanja i filozofii, togash site onie koi ne go spodeluvaat toa so nas go dozhivuvame kako napad na nashata lichnost.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 00:23

Има многу вистина во ова што го пишуваш, но тоа не е потполната!

Има луѓе кои што не само своето тело егзибиционистички го (зло)употребуваат, туку прикачувајќи му (или тетовирајќи му) и верски синболи, текстови или одбележја, тие ги злоупотребуваат истите без да размислат за нивната суштина, а уште помалку пак за чувствата на оние на кои им се безкрајно скапоцени и важни.

Тоа не е во ред! Или мислите поинаку?












п.с. Не сакам да постирам слики или наведувам примери кои екстремно повредуваат, пропагираат, поттикнуваат верска, расна, (и сл.) нетрпеливост или пак провоцираат и потикнуваат сексуални реакции кои се интима!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 02:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Kako vtoro i mnogu povazhno vo ovaa diskusija, nikoj ne mozhe nikomu da mu dozvoli ili zabrani nosenje (sega dopolnuvam tetoviranje i pechatenje na obleka) religijski belezi spored nachinot na negovoto oblekuvanje (sega nadopolnuvam i na golo telo), kako shto ne mozhe da mu naredi da ja dozhivuva i razbira religijata kako shto ja dozhivuva i razbira toj samiot.

Spored toa, takanarechenoto "navreduvanje" (sega dodavam "na onie koi smetaat deka samo nim im se beskrajno skapoceni i vazhni) ne e nishto drugo tuku lichen problem na "navredeniot" poradi neprifakjanjeto na seto onoa shto ne e identichno so negovoto poimanje na neshtata. Koga kje se vrzeme (attached) i poistovetime so odredeni veruvanja, dogmi, sfakjanja i filozofii, togash site onie koi ne go spodeluvaat toa so nas go dozhivuvame kako napad na nashata lichnost.


Nikoj ne polaga avtorsko ili nekakvo sudsko pravo da im dozvoluva i zabranuva na lugjeto nosenje, tetoviranje ili pechatenje verski simboli, kako i da odreduvanje vo shto treba da veruvaat, kako da veruvaat, kako da se oblekuvaat, kako da mislat, shto smeat da jadat i shto ne smeat da pijat, na shto da se smeat i kako da spijat...






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 07:45

Во право си, делумно, но не и потполно.

Мојата “слобода“ завршува таму кадешто твојата започнува - и обратно!

Тоа значи дека земањето на обзир кон другите, кон нивниот поглед и светоглед, е многу важна работа за мирна коегзистенција.

Неможе некој да се однесува и да изживува пред (на пример твојата или мојата или) нечија сопруга или (дури малолетно) дете тоа и така како што нему му текнало или дувнало во моментот.   Така?

Сигурен сум дека кога некој би тетовирал некоја жена во недостојна поза и со неа така тетовирана - на недостојно место кај него - разголен би се шетал пред очите на јавноста меѓу кои се и најблиските на таа жена, тоа за некого не би било се’едно и некој (со право) би реагирал! Нели?

Дали јавно сексуално - или верско - провоцирање, предизвикување или дразнење е во ред, за тебе?

Што викаш меси (?) ти како модератор (на кого муе дадена власт и одговорност) како би реагирал кога некој сега на оваа тема во овој подфорум би постирал егзибиционистички - или провокативни - слики кои воживо се сликани во секојдневието ? На пример безобзирна копулација во јавност, слична на животинската?





Поздрав


п.с. Не сакам воопшто да ги навредам животните (кои се една прекрасна БОЖЈА творба), но нетреба ли човекот да се однесува посвестно и поодговорно од ними?   





   


   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Џо
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 11:28
Originally posted by spiros spiros напиша:


Во право си, делумно, но не и потполно.

Мојата “слобода“ завршува таму кадешто твојата започнува - и обратно!

Тоа значи дека земањето на обзир кон другите, кон нивниот поглед и светоглед, е многу важна работа за мирна коегзистенција.

Неможе некој да се однесува и да изживува пред (на пример твојата или мојата или) нечија сопруга или (дури малолетно) дете тоа и така како што нему му текнало или дувнало во моментот.   Така?

Сигурен сум дека кога некој би тетовирал некоја жена во недостојна поза и со неа така тетовирана - на недостојно место кај него - разголен би се шетал пред очите на јавноста меѓу кои се и најблиските на таа жена, тоа за некого не би било се’едно и некој (со право) би реагирал! Нели?

Дали јавно сексуално - или верско - провоцирање, предизвикување или дразнење е во ред, за тебе?

Што викаш меси (?) ти како модератор (на кого муе дадена власт и одговорност) како би реагирал кога некој сега на оваа тема во овој подфорум би постирал егзибиционистички - или провокативни - слики кои воживо се сликани во секојдневието ? На пример безобзирна копулација во јавност, слична на животинската?





Поздрав


п.с. Не сакам воопшто да ги навредам животните (кои се една прекрасна БОЖЈА творба), но нетреба ли човекот да се однесува посвестно и поодговорно од ними?   





   


   


А тебе нечии тетоважи те прават да се чувствуваш навреден ?
-Туѓите лудости и глупости , и погрешни перцепции , те навредуваат? збунетост



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 15:57
Nemame pravo na izbor?

Da si zememe za pravo NIE da odluchuvame shto e dobro a shto ne e - za nash*te deca, soprugi...?

Postoi navreduvanjeto ako go nema navredeniot?

Eh, toa vrzuvanje za pojavnite raboti..., mnogu ubavo kazhano od strana na Messenger .

Chovek shto se vrzuva za bilo shto, nemozhe nikogash da bide sloboden - i ushte polosho, toa ne im go dozvoluva na svoite najbliski. Iako vo sushtina sme Edno(celina) vo ovoj materijalen svet sme edinstveni so pravo na izbor - dadeno od "Boga" a toa ne go menuva faktot deka sme povrzani i egzistirame kako celina - shto sigurno neznachi da odluchuvame NIE za drugite lugje.

Promenata, zapochnuva od SEBE.

Ima edna pouchna prikazna za Buda, koga otishol pred rajskite porti go dochekale so golemo odushevuvanje , no toj ne sakal da vleze, velejki:"JAS KJE GI POCHEKAM DRUGITE, ZASHTO AKO VLEZAM TOA BI BILO ISTO KAKO DA EDEN DEL OD MENE OSTANE NA DRUGO MESTO, ZATOA KJE POCHEKAM."





-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 16:40
Mi trebashe polovina vek da osoznaam deka moeto "toa" ne e TOA.

S'e zapochna ushte od najranite detski denovi koga razbrav deka majka mi ima nejzino "toa", a tatko mi ima negovo "toa". Onaka, detski zbuneto, jas se obiduvav nivnite "toa" da gi harmoniziram vo nekoe moe "toa". So vreme, so uchilishteto, sredinata i lichnoto educiranje, go izgraduvav moeto "toa".

Na krajot, osoznav deka seto toa ne e TOA. Kamenot na koj sedam ne e po nishto poseben od site onie kamenja na koi sedat drugite i jas nemam pravo da gi teram niv da doagjaat na adzhilak kaj mene da mu se poklonuvaat na mojot kamen.

Mi trebashe polovina vek naukuvanje da naucham deka vo sushtina nishto ne sum nauchil. Da, sum natrupal znaenje, no celoto naukuvanje vo sushtina bilo neshto edinstveno i mnogu ednostavno:

Moeto "toa", tvoeto "toa", negovoto "toa", nivnoto "toa" i site tie "toa" shto ZAEDNICHKI postojat vo svetov se TOA.

I toa e TOA !









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 16:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mi trebashe polovina vek da osoznaam deka moeto "toa" ne e TOA.

S'e zapochna ushte od najranite detski denovi koga razbrav deka majka mi ima nejzino "toa", a tatko mi ima negovo "toa". Onaka, detski zbuneto, jas se obiduvav nivnite "toa" da gi harmoniziram vo nekoe moe "toa". So vreme, so uchilishteto, sredinata i lichnoto educiranje, go izgraduvav moeto "toa".

Na krajot, osoznav deka seto toa ne e TOA. Kamenot na koj sedam ne po nishto poseben od site onie kamenja na koi sedat drugite i jas nemam pravo da gi teram niv da doagjaat na adzhilak kaj mene da mu se poklonuvaat na mojot kamen.

Mi trebashe polovina vek naukuvanje da naucham deka vo sushtina nishto ne sum nauchil. Da, sum natrupal znaenje, no naukuvanjeto bilo samo edno, edinstveno i mnogu ednostavno:

Moeto "toa", tvoeto "toa", negovoto "toa", nivnoto "toa" i site tie "toa" shto ZAEDNICHKI postojat vo svetov se TOA.

I toa e TOA !






     

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 17:20
naseto TOA i secie drugo...e prifakanje.

...a tamu tesko ne imaсреќа


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 17:21
missconduction?голема%20насмевка

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 20:09
Originally posted by Џо Џо напиша:



А тебе нечии тетоважи те прават да се чувствуваш навреден ?-Туѓите лудости и глупости , и погрешни перцепции , те навредуваат? збунетост




Моите ближни, за кои Исус го дари дури и Својот скапоцен Живот - иако за тоа не се свестни - (колку и да ми се “далечни“), не ми се потполно се'исто!

А тебе?


missconduction?




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 20:40
Да се трудиш...
да бидеш различен...
и навистина...
да си различен...

не е исто...


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 22:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:



А тебе нечии тетоважи те прават да се чувствуваш навреден ?-Туѓите лудости и глупости , и погрешни перцепции , те навредуваат? збунетост




Моите ближни, за кои Исус го дари дури и Својот скапоцен Живот - иако за тоа не се свестни - (колку и да ми се “далечни“), не ми се потполно се'исто!

А тебе?


missconduction?




А како одредуваш дали тоа е погрешно?




-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Џо
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 22:56
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Да се трудиш...
да бидеш различен...
и навистина...
да си различен...

не е исто...


ако се трудиш во сопственото битисување...тогаш никако не си ни индивидуа , ни можеш да го увидиш своето постоење во колективот...ма%20ајде


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 23:31
Originally posted by spiros spiros напиша:



Што мислите(?) што е пополезно, што помага повеќе при достигнувањето на (Царството на) Мирот: Униформизмот (телесното покривање) или егзибиционизмот (телесното одкривање)?


Се надевам дека нема никому да му “стапнам на нога“ кога ќе речам, дека, покривањето (униформизмот) е од многумина честопати еднострано осудувано, без да се види и неговиот позитивен аспект!?


Се радувам на вашето “гледање“ и учество на оваа тема.


Поздрав



п.с. Дали е возможно дека покирањето на главата (и телото) што се споменува во Новозаветните Списи, да е првото (и единственото) официјално препорачување кое е директно влезено во Светите Писма?



































Najdobro e da se najde zlatna sredina vo oblekuvanjeto.

Ni premnogu razgoleno, ni premnogu pokrieno.

Skromnosta i cistotata vo oblekuvanjeto  se odlika na eden Hristijanin.



Sepak, sekoj ima pravo da se oblekuva kako sto saka, nikoj ne moze na sila da mu naturi na drug kako da bide oblecen.


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 15:09
Osuduvanjeto(ne prifakjanje od sekakov vid) e koren na nasilstvo. Koga nekoj osuduvame za bilo shto, "spremni sme" da go kaznime(demek ne zasluzhuva ljubov), vo vid na kritika, sarkazam, omalovazhuvanje i sl.

I tuka lezhi rascepot. A so toa i nasilstvoto.

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 21:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Najdobro e da se najde zlatna sredina vo oblekuvanjeto. Ni premnogu razgoleno, ni premnogu pokrieno.Skromnosta i cistotata vo oblekuvanjeto  se odlika na eden Hristijanin.Sepak, sekoj ima pravo da se oblekuva kako sto saka, nikoj ne moze na sila da mu naturi na drug kako da bide oblecen.


Така е КингДавиде, никој нема право да му натура на другиот како да се облекува, но сепак (од љубов и респект) треба да се земе обзир кон другиот! Нели?

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Osuduvanjeto (ne prifakjanje od sekakov vid) e koren na nasilstvo. Koga nekoj osuduvame za bilo shto, "spremni sme" da go kaznime (demek ne zasluzhuva ljubov), vo vid na kritika, sarkazam, omalovazhuvanje i sl.

I tuka lezhi rascepot. A so toa i nasilstvoto.



Дали ти Викторија би прифатила некој твој пријател да дојде во твојот дом, отворено да седне спроти тебе и твоите деца и (со екстремно кратките “панталончиња“ низ кои јасно и изразито се надзира ...) така интезивно да се дружите?

Дали би ги пуштила твоите дечиња да му седат во крило и слично?


Поздрав


п.с. Што ако сака потполно да се соблече и да си приседне на масичката на која (обично) јадете?

Би го прифатила тоа?
    




Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mi trebashe polovina vek da osoznaam deka moeto "toa" ne e TOA.

S'e zapochna ushte od najranite detski denovi koga razbrav deka majka mi ima nejzino "toa", a tatko mi ima negovo "toa". Onaka, detski zbuneto, jas se obiduvav nivnite "toa" da gi harmoniziram vo nekoe moe "toa". So vreme, so uchilishteto, sredinata i lichnoto educiranje, go izgraduvav moeto "toa".

Na krajot, osoznav deka seto toa ne e TOA. Kamenot na koj sedam ne e po nishto poseben od site onie kamenja na koi sedat drugite i jas nemam pravo da gi teram niv da doagjaat na adzhilak kaj mene da mu se poklonuvaat na mojot kamen.

Mi trebashe polovina vek naukuvanje da naucham deka vo sushtina nishto ne sum nauchil. Da, sum natrupal znaenje, no celoto naukuvanje vo sushtina bilo neshto edinstveno i mnogu ednostavno:

Moeto "toa", tvoeto "toa", negovoto "toa", nivnoto "toa" i site tie "toa" shto ZAEDNICHKI postojat vo svetov se TOA.

I toa e TOA !










Жртвувањето на индивидуалниот и колективниот егоизам е нешто многу важно, без кое неможе да се стигне на Целта!


Што мислиш (?) колку време би му требало на светот суштествено да го свати тоа, кога во домовите - а пред се' во срцата - на прво место би била Се'опфатната и Спасителна Мудрост БОЖЈА Која вели (ова):

Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене; и кој не го зема својот крст и не оди по Мене, не е достоен за Мене.

Кој ќе ја најде својата душа, ќе ја изгуби; и кој ќе ја изгуби својата душа заради Мене, ќе ја најде.”   



   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:22

Jas kako i site ostanati, mozheme da izbereme so kogo kje se druzhime.

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:33
Originally posted by spiros spiros напиша:



Така е КингДавиде, никој нема право да му натура на другиот како да се облекува, но сепак (од љубов и респект) треба да се земе обзир кон другиот! Нели?

   



 Da, taka e да


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:46

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Jas kako i site ostanati, mozheme da izbereme so kogo kje se druzhime.




Се разбира Викторија дека можете и смеете да се дружите со кого сакате, но те молам обрни внимание на децата!


Јас имав еден колега на работа - со кого воопшто не се слагавме, а - кој се фалеше, пропагираше и практицираше (заедно со женаму и “пријателите“) групен секс.

Се надевам дека вакви пракси не одобруваш или подржуваш!?




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 01:14

Jas vnimavam na moite deca, nema potreba toa da mi go voochuvash. No tie samite kje izberat shto e "dobro" za niv a shto ne e. Ne si davam za pravo JAS da izbiram mesto niv.
Sekako do odredena vozrast, dodeka seushte se mali nie kako roditeli odluchuvame za nekoi raboti - i pak so sigurnost nemozheme da tvrdime deka Toa za niv e Najobro.

A za "praksite" mozhe da diskutirame na druga tema.

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 01:39
Originally posted by spiros spiros напиша:


Жртвувањето на индивидуалниот и колективниот егоизам е нешто многу важно, без кое неможе да се стигне на Целта!


Што мислиш (?) колку време би му требало на светот суштествено да го свати тоа



A shto velam jas?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kamenot na koj sedam ne e po nishto poseben od site onie kamenja na koi sedat drugite i jas nemam pravo da gi teram niv da doagjaat na adzhilak kaj mene da mu se poklonuvaat na mojot kamen.




Se nadevam deka sega kje sfatish shto velam.

Ako rekov deka site treba da doagjaat na mojot kamen togash toa kje beshe individualen egoizam, a ako toa go pravi grupa vernici togash toa kje beshe kolektiven egoizam bez obzir na koj avtoritet se povikuvaat.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 13:46

Dali mozheme da go zhrtvuvame nasheto ego, dodeka osuduvame, omalozhuvame, mrazime, "vrakjame milo za drago"...?

Se dodeka nashata svest ne se transcendentira, ne kje mozhe egoto da "padne" - a toa ne kje se sluchi ako se "vrzuvame" za rabotite i sluchuvanjata okolu nas.

Kje ni treba dosta vreme dodeka sfatime deka, ne ni e potrebno vreme - (dokolku chekame da dojde vremeto).

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 15:24
Pa tokmu maksimite "nemoj da sudish za da ne ti bide sudeno i tebe", "ako te udrat po edniot obraz, svrti go i drugiot" i "ljubi go blizhniot svoj kako shto se ljubish sebe si" se praktichni soveti kako da gi apstrahirame egoto i suetata.

A nie tuka postojano gi osuduvame drugite kako se oblekuvaat, shto jadat, shto pijat, vo shto veruvaat, kako onoa shto pravat tie nas ne navreduva, kako onoa shto rekle onie gi pogoduvale nash*te verski chuvstva...   




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 18:20


Гајле да немате!

Кој ги суди другите души, тој самиот (баш така) ќе биде суден. Но кој не ги суди душите, туку го одкрива гревот како таков т.е. темнината како таква (кој/која ги заробил/а душите) и го изнесува на Светлина за и тој да постане Светлина - зошто и од Кого би требал да биде суден?

Мислите дека Совршениот БОГ е пријател на гревот?

Денот доаѓа кога сите надувени филозофии, сите невери, сите кривовери, сите псеудо просветленија ... кои мислат дека нешто повеќе знаат од Мудроста БОЖЈА и Сведоштвото на Апостолите, ќе Го спознаат Живиот БОГ во Срцето и Името Исусово и ќе увидат дека всушност не знаеле како што треба вистински да се знае. Одтогаш никој повеќе нема да се посомнева во Совршената ВИСТИНА, туку секој ќе се поклони пред Неа и според Неа!

За жал, поради неверата и гордоста на “паметното“ човештво и неговите антихристијански духовни водачи, тоа ќе се случи низ неопишиво големи болки, а можеше и требаше да се случи релативно “безболно“. Имено преку детската вера во Евангелието БОЖЈЕ!
Всушност и затоа Евангелието БОЖЈЕ (Исус) Го жртвуваше Својот Скапоцен Живот!


Бидете Благословени сите, со најголемиот и најубавиот Благослов!


АМИН!




   


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk