IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Половен автомобил од увоз или не!!!!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Половен автомобил од увоз или не!!!!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Половен автомобил од увоз или не!!!!!!
    Испратена: 16.Февруари.2011 во 22:02
Еве една интересна тема која мислам дека ке заслужи вниманите инспирирана од комшијата со неговата ЕКСТРА Алфа 147 со 84000км и заглавен термостат(срека возел на отворено).Дали се исплати да се земе автомобил од увоз со 120000км(а интересное што сите имаат 120000км)или автомобил купен од нашите салони со сервисна книшка и нормално реални километри.Знаеме дека тие автомобили се поквалитетни од оние што се за Балканот и со повеке опрема,но факт е дека тие автомобили се веке на залез на кариера.Не може да биде добар ако е платен 1500-2000евра модел кој чинел пред 5-6години 12-13000евра,нели.Лугето се летаат по тоа што се каросериски сочувани и дека не им фали ништо.Да ама имаш сервиси кои ке ти ја средат колата подобро и од фабрика(сме гледале сите на дискавери,нели).Но еве подискутирајте на оваа тема
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 14:26
Da se zemi kola od nadvor prven za realno ti kazvam da bidi treba toj sto ti ja nosi da ima dobro poznavanje so koli,vtoro da e tvoj covek posto golem kar se pravi inaku dobri koli ima gore se najduva eve veke skoro site iznazedoja koli od germanija taka da novite koli mu padna prodazbata,inaku moj drugar nosese od germanija ama sega e poslabo malce nosi po edna kola cakpat jas sum zadovolen od kolata sto mi ja donese so 140000km ja donese audi6 mislam ok e sega za sega pa ke vidime...
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 20:46
Носталгија, во ова што го пиша гледам една реална општествена дешавка , во која патат само „овците“ што веруваат на збор на прематар.  Фактички, заштедата во парите е минимална меѓу кола купена од МК и од Запад царинета. Правам муабет за вистинска кола , а не присобрано возилце.Поради конк*рентноста во Германија на пазарот на половњаци можеш да најдеш подобро опремена , со поубава боја, мотор што ќе ти е на мерак и  тоа е тоа.

Воопшто, сметам дека увозов беше потреба , не и задоволство некое посебно, пошто се што се донесе беше само за да се заменат ептен доодените...

една мала компарација:

Корса и Поло го заменија на некој начин Југото
Голф 3 и 4 го зазедоа местото на голф 1 и 2
Астра 2 го имаат статусот кој го имаше 101 и Шкода 105 (моторизација на средна класа) , астра 1 караван станува миленик на занаетчиите како рено 4 и спачак до скоро што беше...

тоа е тоа ... само малку се подновивме...  Изборот на „подновата“ паѓа во мал круг.  Тешка работа е ова...  ништо не се сменува во општестовоплазење

Состојбата на половњациве од бугарија и словенија е приказна за себе, ама немам ни снага ни желба да објаснувам... На „шловенци“ му го зедовме сиот отпад, а на бугарите му направивме промет.... Ако добро се запнеш на коливе од увоз , ќе сватиш дека хаубата има различен лак од крилата, крилата од кровот , кровот од вратата , а бојата на багашникот е со 2 прекршувања по кристал помалку одколку на останатата каросерија....  се работи за присобрани крпеници кои прилично вешто бугарите ги маскираат и ни ги праќаат нас кај простиот купувач кој сака да излезе од добата на саухот....

Не велам дека нема добри возила во странство, но ретко кој ги носи нив затоа што на нив ќарот е никаковтрепкањеИзменето од volkswagen - 17.Февруари.2011 во 20:50
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 23:25
Со половњаците направија хаос на пазарот за автомобили бидејки сега и да сакаш да продадеш ауто кое е купено во МК и со реална километража,нема шанси да го продадеш за онаа сума на пари за која ти мислиш дека вреди.За пример еве имам втор автомобил дома Матиз купен како салонско возило 2004 значи јас прв газда со централна брава 1.0 мотор,Цд внатре,браниците во боја и сакав да правам замена старо за ново.Во Автокука ми понудија дали ти се верува 2100евра за кола која нема уште 3 сервис(жена ми ја вози и има едвај 35000км)Цел час батката(тежок шверцер у превод)ме убедуваше дека сега имало увоз и дека цените биле паднати ,а возилото не го ни погледна.Е па сега види и самиот.Вчера на СУПЕР Алфа 147 со само 83000км му се заглавил термостатот(срека возел на отворено и е зима)па дошол до дома.А плус кога ке ја гледаш од страна целата е ко слика на Ван гог .И уште ме убедува дека земал супер ауто.Едно е јасно дека и она што вреди и горе има цена.Баш гледав за Матиз на сајтот мобиле.де и знаеш што!!!!!!!!!!!!!!!!!2004 како мојот модел со пристојна километража од 45-60000км најевтиниот беше 3800евра.Но и тоа ке се среди кога ке видат што канти продаваат нашите дилери
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 14:44
pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина

...ete ti kolku se i novite kvalitetni,...ako se odi  po taa logika...

...sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 12:51
Аееее Брза...   ако си купил нова шкода не значи дека треба да ја товараш како Сканиа... Па ќе ти провари моторот, да не сакаш да те праша што да правима%20ајдеСе е до тоа колку знаеш да го користиш, а среќата е друга ствар намигнување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 15:09
aeeee......a be,malechokизненадување

koga ke kazesh ti deka  si go dignal do daska ,..sigurno mislish na toa, deka si mu ja dostignal maksimalnata brzina ,...


...so''do daska''natovarena  ...znachi deka bila natovarena do maksimalnata dozvolena nozivost  t.e...okolu  450 kg,...

...i toa beshe samo ednash  i toa na avtopat i toa na samo , nema ni 50-tina km rastojanie!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 18:29
Брза... јас тебе многу добро те разбирам што сакаш да кажеш....трепкање
Сепак брза , зависи и од тоа колку си напнувал на машината, колку имала поминато (дали била „легната“) и дали имала вода во ладњакот како прво.... Па не си ти единствен на светот што има Шкода....

И ТОА НЕ Е СЕЕ....

Шкодите носат фолксвагенови мотори , што значи дека некаде околу 1000 000 возила со истиот таков мотор биле товарени до 450 кила и биле возени... ако било фабричка грешка, тогаш сигурно сервисот од Бохемија/ Волфсбург ќе ги повикаше купувачите на вонреден зафат... намигнување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 19:14
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Брза... јас тебе многу добро те разбирам што сакаш да кажеш....трепкање
Сепак брза , зависи и од тоа колку си напнувал на машината, колку имала поминато (дали била „легната“) и дали имала вода во ладњакот како прво.... Па не си ти единствен на светот што има Шкода....Originally posted by brza brza напиша:

pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина


...sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !
sepak ,i  ne si razbral bash,

...a, da ne zboram za crknati brishachi, kontakt brava, ...''ramoto'' go zaborsaviv, potisna plocha....za samo dve  godini?!изненадување

..tuku....batali !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 19:33
Брза , со ова веќе заминуваш офтопик.... Ако сакаш да се пожалиш во врска со Шкодата повели тука... http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21838

Тие ствари што ги кажуваш се поврзани само со лошо одржување. Упорно ја кудиш колата...

Дај барем изјасни се во врска со темава , дали си За или Против... среќа
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2011 во 19:57
Половен автомобил од увоз: да, под услов да се разбирате или некој да дојде со вас што се разбира. Цените на половните автомобили се најевтини во Италија, Бугарите во своите плацови ги носат колите од Италија па така да немојте да земате за репер Германски страни за половни автомобили.
Кон врв
Charlie Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Февруари.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charlie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 13:38
Нормално дека ее добро што донесоа ваков закон.. Е сеа кој знае да искористи ке искористи.. Дека има и ке има луѓе кои се заебале има,ама тоа е тоа.
Оној што се разбира добро,што нема да брза и што знае каде да бара секако дека може да избере добро ауто.
Гледам луѓево викаат километражите им биле нереалени на увозените коли и слично,и дефинитвно тоа е така . Но пример 250 000 км во Германија и 250 000 тука во Македонија не е исто..
Во секој случај голем избор на коли,бирајте мудро и не се лакомете за најефтините. :)
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2011 во 00:19
Originally posted by Charlie Charlie напиша:

Нормално дека ее добро што донесоа ваков закон.. Е сеа кој знае да искористи ке искористи.. Дека има и ке има луѓе кои се заебале има,ама тоа е тоа.
Оној што се разбира добро,што нема да брза и што знае каде да бара секако дека може да избере добро ауто.
Гледам луѓево викаат километражите им биле нереалени на увозените коли и слично,и дефинитвно тоа е така . Но пример 250 000 км во Германија и 250 000 тука во Македонија не е исто..
Во секој случај голем избор на коли,бирајте мудро и не се лакомете за најефтините. :)


Kola ko kola .....A sto ako ima pominato nekoj si 250000 ...zarem toa e reper na los avtomobil ...ili pak ima nekavo znacenje kilometrazata...

Motor denes se naoga od 150 ...do 500 evra zavisi od tipot na voziloto ....Vo sekoj slucaj pri kupuvanje na poloven avtomobil najvazno od se e karoserijata ...da ne e mavana ( pa farbana , a i da ne e podkrpena .....e tuka nema korekcija za 100 evra ....toa i ponataka prodolzuva da raboti
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2011 во 18:04
Пријателе се убаво,ама има една многу важна работа која ја заборави!!!!!!!!!!Ја купуваш да ја возиш,а не да ја поправаш .Ако ми е за скапаница да лежам под неа секој ден и да трошам пари,тогаш ке си ја возам скапаницата која ја имам,барем и ги знам болките Една многу важна работа има во таа прикаска.Мерак пусти да се вози странско јако ауто па макар имало 200000км!!!!!!!!!!!!!!!!Чекај малку!!!!Ако е таа кола супер зошто се нашла на плац во Италија,Словенија,итн.Зошто да се продава нешто ако сеуште служи?Мислиш дека западњаците имаат пари па ги менуваат тек така колите.Нееееееееееее,туку знае дека таа до 120-130000км ке тера со ситни дефекти кои се поднесуваат.После пополека кариерата и завршува,завршува.......Се замачкува и ајде доле у кошот на Европа да возат јаки коли.Јок бре,пријателе.И тоа што вреди и таму има цена.Лично познавам луге кои не видоа аир од тие возила.Знам дека се пага на фората,лелееееееееееееее има клима,бандажи,цд,а никој не гледа во каква состојба се наога останатите работи(мотор,подвозје исл.)Зошто лугето пагаат на тие евтини фори,не знам навистина.За мене нека нема ништо опрема ама нека 0 води коло .Значи нека км почнува со 0 не со 1 или 2 скраја да е Затоа отвори си пазар3 па разгледај си ке се најде нешто од наши салони купено со пристојна километража,па купи ја и да се возиш во неа,а не под неа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.