IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Нов автомобил - Проблеми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нов автомобил - Проблеми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нов автомобил - Проблеми
    Испратена: 25.Февруари.2010 во 06:22
Ај малце да размрдаме...

Оваа тема ја отварам за сите оние кои купиле нов автомобил од салоните во нашата држава, а се случува да имаат постојано проблеми со нив.

Дајте ваши искуства и мислења, за тоа кои марки се покажале како дефектни, а кои не.



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 23:13
Slabo odziv papapapapaaa...!Nema greska ,se sto e od salon kaj nas,makar so sum 100posto siguren deka ova so se nosi kaj nas i ona -na primer vo Grcija,v komsii,a da ne zboram za z.evropa e different class!
primer-pred nekolku godini bev Italija,otidov vo salon na VW da go vidam Tiguanot(togas izleze)i prasuvav za Golfot,koja e najevtina varijanta,vo toj salon(kolku Ramstor) mi rekoa VW 1.6 so 75kw benzinecot na sto jas rekov a sto e so 1.4 59kw benz?Bellissimata sto prodavase mi rece,signore,i toj go ima,ama toj e pretezno praven za ISTOCEN PAZAR!
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 17:26
se ima desavano ljuge da kupat novo vozilo i po eden den nesto mu se slucva ne mu raboti klima ne se otvorat damoj i haos posto rabotev vo salon za prodazba znam a sega eve i so tojota haos gledav vcera na b92 kako tojota mu otkazvat kocnicite i udira vo bankina ama i malce mediumite krevat fama i taka natamu a dobra kola spored mene e opel astra peugeot citroen
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 13:27
Originally posted by zaratustra zaratustra напиша:

Slabo odziv papapapapaaa...!Nema greska ,se sto e od salon kaj nas,makar so sum 100posto siguren deka ova so se nosi kaj nas i ona -na primer vo Grcija,v komsii,a da ne zboram za z.evropa e different class!
primer-pred nekolku godini bev Italija,otidov vo salon na VW da go vidam Tiguanot(togas izleze)i prasuvav za Golfot,koja e najevtina varijanta,vo toj salon(kolku Ramstor) mi rekoa VW 1.6 so 75kw benzinecot na sto jas rekov a sto e so 1.4 59kw benz?Bellissimata sto prodavase mi rece,signore,i toj go ima,ama toj e pretezno praven za ISTOCEN PAZAR!



Вака сега. Тој се прави за источен пазар, но највеќе се прави за земјите каде акцизите се поставени на работната зафатнина на моторот. Значи кај нас до 1400 ссм3 акцизата е многу мала, а додека над 1500 ссм3 акцизата е тројно поскапа. А со тоа и самата цена на возилата. Такви се Хрватска, Србија, Албанија, Црна Гора, Македонија, Босна, Турција, (огромен пазар на нови возила), Словачка како и европските земји од поранешниот советски блок, и целиот Азиски и Африкански блок на држави. Севкупно тоа е пазар од преку 2-3 000 000 возила на годишно ниво. Заради тоа е воведен тој агрегат од 1400 и 1500 ссм3.

Различен квалитет на возила за различни пазари произведуваат само Европските производители, додека источните производители, како Тојота, Мазда, Нисан, Хонда, Шевролет (екс Даеву), не ги делат возилата според светските региони. Разликата кај тие модели е само во опременоста, т.е кое ниво каква опрема носи. Да речеме конкретно Шевролет за Источно европски пазар произведува возила каде во најниското ниво на опрема, нема мн. електроника и клима, додека за западно европските пазари, уште во најниските нивоа на опрема има електрика на сите прозори, клима уред, сончев кров и сл.

Значи отприлика тоа се разликите кај новите возила.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 13:30
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

se ima desavano ljuge da kupat novo vozilo i po eden den nesto mu se slucva ne mu raboti klima ne se otvorat damoj i haos posto rabotev vo salon za prodazba znam a sega eve i so tojota haos gledav vcera na b92 kako tojota mu otkazvat kocnicite i udira vo bankina ama i malce mediumite krevat fama i taka natamu a dobra kola spored mene e opel astra peugeot citroen


Фабрички грешки постоеле и ќе постојат, и покрај многуте инспекции на сите производи. Се случува да откаже еден обичен осигурач, да откаже некоја сијаличка и сл. Сето тоа е бидејќи производителите на нови автомобили сакаат што повеќе да си ги намалат трошоците за производство а да ќарат што повеќе профит. Тоа постоело и ќе постои.
Се случува кај сите марки, само кај некои почесто, а кај некои многу ретко.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 21:25
drugo mi bese muabeto zamisli kufas kola i po 2 dena klimata ne raboti dobro to e retko ama mozi da ti se odmili kolata taka nema veza a sega ko vleze krso vo makedonija sega kako ke padni prodazbata vkraj
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:05
Abe druze. Normalno e deka ke se razocaras od kolata. Si ja videl vo vesnik ili na reklama. Ti fatila okce, sobiras paricki, odis ja poracuvas ili ja plakjas ako e tuka, ako ne ja cekas nedela - dve - tri, i posle den, dva, tri koga ke ja zemes ti otkazuvaat raboti vo nea. Sosema e normalno deka ke ti se skrsi filmot.

A za toa sto ke padne prodazbata neka se podrazmislat malku dilerite na novi koli. Kolkavi marzi drzat, i kolkav e prostorot za namaluvanje na marzite.
E koga ke si gi namalat cenite, togas ke ima paralelna prodazba na novi i polovni vozila, i nikomu nisto. Nemoze da naplakjaat i po 3000 eur marza na nova kola, a posle da kukaat kako ne im odi prodazba. Pa zamisli da skinat 2000 evra marza na kola, kolku narod ke se zaleta. Toj sto e spremen da plati 6000 evra za polovna ke si rece vo sebe pa za uste 1500-2000 evra ke vozam nova kola. I normalno deka ke imaat prodazba dilerite na novi vozila. A tie sakaat so prodadeni 2-30 novi vozila vo mesecot da natepaat pari. Pa toa nikade ni na zapad go nema. Samo kaj nas.

Jas na nekoja prethodna tema pisav kolku ima marza za Opel Corsa i kolkava e zarabotkata na dilerot.




The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:08
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Abe druze. Normalno e deka ke se razocaras od kolata. Si ja videl vo vesnik ili na reklama. Ti fatila okce, sobiras paricki, odis ja poracuvas ili ja plakjas ako e tuka, ako ne ja cekas nedela - dve - tri, i posle den, dva, tri koga ke ja zemes ti otkazuvaat raboti vo nea. Sosema e normalno deka ke ti se skrsi filmot.A za toa sto ke padne prodazbata neka se podrazmislat malku dilerite na novi koli. Kolkavi marzi drzat, i kolkav e prostorot za namaluvanje na marzite.E koga ke si gi namalat cenite, togas ke ima paralelna prodazba na novi i polovni vozila, i nikomu nisto. Nemoze da naplakjaat i po 3000 eur marza na nova kola, a posle da kukaat kako ne im odi prodazba. Pa zamisli da skinat 2000 evra marza na kola, kolku narod ke se zaleta. Toj sto e spremen da plati 6000 evra za polovna ke si rece vo sebe pa za uste 1500-2000 evra ke vozam nova kola. I normalno deka ke imaat prodazba dilerite na novi vozila. A tie sakaat so prodadeni 2-30 novi vozila vo mesecot da natepaat pari. Pa toa nikade ni na zapad go nema. Samo kaj nas.Jas na nekoja prethodna tema pisav kolku ima marza za Opel Corsa i kolkava e zarabotkata na dilerot.
so mislis za sedanot kolku pravat kar po tvoe dilerite
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:17
6500 mu e vlezna faktura so site plateni davacki. Ako do sega bese cenata 9000 eur, togas kjarot bil 2500 eur po vozilo. Ako e sega padnata na 8000 eur, togas kjarot e sveden na 1500 eur. Jas mislam deka mozat da go simnat na 7500 eur. I da imaat pak profit od 1000 eur po vozilo.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:20
vlezna faktura da na euroimpeks a na dilerite nemat tolku kar vervaj do 500 evra mislam za sedan samo na nivo na opremata zavisi zboram za samo klima i radio so cd

Изменето од stigmata - 12.Март.2010 во 00:25
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:34
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

vlezna faktura da na euroimpeks a na dilerite nemat tolku kar vervaj do 500 evra mislam za sedan samo na nivo na opremata zavisi zboram za samo klima i radio so cd


Epa znaci Euroimpex gi dere i dilerite. Bidejki postoi pravilo vo biznisot so avtomobili. Na sekoe prodadeno vozilo od strana na generalen importer, fabrikata mu refundira odredena suma na pari. Konkretno na Opel Corsa, GM refundirase i do 300 eur. Sto znaci na vekje postavenata marza koja ja zarabotuva dilerot, fabrikata mu vrakja dopolnitelna suma na pari.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:38
e pa da euroimeks e fabrika za pari taka i drugite glavni dileri
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:49
Sekoj sto e deklariran i go ima ekskluzivnoto pravo na zastapnistvo e peder. veruj mi. Go odraa narodot so visoki marzi. I sega kukaat kako toa zakonot ke gi utepa niv. E sega im ja namalija i carinata, pa aj da vidime kako ke reagiraat na toa. Od 15 % na 5%. Odlicen procent e toa. Ako se zeme predvid, Pezoto 206 sedan treba da se namali za dopolnitelni 500 eur. Zatoa sto proizvodna cena na toa vozilo e 5000 eur. 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:55
e da sega go jadoja bruto
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.