IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Си ги барам биолошките родители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Си ги барам биолошките родители

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
V20 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај V20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Си ги барам биолошките родители
    Испратена: 14.Февруари.2011 во 16:57
Имам скоро 21 година (на 21.февруари 1990 сум роден) ,пред некое време дознав дека сум посвоен ,а впрочен цело врем,е го чувствував тоа во себе се чувствував поразличен од сите мои блиски роднини ,сосема поинаку изгледав ,размислував итн. Од моментот кога дознав па се до ден денес не можам да функционирам нормално,се обидов со се можно за да ги порнајдам моите билошки родители ,поточно мајка ми и да знам ЗОШТО? тоа ме мачи и ме остава без сон и мир.Животот како да ми застана во едно место и не можам да бидам мирен се додека не дознаам повеќе за она кој сум и што сум ,Си ги сакам билошките родители ,никогаш не би се одделил од нив ,но едноставно сакам да знам кој сум ,вака се чувствувавм како да сум го изгубил комплетно мојот идентитет.Од одредени извори дознав дека моите билошки родители биле млади ,и учеле во гимназија кога сум "се случил јас",побарав и преку социјалното но некако шансите се многу слаби,ве молам советувајте ме што и како д аправам ,дајте ми некоја конструктивна критика ,имам претчувство дека ке ги најдам но ако само стојам во место ништо од тоа нема да биде,верувам со случајност и судбина се надевам некој ке ми помогне ....искрено благодарам...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 17:14
Средбата со биолошките родители може да се претвори во сјаен момент на твојот живот,но може да излезе и огромно разочарување.

Последиците кои би произлегле од таа средба може да бидат катастрофални доколку нема да излезе онака како што ги замислуваш твоите биолошки родители.

Немој да мислиш дека разликата помеѓу тебе и сегашните твои родители е нешто чудно,посебно кога имаш 19 години и не си сеуште оформен карактер и личност,а ќе се формираш како таков со нивно воспитување најмногу,што не мора да значи дека ќе биде така.

Разликите ги прави најмногу околината,додека родителите може да делуваат но не многу според мене,од младата личност и нејзините размислувања зависи најмногу каков карактер ќе добиеш и оформиш.

Побарај ги родителите но биди спремен на најлошото можно сценарио во однос на тебе како личност.
Исто така треба да ги земеш во предвид и потенцијалните,културни,етнички и верски различности со твоите сегашни  кои би се јавиле со таа средба со биолошките родители

И друга многу важна работа,според мене најважна е односот кон твоите сегашни родители,треба и нив да ги земеш како чинител во случајот,да размислиш дека во моментов мислат дека те изгубиле од тебе.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 22:56
Ако сакаш навистина да ги најдеш своите биолошки родители и да знаеш ЗОШТО - во ред, само не ти го разбирам она што си го напишал ,Си ги сакам билошките родители ,никогаш не би се одделил од нив, па да прашам: толку ли ти било лошо со семејството каде си растел до сега, па сега единствен излез е пронаоѓањето на биолошките?


You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 23:33
Ако мислиш дека наоѓањето на биолошките родители ќе те смири и ќе ти покаже кој си,побарај ги,но не очекувај многу зашто како што ти кажа и Фикс наоѓањето може да ти донесе разочарување
Инаку,малото дете е пластелин
Родителите било да се тоа биолошки или не ја формираат твојата личност во текот на животот.Колку и да има физички разлики меѓу тебе и сегашните родители,посматрај убаво и ќе ги најдеш сличностите
И пред се, секогаш имај на ум дека овие родители кои ги имаш сега те израснале од едно парче месо до возрасна личност...немој да им нанесеш болка

Раѓањето трае една минута
подигањето и грижата за детето трае цел живот
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 23:53
Originally posted by fiks fiks напиша:

Средбата со биолошките родители може да се претвори во сјаен момент на твојот живот,но може да излезе и огромно разочарување.

Последиците кои би произлегле од таа средба може да бидат катастрофални доколку нема да излезе онака како што ги замислуваш твоите биолошки родители.

Немој да мислиш дека разликата помеѓу тебе и сегашните твои родители е нешто чудно,посебно кога имаш 19 години и не си сеуште оформен карактер и личност,а ќе се формираш како таков со нивно воспитување најмногу,што не мора да значи дека ќе биде така.

Разликите ги прави најмногу околината,додека родителите може да делуваат но не многу според мене,од младата личност и нејзините размислувања зависи најмногу каков карактер ќе добиеш и оформиш.

Побарај ги родителите но биди спремен на најлошото можно сценарио во однос на тебе како личност.
Исто така треба да ги земеш во предвид и потенцијалните,културни,етнички и верски различности со твоите сегашни  кои би се јавиле со таа средба со биолошките родители

И друга многу важна работа,според мене најважна е односот кон твоите сегашни родители,треба и нив да ги земеш како чинител во случајот,да размислиш дека во моментов мислат дека те изгубиле од тебе.
V20 , mnogu dobar e sovetot e od fiks. Gi opfakja recisi site raboti so koi moze da se soocis dodeka gi baras tvoite bioloski roditeli.

Nema potreba da bides voznemiren sto si posvoen, sepak tvoja vistinska familija se onie sto te posvoile i te porasnale.

Ti posakuvam mnogu srekja vo potragata po svoite bioloski roditeli i ne se razocaruvaj i ne ocekuvaj premnogu ni od tvoite segasni a ni od tvoite bioloski roditeli, nikoj ne e sovrsen.

Se najdobro, pozdrav ! да   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 14:25
Немој ... ќе чепнеш таму каде што најмногу боли ..
 
.. а млад си .. генерација моја ..
 
Млади биле, направиле што направиле. Да сакале да те изведат на прав пат, ќе го стореле тогаш. Сега веќе касно е за се. Наместо да дотураш масло во оганот, живеј си го спокојно животот со тие што те израснале. Не барај .. ќе се разочараш. Верувај ми. Најпрвин ќе наидеш на пречки во системот, после веќе ќе ти биде сеедно. Цел живот ќе мислиш само на тоа. И пак тешко  дека ќе ги најдеш. И ќе се надеваш потајно .. дека можеби еден ден кога ќе ги пронајдеш .. некои работи ќе се сменат. Нема! А ти ќе се разочараш уште повеќе!
 
Велиш .. " се обидов со се можно за да ги порнајдам моите билошки родители ,поточно мајка ми и да знам ЗОШТО? "
 
Не барај ... барем не барај со оваа намена. Ќе патиш .. многу. Ќе се нервираш .. и тешко дека некогаш ќе дознаеш ... ЗОШТО?
Така требало да биде. Така сакале твоите родители. Тие што те направиле .. и што те сметале за една грешка во животот. Не им било гајле тогаш.. зошто мислиш дека нешто би се сменило ... СЕГА?
 
 
И уште нешто ...
"пред некое време дознав дека сум посвоен ,а впрочен цело врем,е го чувствував тоа во себе се чувствував поразличен од сите мои блиски роднини "
 
Сите се разликуваме. Ич да не ти е гајле за тоа!
 
 
Извини дечко .. и сите да ми се нафрлат на форумов .. и да ме осудат за моето мислење .. јас ќе ти речам ... Посакувам да не ги најдеш!!! Помири се со новонастанатата ситуација. Животот е суров. Биди благодарен што имаш семејство. Барањето на твоите вистински родители само ќе те однесе до работ на бездната.
 
 
 
И ако некогаш пак се логираш тука ... би сакала да ми одговориш на едно прашање ..
 
Како дозна?
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
kokomoko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1363
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokomoko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 15:13
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Ако мислиш дека наоѓањето на биолошките родители ќе те смири и ќе ти покаже кој си,побарај ги,но не очекувај многу зашто како што ти кажа и Фикс наоѓањето може да ти донесе разочарување
Инаку,малото дете е пластелин
Родителите било да се тоа биолошки или не ја формираат твојата личност во текот на животот.Колку и да има физички разлики меѓу тебе и сегашните родители,посматрај убаво и ќе ги најдеш сличностите
И пред се, секогаш имај на ум дека овие родители кои ги имаш сега те израснале од едно парче месо до возрасна личност...немој да им нанесеш болка

Раѓањето трае една минута
подигањето и грижата за детето трае цел живот


аплауз

......
Кон врв
kokomoko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1363
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokomoko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 15:16
i jas da ti dadam sovet, ako mozam da go storam toa -


mislam deka imas pravo da ja znaes vistinata , a najdobar nacin da go storis toa e da gi sednes na masa tvoite nebioloski roditeli i da im kazes se - vo sekoj slucaj toa e pocetnata tocka od kade sto treba da pocnes , a posle toa klopceto samo ke se odmotuva -

 
......
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2011 во 22:44
genetsko nasledstvo.......
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
LEFI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јуни.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEFI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2012 во 10:25
dobro napiseno.pozdrav
Кон врв
LEFI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јуни.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEFI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2012 во 10:28
toa sto go ima snapiseno e realnost no zelbata vo tebe e druga
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2017 во 14:58
Ми треба помош за наоѓање машко родено декември 1977 година. Мајката го оставила принудно во домот во Битола. Ја мачело цел живот тоа. Сака да го пронајде. Никогаш немала друго дете. По извесен период се омажила и сакале да го земат од домот но веќе бил посвоен. Не и кажале каде се наоѓа.
Дали некој може да ми помогне како да го најдам.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18938
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2017 во 09:47
precustvitelno prasanje...
 koga ke pomslam deka ne sme mnogu narod, moze i da dojdete do deteto...sto sme nie edna saka ljugje


Изменето од vivi1 - 15.Ноември.2017 во 09:47
vivi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.