IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Чедо БОЖЈЕ и оружје ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чедо БОЖЈЕ и оружје ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 16:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne mora ako ne sakash.

Kako shto vekje rekovme, vazhno e da sme zhivi i zdravi!




Ljubi go blizhniot kako shto se ljubish sebe si, a pak ako toj te udri po edniot obraz togash ti ne mu vrakjaj tuku zavrti mu go i drugiot...



...Pravi im na drugite onoa shto sakash i tie tebe da ti pravat ... i ako ti zgreshat ne im vozvrakjaj tuku da im prostuvash sedum po sedumdeset i sedum pati.


Не ми е проблем да ги поставам цитатите, еве, ќе го сторам и тоа.

Свето Евангелие според Лука

7,1 И кога ги наврши зборовите Свои кон народот, што слушаше, Он влезе во Капернаум.
7,2 Слугата на еден стотник беше тешко болен, на умирање; а многу го сакаше.
7,3 Па како чу за Исуса, ги прати при Него старешините јудејски, молејќи Го да дојде и да го излекува слугата негов.
7,4 А тие, штом дојдоа при Исуса, Го молеа усрдно и велеа: “Достоен е да му го направиш тоа,
7,5 оти го сака нашиов народ, и синагогата тој ни ја направи.”
7,6 И тргна Исус со нив. А кога беа веќе до куќата, стотникот ги прати пријателите свои при Него, говорејќи: “Господи, не труди се, зашто не сум достоен да влезеш под мојот покрив;
7,7 затоа и сам себе не се најдов достоен да дојдам при Тебе; туку кажи само збор и мојот слуга ќе оздрави;
7,8 оти и јас сум човек подвластен, а имам и подчинети војници; па кога ќе му речам на еден од нив: ‘Оди!’ - и тој оди; на другиот: ‘Дојди!’ - и тој доаѓа; и на слугата свој: ‘Направи тоа!’ - и тој прави.”
7,9 Штом го чу тоа, Исус се зачуди и кога се сврте кон народот, што врвеше по Него, рече: “Ви велам, ни во Израилот не најдов толку голема вера!”


Никаде не му била пратена порака навојникот да се откаже од војската, или нешто слично. Напротив, дури и била кажана пофалба за неговата вера.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 16:42
makedon prashajneto beshe za bibliski TEKSTOVI I IMIJNA NA LICHNOSTI OD REDOT NA MELHISEDEK?
pogreshno si sfatil
mozebi e i moja greshka so ogled na toa kako e postaveno prashajneto
, inaku go delam tvoeto mislejne,
i jas imam dozvola za poseduvajne oruzje i rabotam so istoto, taka da ako nekoj misli deka ne sum vo bozjata volja za toa toa e negov problem , ne e moj, jas taka si go vadam lebot

DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 16:48
E taka de, ako nekoj si go vadi lebot so oruzhje, togash toa e dozvoleno od Boga i blagosloveno od Isus.


Ova me potseti na eden shpageti vestern... meksikanecot koj si go vali lebot so oruzhje mu priogja na glavniot akter i mu veli prijatelski:

- Senjor, I am killing for money, but because you are my friend I will kill you for nothing!



Potoa se krsti, go bacuva krstot i go vadi pishtolot...







Изменето од Messenger - 27.Февруари.2011 во 17:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 16:50
Originally posted by Македон Македон напиша:

Свето Евангелие според Лука

7,1 И кога ги наврши зборовите Свои кон народот, што слушаше, Он влезе во Капернаум.
7,2 Слугата на еден стотник беше тешко болен, на умирање; а многу го сакаше.
7,3 Па како чу за Исуса, ги прати при Него старешините јудејски, молејќи Го да дојде и да го излекува слугата негов.
7,4 А тие, штом дојдоа при Исуса, Го молеа усрдно и велеа: “Достоен е да му го направиш тоа,
7,5 оти го сака нашиов народ, и синагогата тој ни ја направи.”
7,6 И тргна Исус со нив. А кога беа веќе до куќата, стотникот ги прати пријателите свои при Него, говорејќи: “Господи, не труди се, зашто не сум достоен да влезеш под мојот покрив;
7,7 затоа и сам себе не се најдов достоен да дојдам при Тебе; туку кажи само збор и мојот слуга ќе оздрави;
7,8 оти и јас сум човек подвластен, а имам и подчинети војници; па кога ќе му речам на еден од нив: ‘Оди!’ - и тој оди; на другиот: ‘Дојди!’ - и тој доаѓа; и на слугата свој: ‘Направи тоа!’ - и тој прави.”
7,9 Штом го чу тоа, Исус се зачуди и кога се сврте кон народот, што врвеше по Него, рече: “Ви велам, ни во Израилот не најдов толку голема вера!”




I za shto se govori vo ovoj citat? Koja e poentata na citatot?


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 17:17
ne vo taa smisla
obezbeduvajne rabotam na rudnik
i si nosam pushka so mene koga sum treta smena
ne sum platen ubiec, da chuva gospod
kaj ti tekna sega ova

inaku primerot ti e ludnica
se iskinav od smeejne
odamna ne sum se smeel vaka na forumov
i jas go znam filmot so meksikanecot

drzavata e kriva, ne me resocijalizira
koga bev mal imashe edna inkasatorka od komunalec i koga doagashe da go meri saatot za voda vo kupatiloto mi go cheshashe takvoto, i od togash sum iskompleksiran kako zrtva na drzavno nasilstvo

Изменето од rabani - 27.Февруари.2011 во 17:23
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 17:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Свето Евангелие според Лука

7,1 И кога ги наврши зборовите Свои кон народот, што слушаше, Он влезе во Капернаум.
7,2 Слугата на еден стотник беше тешко болен, на умирање; а многу го сакаше.
7,3 Па како чу за Исуса, ги прати при Него старешините јудејски, молејќи Го да дојде и да го излекува слугата негов.
7,4 А тие, штом дојдоа при Исуса, Го молеа усрдно и велеа: “Достоен е да му го направиш тоа,
7,5 оти го сака нашиов народ, и синагогата тој ни ја направи.”
7,6 И тргна Исус со нив. А кога беа веќе до куќата, стотникот ги прати пријателите свои при Него, говорејќи: “Господи, не труди се, зашто не сум достоен да влезеш под мојот покрив;
7,7 затоа и сам себе не се најдов достоен да дојдам при Тебе; туку кажи само збор и мојот слуга ќе оздрави;
7,8 оти и јас сум човек подвластен, а имам и подчинети војници; па кога ќе му речам на еден од нив: ‘Оди!’ - и тој оди; на другиот: ‘Дојди!’ - и тој доаѓа; и на слугата свој: ‘Направи тоа!’ - и тој прави.”
7,9 Штом го чу тоа, Исус се зачуди и кога се сврте кон народот, што врвеше по Него, рече: “Ви велам, ни во Израилот не најдов толку голема вера!”




I za shto se govori vo ovoj citat? Koja e poentata na citatot?




Накусо, поентата е дека и војник може да биде добар верник.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 02:35
Ne prijatele, se raboti samo za veruvanjeto na judejcite... vojnikot, kako vojnik, upotreben e kako primer za Isusovata kritika upatena do judejcite.

A vo respekt na temava (Чедо БОЖЈЕ и оружје ?) ima onoa shto go govori stotnikot pred da go pokani Isus da vleze kaj negoviot sluga.

Kako prvo i najvazhno za nashiov muabet, stotinkot ZNAE deka poradi svojata profesija ne e dostoen da pojde kaj Isusa:


“Господи, не труди се, зашто не сум достоен да влезеш под мојот покрив; затоа и сам себе не се најдов достоен да дојдам при Тебе;

Deka vojnichkata profesija ne bila dostojna za Isusovoto vnimanie ZNAELE i stareshinite judejski, no ovoj pat mu velat na Isus deka ovoj vojnik sepak pokazhuval chovechnost i kako dokaz za toa ja posochuvaat sinagogata shto toj im ja napravil na judejcite:

А тие, штом дојдоа при Исуса, Го молеа усрдно и велеа: “Достоен е да му го направиш тоа, оти го сака нашиов народ, и синагогата тој ни ја направи.”


E samo poradi ovie urgencii i ubeduvanja na judejskite stareshini Isus reshava da trgne kaj stotinikot!

E sega, poentata shto ja pravi Isus so potenciranje na vernosta na vojnicite vo sushtina e kritika na izraeloviot narod. Imeno, ochigledno deka se raboti za romanski stotnik i vojnici bidejki Isus veli:

“Ви велам, ни во Израилот не најдов толку голема вера!”

A go potencira ova bidejki toj postojano se sudruva so nedoverie od svojot sopstven narod poradi koe shto ultimativno kje bide i razapnat na krstot.

Znachi sluchkava ne e stavena za da se pokazhi deka Isus podrzhuval vojska, kako shto sakaat toa nekoi da go prikazhat, ne e postavena za da pokazhi deka vojskata i vojnicite se Hristoliki, tuku da gi soochi nevernicite od svojot narod so faktot deka i neprijatelskite plateni vojnici imaat pogolema vera vo nivnite stotinici otkolku shto imaat judejcite kon Sinot Bozhji.




Ljubi go blizhniot kako shto se ljubish sebe si, a pak ako toj te udri po edniot obraz togash ti ne mu vrakjaj tuku zavrti mu go i drugiot...



...Pravi im na drugite onoa shto sakash i tie tebe da ti pravat ... i ako ti zgreshat ne im vozvrakjaj tuku da im prostuvash sedum po sedumdeset i sedum pati.


Изменето од Messenger - 28.Февруари.2011 во 02:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 17:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne prijatele, se raboti samo za veruvanjeto na judejcite... vojnikot, kako vojnik, upotreben e kako primer za Isusovata kritika upatena do judejcite.


Kaко пример за Исусовата критика кон Јудејците се употребени и Самарјаните, а и други нешта. Не е војникот единствен.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


A vo respekt na temava (Чедо БОЖЈЕ и оружје ?) ima onoa shto go govori stotnikot pred da go pokani Isus da vleze kaj negoviot sluga.

Kako prvo i najvazhno za nashiov muabet, stotinkot ZNAE deka poradi svojata profesija ne e dostoen da pojde kaj Isusa:


“Господи, не труди се, зашто не сум достоен да влезеш под мојот покрив; затоа и сам себе не се најдов достоен да дојдам при Тебе;

Deka vojnichkata profesija ne bila dostojna za Isusovoto vnimanie ZNAELE i stareshinite judejski, no ovoj pat mu velat na Isus deka ovoj vojnik sepak pokazhuval chovechnost i kako dokaz za toa ja posochuvaat sinagogata shto toj im ja napravil na judejcite:

А тие, штом дојдоа при Исуса, Го молеа усрдно и велеа: “Достоен е да му го направиш тоа, оти го сака нашиов народ, и синагогата тој ни ја направи.”


Зарем не беа и митниците грешни? Зарем митниците не беа такви што го измачуваат народот? Зарем и Исус не ги посочуваше митниците како грешни? Тоа значи ли дека не треба да постојат луѓе задолжени за собирање данок или цариници?

Старешините знаеле и дека митниците не се достојни, па и Христос го знаел тоа, но го повика Матеј да биде Апостол. Па дури и седеше со митниците. А да не говориме дека старешините јудејски често биле тие кои биле посочувани како лицемери.

А ако пак сакаш да кажеш дека во Јудеизмот е недостојна војничката професија, веднаш да те потседам на Исус Навин, Царот Давид и многу други.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


E samo poradi ovie urgencii i ubeduvanja na judejskite stareshini Isus reshava da trgne kaj stotinikot!

E sega, poentata shto ja pravi Isus so potenciranje na vernosta na vojnicite vo sushtina e kritika na izraeloviot narod. Imeno, ochigledno deka se raboti za romanski stotnik i vojnici bidejki Isus veli:

“Ви велам, ни во Израилот не најдов толку голема вера!”

A go potencira ova bidejki toj postojano se sudruva so nedoverie od svojot sopstven narod poradi koe shto ultimativno kje bide i razapnat na krstot.

Znachi sluchkava ne e stavena za da se pokazhi deka Isus podrzhuval vojska, kako shto sakaat toa nekoi da go prikazhat, ne e postavena za da pokazhi deka vojskata i vojnicite se Hristoliki, tuku da gi soochi nevernicite od svojot narod so faktot deka i neprijatelskite plateni vojnici imaat pogolema vera vo nivnite stotinici otkolku shto imaat judejcite kon Sinot Bozhji.


Христос одел и кај најгрешните, впрочем старешините за тоа и го прекорувале. Не случајно отиде и на гозбата кај митниците. Критиката на Израилевиот народ е дадена и преку критиката на свештениците и митниците. Дали Исус некаде се бореше против постоењето на едните и другите? Секако дека не. Впрочем, повика на Царот да му се даде неговото, како и на Бога Божјото. Напротив, дури кажа да се слушаат оние кои седат на Мојсеевото седиште, независно од тоа што самите не се покоруваат н тие наредби.





Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 18:11
Originally posted by rabani rabani напиша:


messinger smrtno me interesira za jovan 17:9
go proveriv citatot vo biblijata duri
smetash deka isus se molel za odredena grupa na luge?
inaku spored biblijata isus bil od rodot na isak , a od redot na melhisedek?
dali odbranite vo tvojot komentar na koi se molel isus bile od redot na melhisedek?


Isus ne se moli za nitu eden rod, tuku za onie koi poveruvaa i go primija negovoto uchenje:

Zashto zborovite shto si mi gi dal im gi predadov i tie gi primija i ja razbraa vistinata.
Jovan 17:8

Ponatamu veli deka se moli i za onie koi kje poveruvaat vo nego preku uchenjeto na ovie koi vekje poveruvaa:

No ne se molam samo za niv, tuku i za onie, shto po nivnite zborovi kje poveruvaat vo mene.
Jovan 17: 20

Znachi Isus ne se moli za SITE lugje, kako shto toa go prezentira institucijaliziranoto Hrisitjanstvo, tuku samo za onie koi se od negovoto stado, onie koi stanaa osveteni preku vistinata na koj toj se posveti.

A koja e taa vistina na (pr)osvetuvanje?

A zhivotot vechen e toa, da te poznaat Tebe, edniot vistinski Bog.
Jovan 17: 3
Za da bidat site Edno, kako shto si Ti Oche vo mene i jas vo tebe, pa taka i tie da bidat vo nas Edno i da poveruvaat deka Ti se me pratil. I slavata shto si mi ja dal nim im ja dadov, za da bidat Edno, kako shto sme Nie. Jas sum vo niv i tie se vo mene, za da bidat vo s'e Edno.
Jovan 17: 21, 22, 23





Изменето од Messenger - 28.Февруари.2011 во 18:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 18:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne prijatele, se raboti samo za veruvanjeto na judejcite... vojnikot, kako vojnik, upotreben e kako primer za Isusovata kritika upatena do judejcite.


Kaко пример за Исусовата критика кон Јудејците се употребени и Самарјаните, а и други нешта. Не е војникот единствен.


Pa, kade rekov deka vojnikot e edinstven primer???

Jas samo velam deka sluchkata so vojnikot e zabelezhana kako takov primer - da gi soochi nevernicite od svojot narod so faktot deka i neprijatelskite plateni vojnici imaat pogolema vera vo nivnite stotinici otkolku shto imaat judejcite kon Sinot Bozhji.   

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


A vo respekt na temava (Чедо БОЖЈЕ и оружје ?) ima onoa shto go govori stotnikot pred da go pokani Isus da vleze kaj negoviot sluga.

Kako prvo i najvazhno za nashiov muabet, stotinkot ZNAE deka poradi svojata profesija ne e dostoen da pojde kaj Isusa:


“Господи, не труди се, зашто не сум достоен да влезеш под мојот покрив; затоа и сам себе не се најдов достоен да дојдам при Тебе;

Deka vojnichkata profesija ne bila dostojna za Isusovoto vnimanie ZNAELE i stareshinite judejski, no ovoj pat mu velat na Isus deka ovoj vojnik sepak pokazhuval chovechnost i kako dokaz za toa ja posochuvaat sinagogata shto toj im ja napravil na judejcite:

А тие, штом дојдоа при Исуса, Го молеа усрдно и велеа: “Достоен е да му го направиш тоа, оти го сака нашиов народ, и синагогата тој ни ја направи.”


Зарем не беа и митниците грешни? Зарем митниците не беа такви што го измачуваат народот? Зарем и Исус не ги посочуваше митниците како грешни? Тоа значи ли дека не треба да постојат луѓе задолжени за собирање данок или цариници?

Старешините знаеле и дека митниците не се достојни, па и Христос го знаел тоа, но го повика Матеј да биде Апостол. Па дури и седеше со митниците. А да не говориме дека старешините јудејски често биле тие кои биле посочувани како лицемери.

А ако пак сакаш да кажеш дека во Јудеизмот е недостојна војничката професија, веднаш да те потседам на Исус Навин, Царот Давид и многу други.


Ma, shto imaat vrska sega mitnicite so ovoj citat, iako i samiot tvrdish deka i tie ne bile dostojni nitu za stareshinite, a nitu pak za Isusa? I Matej imal tolku so site mitnici kolku shto imal i ovoj stotnik so site vojnici. Kako shto veli narodot, megju tolku kukolj se naogja i po nekoe zrno. Na zemniov svet ne postoi nishto apsolutno, pa so toa nitu apsolutno negativno. Primeri za toa se onoj stotnik i Matej, pa zatoa Isus i vo dvata sluchai reagiral onaka kako shto storil.

Tvojava zabeleshka samo go potvrduva onoa shto go rekov vo prethodniot komentar.





Изменето од Messenger - 28.Февруари.2011 во 18:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 21:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Ma, shto imaat vrska sega mitnicite so ovoj citat, iako i samiot tvrdish deka i tie ne bile dostojni nitu za stareshinite, a nitu pak za Isusa? I Matej imal tolku so site mitnici kolku shto imal i ovoj stotnik so site vojnici. Kako shto veli narodot, megju tolku kukolj se naogja i po nekoe zrno. Na zemniov svet ne postoi nishto apsolutno, pa so toa nitu apsolutno negativno. Primeri za toa se onoj stotnik i Matej, pa zatoa Isus i vo dvata sluchai reagiral onaka kako shto storil.

Tvojava zabeleshka samo go potvrduva onoa shto go rekov vo prethodniot komentar.


Митниците и свештениците ги наведов како пример за предмет на критика, чие постоење не е забрането. Истото тоа важи и за војниците.

Како што митниците не биле достојни за Исуса, а седел со нив, така и војниците, а и старешините. Но, Христос не го забранил нивното постоење. Токму тука лежи зајакот.

Сепак, ќе се сложам со тебе дека не секој војник е добар војник, како што и не секој работник, независно каков, претставува добар работник.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 21:17


Јас пак сум уверен дека единствено властта има право да носи и употребува оружје, додека Чедата БОЖЈИ - иако пријателски (или во најлош случај трпеливо) расположени кон секоја земјина власт, тие - приоритетно и безрезервно служат на една поинаква власт и оружје! Имено, властта и оружјето на Светлината БОЖЈА!




   






Изменето од spiros - 28.Февруари.2011 во 21:24
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 21:43
Originally posted by Македон Македон напиша:

Како што митниците не биле достојни за Исуса, а седел со нив, така и војниците, а и старешините. Но, Христос не го забранил нивното постоење. Токму тука лежи зајакот.



Ma zajakot nikade ne lezhi, toj odamna e izbrkan od dupkata, no nekoj postojano saka da go vrati nazad.

39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 

Aj da sme zhivi i zdravi!


P.S. Ne mu stavaj vo usta na Isus tvoi odgovori na prashanja koi nikogash ne mu bile postaveni. Toa e golem grev.





Изменето од Messenger - 28.Февруари.2011 во 21:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 22:08
Originally posted by spiros spiros напиша:



Јас пак сум уверен дека единствено властта има право да носи и употребува оружје, додека Чедата БОЖЈИ - иако пријателски (или во најлош случај трпеливо) расположени кон секоја земјина власт, тие - приоритетно и безрезервно служат на една поинаква власт и оружје! Имено, властта и оружјето на Светлината БОЖЈА!




   







Taka e brate Spirose . 

Vo potpolnost se soglasuvam so tvojot stav i so stavot na Messi po ova prasanje.

Oruzjeto i primenata na sila ne se karakteristika za eden Hristijanin.

Kako moze da go ljubis neprijatelot a vo isto vreme da go ubies ?

Hristijaninot moze da upotrebi oruzje i sila samo vo samoodbrana, koga e vo opasnost negoviot zivot ili zivotot na negovite blizni.


Od druga strana, sposobnosta da se koristi sila e mnogu biten element za edna vlada.

Administracijata sto ne moze da gi sprovede svoite dekreti e nemokjna.

Nikoj normalen covek ne bi se otkazal od zastita na  policija samo zatoa sto znae deka ponekogas ima slucai kade policijata ja zloupotrebila svojata primena na sila.

Mahatma Gandi, procuen po toa sto se gnasel od nasilstvoto, vo edna prilika kazal:

" Da razmislime deka nekoj covek poludel i razbesneto se seta vo okolinata, so mec vo rakata, i ubiva sekoj koj kje mu izleze na patot, a nikoj ne se osmeluva da go fati ziv.

Sekoj sto kje go suredi ovoj ludak kje zasluzi blagodarnost od okolinata i kje se smeta za dobar covek ."


Duri i Mahatma Gandi , eden od najgolemite i najmiroljubivite lugje na planetava uvidel upotreba na sila pod izvesni okolnosti.








   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.