IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ценовник на црковни услуги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ценовник на црковни услуги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 14:56
Originally posted by annaja annaja напиша:

Денеска бев на погреб,кај блиска особа,и нешто многу ме изненади.За да не бидете и вие изненадени,чатењето на попот,чинеше 2500ден.Пред 2,5 год.цената беше 1500ден.Од што зависи ова поскапување?нафтата поскапе? текстот на пеењето се зголеми? А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?Само немојте да ми кажете дека,црквата вика,кој колку има? На еден парастос за татко ми,мајка ми спреми 800ден.а требало 1500ден.попот ги погледна парите,ја праша мајка ми колку има и избега,па после мажот ми трчаше да му ги даде,нормално со уште 700ден.Срамота!


Да расчистиме некои работи како што ти работиш за пари и сакаш сработеното да ти се плати сака и попот посо он от тие пари рани фамилија дома плата на 1ви поповите не земаат а да поскапувањето на ценовникот зависи од поскапувањето на животот се поскапе бензинот струјата лебот месото мора и цената на црквната услуга да поскапи за да се прехрани попот нормално, а немие е јасно зошто пред да се прави закоп никој не прасува колку коста па ако му е скапо нека не закопува неправете погреб кога се оди у веро се пазарите колку цини зејтинот не колку е толку е ако ти цини плакас зимас ако не чао никој на попот посо е у мантија не му дава месо и леб гага него ги плаќа ко јас со плаќам струјата не ми ја опростуваат зашто е поп не и он си плаќа а што се однесува до погребот и било која треба сруга дали е свадба или крстевка било што ако се нема пари попот е обврзан со завет пред бога да ги обави безразлика дали се има пари или не затоа да не трчаме ко прле пред магаре само да се збори а дали е тоа издржамо тоа нема везе само да се каже

Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 15:00
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Дали католичката црква наплаќа за своите услуги...исто како и нашата православна...и имаат тарифа како во кафеана...мени со цени, додуша, немаат...а каде стои дека верата во бога...мора да се плати со пари...нели свештениците се духовни водачи...духовни...кои не ги интересираат материјалните добра...или џиповите не спаѓаат во материјални добра...

Да точно е дека римокатолиците не плаќаат нисо само точмо е и тоа дека во рамокатоличките земји на сите римокатолици им се задржува од плата по некој 0,25 посто секој месец и црквата се финансира така со е нај добро и загтоа нисо не се наплаќа поповите таму си земаат секој месец плата а не овде кај нас ко просјаци да трчаат по своите пари посо насите луге се навикнати да има дадат не којку со треба него колку со ние мислиме дека треба
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 15:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Каков народ, таква црква. Се додека има овци, ќе има и волна. Ама залудно отварате вакви теми. Искуството ми покажало дека и оние што најмногу се исмејуваат на ценовниците на МПЦ, утре пак викаат поп и му плаќаат за пеење и мафтање со кандило.


Мала дигресија и прашање до EvAngelos koj e toaj Елвирскиот црковен собор на кој ти се повикуваш кога за прв црковен собор се смета апостолскиот собор 51 па после него е Никоја 325 историски потврде кога знаеме дека до 303 до едиктот на Св.Цар Константин има дава слобода во својата дијацеза а во целост на територијата на цела византија дури 10 години покасно мислам ако лугето не се упатени има некоја со им е позната таа материја
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 17:05
Значи види Чаир...
јасно е дека и поповите имаат фамилија...
и дека и ним им требаат пари за живеачка...
но друго иритира...
тоа што повеќето попови возат коли кои чинат десетици илади евра...
тоа што имаат куќи кои чинат стотици илјади евра...
тоа што имаат по неколку станови, имоти...
и ко знае колку пари на сметките...

секоја чест на исклучоците...

и од каде бре се толку богати...
колкава им е платата..???
или тоа е од нивниот висок ценовник...
а каде е нивното духовно водство...
кое треба да биде пример за верниците на скромност, умереност...
јас нив ги сфаќам како духовни водачи...
а не како луѓе на кои материјалното им е поважно од духовното...

и зошто бе се потепаа со нашине во Австралија...
да не е за нивноата верба...
или ќе да е за парите...
а...???збунетост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 17:20
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


и од каде бре се толку богати...
колкава им е платата..???
или тоа е од нивниот висок ценовник...

а...???збунетост
pa ete de..ti kazuva od kade:изненадување

                                                                     

'' а не овде кај нас ко просјаци да трчаат по своите!!?? пари посо насите луге се навикнати да има дадат не којку со треба него колку со ние мислиме дека треба''

.............ajj , ziti i...po svoite pari trchale?!изненадување

...ushte odozgora....popchinjata kolku shto im trealo...si zemaat,...zatoa i e cenovnikot.

 bog ada chuva od...................popvi !!



Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 18:24
Не ми се верува...не ми се верува,дека некој може да каже:"не се закопувајте бре луѓе"....не ми се верува,не ми се верува....!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 18:58
Abre kakvo nezakopuvanje? Zakopuvajte se, ama nemojte da bidete sueverni.



Ova me potseti na edna moja poseta na manastirot Sv.Jovan Bigorski (pred da bide zapalen). Togash imav prilika da porazgovaram so stareshinata na manastirot i vo nevrzanata diskusija, na golemo moe iznenaduvanje, kako i na onie koi bea so mene, stareshinata decidno tvrdeshe deka Bog ne gi prostuva grevovite na vernicite dokolku toa ne bide izmoleno so posebnen ritual od strana na sveshtenikot. Kako dokaz za toa ni pokazha i nekakvi freski na eden od zidovite od manastirot na koi beshe slikovito, vo etapi, prikazhana taa procedura.

Koga go soochivme so citati od Noviot Zavet koi se sprotivni od negovoto govorenje, ovoj izrichito potvrdi deka toj e vo pravo i deka Bog nema da gi prosti grevovite dokolku toa ne bide posreduvano lichno od sveshtenikot.

E sega, ostanuva do vernicite dali kje go prifatat tvrdenjeto na stareshinava i cenovnikot za taa usluga ili ne. A koj znae, mozhebi pozharot beshe Bozhji znak kako predupreduvanje za nechii grevovi...



Изменето од Messenger - 24.Јануари.2011 во 19:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:11
Originally posted by annaja annaja напиша:

Не ми се верува...не ми се верува,дека некој може да каже:"не се закопувајте бре луѓе"....не ми се верува,не ми се верува....!
Од хигиенски причини неопходно е мртвите тела да се закопуваат или спалуваат(кремираат). Но зошто мора тоа да биде церемонија со свештеник?(освен ако починатиот додека живеел, така побарал) И зошто тој свештеник да живее од црковни услуги наместо да живее од обработка на земјиштето(секоја чест на некои монаси), пекара или некој друг занает?

За ценовниците некој рече дека е тоа така бидејќи државата не ја финансирала црквата... А дали државата го финансирала Исус од Назарет? Не. Тој имаше своја струка од која живееше. Сте се прашале ли зошто Исус и апостолите не се школувале за свештеници? И зошто Исус рекол по смисла „бесплатно примивте, бесплатно давајте понатака„?
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E sega, ostanuva do vernicite dali kje go prifatat tvrdenjeto na stareshinava i cenovnikot za taa usluga ili ne. A koj znae, mozhebi pozharot beshe Bozhji znak kako predupreduvanje za nechii grevovi...
Да не те спопаднала некоја богохулна идеја дека се тоа можеби гревовите на црквата?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A koj znae, mozhebi pozharot beshe Bozhji znak kako predupreduvanje za nechii grevovi...



Ова што го кажа, поврзи го со кажаното во Светото Писмо дека секое дело кое не е Божјо, ќе пропадне и сето тоа примени го на гностиците и другите движења. Заклучокот ќе биде евидентен.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:29
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Значи види Чаир...јасно е дека и поповите имаат фамилија...и дека и ним им требаат пари за живеачка...но друго иритира...тоа што повеќето попови возат коли кои чинат десетици илади евра...тоа што имаат куќи кои чинат стотици илјади евра...тоа што имаат по неколку станови, имоти...и ко знае колку пари на сметките...секоја чест на исклучоците...и од каде бре се толку богати...колкава им е платата..???или тоа е од нивниот висок ценовник...а каде е нивното духовно водство...кое треба да биде пример за верниците на скромност, умереност...јас нив ги сфаќам како духовни водачи...а не како луѓе на кои материјалното им е поважно од духовното...и зошто бе се потепаа со нашине во Австралија...да не е за нивноата верба...или ќе да е за парите...а...???збунетост


проблем е тоа со се гледаат двајца попови и за сите викаат најдобро платени се оние во соборен со некаде околу 50 000 месецно денари ама оној у радисани нема ни 20 ооо а пак да не зборам за селата тие ако не работата пониви те свои ке немаат с со да се ранат ама маката е со се збори само за сите попови а се гледаат само 10 попа и се даваат слики за сите останат 100 души
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:33
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Од хигиенски причини неопходно е мртвите тела да се закопуваат или спалуваат(кремираат). Но зошто мора тоа да биде церемонија со свештеник?(освен ако починатиот додека живеел, така побарал) И зошто тој свештеник да живее од црковни услуги наместо да живее од обработка на земјиштето(секоја чест на некои монаси), пекара или некој друг занает?

За ценовниците некој рече дека е тоа така бидејќи државата не ја финансирала црквата... А дали државата го финансирала Исус од Назарет? Не. Тој имаше своја струка од која живееше. Сте се прашале ли зошто Исус и апостолите не се школувале за свештеници? И зошто Исус рекол по смисла „бесплатно примивте, бесплатно давајте понатака„?


убаво кажуваш секој работи тоа што се школувал и поповите после 10 гидини школување го работата она за што се школувале тоа е барам јасно јас сум теолог у после 5 госини интернат и 4 факс зборам 4 јазици и познавам 3 мртви јазици со да работам да месам малтер ај и хирурзите нака копаат канали со уцел 10 години нема врска
Апостолите биле повикани од бога а ние само сме избрале да го проповедаме бога и тоа е професија од која треба и јас да зивеејам

Изменето од чаир - 24.Јануари.2011 во 21:35
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:36
Originally posted by чаир чаир напиша:

убаво кажуваш секој работи тоа што се школувал и поповите после 10 гидини школување го работата она за што се школувале тоа е барам јасно јас сум теолог у после 5 госини интернат и 4 факс зборам 4 јазици и познавам 3 мртви јазици со да работам да месам малтер ај и хирурзите нака копаат канали со уцел 10 години нема врска
Апостолите биле повикани од бога а ние само сме избрале да го проповедаме бога
Има битна разлика. Зошто се школувале за такво нешто? Нека бидат ете и они лекари и сл. а не теолози. Исус не беше теолог, а столар. Бог не може да се студира, тој може само да се доживее доклку се следи она кое го пренеле пророците, а ниту пророците не ја вршеле својата функција како занимање.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:41
Originally posted by чаир чаир напиша:


проблем е тоа со се гледаат двајца попови и за сите викаат најдобро платени се оние во соборен со некаде околу 50 000 месецно денари ама оној у радисани нема ни 20 ооо а пак да не зборам за селата тие ако не работата пониви те свои ке немаат с со да се ранат ама маката е со се збори само за сите попови а се гледаат само 10 попа и се даваат слики за сите останат 100 души

Навистина се греота...
туку ај вака...
плата 50 000 денари месечно...
цирка, ај 900 еура, годишно 10 800 еура...
за 20 години работа вкупно 216 000 еура...
таман за куќа од 150 000 и џип од 60 000 еура...
у меѓувреме живат од воздух...

е сеа оние со 20 000 денари се навистина во многу потешка ситуација...
за нив не знам од што живеат у меѓувреме...

и навистина ги жалам оние кои мораат и во нива да работат...
иако , не сум чул за поп - земјоделец...
а можеби па јас не сум од овде...збунетост

П.С. А бе ти приказни за дијаспората кажуваш...
или што...
а...??намигнување


Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 21:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Abre kakvo nezakopuvanje? Zakopuvajte se, ama nemojte da bidete sueverni.



Ova me potseti na edna moja poseta na manastirot Sv.Jovan Bigorski (pred da bide zapalen). Togash imav prilika da porazgovaram so stareshinata na manastirot i vo nevrzanata diskusija, na golemo moe iznenaduvanje, kako i na onie koi bea so mene, stareshinata decidno tvrdeshe deka Bog ne gi prostuva grevovite na vernicite dokolku toa ne bide izmoleno so posebnen ritual od strana na sveshtenikot. Kako dokaz za toa ni pokazha i nekakvi freski na eden od zidovite od manastirot na koi beshe slikovito, vo etapi, prikazhana taa procedura.

Koga go soochivme so citati od Noviot Zavet koi se sprotivni od negovoto govorenje, ovoj izrichito potvrdi deka toj e vo pravo i deka Bog nema da gi prosti grevovite dokolku toa ne bide posreduvano lichno od sveshtenikot.

E sega, ostanuva do vernicite dali kje go prifatat tvrdenjeto na stareshinava i cenovnikot za taa usluga ili ne. A koj znae, mozhebi pozharot beshe Bozhji znak kako predupreduvanje za nechii grevovi...



Да не шириме невистини по форумов непостои никаков ценовник за исповед за очистување од гревови немој да се лажеме нема смисла ако некоја поп одбие исповед ке биде расчинет
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,223 секунди.