IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ценовник на црковни услуги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ценовник на црковни услуги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 15:24
Voi vrska so odrzhuvanjet na zemjishteto... barem spored moite iskustva, bez obzir dali nekoj plakja ili ne plakja danok na imot ili uzhiva nekakva zashtita od drzhavata, odgovornosta na odrzhuvanjeto na imotot pagja na plekjite na onoj koj e sopstvenik na toj imot. Ako nema mozhnosti da go odrzhuva togash neka go prodade na nekoj koj e sposoben da go pravi toa.

Ako Crkvata uzhiva nekakvo povlastuvanje od drzhavata vo odnos na nejziniot praven status toa ne znachi deka drzhavata treba da vodi grizha za crkovnite imoti.

Toa e moeto razbiranje za rabotite i dozvoluvam da bide pogreshno za makedonskite uslovi.




Изменето од Messenger - 17.Јануари.2011 во 15:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 22:34
За погреб, чатење е 2500 ден.а не 1500 ден.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 22:54
за крштевка-6000 денари
венчавка-7000 денари
погреб не знам колку кошта,ама приметив нешто што ме стаписа...невкусно...
одкако попот испеа неколку збора за вујко ми(кога почина) кажа-
семејството на починатиот поклони 500 денари како помош на црквата
помош на цркватаизненадување
алоооизненадување
ми заличи на циганска свадба-комшиите на невестата и дадоа тоа и тоа
мислам,стварно...многу дегутантни работи имаме последниве години во нашата црква
не знам колкави примања имаат свештените лица
знам само дека мојот комшија кој живееше со баба му во двособен стан 27 години одкако стана поп за 3 години си купи нова куќа и тојотче...па сега вие рачунајте колкави им се приходитенамигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 00:59
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

за крштевка-6000 денари


Групна крштевка во манастирот на Успение на Пресвета Богородица, Матка

На 04 септември 2010 година, со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, Повардарската и Скопската епархија на МПЦ продолжувајќи ја Мисионерско-хуманитарната дејност по дванаесетти   пат, организираа бесплатно групно крштевање во водите на реката Треска во непосредна близина на манастирот на Успение на Пресвета Богородица, во Матка. Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенството од Скопската епархија, kако и во минатите и оваа година ги крсти   во значителен број (над сто и педесет), оние кои доброволно пристапија кон православната вера, и со трикратното потопување,   во името на Отецот и Синот и Светиот Дух, примајќи ја Светата Тајна – Крштение, тие станаа членови на Светата Православна Црква.

Изовр: Премин Портал



Групна крштевка на реката Бабуна во Велес

Повардарската епархија на 17. 07. 2010 година (сабота) по трет пат организираше бесплатно групно крштевање во водите на реката Бабуна во Велес. И оваа година имаше голем број луѓе кои доброволно пристапија на православната вера, примајќи ја Светата Тајна – Крштение. Така, оваа година бројот на оние кои пристапија кон Светата православна црква изнесуваше 65.

Извор: Повардарска епархија

Прилог А1

Прилог СИТЕЛ

Прилог КАНАЛ 5



Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

венчавка-7000 денари


Групна Венчавка - во слава на љубовта и Изворот на Љубовта - на 22. 01. 2011

Свештеничкото братство на Црковната Општина „Св. Георгиј Победоносец“, во чест на големиот празник на Црквата - „Раѓање Христово“, а во слава на љубовта и Изворот на Љубовта, организира прво Групно Венчавање.

Целта на ова групно венчавање е - сите оние кои го регистрирале својот брачен статус пред државата, а живеат христијански живот, но за својот брачен живот сеуште не го примиле и благословот Божји од Неговата Црква - тоа да можат да го направат на оваа ГРУПНА ВЕНЧАВКА.

Извршувањето на Св. тајна Венчавање (благословување на брачната заедница) во рамките на ова Групно венчавање е - Бесплатно!

За пријавување и за повеќе информации - ПОВЕЛЕТЕ - во свештеничката канцеларија во храмот (молитвениот дом) „Св. Георгиј“ - населба Чаир секој ден од 9 до 13 часот, во четврток до 17 часот. Телефон за контакт: 2622 - 455

Групната Венчавка ќе се изврши во храмот (молитвениот дом) „Св. Никола“ - населба Скопје Север на 22. 01. 2011 година со почеток во 16 часот!

Прашања поврзани со горенаведениот настан може да поставувате и на Ф.Б профилот на о. Ивица Тодоров, а и на Ф.Б. групата: Да живееме заедно као Црква!

Извор: Facebook профил на отец Ивица Тодоров


----------------------------------------------------

Очигледно дека оние кои не ги знаат овие податоци се многу „големи“ верници и редовно одат на богослужба во црква, ама по некоја случајност, ги пропуштиле овие информации за кои се труби по сите телевизии.



Изменето од Maran Ata - 18.Јануари.2011 во 01:00
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 04:18
Pretpostavuvam deka navedenite besplatni grupni venchavanja ne se redovna crkovna praksa, taka shto nivnoto naveduvanje vo ramkite na ovaa tema ne e najsoodvetno, iako e interesno kako informacija. Patem, nema lugjeto da chekaat niz godinata objava za grupno besplatno venchanje za da pochnat da go planiraat ovoj svechen chin.

Nie diskutirame dali trebite treba da se naplakjaat od sveshtenicite i dali visinata na cenite e razumna.

Lichno, ne gledam nishto neobichno vo naplakjanjeto uslugi, a za visina na cenite ne mozham da govoram bidejki ne zhiveam vo Makedonija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 13:59
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

за крштевка-6000 денари
венчавка-7000 денари
погреб не знам колку кошта,


Се гледа дека навистина не знаеш.За крштевка на мојот син јас како родител платив 1200 денари а кумот 800 денари.Значи вкупно 2000 денари(од кај ископа 6000 стварно не знам)

За моето венчавање ме праша отецот кога закажував- сакаш со еден или со 3 свештеници?
со еден ако сакаш венчавањето ќе те чини 1200 денари а ако сакаш со тројца 3000 (тука плати татко ми).
(Пак се чудам од кај ја ископа ценат 7000 денари).

Погреб ,за ова не сум 100 % сигурен но мислам дека основната цена е 2500 додека нај нај скапиот е 4000 денари(цената е во зависнот од дали се градските гробишта или селски гробишта по некои зафрлени села).Колку е подалеку од градот е поскапо.
Зашто свештеникот иде со СВОЈА КОЛА до гробишптата и ЦРКВАТА НЕ МУ ДАВА ПАРИ ЗА БЕНЗИН.

Убаво рече дека не знаеш колку е погребот зашто со оглед на тоа како ги прецени крштевките и свадбите сигурно ова би било нешто над 10.000 денари .

Затоа пред да се кажуваат муабети од рекла кажала видете си сами во секоај храм на МПЦ-ОА каде има ЦЕНОНОВНИК НА ТРЕБИ.

мило ми е што помогнав
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 14:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ako Crkvata uzhiva nekakvo povlastuvanje od drzhavata vo odnos na nejziniot praven status toa ne znachi deka drzhavata treba da vodi grizha za crkovnite imoti.
Toa e moeto razbiranje za rabotite i dozvoluvam da bide pogreshno za makedonskite uslovi.


Практичен премер ќе ти кажам.Лесновскиот манастир е споменик на културата од 14 век.За неговото одржување е надлежен конзерваторскиот заводот од Скопје со својата подрачна единица во Штип.
Монасите кои живеат таму и црквата генерално не смее да врши конзерваторски и други заштитни мерки.Мада овие ги користат секојденвно.
Доаѓаат чичковците од скопје и го менувата кровот на црквата,дека нели бил дотраен,иако не капел.Го оставаат новиот кров и по една година почнува да прокиснува и да капе и да се појавува влага во црквата ТОКМУ ПОРАДИ ШТО ЈА УПЛЕСКАЛЕ РАБОТАТА СО КРОВОТ.
монасите и епископот се звездоса од пишување писма апели состаноци и што се уште не да аплеираат да се
поправи пак кровот. Одговорот-НЕМА ПАРИ.

Друго .еден дел од конакот е од 19 век и е во многу лоша состосјба(статика,и е пред рушење).Епископот решава да се урне и да се направи нов.
Заводот одма рипа не сме да го руши..Па дајте конзеврирајте и го и поправето им вели,Они пак -абе немаме пари.
резулатат - школска еск*рзија со куп деца во манстарирот и поради јакото сонце и серизоно нарушенат статика на објектот паѓаат камења од ѕидот близу до децата. Епископот НЕ СМЕЕ ДА ГО СРУШИ,А ОВИЕ НЕМАТ ПАРИ ДА ГО КОНЗЕРВИРААТ И сега останува некој да загине од некој паднат камен па некој од држават да превземе нешто,нели секако ако не с есруши објектот сам од себе за некое време.
Зашто нели новиот конак со модерните градежни материјали немало да делува автентично.

Има вакви многу ептен многу примери.ова е само за да илустирам кога се проклопувата ингренциите на некои објекти што може да се случи во македонски услови.
    
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 15:06
Ova se ineteresni specifichni sluchai - koga crkovniot objekt istovremeno e i spomenik na kulturata. Toa mu doagja kako eden imot so dva sopstvenika.

Problemot so spomenici na kulturata e shto, osven vo odredeni sluchai, ne smeat da se rushat. Za nivnoto renoviranje i odrzhuvanje odgovorna e drzhavata. Odrzhuvanjeto sekako zavisi od drzhavniot budzhet i tuka ne mozhe mnogu da se napravi, osven nedostatokot na sredstva da se pokrie so dobrovolni donacii, kako shto na primer neodamna se napravi so manastirot Sv.Jovan Bigorski.

A toa bi znachelo deka Ckvata, kako najzainteresirano lice za odrzhuvanje na svojot imot, treba da ponudi svoi sredstva kako prilog vo budzhetot alociran za takva namena od strana na drzhavata. Taa toa sekako go pravi za site nejzini objekti koi ne se proglasen za spomeniici na kulturata, neli?



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 16:02
Не кажувам од рекла казала,ова е жив пример:погребот на тетка ми беше во неделата на 16.01.оваа година,попот побара 2500 ден.за чатење.Никој не ми кажувал,се одвиваше пред мои очи.Нека се плаќа,ама нека биде цена што секој може да ја плати.Во моја близина свештено лице гради зграда од 3 спрата и поткровље.И нешто за бесплатните групни венчавки.....неможе да се прават бесплатни групни погреби....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 16:36
Ako se slozhime deka 2500 denari (vo kesh) se naplakja za pogreb, toa bi bilo okolu $50. Dokolku prosechnoto prisustvo na sveshtenikot na sekoj grob iznesuva okolu polovina chas (dozvoluvam da bidam popraven), togash izlaga deka sveshtenicite naplakjaat $100 na chas.

Ako e taka... togash mozham da vi kazham deka vakvata saatnina gi nadminuva najgolemiot broj akademici i specijalisti vo svetoto kade shto zhiveam jas.

Zatoa ne me chudat vash*te izjavi deka sveshtenicite gradat trospratni kukji i vozat dzhipovi, Audi ili BMW. Zarabotuvachkata im go dozvoluva toa. A taa e ostvarena zatoa shto narodot, iako se plache, sepak gi dava baranite pari.

Za onie koi negoduvaat ostanuvaat nekolku opcii: da ne vikaat sveshtenici, da ne plakjaat kolku shto im se bara ili... da ja iskoristat konjukturata na ovaa profesija, pa i tie ili nivnite deca isto taka da stanat sveshtenici.

Znam, toa nema nishto so "da bide Carstvoto Tvoe kako na Nebesata taka i na zemjata", so skromnosta, so milosrdieto, kako i so Ljubovta koja se manifestira preku sekojdnevni dela, no... toa e toa.

Za seto drugo postoi nedelata... ili sabotata, vo zavisnost od dogovorot ili tolkuvanjeto na pisanijata.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 17:01
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

[QUOTE=Andjelina] за крштевка-6000 денари
венчавка-7000 денари
погреб не знам колку кошта,


Се гледа дека навистина не знаеш.За крштевка на мојот син јас како родител платив 1200 денари а кумот 800 денари.Значи вкупно 2000 денари(од кај ископа 6000 стварно не знам)


сигурна сум во цените затоа и ги кажав
сумата ја плаќаат таткото и кумот
на венчавките плус плаќа и старосватот
и има уште нешто во што сум сигурна
во секој град црковната тарифа е различна(бар во неколку градови во кои имам роднини)
на пр. за кревање леб мене попот ми наплати 300 денари(минатата година беше 200 ден)
затоа догодина ќе си отидам и ќе си запалам свеќа
во Крушево за иста услуга попот наплаќа 100 денари

друго што ме иритира
палењето свеќи во црква
купувам свеќа,ја палам и за 10 секунди доаѓа слугата ја зема(буквално ми ја зема од раце) ја гасне и ја фрла во кантата(ваљда за да имаат повеќе восок за нови свеќи)
затоа,Бог е во мојата суша,Бог е во секое катче во мојот дом
кога имам потреба ќе се помолам дома
и така сигурна сум Бог ќе ме чуе
а во црква одам кога морам
зашто свештените лица воопшто не се однесуваат како божји гласници...за жал



Изменето од Andjelina - 18.Јануари.2011 во 17:11
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 17:47
...ako  mali deca i na umrenite ne ''nosat'' pari...od kaj ke zemat?

...od venchavki nemaat tolku kjar, kolku shto ima od  umrenite,

..zatoa shto ednash se venchavash ,
.. ama , za umrenite morash popovi da vikash ,..povekje pati...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2011 во 08:23
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Бог е во секое катче во мојот домкога имам потреба ќе се помолам домаи така сигурна сум Бог ќе ме чуе
Токму тоа го препорачува Исус во Евангелието според матеј 6 глава, стих 6-8:
6 ”А ти, кога се молиш, влези во својата скришна соба, затвори ја вратата и помоли Му се на твојот Татко, Кој е во тајност; и твојот Татко, Кој гледа во тајност, ќе те награди јавно.”
7 ”А кога се молите, не употребувајте напразни повторувања како народите; зашто мислат дека ќе бидат послушани, заради многуте зборови.
8 И така, не бидете како нив, зашто вашиот Татко знае што ви е потребно, уште пред да Го помолите.

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

а во црква одам кога морам
А зошто да мораш да одиш во црква? Твој избор е дали ќе одиш таму или не.
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зашто свештените лица воопшто не се однесуваат како божји гласници...за жал
За да биде некој божји гласник треба најпрвин да може јасно да го слуша Божјиот глас! Дали свештениците можат да го чујат гласот на Вечниот? Божјите гласници никогаш не биле свештениците туку пророците. А пророците и свештениците низ историјата а и денес никогаш не наоѓале заеднички јазик - тоа ти кажува многу! Твој слободен избор е кого ќе слушаш.

Изменето од Majkl - 19.Јануари.2011 во 08:26
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2011 во 19:07
Имам пријателка што е мажена за Грк.Пошто и двајцата не работат,црквата многу им помага секој ден одат по цркви и манастири и добиваат продукти,за да се прехранат они и нивното 10-годишно дете.Ваков пример сеуште не слушнав за нашата црква,дали дели пакети за сиромасите,освен за неколку цркви кои даваат бесплатен ручек.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.