IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ценовник на црковни услуги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ценовник на црковни услуги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ценовник на црковни услуги
    Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:02
Денеска бев на погреб,кај блиска особа,и нешто многу ме изненади.За да не бидете и вие изненадени,чатењето на попот,чинеше 2500ден.Пред 2,5 год.цената беше 1500ден.Од што зависи ова поскапување?нафтата поскапе? текстот на пеењето се зголеми? А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?Само немојте да ми кажете дека,црквата вика,кој колку има? На еден парастос за татко ми,мајка ми спреми 800ден.а требало 1500ден.попот ги погледна парите,ја праша мајка ми колку има и избега,па после мажот ми трчаше да му ги даде,нормално со уште 700ден.Срамота!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:11
Nema zoshto da te chudi... Crkvata raboti kako korporacija.

Taa vrabotuva sveshtenici i administracija, ima svoi kancelarii, crkvi, manastiri, shkoli i razni drugi posedi koi treba da se odrzhuvaat. I bidejki parite ne pagjaat od Nebo so molenje, ovie se pribiraat so naplakjanje na crkovnite uslugi spored tarifite koi se odreduvaat sekoja godina. I kako shto rastat troshocite na zhiveenjeto, taka rastat i cenite...

Crkvata raboti kako i sekoe pravno telo, no kolku shto znam taa e izzemena e od danochni davachki kon drzhavata. Dozvoluvam da bidam popraven dokolku gresham.






Изменето од Messenger - 16.Јануари.2011 во 19:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:33
Дали католичката црква наплаќа за своите услуги...
исто како и нашата православна...
и имаат тарифа како во кафеана...
мени со цени, додуша, немаат...

а каде стои дека верата во бога...
мора да се плати со пари...
нели свештениците се духовни водачи...
духовни...
кои не ги интересираат материјалните добра...
или џиповите не спаѓаат во материјални добра...

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 22:25
Originally posted by annaja annaja напиша:

А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?
Ако се во прашање градски гробишта ќе биде погребан независно дали има свештеник или не. Тоа најблиското семејството го одредува веќе сспоред тоа дали починатиот изричито побарал за време на животот или непосредно пред смртта, да биде опеан од свештеник.

Мојот дедо(голем комунист) кога веќе му се ближеше времето да го напушти телото, иако беше крстен како бебе, изричито бараше да нема никакви попови и церемонии - така и беше постапено за време на погребот.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 23:22
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Дали католичката црква наплаќа за своите услуги...исто како и нашата православна...и имаат тарифа како во кафеана...мени со цени, додуша, немаат...а каде стои дека верата во бога...мора да се плати со пари...нели свештениците се духовни водачи...духовни...кои не ги интересираат материјалните добра...или џиповите не спаѓаат во материјални добра...


Ne ti oponiram... samo kako informacija - verata vo Boga ne se naplakja, tuku se naplakja uslugata dobiena od sveshtenite lica.

Sveshtenicite ne se monasi, imaat semejstva i zhiveat vo potpolno isti uslovi kako i vernicite. Na nekoj nachin treba da zarabotat pari za izvrshenite uslugi za da gi pokrijat svoite zhivotni troshoci, neli?

Interesno e da se doznae od nash*te chlenovi koi se sveshtenici ili bliski do niv, dali dobivaat plata od Crkvata za svojata rabota i servisiranjeto na vernicite ili toa e resheno kako dvoen sistem - plata za rabotnoto vreme vo crkva i poseben cenovnik za naplakjanje na nivnite uslugi dokolku toa izlaga nadvor od nivnata crkovna rabota.

Isto taka, dali servisite dadeni na vernicite za vremetraenjeto na rabotnoto vreme se pokrieni so taa plata ili ne?

Na krajot, kakov e opisot na nivnoto rabotno mesto za koe zemaat nadnica od crkvata? Dali toj gi opfakja servisite kon vernicite ili ne?


Raznite verski komuni toa go reshavaat na razlichni nachini i jas bi navel eden primer od kaj mene... koj ne znam dali e potpolno soodveten, no sekako e ilustrativen... imeno, chlenovite na sinagogite plakjaat chlenarina barem po 20.000 dolari godishno, na strana od plakjanjeto na bilo kakvi posebni uslugi izvrsheni od sinagogata za niv. Isto taka, sekoj biznis koj sorabotuva direktno ili indirektno so sinagogite se ochekuva da im dava godishna donacija.






Изменето од Messenger - 17.Јануари.2011 во 04:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 00:33
Originally posted by annaja annaja напиша:

Денеска бев на погреб,кај блиска особа,и нешто многу ме изненади.За да не бидете и вие изненадени,чатењето на попот,чинеше 2500ден.Пред 2,5 год.цената беше 1500ден.Од што зависи ова поскапување?нафтата поскапе? текстот на пеењето се зголеми? А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?Само немојте да ми кажете дека,црквата вика,кој колку има? На еден парастос за татко ми,мајка ми спреми 800ден.а требало 1500ден.попот ги погледна парите,ја праша мајка ми колку има и избега,па после мажот ми трчаше да му ги даде,нормално со уште 700ден.Срамота!




Cenovnikot za troskovite okolu pogrebot sto se davaat na Crkvata ,  se do 40 dena (a i ponatamu )e vo najmala raka kazano,  preskapo...

Ne se isplakja da se umira, bidete zivi i zdravi poevtino kje pominete да

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 03:10
Каков народ, таква црква. Се додека има овци, ќе има и волна. Ама залудно отварате вакви теми. Искуството ми покажало дека и оние што најмногу се исмејуваат на ценовниците на МПЦ, утре пак викаат поп и му плаќаат за пеење и мафтање со кандило.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 10:54
Не, не се слагам да не се викне поп,така останало....дали ќе биде грев ако народот даде колку што има,а поповите ќе земат колку ќе им биде дадено? Само како споредба,тамо каде што бев на погребот,луѓето платиа за чатење, половина од износот што го платиа за ручек,ручек за 20 лица.Значи, попот зима пари за едно чатење,колку може да се најадат 10 души....а денеска колку погреби има, или парастуси.Е што е многу многу е.Па нели црквата е и за сиромасите.Тогаш нека направат различни тарифи,дали ќе зависи од должината на пеењето или незнам колу зрнца потрошил од тоа што става во кандилото...незнам веќе од што,ама нека направат разлика.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 11:37
Originally posted by annaja annaja напиша:

Не, не се слагам да не се викне поп,така останало....дали ќе биде грев ако народот даде колку што има,а поповите ќе земат колку ќе им биде дадено? Само како споредба,тамо каде што бев на погребот,луѓето платиа за чатење, половина од износот што го платиа за ручек,ручек за 20 лица.Значи, попот зима пари за едно чатење,колку може да се најадат 10 души....а денеска колку погреби има, или парастуси.Е што е многу многу е.Па нели црквата е и за сиромасите.Тогаш нека направат различни тарифи,дали ќе зависи од должината на пеењето или незнам колу зрнца потрошил од тоа што става во кандилото...незнам веќе од што,ама нека направат разлика.

   


ZA ZAL TOA E VISTINATA.... ????????????????!!!!!
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 11:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Crkvata raboti kako i sekoe pravno telo, no kolku shto znam taa e izzemena e od danochni davachki kon drzhavata. Dozvoluvam da bidam popraven dokolku gresham.


Црквата,како и ИВЗ и сите со устав регистирани верски заедници немаат даночни повластици.
Единствена отстапка беше што управа за приходи го повлече предлогот да мора да издаваат фискални сметки и сега по старо плаќаат данок по паушал.(Кој урнебес ќе беше свештениците да шетаат со мобилни фискални апарати по гробишта на пример.)
Многу жестоко реагираа и МПЦ-ОА и ИВЗ на апсурдноста на предлогот по што таа одлука се повлече.
Главниот аргумент беше што понекогаш верниците оставаат и повеќе од цената(колку и да не ти се верува којсумјас
и annaja).А нели има тарифа па ќе испадне послем дека затајуваат данок работава?!


Единствена повласица на Црквата,која со приватизацијата на ЕВН се укина, беше што плаќаа црквите и џамиите цена на струја како домаќинство а сега мора да плаќаат по индустриска цена.Разликат е огромна.Залудно беше бунењето на МПЦ-ОА и ИВЗ. ЕВН е приватна компнија која ја боли ташак за досегашната практика.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

dali dobivaat plata od Crkvata za svojata rabota i servisiranjeto na vernicite ili toa e resheno kako dvoen sistem - plata za rabotnoto vreme vo crkva i poseben cenovnik za naplakjanje na nivnite uslugi dokolku toa izlaga nadvor od nivnata crkovna rabota.

Isto taka, dali servisite dadeni na vernicite za vremetraenjeto na rabotnoto vreme se pokrieni so taa plata ili ne?


Во различни земји тоа е различно решено.Кај нас мислам дека свештениците и клирот генерално земаат некоја основна плата плус давачките од требите и тие пари доаѓаат од сите приходи на МПЦ-ОА а не од државата.Така беше порано,но еве веќе подолго време кога сум давал пари за некоја треба или свештеникот ќе ги стави во касата за прилози и тоа пред мене или ќе ме упати да ги дадам парите на човекот кој продава свеќи.
Сепак не сум најсигурен,каќувам само какво е моето перцепирање.

Додека во некои земји на пример не наплаќаат ништо кога има потреба од нешто затоа што се на платен список на ДРЖАВАТА(така е во Грција). Додека во Финска и Германија ако се изјасниш како припадник на некоја вера по АВТОМАТИЗАМ ти кратат 10 % од приходот за твојат верска заедница.И нели нема да ти наплатат кога ќе идеш по некоја потреба.

Имаше одмана еден предлог да се направи ова и кај нас но самите верски заедници го одбија.Практиката покаќа дека е неизводливо и она дај колку сакаш зашто во пркаса каќувата оците дека баш посиромашните дават повече пари а побогатите помалце и се појавива нееднаквост.А и познавајчи го својот народ кај кои роптањето (мрчењето)е национален спорт,плус со комбинација на веќе патолошка тенденција да се ескивира секое могуче плаќање.На крај решија да има фиксен тарифник(го има ставено во секој храм!побарајте си го и прочитајте си го).Ако сака некој да даде повеќе тоа е негово право.А башка што и никој не бил вратен ако на пример рече дека немал пари за крштевка.Ако има по некој намќор свештеник има и ти те како многу кои сите овие работи ќе ви ги направат и без пари.(ама ако е искрен човекот) а не да се жали немал пари а послем потроши незнам колку 100-ци евра во кафана.Или по погрен вика 100 души во ресторан.
За тоа има пари(јадење и пиење) ама 1500 денари за свешетеникот нели нема.          


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Дали католичката црква наплаќа за своите услуги...исто како и нашата православна...и имаат тарифа како во кафеана...мени со цени, додуша, немаат...


Не знам дали знаеш но ВАТИКАН е една од поголемите ФИНСКИСКИ ИНСТИТУЦИИ ВО СВЕТОТ.Секоја 10 акција која се тргува во италија на пример иде за Ватикан.Така да тоа е мачкина кашлица за Ватикан да не наплаќа 1500 денари за погреб и да делува нивната каста на свештеници како незаинтересирани за материјалното.(па нели кога зема плата дирекно од Ватикан).

Изменето од ahmar1 - 17.Јануари.2011 во 11:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 11:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Каков народ, таква црква. Се додека има овци, ќе има и волна. Ама залудно отварате вакви теми. Искуството ми покажало дека и оние што најмногу се исмејуваат на ценовниците на МПЦ, утре пак викаат поп и му плаќаат за пеење и мафтање со кандило.


А може ли да не просветлиш тука нас како твојата верска зедница се финасира? Ако не е тајна нели.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 14:58
ahmar1 , blagodaram za informaciite.

Inaku jas treba da se koregiram vo onoa shto go napishav prethodno... Imeno koga rekov deka Crkvata e izzemena od davachki kon drzhavata mislev na porez na imot (property tax, real estate tax, territorial tax, ad valorem tax), a ne danok na ostvaren prihod. Kaj mene religijskite objekti se izzemeni od takov porez.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 15:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Каков народ, таква црква. Се додека има овци, ќе има и волна. Ама залудно отварате вакви теми. Искуството ми покажало дека и оние што најмногу се исмејуваат на ценовниците на МПЦ, утре пак викаат поп и му плаќаат за пеење и мафтање со кандило.



Normalno e deka site sto se od Pravoslavna veroispoved sakaat da bidat pogrebani so svestenik , spored obicaite na verata.

Ne znam zosto te cudi toa.збунетост

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ahmar1 , blagodaram za informaciite.

Inaku jas treba da se koregiram vo onoa shto go napishav prethodno... Imeno koga rekov deka Crkvata e izzemena od davachki kon drzhavata mislev na porez na imot (property tax, real estate tax, territorial tax, ad valorem tax), a ne danok na ostvaren prihod. Kaj mene religijskite objekti se izzemeni od takov porez.


Е искрено незнам за ова да кажам. Знам само дека имаше проблем многу со имотите кои не им се дадени во владение или пак треба да им се вратат поради Денационализација, а тие што им се вратени се појавуваа проблеми со моменталните корисници(на пример за земјоделско земјиште или шума) и проблеми околу надлежноста.( на пример црква заштитена со закон ,сега кој треба да даде пари за одржување и слично)

Изменето од ahmar1 - 17.Јануари.2011 во 15:13
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.