IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Италија ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Италија ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 23:55
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:... а тоа е родното место на Антонио Вивалди...... minus.
Incredible Blue
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2011 во 00:00
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:... а тоа е родното место на Антонио Вивалди...... minus.

И на Марко Поло де..
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 13:33
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
намигнување.......

 

Градските татковци на Венеција добиле одлична идеја којашто секому ќе овозможи да го посети ова мега популарно туристичко место. Патувањето можете да го започнете веднаш. Сè што треба да направите е да кликнете [COLOR=#810081">ТУКА[/COLOR"> и ќе се најдете во Венеција каде што ќе можете да уживете во бројните убавини.Основа за виртуелното патување е пловидба по венецијанските канали со гондола. Кога ќе Ви здосади пловењето, можете да ја напуштите гондолата и да го разгледате центарот на градот. Исто така, на страницата се достапни и другите венецијански туристички знаменитости.


Zamislena...za virtuelnata mapa imas grrrrande blagodarnost!
Za 2 nedeli odam Venezia i ova posebno mi se najde!
Grazie!
allemagne dix points! (such is life) - Del Boy
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 21:20
zaratustra ...Иди Види .... па врати се  и кажи
како си помина ......среќа
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 16:21

Мост со такви необично и тажно име, еден од многуте мостови над каналите во Венеција.

Затворениот мост е направен од бел варовник и има прозорци со камени решетки. Се наоѓа над реката на Палатите и ги поврзува старите зандани со собите за испрашување во Палатата на Дуждовите. Погледот од Мостот на Воздишките бил последниот поглед на Венеција кој го гледале осудениците пред да бидат затворени или погубени.

На ова место многу луѓе за последен пат во животот погледнале кон синото небо и воздивнале за слобода. Така и го добил името - Мост на Воздишките. Овој мост станал пример за уште неколку вакви затворени премини кои служеле за преместување на затвореници.

Денес овој мост е уште една од многуте туристички атракции кои можат да се видат во преубавата Венеција.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 16:25
Риалто

alt

Најстариот мост над Големиот Канал во Венеција е мостот Риалто. 

alt

Изграден е во 1181 година, а првото име му било Мостот на Монетите, бидејќи во тоа време во близина се наоѓала ковачница за монети.

alt

Првиот мост бил изграден од дрво, но после неколку уривања, во 1503 година венецијанските власти одлучиле да го изградат мостот од камен.

alt

Но тој бил изграден дури во 1591 година, дизајниран од Антонио да Понте, а бил многу сличен со дрвениот мост кој го заменил. 

alt

Иако многумина не се согласувале со дизајнот на овој мост, тој денес стана една од најдобрите архитектонски икони на Венеција.

alt

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 17:04

Амалфи

alt

Амалфи е мало гратче и во провинцијата Салерно во Италија.

Амалфи лежи на почетокот на длабока клисура, опкружено со драматични карпи и крајбрежни сцени. Во минатото Републиката Амалфи била важен поморски трговски центар. Во 1920 – те години Амалфи бил многу популарна дестинација за британската аристократија. Главните одлики се средновековната архитектура, главната катедрала и крајбрежјето.
Изменето од Santijago - 29.Ноември.2011 во 17:05
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2012 во 06:39
11-21.02.2012 kje se odrzi karnevalot vo Venecija.
Ako nekoj ima sredstva i zelba, preporachuvam da go posetite.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2012 во 19:14
Замрзната Венеција - како од бајките

Градот на каналите – Венеција оваа зима заради ниските температури се претвора во „градот на мраз“. За прв пат после 20 години Венецијанската лагуна е замрзната.


Вапорето (такси на вода) едвај се движи низ полузамрзнатите канали. Гондолите се покриени со снежна покривка.

Сепак туристите се упорни и не одолеваат на прошетка со гондола низ каналите.

И покрај студот и мразот, Венеција изгледа како од бајка.

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-1

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-2

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-3

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-4

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-5

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-6

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-7

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-8

zamrznata-venecija-kako-od-bajkite-9

 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2012 во 23:11
Летово миризбата  низ каналите  беше  неподнослива ...
верувам дека сега  со  замрзнувањево ...ќе биде исчезната .....замисленост
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 06:15
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

11-21.02.2012 kje se odrzi karnevalot vo Venecija.
Ako nekoj ima sredstva i zelba, preporachuvam da go posetite.


.............
....

Најпопуларниот европски карневал, оној во Венеција, годинава се одржува од 11 до 21 февруари. Десет дена целиот град ќе ги „крши“ сите општествени правила и норми, а на обичните граѓани ќе им даде шанса да идат дел од една друга стварност, онаа на гротеската, да се изгубат во бројните прослави меѓу илјадниците ареликини и панталони


 

 

Историјата на карневалот во Венеција

Најстариот документ кој се однесува на карневалски прослави во Венеција потекнува од 2 мај 1268 година со кој на луѓето под маски им е забрането на практицирање игри и прослави до раните утрински часови, со цел да се прекине моралниот пад на тогашните жители на Млетската Република. Маските и ноќните прослави станале неизоставен дел од секојдневнието на граѓаните.

На 13 август 1608 е издадена одредбата со која носењето маски во текот на целата година претставува сериозна закана за Републиката и за да се избегнат последиците од неморалното однесување, секој граѓанин можел да носи маска исклучиво во текот на карневалските денови и на службени приеми.

 

 

Казните за непочитување на овој закон биле драстични – мажите добивале по две години затвор, 18 месеци веслање на млетските галии и уште 500 лири казна. Жените, пак, биле претепувани и исмејувани пред јавноста на плоштадот „Свети Марко“, а по сето тоа им бил забрануван и влезот на територијата на Млетската Република и биле обврзани да плаќаат 500 лири во тек на 4 години.

Во 1776 е воведено правило за заштита на „семејната чест“, па на сите жени им бил забранет влез во театрите ако на себе не носат маска и наметка.

Сите овие одредби низ столетијата довело до постепен прекин на традицијата и дури во 1979-1980 карневалот е обновен од страна на група уметници и ентузијасти. Дневно во Венеција за карневалот доаѓаат и над 30 илјади посетители, каде секојдневно сѐ до полноќ се случуваат паради на гондоли долж каналот Гранде до плоштадот „Свети Марко“.

 

 

Карневалските маски

Венецијанските маски потекнуваат уште од античко доба, но во периодот на Млетската Република граѓаните најчесто сакале да се маскираат во рибар, ловец, астролог, доктор, селанка, пекар, месар или од ликовите на ‘комедија дел арте‘ – Арлекин, Колобина, Пулчинела, Брамбила, итн.

Маските можат да бидат изработени од кожа или во оригиналната техника papier-mâchéно денес најчесто се изработуваат од гипс и се рачно цртани и украсувани со камења и пердуви.

Трите вида најпрепознатливи маски се баута, морета и ларва.

 

Баута е маска која го покрива целото тело, нема отвор за устата и е позлатена. Може да го покрива само горниот дел од лицето до образите.

 

Морета е овална маска со црно кадифе и тил која најчесто ја носта жени. Оригинално потекнува од Франција, но за брзо време станала популарна во Венеција, бидејќи ја истакнува женската убавина.

 

Ларва е позната и како маска волто е бела и е најтипична венецијанска маска. Изработена е од фини ткаенини кои се идеални за танцување.

 

Луѓето кои ги создаваат маските се mascherari. Најраното споменување за нив е од 10 април 1436. Маските ги изработувале од гипс, а при сликањето им помагале уметници т.н. targheri кои ги сликале лицата на гипсената површина. „Claudia Pandolfo“, една нова фабрика за маски од Венеција, своите производи ги извезува во Јапонија и Германија. Тие сметаат дека италијанската влада треба да ги забрани евтините имитации од пластика и гипс, со што ќе ги заштитат производителите на маски во Венеција како занает кои тајните ги носи со себе веќе стотици години.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2012 во 12:36

Младиот уметник Matthew Brown снимил фантастично видео за натпреварувањето Digital Diary, кое го промовира туризмот во светот. Сите на натпреварувањето биле воодушевени од  прекрасните сцени на недопрената природа и убавина на Италија.

Видеото е монтирано 48 часа пред натпреварувањето.

„Ја искористив прекрасната нумера на Reida Willisa, таа одлично се вклопи во целокупниот амбиент. Не спиев тие 2 дена, бев возбуден морав да го направам ова видео, морав зошто си ветив себеси сега или никогаш“ – истакнува Brown.

И според очекувањата ја доби првата награда.Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2012 во 13:43
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

<p style="vertical-align: line; font-size: 11px; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 1em; margin-right: 0px; margin-bottom: 1em; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; text-align: justify; "><span ="Apple-style-span" style="font-family: 'Lucida Grande', 'Lucida Sans Unicode', Arial, Verdana, sans-serif; font-size: 26px; line-height: 50px; "><font ="Apple-style-span" color="#0066ff">Амалфи</span>

<p style="vertical-align: line; font-size: 11px; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 1em; margin-right: 0px; margin-bottom: 1em; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; text-align: justify; ">alt

<p style="vertical-align: line; font-size: 11px; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 1em; margin-right: 0px; margin-bottom: 1em; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; text-align: justify; "><strong style="vertical-align: line; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; "><span style="vertical-align: line; font-size: 14px; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; ">Амалфи е мало гратче и во провинцијата Салерно во Италија.</span>

<p style="vertical-align: line; font-size: 11px; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 1em; margin-right: 0px; margin-bottom: 1em; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; text-align: justify; "><span style="vertical-align: line; font-size: 14px; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; ">Амалфи лежи на почетокот на длабока клисура, опкружено со драматични карпи и крајбрежни сцени. Во минатото Републиката Амалфи била важен поморски трговски центар. Во 1920 – те години Амалфи бил многу популарна дестинација за британската аристократија. Главните одлики се средновековната архитектура, главната катедрала и крајбрежјето.</span><div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">


Летово одам на Costiera Amalfitana, конкретно во едно селце Conca dei Marini, измеѓу Амалфи и Позитано. Ќе останиме 10тина дена(резервиравме апартмански смештај виа интернет), планираме да поминиме се што може да се види во околината, вклучувајќи го Неапол, Помпеја, Херкуланум, Везув и секако цела costiera Amalfitana i Sorentina(одиме со колата, преку Бриндизи)!
А со господ напред на враќање можно е и 2-3 дена Apulia, на `штиклата`, но тоа зависи како ќе истераме финансиски...
Ако некој бил, нека кажи некоја добра мисла.
allemagne dix points! (such is life) - Del Boy
Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2012 во 13:51
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

zaratustra ...Иди Види .... па врати се  и кажи
како си помина ......среќа

Ти борчам `извештај` од лани, sorry, многу бев одсутен!

Еве понекоја фотка од Венеција и околината

Лидо

Поглед одозгора...

Бурано

Мурано, пиле кога не пее...
allemagne dix points! (such is life) - Del Boy
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.