IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Италија ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Италија ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
fiore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 03:58
Da vkusno e
Кон врв
zajluben Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
eternal flame

Регистриран: 13.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajluben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 22:46
Italija. Edna od zemjite koi mi ima ostaveno najgolem pozitiven vpecatok.
Ja obozavam istorijata na drzavata, hranata, mentalitetot na lugjeto i vkusot za dobar nacin na zivot.
Verona, Venecija, Rim i Milano se definitivno mesta koi moram povtorno da gi posetam, iako bi sakal da pominam i niz drugi mesta.

Ednostavno, prekrasno si pominav i navistina bi sakal da odam pak.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 18:16
 
 
  ..........Венеција  .....мечтаење.........
 
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 23:28
E sea, Venecija... dosadna e vekje...

Najdi nesto od Komo i ezerata okolu, pa togas komentiraj ako mozes...
Incredible Blue
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18938
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 23:29
da ne snimas film tamu marko голема%20насмевка
vivi
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 23:34

Incredible Blue
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2011 во 22:24
Italijaaaaaaaaмечтаење.......pica so bosilok,kapucino,a u pozadina .........pesnite na Umberto Tozzi........Tu,Ti amoтрепкање
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2011 во 22:34
Дефинитивно никој не би останал рамнодушен на таа убавина,
едноставно те плени да се вратиш повторно...
сите градови што ги посетив си имаа некоја посебност, различни секој
на свој начин...а и Италјанците се баш љубезни и гостопримливи...ех
колку ми се свежи сеќавањата ко вчера да беше...си шеташ низ Рим и
од блиското кафуле одекнува L'italianoљубов
едноставно не може да не ја сакаш Италија !
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2011 во 00:49


Многу вљубеници во Италија. голема%20насмевка

Еве еден корисен и официјален туристички сајт за Италија. Кој планира да патува може да му се најде, има секакви информации.
А има и добри фотки да се видат.
намигнување


Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 21:32

Roma,Trastevere...
Сокаци поинакви од остатокот на Рим.
Пиење Chianti bessi на скали дури слушаш гитарска музика на некој од плоштадчињата...
Трастевере-навечер,обавезно ако одите во Рим!
allemagne dix points! (such is life) - Del Boy
Кон врв
zena77 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zena77 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2011 во 11:25
[:D/] [:D/] da prekrasna e...,ama pazete ako setate so stikli ke imate i mnogu bolki vo nozete,...pazete od kradcite vo metroto vo rim...ima mnogu cigancinja sto kradat,ke si ostanete bez pasos i bez peri kako jas,,,..nemozev ni do ambasada da pojdam....
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2011 во 21:33
 
намигнување.......
 
Градските татковци на Венеција добиле одлична идеја којашто секому ќе овозможи да го посети ова мега популарно туристичко место. Патувањето можете да го започнете веднаш. Сè што треба да направите е да кликнете ТУКА и ќе се најдете во Венеција каде што ќе можете да уживете во бројните убавини.

Основа за виртуелното патување е пловидба по венецијанските канали со гондола. Кога ќе Ви здосади пловењето, можете да ја напуштите гондолата и да го разгледате центарот на градот. Исто така, на страницата се достапни и другите венецијански туристички знаменитости.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 18:05

 Изменето од zamislena - 30.Април.2011 во 18:06
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 20:51
Венеција
Патувајте%20во%20Венеција,%20прекрасни%20слики%20од%20италијанскиот%20град...%20%20
Венеција е град во северна Италија, познат по туризмот и индустријата. Главен град на регионот Венето, со население околу 272.000 жители (попис 1 јануари 2004). Заедно со Падова, градот припаѓа на Падова, Венеција метрополитенска област (со население од 1.600.000)

Името потекнува од античкото племе Венети, населено во регионот во Римско време. Историскиот град бил престолнина на независни градови-држави. Венеција е позната како „La Dominante“, „Serenissima“, „Кралица на Јадранот“, „Градот на вода“, „Град на маските“, „Градот на мостовите“, „пловечки град“, и „Градски канал“.

Луиџи Барзини за „Њујорк тајмс“ го опишува како „несомнено најубавиот град изграден од страна на човекот“. Венеција е, исто така опишана од Тајмс Онлајн како еден од најромантичните градови во Европа.

Градот се протега на 117 мали острови во мочурлива венецијска лагуна, по должината на Јадранското Море во североисточниот дел на Италија. Морската лагуна се протега по должината на брегот меѓу устието на реката По (југ) и Пијаве (север).

Проценката на населението е 262.000 жители и ја покрива целата популација на комуната на Венеција, околу 60.000 во историскиот град на Венеција (Centro storico), 176.000 во Terraferma (копно), главно во големите frazioni of Mestre and Marghera; и 31.000 живее на другите острови.

Република Венеција била главна поморска моќ за време на средниот век и ренесансата, како и простор за крстоносните војни и битката кај Лепанто, како и важен центар на трговијата (особено свила, жито и зачин трговијата) и уметностите во 13 век до крајот на 17 век. Ова е венеција, градот се богати преку поголемиот дел од својата историја. Исто така е познат по неколку значајни уметнички движења, особено од периодот на Ренесансата. Венеција има одиграно значајна улога во историјата на симфониската и оперската музика, а тоа е родното место на Антонио Вивалди.

 

клик на сликите...за поголем форматмечтаењеИзменето од ФорумскаБаба - 04.Мај.2011 во 20:53
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.