IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - БАРАМ РАБОТА ВО ШВЕДСКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БАРАМ РАБОТА ВО ШВЕДСКА

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БАРАМ РАБОТА ВО ШВЕДСКА
    Испратена: 05.Јануари.2011 во 17:29
Сум заинтересиран за да работам надвор од македонија.Имам 26 год. знам англиски. Сум бил во Грција да работам сега сакам да одам некаде во скандинавските земји или пак западна Европа.Ако имате некоја информација како да заминам да работам ве замолувам да ми пишите. Ви благодарам-Поздрав
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 16:28
Батка , а да си ја искористиш ти туристичката виза па 1 месец да поминеш во Шведска и таму очи во очи да разговараш со работодавците

Знаеш, македонците се снаодлива нација ,  а ако чекаш од некој друг да ти помогне, тешко тоа

Значи , биди храбар , иди до Шведска , таму претежно во  рестораните и пицериите работат балканци , па сигурно ќе се снајдеш за да останеш на работа

Мора да почнеш со нешто, а штом ќе ја фатиш шемата , нема да имаш никаков проблем ниту со виза, ниту со работа ,,,барем си знаеш англиски, ич да не му се секираш. Значи прво иди ко турист за да имаш време да го испиташ теренот .....а потоа откако ќе се договориш за документи со работодавците , ќе ти дадат работна виза.


Ова ти го кажувам бидејќи мои пријатели албанци заминаа во Шведска и еве и ден денес ги нема да се вратат , се снајдоа прво со студентска виза, а потоа и демек на пракса по фирмите и така.


Јас од срце ти посакувам среќа и биди одлучен и имај самодоверба , сигурна сум дека ќе успееш намигнување


Изменето од Mindy - 07.Јануари.2011 во 16:29
Кон врв
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 18:13
Mindy супер е предлогот ама си викам подобро е барем кога имаш некој таму или барем некаде да преспијаш колку да ги поминиш оние први денови кога не знаеш ништо од местото. А немам пари да трошам за спиење по хотели и тн. Значи ако е можно некој да помогни дали е поединец или агенција не е битно , многу е битна стартната помош. Поздрав
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 12:59
Види вака брат : гледам дека дефинитивно си загреан да заминеш , а ми се допаѓаат луѓе кои имаат некоја цел во животот и сакаат нешто да постигнат

Бидејќи сакаш да не плаќаш за спиење , подобро ѕирни го форумот тука , па ако си доволно храбар да ризикуваш и да преспиеш кај луѓе кои не ги познаваш ...пример ќе стапиш во контакт со 3-4 ца  за да поможе по недела дена да престојуваш кај секој од нив   ,, за да не испадне цел месец да спиеш кај некој на кој прв пат очи му гледаш среќа

Ако си зацртал у глава дека мора да заминеш во Скандинавија ,,,седни си на фејсбук и во оние групи ссо имиња на некоја од скандинавските земји ќе прифатиш за пријатели луѓе кои таму ѓивеат или се отидени на работа колку да можеш од прилика да се информираш како е моменмталната ситуација таму

Во краен случај , ако да речиме , Шведска е твој избор , тогаш ќе ти дадам контакт од еден битолчанец кој веќе  2 месеци престојува таму кај роднините негови , па со него можеш на скајп да си прашаш и да се договориш околу престојот.


Искрено, не знам колку си спремен да ризикуваш и колку имаш доверба.......Но еве за да те охрабрам ,чисто од женска страна, за да собереш машка храброст... кога јас живеев во Германија бев тотално сама, без помош од македонциве се снаоѓав , бидејќи прво од факултет ме пратија во Минхен , ама не ми се свиѓаше тој дел и се преселив во Бремен со тотално нови цимери германци , па кога почнав со работа имав колеги грци , арапи , турци......но поради притисокот од моиве дома , морав да е вратам во Македонија за да го завршам факсов ....и го завршив и потоа без да знаат моиве успешно го реализирав заминувањето во Америка ,, значи моиве од дома ништо не знаеја дали јас спремам документи,,,дали сум префрлала пари преку банка , дали сум била во амбасадата и како сум ја добила визата. Но ете и Америка не ми остави впечаток , некако цело време бев опкуќена со црнци и се на некој начин гушев од нив , уффффф
ок, нема веза ......било , поминало тоа.....


Знчи сакам да ти кажам ,,,, стави си у глава , кога девојче е способно да иде само на ризик надвор од Македонија ,,,,тогаш за машко тоа не би требало да биде тешко ,,затоа биди храбар и УПОРЕН да

Ако треба нешто, пиши ми лична порака , со драга војла би ти одговорила, па таман работа, наши сме си ние среќа
 
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 15:27

wow!
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2011 во 22:09
Јас сум сериозен ако некој знај постапка или посредник нека ми пиши. Поздрав
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 12:24
Originally posted by makedoneromkd makedoneromkd напиша:

Јас сум сериозен ако некој знај постапка или посредник нека ми пиши. ПоздравТи одговорив на личната порака, но не ти препорачувам преку агенција или посредник ,,, барем сам си свесен дека народов е трчи лажи во Македонија.


Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2011 во 22:58
za mene edna svegjanka ako moze... pomlada nekoja...

Incredible Blue
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32094
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2011 во 23:06
za mene netreba sveganka....ja bi se zadovolil i so nesto nase
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 20:02
Дечки очигледно сте ја згрешиле темава. Темава е за работа во Шведска или некаде во Европска Унија ве замолувам да не се оддалечуваме од истата. Мислам дека за вас има тема за секс или пак отворете си нова ако ви треба помош да фатите девојка ... Јас во секој случај ке ви помогнам али на друга тема . Поздрав
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 12:57
makedoneromkd , еве ти една страна за работа во странство , не знам дали некој има идено преку нив

Кликни тука
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2011 во 00:03
Ej ajde edno vakvo prasanje, dali na 41 godina e veke premnogu docna za beganje od Mk,na primer vo svedska, znam angliski odlicno no nemam bash nekoj zanaet so - sredno ekonosko sum,znaci edinstveno sto bi rabotel e nekoja shljakreska nikakava prosta rabota,no i so koja bi imi bilo podobro nego tuka so moite 12000 platamso koi nemozam poveke leb da im obezbedam na decata ane patiki obleka i drugo.Mizerija sme veke, navistina sum razocaran i mislam nema drugo osven beganje i toa na starost.Dali e docna na 41 g.?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2011 во 10:35
Никогаш не е доцна, но во пракса добро е човек да расчисти со самиот себе, на пр. со какви очекувања заминува некаде, дали е подготвен на поинаков менталитет, а познавањето на тамошниот јазик e секогаш голем плус!

Официјален веб-сајт за работа во шведска:
http://www.sweden.se/work

За шведски јазик 2 интересни видео линка(англиски):

основни изрази:
http://youtu.be/IpHniCEHY7I

комично но вистинито(на пр. секс на шведкси значи 6):
http://youtu.be/IpHniCEHY7I

Изменето од Majkl - 04.Јули.2011 во 10:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.