IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Австралија се предомислува за нас
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Австралија се предомислува за нас

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Австралија се предомислува за нас
    Испратена: 05.Декември.2010 во 11:34
Vcera gledav kako nekoj profesor od sidnej zastana zad grcite,gi podrza i kaza deka ako Aleksandar Veliki e Makedonski ,togas dedo mraz e Turcin.
Zosto nasite makedonci ne plakat pari na poznat licnosti i tie da kazvat po nesto za grcija.Na primer solun e Makedonski. Slabo se aktivni za tie raboti.
Vakvite izjavi mu stetat na Makedonija.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 19:11
...eve ,...mene nikoj ne mi plakjaтага ( a ushte pomalku sum poznat!)намигнување...

...pa , mozam da kazam deka ,

ako..na ovie deneshni makedonci prapra..pra...im bil aco,...togash mene dedo mi e....djingis kan!да

...t.e....na site bi ni bil dedo toj!среќа


Изменето од brza - 05.Декември.2010 во 19:12
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 19:35
Site pecalbari-gasterbajteri vo avstralia da napravat eden bunt,da se vidi kolku sme vo Sidnej,pa poslem da kazuvaat prikaski
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 20:26
gi zabole pechalbarite,изненадување...tie samo po forumi "znaat" da piskat....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 20:28
Originally posted by brza brza напиша:

gi zabole pechalbarite,изненадување...tie samo po forumi "znaat" da piskat....намигнување


Pa koga tebe ne te boli sto si ovde, sto pa niv da gi boli...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 20:36
aha...збунетост

a ,  poradi ova:


Andjelina
Модератор
Модератор
Лик
Miss High Hill’s
Регистриран: 07.Ноември.2007 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 11285
репутација: 3308

сподели%20на%20Facebook Цитирај Andjelina Одговорbullet Тема: СКОПЈЕ 2014
    Испратена: 04.Февруари.2010 во 16:57
визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?
 
би додала уште нешто-
 

Како е можно?

Како е можно за инфантилните лавови на мостот „Гоце Делчев“ да се потрошат речиси исто толку пари колку и за реновирање на 246 училишта? Како е можно 105 восочни фигури да чинат повеќе од 50 селски водоводи? Како е можно вториот споменик на Ѓорче Петров од половина милион евра одеднаш да поскапе колку три нови, комплетно опремени хируршки сали?

Како е можно само еден споменик на анонимен коњаник (па нека е и со фонтана) да чини милион евра повеќе отколку жичницата до врвот на Водно долга 3,5 километри? Како е можно авторските хонорари за истиот споменик да изнесуваат повеќе од парите предвидени за фекална канализација Арачиново-Синѓелиќ? Како е можно иста уметница да добие астрономски хонорари и за „коњаникот“ татко, и за великиот син на Букефал, и за „Триумфалната капија“?

Како е можно за споменикот на скромниот Ченто да се потрошат повеќе пари отколку за изградбата на десет селски училишта? Како е можно „инвестицијата“ во споменикот на гемиџиите да биде колку и инвестицијата во нова фабрика за мебел или нова фабрика за пластика? Како е можно бронзата за Кирил, Климент и Наум да чини колку десет детски градинки, со капацитет за 200 деца? Како е можно коњаникот Никола Карев да биде поскап отколку зграда за една амбасада?

Како е можно споменикот на Јустинијан Први да чини повеќе од отворање на нов кардиохируршки центар? Како е можно споменикот на АСНОМ да чини повеќе отколку што МПЦ плати на лицитација за хотелот „Изгрев“? Како е можно трошоците за споменикот на Самоил да бидат десетпати поголеми отколку трошоците за споменикот на Скендербег?

Навистина, како е можно?
Жарко Трајаноски


Изменето од Andjelina - 22.Октомври.2010 во 00:14
....li da me boli?!изненадување


...za tvojata zemja!не
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 20:58

Ne spamaj , oftopic si , temata ne  e za lavovi...tuku za kenguri i koali, lavovi nema vo Avstralija....

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
kiko1055 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiko1055 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 20:59
toa ti e - GRCI
Кон врв
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2010 во 20:48
Site gasterbajteri doniraat pari za spomenici preku nivnite danoci za Avstralia,ama tamu nikoj ne se buni ako se grafi spomenik ,a kaj nas?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2010 во 22:06
tamu...so nivni pari...vopshto ne me boli shto pravat i ke pravat!


...me boli koga tuka moite pari za gluposti se troshat,...a, ne za ona shto e dojdeno do koska,...da se izlechi !
ama, ...nie niskointeligentnite doma,..ne ni znaememe shto ni treba
,..i ubavo e shto "pametnite" kidnaa i kidaat od tuka,...za da gi sogledaat rabotite mnogu ...pojasno ...od nas.   
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2010 во 21:14
Rano e za tugu...........
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 00:30
Originally posted by brza brza напиша:

gi zabole pechalbarite,изненадување...tie samo po forumi "znaat" da piskat....намигнување
да
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 22:05
odsekogas sum se prasuval zosto nasite ja pisuvaat avstralija a ne australija. zosto se vmetnuva toa "v" koga treba da stoi "u"
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 22:22
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

odsekogas sum se prasuval zosto nasite ja pisuvaat avstralija a ne australija. zosto se vmetnuva toa "v" koga treba da stoi "u"
Затоа што тоа е Македонски превод за називот на дотичната земја и е исто како што Аустриа се превдедува со Австрија.
Во секој јазик зборовите од странско говорно потекло се модифицираат и се прилагодуваат према граматичките и правилата за изговор на јазикот на кој што се зборува.
И Црна Гора странците ја преведуваат како Монтенегро што во превод значи исто што и оригиналот така да не гледам што е тука нејасно за тебе.
И Македонија се пишува со К па странците ја изговараат и пишуваат со С а наставката Ја која е карактеристична за зборовите што потекнуваат од Словенската група на јазици тие ја изоставаат оти немаат ниту соодветни букви за нив ниту корепондира со нивното изговарање.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.