IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Облакодери и висококатници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Облакодери и висококатници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2011 во 00:44
Athens tower 1 висока 103 метри, кога била изградена во 1971 година, била највисока на балканот


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 16:08
Министерство за комуникации Астана -Казахстан,проектот е на Норман Фостер.


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 17:05
некои од подоминантните објекти во Скопје...

Зградата на МТВ



штабот на QBE




Народна банка на Р.Македонија,
мојата омилена



Зградата на Нова Македонија,
денес седиште на неколку министерства, пред некоја година беше пристојно реновирана








Изменето од zabegan - 30.Април.2011 во 17:27
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 16:27
сум пропуштил една голема%20насмевка




размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 18:31
aman beизненадување,..ushte malku ke izleze deka ...sekoja zgrada shto ima povekje od 5 sprata e visokokatnica!
 
...makedonskoto ''visoko''neimarstvo voopshto ne i lichi a temava ,
,...nema tuka barem edna poreprezentativna gradba shto bi nosela ''titula'' na visokokatnica a....kamoli pa,...oblakoder!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 19:02
Originally posted by brza brza напиша:

aman beизненадување,..ushte malku ke izleze deka ...sekoja zgrada shto ima povekje od 5 sprata e visokokatnica!
 
...makedonskoto ''visoko''neimarstvo voopshto ne i lichi a temava ,
,...nema tuka barem edna poreprezentativna gradba shto bi nosela ''titula'' na visokokatnica a....kamoli pa,...oblakoder!
добро, ако сакаш ќе ги пишам како повеќекатници, но повеќекатница е зграда и од пет спрата
сите што ги постирав имаат најмалку десет, не знам што ти влезе толку во очи тоа
и другите згради кои ги постирав од балакнов имаа по толку, со неколку исклучоци

а и нашиве згради, во однос на остатокот на Скопје се огромни во висина и доминираат во панорамите и скајлајнот на градот
ако е за тоа, тогаш ни Neboticnik во Словенија не припаѓа во темава, ниту пак ниеден од другите објекти вреди да биде спомнат во темава ако го споредиме со Burj Khalifa...

и прекини веќе со таа иронија и негативност во врска со се што ќе видиш во земјава, за други згради со висина на МТВ падна на г'з, сега викаш ниски ти биле... а и која е поентата да бидат високи, што сме докажале со тоа? истото што го докажуваме со спомeниците и бароците по центарот... ништо! битно е да бидат оригинално дизајнирани и доминантни и надалеку познати

(не мораш ти сега да збориш како не биле надалеку познати објективе, очекувам тоа да го кажеш намигнување)
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 19:13
aj , ne go tupi sega,....na kraj pamet ne mi pagja takvo neshto!изненадување
...togash ,..slikaj ja i onaa portana vo vlae,nea ja zaboravi...i taa e  bajagi visoka...
 
....inache ....povekjekatnica e se shto ima povekje od 2 kata, ama ...tuka stanuva zbor za visokokatnici,..pokraj oblakoderot kako ushte povisok i od niv.
 
...a , kade toa sum se odushevil od neshto visoko kako zgradata na  tevelizijata?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 19:40
Originally posted by brza brza напиша:

aj , ne go tupi sega,....na kraj pamet ne mi pagja takvo neshto!изненадување
...togash ,..slikaj ja i onaa portana vo vlae,nea ja zaboravi...i taa e  bajagi visoka...
 
....inache ....povekjekatnica e se shto ima povekje od 2 kata, ama ...tuka stanuva zbor za visokokatnici,..pokraj oblakoderot kako ushte povisok i od niv.
 
...a , kade toa sum se odushevil od neshto visoko kako zgradata na  tevelizijata?
па и портата спаѓа во висококатниците, спаѓаат и уште неколку парови, триа и квартети од станбени згради, нив не ги постирав бидејќи намеравав нишкава повеќе да биде најмногу за деловни и административни објекти, како и хотели на пример
ако беше за тоа ќе ја постирав и кулава во која живеам и која е повисока од некои од објектите кои гипостирав претходно
мислам дека ти објаснив и ти дадов примери како треба да гледаме на тоа што било повеќекатница, а што висококатница, за облакодер да не збориме, дефиницијата и на двајцата ни е јасна, всушност и облакодерот е повеќекатница, ако играме со зборови, сето тоа се исти поими...
туку, муабетот ми беше дека секој простор си има свои висококатници, така и Скопје си ги има своите, кои не се некоја мегаломанија, но сепак, за стандардите на градот и за времето во кое се изградени и тоа како се висококатници, а и сите од нив имаат повеќе од десет спрата, на некои има се пониски спратовите, на некои повисоки, и на мтв два-три спрата се огромни, што додаваат на висина

инаку за тоа што си се воодушењвувал, назад во темава имаш коментирано во стил како кај другиве се градело, а кај нас не, кај нас имало бароци... за тоа зборев, а повеќето објекти, со исклучоци, беа за 10 или малку повеќе метри повисоки, што не е повеќе од три спрата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 19:57
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ќе продолжам со Босна и Херцеговина, која моментално е водечка на балканот (покрај малото делче на Турција среќа)
Avaz twist tower висока е 142 метри и има 38 ката и со тоа е највисока во Босна и пошиоко на Балканот



Bosmal city center  највисоката станбена зграда во Босна

UNITIC towers високи 90 метри или 25 ката, уништени во конфликтот во девеесетите, па повторно изградени

ova vo bosna?!изненадување

auuu...

nek's i turat edna vrz druga skopjanive chetiri  od onie kuline vo gradski zid i....tolkava e!изненадувањеизненадување

...a, shutracive  ovdeshni...barok ke mi pravat vo...24 vek !? газење%20од%20смеење
a be,imash nekoja greshka,изненадување
 
 
...edinstveno od shto bev odusheven  tuka e ova pogore!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 21:52
добро, погрешно сум те разбрал, мислев општо збориш, се извинувам среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 23:23
izvineto neka ti bide ama,...ne ti e prvpat pogreshno da me sfakjash!намигнување...inache , vo zemjava seushte nema gradba na koja shto obichen chovek moze da se kachi, povisoka od 70-tina metri,
 
...ustvari nema ni bilo kakva, osven mozebi, nekoj odjak na nekoja fabrika ili sl. neshto. 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 00:34
Originally posted by brza brza напиша:

izvineto neka ti bide ama,...ne ti e prvpat pogreshno da me sfakjash!намигнување...inache , vo zemjava seushte nema gradba na koja shto obichen chovek moze da se kachi, povisoka od 70-tina metri,
 
...ustvari nema ni bilo kakva, osven mozebi, nekoj odjak na nekoja fabrika ili sl. neshto. 
има очаци кои се по 150 метри високи, на пример оние на ОКТА, само не знам точна висина не ме држи за збор
зградата на МТВ е нешто повеќе од 90-ина метри висока, заедно со дадатни конструкции намигнување

не знам дали имаме некои повисоки антени и столбови размислување
можеби конструкции како милениумскиот крст, ама и тој не е многу висок, барем може да се пофалиме дека го имаме највисокиот крст на светот голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 17:00
...pa sega,...ako ja smetash i onaa cevkana na koja shto stoi svetlono ...za da ne ja akne nekoj helikopter ( od mnogubrojnite koi shto shpartaat nad skopjeнамигнување) ,...togash mozelo i povisoka da bide tevelizijata!голема%20насмевка
 
...a i kazav deka nema povisoko neshto na koeshto obichen chovek bi mozel da se kachi,
 
....a, ako tebe i mene ne pushtat da se ispentrame na nekoj opdjak , togash ,..molim lepo...greshka sum!намигнување
 
...a, kade toa si videl deka tvojot krst e najvisok ?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 18:09
се сметаа и додатни конструкции на зградите освен антени...
а темава ја крстив Облакодери и висококатници баш поради тоа што не сакав тука да има оџаци... а на оџак моше човек да се качи, не за џабе имаат скали...

за крстот цврсто тврдеа дека е највисок, немам точни податоци, ама тврдеа, всушност, низ светов и нема многу мегаломански крстови
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 4,172 секунди.