Испечати | Затвори го прозорот

Облакодери и висококатници

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Aрхитектура и дизајн
Опис на форумот: Хармоничен спој на наука и уметност...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23501
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 10:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Облакодери и висококатници
Постирано од: zabegan
Наслов: Облакодери и висококатници
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 15:45
Реков дека ќе отворам ваква тема, самиот наслов си кажува за што се работи
еве ќе почнам
Empire state building практично првиот модерен облакодер во светот кој сеуште доминира во скајлајнот на Њујорк


Chrysler building нешто како постар брат, претходник на емпајер стејт среќа


Највисоката, Burj Dubai



-------------
размисли пред да напишеш глупост



Коментари:
Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 17:01
Кулите близначки Петронас-Куала Лумпур(Малезија)
Прочитав еден интересен податок за нив,тие биле составени од 32 000 прозорци,а на вработените им бил потребен еден месец за да ги избришат сите.голема%20насмевка

Петте%20највисоки%20облакодери%20во%20светот





-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 17:48
pa?...sakash da kazesh ,..brzo e toa ili ...bavno?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 17:54
кога ќе се израдуваш дека си ги исчистил последните, ќе се разочараш ако видиш дека повторно се извалкале првите газење%20од%20смеење

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 17:59
...i shto znachi,
 
...deka nonstop nekoj visi na prozorite tami i...chisti li ...chisti !изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 17:59
Токму тоа помислив и јас  ,ама Брза споро капира.смеење

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 17:47
woooww,изненадување...srekja shto bev na cvrdto tlo,
 
da bev gore, umot ke mi se zavrneshe,...nachisto !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 18:34
Првата награда на Emporis Skyscraper Award оваа година ја освои  Aqua Tower-Чикаго.
Овој облакодер е висок 250 метри со брановидни тераси,стаклени површини ,единствена форма и еколошки карактеристики,а всушност тоа биле и критериумите на жирито кое е составено од архитектонски стручњаци од 67 земји.

800px-gang_jeanne_-_aqua_tower


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 20:16
Originally posted by brza brza напиша:

woooww,изненадување...srekja shto bev na cvrdto tlo,
 
da bev gore, umot ke mi se zavrneshe,...nachisto !
навистина ми е жал за комплексот градски ѕид од повеќе причини
- изграден е на погрешно место и на некој начин го нарушува центарот на градот со појавата и своите особини
- никој не го одржува и се повеќе скапува, што придонесува на горенаведеното

инаку сам по себе комплексот си е во ред од други аспекти


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 20:20
Originally posted by renatax renatax напиша:

Првата награда на Emporis Skyscraper Award оваа година ја освои  Aqua Tower-Чикаго.
Овој облакодер е висок 250 метри со брановидни тераси,стаклени површини ,единствена форма и еколошки карактеристики,а всушност тоа биле и критериумите на жирито кое е составено од архитектонски стручњаци од 67 земји.

800px-gang_jeanne_-_aqua_tower
е вакво нешто сакам да има кај нас, не буквално, ама на ваков начин сакам да се развиваат работите, да се реазвива креативноста и да се добиваат оригинални и функционални дела, без разлика во кој стил се и од какви материјали, да имаме препознатливи од една страна уметнички дела, а од друга страна објекти кои си ја вршат намената, а не некој да лечи комплекси и да се изживува врз архитектурата...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 21:52
e ova bi sakala da go posetam......., ah pusti sonista!голема%20насмевка
 
patem ova e "marina bay sands", ke bide najatraktiven hotel vo Singapur.


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Ноември.2010 во 15:03
"............. ke bide najatraktiven hotel vo Singapur."
                                                                                  
 
...samo vo singapur?!изненадување
 
 
...inache,..da ne im e toa odozgora , trite kuli bi bile "najobichni"....kuli !да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 05.Ноември.2010 во 15:23
e toa odozgora e gradina, diskoteka i sto li ne?намигнување

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Ноември.2010 во 01:30
Sears tower - Chicago и оваа беше во трката за највисоки ама брзо ја престигнаа, околу 24 години беше највисока





-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Ноември.2010 во 17:03
инаку Сиерс е првата кула што ја има надминато висината на Емпајер стејт после 40 години, а по 24 години истата била надмината од Петронас кулите

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 07.Ноември.2010 во 15:02
Уште една воодушевувачка креација на Норман Фостер во строгиот центар на Лондон.
Овој облакодер ќе влезе во историјата како прв енергетски самоодржлив објект,кој со својата целокупна површина апсорбира сончева енергија.
Убаво  и практично!



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Ноември.2010 во 18:06
Willis Tower...koga li mu go smenile ineto na...Sears Tower?изненадување
 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Ноември.2010 во 17:41
обратно, од Сиерс сменето е во Вилис, имало некаков рок името

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Ноември.2010 во 20:27
Taipei 101 изградена во 2004 година беше највисоката во светот се додека во денешно време не беше надмината од Burj Khalifa
Патем се смета за една од најбезбедните згради во светот со посебна струк*ра и огромен тег при врвот наменет за поголема удобност и цврстина при клатење на зградата
интересно е што во 2002 год. градот беше удрен од http://www.youtube.com/watch?v=uZlFTPKhUts&p=0ED1FE9906BD51FC&playnext=1&index=24 - земјотрес од 6.5 степени додека сеуште беше во изградба зградава



споредба со бурџ калифа






-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Ноември.2010 во 23:34
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

обратно, од Сиерс сменето е во Вилис, имало некаков рок името
ajde beee?!....изненадувањеизненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Ноември.2010 во 23:36
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

обратно, од Сиерс сменето е во Вилис, имало некаков рок името
ajde beee?!....изненадувањеизненадување
добро бе брза, грешка, јас те разбрав кога го смениле името од Вилис на Сиерс, таков ни е јазиков


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 20:14
Tokyo metropolitan government building
дизајнирана од (кај нас добро познатиот) Кензо Танге, е сеуште највисоката зграда во Токио




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 27.Јануари.2011 во 22:40
Flatiron building
еве уште една доста популарна зграда, изградена во 1905 година, била една од највисоките згради во свое време и пионер кај облакодерите
оваа е една од првите згради со челична структура и прв облакодер со иста површина на основа и врв љубов






-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Февруари.2011 во 17:04
највисоката зграда во Сиетл, Columbia center




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 13.Февруари.2011 во 15:01
Sankt-Petesburg

-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Февруари.2011 во 22:11
деновиве ќе ги постирам највисоките згради на балканов, ќе почнам со Словенија
World trade center - Ljubljana е највисоката зграда во Словенија и Љубљана моментално, висока е 18 спрата, односно 75 метри, во неа домуваат 85 компании и 80 продавници, а за целиот објект има паркинг простор за 800 возила, наскоро годинава, треба да биде надминат од Kristalna palaca - Ljublana која има 23 спрата и е висока 90 метри
ова е трговскиот


а ова е палатата

 
Neboticnik
практично првата висококатница во државата, комплетирана во 1933 год. со 13 спрата и 70,35 метри висина, бил деветиот по ред (во висина) облакодер во Европа
патем, во свое време бил непосакуван и обележан како џудовиште бидејќи одскокнувал од традициите на градот, но денес е споменик на културата




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Февруари.2011 во 20:31
да продолжиме со хрватска, каде исто така има доста висококатници, главно во Загрeб, според мене, земја која најмногу има напреднато во сферата на архитектурата да
па, плакнете очи малце среќа
Највисока во Хрватска моментално е Euro Tower која е дом на берзата на Загреб, завршена е во 2006, висока е 97 метри и има 26 спрата


втора по висина (повисока според антена) е Zagrebcanka која е изградена во 1976 год. висока е 95 метри и има 27 спрата


трета по висина е Cibona tower дом на Agrokor, изградена е во 1987 година, висока е 92 метри и има 22 спрата


другите во следните постови


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: 10101
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 21:53
Makedonska Televizija

Najvisoka zgrada vo Makedonija, visoka 70m, zavrsena e vo 1984 i ima 25 spratovi.



-------------
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 21:59
да продолжиме со Загреб
следна е Zagreb tower завршена во 2006, висока 22 спрата односно 84 метри


Rakete 
комплекс стамбени згради високи околу 22 спрата


HOTO tower завршен во 2004 год, требало да има 22 спрата, но биле намалени на 17 и сега е висок 64.5 метри


зградата на Vjesnik во Загреб, висока 67 метри, односно 16 спрата



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:03
Originally posted by 10101 10101 напиша:

Makedonska Televizija

Najvisoka zgrada vo Makedonija, visoka 70m, zavrsena e vo 1984 i ima 25 spratovi.

полека ќе стигнев и до Скопје ама ме претица
и нема ништо за смеење тука, зградата на МТВ си е закон


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:12
zakon?изненадување...pre bi rekol  deka e ruglo vo poslednive godini...

...a si ja videl?...nema roletna shto i e na mesto...ili visat ili se iskrsheni izguzvani,...itn..

...zakon se onie shto gi stavash od balkanov,...ne veruvam deka ima nekoja shto e volku ''odrzuvana'' kako mrtv-ava zgrada!

...''bedno ,..da bednije nimoz,...biti ''!!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:22
Originally posted by brza brza напиша:

zakon?изненадување...pre bi rekol  deka e ruglo vo poslednive godini...

...a si ja videl?...nema roletna shto i e na mesto...ili visat ili se iskrsheni izguzvani,...itn..

...zakon se onie shto gi stavash od balkanov,...ne veruvam deka ima nekoja shto e volku ''odrzuvana'' kako mrtv-ava zgrada!

...''bedno ,..da bednije nimoz,...biti ''!!
па зградата не е крива што некој ја оставил на забот од времето, самата зграда како објект, како архитектура си е супер и кога била направена била супер модерна и убава
денес само половина од зградата е искористена а другата половина ја немаат ни зачистено, само да ја светнат зградата ќе видиш дека нема да биде ругло, а да не зборувам за менување на прозори
и зградите од балакнот кои викаш дека билке закон,л голем дел од нив, кога биле изградени биле во стил на МТВ, но биле оштетени во конфликтот или пак смениле сопственик, па се модернизирани и разубавени, зградата има одлична основа, само никој не се грижи за неа
и единствено што не ми се допаѓа кај МТВ е што за толкава основа, има мала висина, требало да биде барем за некои пет ката повисока


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:30
Премногу забелешки имаш за закон од зграда.намигнување
Заради истите ,јас погоре се насмеав и заради компарацијата со облакодерите во соседните држави.

Е кога би се преуредила,зачистила и би била за некои пет ката повисока(како велиш ти)тогаш можеби би била закон.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:34
Originally posted by renatax renatax напиша:

Премногу забелешки имаш за закон од зграда.намигнување
Заради истите ,јас погоре се насмеав и заради компарацијата со облакодерите во соседните држави.

Е кога би се преуредила,зачистила и би била за некои пет ката повисока(како велиш ти)тогаш можеби би била закон.
само болдираново ми беше забелешка за зградата, другото е забелешка за луѓето кои шефуваат со неа, барем чистењето треба да е секојдневие, а за ролетни и прозори си има правила
еве поради ролетните и шаренилото многу згради кај нас се нагрдени, на пример Народна банка, одлична зграда, архитектот доби и награда за неа, ама, ја имаме истата ситуација како кај МТВ и зградата наликува на циганска черга


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:51
Тоа е нашата реалност,иако објектот има висок потенцијал во себе,дизајнот му е модерен(за времето на неговата градба),а сепак запустен и речиси неискористен.
Да,ова не е смешно....туку трагично, затоа што единствениот највисок објект во земјава тоне во нечистотија и од ден на ден се претвара во руина.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 18:38
последната хрватска висококатница која ќе ја постирам
„Neboder“ na Ilica во Загреб, зградата е наречена популарно Небодер бидејќи е првата модерна висококатница во државата и воедно највисоката деловна зграда во Југославија во времето кога била изградена во 1958 година, висока е 18 спрата, односно 66.5 метри
исто така, ова е првата зграда во Хрватска со фасада со алуминиумски плочи
Во 2008 година се заврши со нејзина целосна реконструкција, а дел е и од културното наследство во земјата и е гордост за Загребчани како и многу други нивни културни обележја





ова е истата зграда пред да биде реновирана (нека ви текне на муабетот за МТВ намигнување)



и заборавив да напоменам, за разлика од нас, хрватите и другите балкански народи си го почитуваат секое парче архитектура направено на нивно тло и доказ за тоа е дека споменик на културата им е еден ваков просечен објект направен пред 60 години, а ние тука си лечиме комплекси и си переме мозок едни на други, за срам сме, стварно


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 20:36


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 20:52
Toa beshe futuristicko,

eve nesto vistinsko od Singapur


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 23:11
Originally posted by zabegan zabegan напиша:




..." доказ за тоа е дека споменик на културата им е еден ваков просечен објект направен пред 60 години, а ние тука си лечиме комплекси и си переме мозок едни на други, за срам сме, стварно



Stvarno... Kaj niv vakva zgrada napravena pred 60-tina godini e spomenik na kulturata, a kaj nas ovakja kje izgledaat "modernite" zgradi



... vaka nesto kje NI izgleda prednata fasada na gradskata ni kukja...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 23:36
за жал...


но сепак, коментарот ми беше дека навистина ми е жал што кај нас народот не знае да ја цени архитектурата во целост и мозокот му е испран со одредени ставови, кои главно потекнуваат од политиката во последниве 70-тина години
кај нас сите се како истренирани да ги мразат модерната архитектура и урбаниот континуитет и да возвишуваат одредени стилови во архитектурата кои ни самите не ги познаваат, разбираат и почитуваат, а поради некое чудо ги посакуваат

вака ако продолжиме, ќе си останеме закржлавени



и убаво што ме потсети, заборавив и да напоменам дека реконструкцијата на зградава во Загреб, институтот за заштита на културно наследство не ја одобрувал и имало натегања, до таму идела работата, додека кај нас објекти кои биле најмодерни и пред своето време во нашата држава, се оставени на забот на времето и се на велико плукани! тага


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 28.Февруари.2011 во 22:54
Skoro sekoja "moderna" arhitektura vo svoe vreme bila "plukana" od narodot. Ispagja deka vo nea veruvaat samo vizionerite, a narodot bara nesto tradicionalno, vekje videno.
Ova kaj nas nema pak i nema ovde da go komentiram. Samo mi e krivo sto sega se davaat pari za vakvi kapitalni objekti, zgradi koi sigurno nema pak da se pravat za vreme na nasiot zivot, a se propusta sansata da dobieme nesto navistina dobro.

Kako sto sekogas bilo, povtorno i ovde arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe se sozdava.

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 01.Март.2011 во 09:38
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за жал...


но сепак, коментарот ми беше дека навистина ми е жал што кај нас народот не знае да ја цени архитектурата во целост и мозокот му е испран со одредени ставови, кои главно потекнуваат од политиката во последниве 70-тина години
кај нас сите се како истренирани да ги мразат модерната архитектура и урбаниот континуитет и да возвишуваат одредени стилови во архитектурата кои ни самите не ги познаваат, разбираат и почитуваат, а поради некое чудо ги посакуваат

вака ако продолжиме, ќе си останеме закржлавени



и убаво што ме потсети, заборавив и да напоменам дека реконструкцијата на зградава во Загреб, институтот за заштита на културно наследство не ја одобрувал и имало натегања, до таму идела работата, додека кај нас објекти кои биле најмодерни и пред своето време во нашата држава, се оставени на забот на времето и се на велико плукани!


Мала корекција на болдираново.
Народот не е инвеститор и нарачател на архитектонски објекти,туку  финансиската олигархија и нејзиниот вкус е пресуден,а наспроти нив стои едно мнозинство на талентирани архитекти кои својот талент не ретко го докажуваат надвор од земјава, а овде се принудени да прават компромиси со претенциозните каприци на богатите нарачатели.
А за зградата на МРТВ џабе ние воздивнуваме од  нејзината убавина,фактот говори дека од социјализмот(времето кога  е изградена) па до денес таа остана функционално неискористена, затоа неможе да се прави споредба со онаа во Загреб и  секако некој помоќен од народот е одговорен за тоа.намигнување
А ние обичниот народ можеме само да го покажеме синдромот ''home sweet home'' и да и се дивиме на зградата прашувајќи се во себе'' што би било,кога би било''.мечтаење



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 01.Март.2011 во 19:32
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Skoro sekoja "moderna" arhitektura vo svoe vreme bila "plukana" od narodot. Ispagja deka vo nea veruvaat samo vizionerite, a narodot bara nesto tradicionalno, vekje videno.
Ova kaj nas nema pak i nema ovde da go komentiram. Samo mi e krivo sto sega se davaat pari za vakvi kapitalni objekti, zgradi koi sigurno nema pak da se pravat za vreme na nasiot zivot, a se propusta sansata da dobieme nesto navistina dobro.

Kako sto sekogas bilo, povtorno i ovde arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe se sozdava.
за се што е болдирано си во право дефинитивно, за жал така е, би сакал некогаш да се промени тој менталитет на човештвото и сите да ценат се што е квалитетно и да ја разбираат архитектурата како што треба, а не со фаворизирање на делови од неа среќа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 01.Март.2011 во 19:47
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за жал...


но сепак, коментарот ми беше дека навистина ми е жал што кај нас народот не знае да ја цени архитектурата во целост и мозокот му е испран со одредени ставови, кои главно потекнуваат од политиката во последниве 70-тина години
кај нас сите се како истренирани да ги мразат модерната архитектура и урбаниот континуитет и да возвишуваат одредени стилови во архитектурата кои ни самите не ги познаваат, разбираат и почитуваат, а поради некое чудо ги посакуваат

вака ако продолжиме, ќе си останеме закржлавени



и убаво што ме потсети, заборавив и да напоменам дека реконструкцијата на зградава во Загреб, институтот за заштита на културно наследство не ја одобрувал и имало натегања, до таму идела работата, додека кај нас објекти кои биле најмодерни и пред своето време во нашата држава, се оставени на забот на времето и се на велико плукани!


Мала корекција на болдираново.
Народот не е инвеститор и нарачател на архитектонски објекти,туку  финансиската олигархија и нејзиниот вкус е пресуден,а наспроти нив стои едно мнозинство на талентирани архитекти кои својот талент не ретко го докажуваат надвор од земјава, а овде се принудени да прават компромиси со претенциозните каприци на богатите нарачатели.
А за зградата на МРТВ џабе ние воздивнуваме од  нејзината убавина,фактот говори дека од социјализмот(времето кога  е изградена) па до денес таа остана функционално неискористена, затоа неможе да се прави споредба со онаа во Загреб и  секако некој помоќен од народот е одговорен за тоа.намигнување
А ние обичниот народ можеме само да го покажеме синдромот ''home sweet home'' и да и се дивиме на зградата прашувајќи се во себе'' што би било,кога би било''.мечтаење

ама повторно зборуваш за човечкиот фактор при користењето на архитектурата, што е ирелевантен, јас зборувам за сажмата архитектура, и тоа е тоа што ми смета тука, кога се зборува за некој објек на приме, секогаш се зборува за неговата општествена, политичка и економска позадина, наместо за објактот како објект
или да појаснам, јас не се дивам на МТВ телевизијата, туку на објектот кој го користи и неговото значење за развојот на архитектурата кај нас, а уште помалку пак го почитувам дека се наоѓа во моето родно место чисто од патриотизам, кога се работи за вакво нешто, ги изземам таквите чувства
или еве, кога веќе збориме за Загребската и нашата зграда, тие се потполно исти со иста политика позади нив, само кај нас МТВ сеуште не ја купил некој приватник...

значи далеку од тоа дека народот треба да бира што сака да се гради, но битно е како го прифаќа тоа што се гради и го иззема личниот вкус и фрустрации од тоа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 14:40
a, kade toa narodot biral shto ke mu izgradat i kako ?збунетост

...negova rabota e edinstveno dali ke dozvoli neshto da mu izgradat ( ama ne i vo makedonija!),.... na negoviot prostor,

...a ne da se mesha vo arhitektonskite i inzenerskite raboti!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 19:25
не е проблемот дали народот ја прифаќа архитектурата или не, туку колку ја разбира и познава
туку ај, баталете, офтопик е ова


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 22:25
ќе продолжам со Босна и Херцеговина, која моментално е водечка на балканот (покрај малото делче на Турција среќа)
Avaz twist tower висока е 142 метри и има 38 ката и со тоа е највисока во Босна и пошиоко на Балканот



Bosmal city center  највисоката станбена зграда во Босна



UNITIC towers високи 90 метри или 25 ката, уништени во конфликтот во девеесетите, па повторно изградени






-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 22:47
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ќе продолжам со Босна и Херцеговина, која моментално е водечка на балканот (покрај малото делче на Турција среќа)
Avaz twist tower висока е 142 метри и има 38 ката и со тоа е највисока во Босна и пошиоко на Балканот



Bosmal city center  највисоката станбена зграда во Босна

UNITIC towers високи 90 метри или 25 ката, уништени во конфликтот во девеесетите, па повторно изградени

ova vo bosna?!изненадување

auuu...

nek's i turat edna vrz druga skopjanive chetiri  od onie kuline vo gradski zid i....tolkava e!изненадувањеизненадување

...a, shutracive  ovdeshni...barok ke mi pravat vo...24 vek !? газење%20од%20смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 03:50
Avaz ne e losa mada toa cilindricnite delovi na vrvot se katastrofa. ic ne se vklopuvaat vo ostatokot.

Bosmal isto go posrale so tie oboenite delovi..

-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 20:19
Originally posted by fichot fichot напиша:

Avaz ne e losa mada toa cilindricnite delovi na vrvot se katastrofa. ic ne se vklopuvaat vo ostatokot.

Bosmal isto go posrale so tie oboenite delovi..
мене целата идеја за аваз не ми чини некако, почнувајќи од тоа дека не е нешто ново ваква изртена кула и личи како копирање на други кули
второ, не знам што сакале да постигнат со спратот без стакла, мене многу ми е грдо тоа
и на крај тоа цилиндерот боде очи


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 21.Март.2011 во 02:13
Pa ne bi rekol deka e kopiranje. poveke sledenje na nekoj trend..Mislam prvata bese vo Svedska ili taka nesto, popravi me ako gresam. Vo Chikago isto ke se pravese nekoja mislam.. a voopsto oblakoderi so nepravilni linii poleka stanuvaat sekojdnevie.. duri i vo nevoobicaeni gradovi kako Baku primer.

-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Март.2011 во 02:27
Originally posted by fichot fichot напиша:

Pa ne bi rekol deka e kopiranje. poveke sledenje na nekoj trend..Mislam prvata bese vo Svedska ili taka nesto, popravi me ako gresam. Vo Chikago isto ke se pravese nekoja mislam.. a voopsto oblakoderi so nepravilni linii poleka stanuvaat sekojdnevie.. duri i vo nevoobicaeni gradovi kako Baku primer.
на таа мислев и јас, се вика Turning torso и се наоѓа во Малме, Шведска
мада, баш напротив на тоа ти што го кажа, убавото во современата архитектура е што не следи одреден тренд, стил или правило туку дозволува да се експериментира и креира, според мене, при ваква шанса, не би требало да се повторуваат архитектите, освен ако не се работи за еден ист архитект кој си има создадено еден сопствен бренд на изгледот на проектите кои ги прави





-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Март.2011 во 16:25
...lele,lele...i ''vrteni''zgradi za nekoi bile najobichno neshto,
изненадување



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 21.Март.2011 во 18:03
brza, poleka malce. ;) nikade ne rekov deka se najobicni.. tuku deka za razlika od porano koga oblakoderite voglavno bea pravoagolni ili cilindricni sega mnogu pocesto se gradat so nepravilen oblik kako gornata (bravo zabegan sho ja najde) ili primer dolu, flame towers (baku, azerbejdjan)



-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 29.Март.2011 во 22:45
ќе продолжам со Србија

Usce tower (поранешен ЦК), изградена е во 1964 година, била највисока во Југославија се до изградбата на Avaz twist, ima 115 метри висина (плус антена од 26 метри), односно 26 спрата
ги има издржано тешките бомбардирања во 1999 година, и е реновирана и променета до 2005 година



Genex tower  според мене најинтересен облакодер во Белград, изграден е во 1977 год. висока е 135 метри и има 35 спрата, позната е уште и како Западна порта



Beogradjanka (Palata Belgrad) изградена е во 1974, висока е 101 метар (127 метри плус антена) или 30 спрата



Источна порта, станбен комплекс, 24 спрата




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 05.Април.2011 во 20:28
највисоката зграда во Тирана ABA business center




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Април.2011 во 00:44
Athens tower 1 висока 103 метри, кога била изградена во 1971 година, била највисока на балканот




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Април.2011 во 16:08
Министерство за комуникации Астана -Казахстан,проектот е на Норман Фостер.




-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Април.2011 во 17:05
некои од подоминантните објекти во Скопје...

Зградата на МТВ



штабот на QBE




Народна банка на Р.Македонија,
мојата омилена



Зградата на Нова Македонија,
денес седиште на неколку министерства, пред некоја година беше пристојно реновирана








-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 16:27
сум пропуштил една голема%20насмевка






-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 18:31
aman beизненадување,..ushte malku ke izleze deka ...sekoja zgrada shto ima povekje od 5 sprata e visokokatnica!
 
...makedonskoto ''visoko''neimarstvo voopshto ne i lichi a temava ,
,...nema tuka barem edna poreprezentativna gradba shto bi nosela ''titula'' na visokokatnica a....kamoli pa,...oblakoder!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 19:02
Originally posted by brza brza напиша:

aman beизненадување,..ushte malku ke izleze deka ...sekoja zgrada shto ima povekje od 5 sprata e visokokatnica!
 
...makedonskoto ''visoko''neimarstvo voopshto ne i lichi a temava ,
,...nema tuka barem edna poreprezentativna gradba shto bi nosela ''titula'' na visokokatnica a....kamoli pa,...oblakoder!
добро, ако сакаш ќе ги пишам како повеќекатници, но повеќекатница е зграда и од пет спрата
сите што ги постирав имаат најмалку десет, не знам што ти влезе толку во очи тоа
и другите згради кои ги постирав од балакнов имаа по толку, со неколку исклучоци

а и нашиве згради, во однос на остатокот на Скопје се огромни во висина и доминираат во панорамите и скајлајнот на градот
ако е за тоа, тогаш ни Neboticnik во Словенија не припаѓа во темава, ниту пак ниеден од другите објекти вреди да биде спомнат во темава ако го споредиме со Burj Khalifa...

и прекини веќе со таа иронија и негативност во врска со се што ќе видиш во земјава, за други згради со висина на МТВ падна на г'з, сега викаш ниски ти биле... а и која е поентата да бидат високи, што сме докажале со тоа? истото што го докажуваме со спомeниците и бароците по центарот... ништо! битно е да бидат оригинално дизајнирани и доминантни и надалеку познати

(не мораш ти сега да збориш како не биле надалеку познати објективе, очекувам тоа да го кажеш намигнување)


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 19:13
aj , ne go tupi sega,....na kraj pamet ne mi pagja takvo neshto!изненадување
...togash ,..slikaj ja i onaa portana vo vlae,nea ja zaboravi...i taa e  bajagi visoka...
 
....inache ....povekjekatnica e se shto ima povekje od 2 kata, ama ...tuka stanuva zbor za visokokatnici,..pokraj oblakoderot kako ushte povisok i od niv.
 
...a , kade toa sum se odushevil od neshto visoko kako zgradata na  tevelizijata?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 19:40
Originally posted by brza brza напиша:

aj , ne go tupi sega,....na kraj pamet ne mi pagja takvo neshto!изненадување
...togash ,..slikaj ja i onaa portana vo vlae,nea ja zaboravi...i taa e  bajagi visoka...
 
....inache ....povekjekatnica e se shto ima povekje od 2 kata, ama ...tuka stanuva zbor za visokokatnici,..pokraj oblakoderot kako ushte povisok i od niv.
 
...a , kade toa sum se odushevil od neshto visoko kako zgradata na  tevelizijata?
па и портата спаѓа во висококатниците, спаѓаат и уште неколку парови, триа и квартети од станбени згради, нив не ги постирав бидејќи намеравав нишкава повеќе да биде најмногу за деловни и административни објекти, како и хотели на пример
ако беше за тоа ќе ја постирав и кулава во која живеам и која е повисока од некои од објектите кои гипостирав претходно
мислам дека ти објаснив и ти дадов примери како треба да гледаме на тоа што било повеќекатница, а што висококатница, за облакодер да не збориме, дефиницијата и на двајцата ни е јасна, всушност и облакодерот е повеќекатница, ако играме со зборови, сето тоа се исти поими...
туку, муабетот ми беше дека секој простор си има свои висококатници, така и Скопје си ги има своите, кои не се некоја мегаломанија, но сепак, за стандардите на градот и за времето во кое се изградени и тоа како се висококатници, а и сите од нив имаат повеќе од десет спрата, на некои има се пониски спратовите, на некои повисоки, и на мтв два-три спрата се огромни, што додаваат на висина

инаку за тоа што си се воодушењвувал, назад во темава имаш коментирано во стил како кај другиве се градело, а кај нас не, кај нас имало бароци... за тоа зборев, а повеќето објекти, со исклучоци, беа за 10 или малку повеќе метри повисоки, што не е повеќе од три спрата


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 19:57
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ќе продолжам со Босна и Херцеговина, која моментално е водечка на балканот (покрај малото делче на Турција среќа)
Avaz twist tower висока е 142 метри и има 38 ката и со тоа е највисока во Босна и пошиоко на Балканот



Bosmal city center  највисоката станбена зграда во Босна

UNITIC towers високи 90 метри или 25 ката, уништени во конфликтот во девеесетите, па повторно изградени

ova vo bosna?!изненадување

auuu...

nek's i turat edna vrz druga skopjanive chetiri  od onie kuline vo gradski zid i....tolkava e!изненадувањеизненадување

...a, shutracive  ovdeshni...barok ke mi pravat vo...24 vek !? газење%20од%20смеење
a be,imash nekoja greshka,изненадување
 
 
...edinstveno od shto bev odusheven  tuka e ova pogore!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 21:52
добро, погрешно сум те разбрал, мислев општо збориш, се извинувам среќа

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 23:23
izvineto neka ti bide ama,...ne ti e prvpat pogreshno da me sfakjash!намигнување...inache , vo zemjava seushte nema gradba na koja shto obichen chovek moze da se kachi, povisoka od 70-tina metri,
 
...ustvari nema ni bilo kakva, osven mozebi, nekoj odjak na nekoja fabrika ili sl. neshto. 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 00:34
Originally posted by brza brza напиша:

izvineto neka ti bide ama,...ne ti e prvpat pogreshno da me sfakjash!намигнување...inache , vo zemjava seushte nema gradba na koja shto obichen chovek moze da se kachi, povisoka od 70-tina metri,
 
...ustvari nema ni bilo kakva, osven mozebi, nekoj odjak na nekoja fabrika ili sl. neshto. 
има очаци кои се по 150 метри високи, на пример оние на ОКТА, само не знам точна висина не ме држи за збор
зградата на МТВ е нешто повеќе од 90-ина метри висока, заедно со дадатни конструкции намигнување

не знам дали имаме некои повисоки антени и столбови размислување
можеби конструкции како милениумскиот крст, ама и тој не е многу висок, барем може да се пофалиме дека го имаме највисокиот крст на светот голема%20насмевка


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 17:00
...pa sega,...ako ja smetash i onaa cevkana na koja shto stoi svetlono ...za da ne ja akne nekoj helikopter ( od mnogubrojnite koi shto shpartaat nad skopjeнамигнување) ,...togash mozelo i povisoka da bide tevelizijata!голема%20насмевка
 
...a i kazav deka nema povisoko neshto na koeshto obichen chovek bi mozel da se kachi,
 
....a, ako tebe i mene ne pushtat da se ispentrame na nekoj opdjak , togash ,..molim lepo...greshka sum!намигнување
 
...a, kade toa si videl deka tvojot krst e najvisok ?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 18:09
се сметаа и додатни конструкции на зградите освен антени...
а темава ја крстив Облакодери и висококатници баш поради тоа што не сакав тука да има оџаци... а на оџак моше човек да се качи, не за џабе имаат скали...

за крстот цврсто тврдеа дека е највисок, немам точни податоци, ама тврдеа, всушност, низ светов и нема многу мегаломански крстови


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 23:55
pak ne sfakjash..изненадување.
 
...vo makedonoja nema seushte od chovek gradba ni blizu visoka 100 metri !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 00:44
Originally posted by brza brza напиша:

pak ne sfakjash..изненадување.
 
...vo makedonoja nema seushte od chovek gradba ni blizu visoka 100 metri !
а од каде ги влечеш информациите?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 00:47
od glava!да
 
...ajde demantiraj ako mozesh!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 01:12
Originally posted by brza brza напиша:

od glava!да
 
...ajde demantiraj ako mozesh!намигнување
па тоа е, не се демантира со глава


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 22:17
и ова е еден од моите омилени облакодери, зградата на  Commerzbank во Франкфурт, има одличен дизајн, особена одлика и е што во средината е шуплива и на дел од тие простори има и зимски градини и природна вентилација
висока е 259 метри или 56 спрата, изградена е во 1997, и ова не сум го знаел, дека била највисока во европа до 2005 година, а сеуште е највисоката зграда во земјите од Европската Унија








-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 24.Мај.2011 во 22:43
„зградата робот“ во Бангкок, седиште на United overseas bank, интересен дизајн, иако класиче, висока е 20 спрата




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 24.Мај.2011 во 22:54
инаку за брза, дефиниција од википедиа:

A skyscraper is a tall, continuously habitable building. There is no official definition or height above which a building may clearly be classified as a skyscraper. Most cities define the term http://en.wikipedia.org/wiki/Empirical - empirically ; even a building of 80 m (262 ft) may be considered a skyscraper if it protrudes above its built environment and changes the overall

значи за висококатница, или облакодер се смета и она што е повисоко од 80 метри, но најчесто терминот им се припишува според око, тоа како доминира во просторот и каква форма има, не е само спратноста и висината трепкање


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 00:46
znachi....vo zemjava nema ni visokkatnici a, kamoli pa...oblakoderi!
да
...zatoa shto ,...nema nishto pogodno(habitable!) za ''ziveenje'' vo nea,... koe shto e visoko barem 80 metri !изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 01:34
Originally posted by brza brza напиша:

znachi....vo zemjava nema ni visokkatnici a, kamoli pa...oblakoderi!
да
...zatoa shto ,...nema nishto pogodno(habitable!) za ''ziveenje'' vo nea,... koe shto e visoko barem 80 metri !изненадување
ај сега биди озбилен и не се зафркавај



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 01:40
zoshto se zafrkavam?изненадување...ima li neshto povisoko vo zemjava?
 
...jas ne znam da ima.збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 02:13
Originally posted by brza brza напиша:

zoshto se zafrkavam?изненадување...ima li neshto povisoko vo zemjava?
 
...jas ne znam da ima.збунетост
ај пак убаво прочитај ја дефиницијата, тоа 80 метри е дадено како пример, не како граница



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Август.2011 во 17:21
повторно зграда на која ја обожавам посветеноста на дизајнот и одличниот спој на симболика и структурен дизајн
се работи за Bank of China во Хонг Конг, изградена во 1989 година (во тоа време највисоката во Азија со 307 или 360 метри, една е од најмаркантните современи обележја на градот
пионер е во дизајнот, со тоа што е првата зграда која имала надворешен скелет од челични триаголници, кои ја пренесуваат целата тежина на зградата врз пет столба
исто така, азијците знаат да прават феноменално лајт шоиу со зградава голема%20насмевка





-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 12.Септември.2011 во 02:13
денес им беше денот, па да ги испочитувам
World trade center 1/2 изградени во 1973 год. беа највисоки кули во светот само за да бидат надминати од Sears (Willis) година дена подоцна, имале пионерски tube-frame дизајн... беа гордост и иконични објекти на скајлајнот на Њу Јорк 28 години




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 12.Септември.2011 во 02:35
a ic ne licat na pisti za avioni...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Септември.2011 во 11:13
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

a ic ne licat na pisti za avioni...


Личат ,личат....само да се хоризонтално поставени.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Декември.2011 во 23:20
Menara Telekom во Куала Лумпур, завршена е во 2001 година, висока 310 метри, односно 55 ката, дизајнирана е да наликува на бамбусов цвет, а интересен детал се и 22-те висечки градини во објектот





-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Декември.2011 во 23:17
Trans America Pyramid највисоката зграда во Сан Франциско, висока 260 метри, изградена во 1972 година, имала футуристички дизајн, поставена е на асеизмичка основа која го редуцира нишањето на зградата




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 19:08
Aqua,chicago 




-------------
You live only ONCE!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Мај.2012 во 19:31
Monadnock зградата во Чикаго, висока 17 спрата, изградена оригинално во 1891, па доградена со лепенка во 1893 година, за свое време највисоката деловна зграда во светот што користи тула како структурен материјал и потпорни ѕидови, и една од последните такви
ентериерот асоцира на тогашното модерно време, со употреба на алуминиум како украсен материјал
објектот (како и секој друг) бил тешко критикуван, поради минималистичкиот изглед и монотонија на фасадата, ама денес е културен споменик на Чикаго и еден од најдобрите примери на својот стил и време... и влага во мојата листа на омилени објекти среќа








-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Јануари.2013 во 22:34
Зградата на Sony во Њу Јорк, еден од совршените примери за амерички постмодернизам, со примеси на класицизмот во врвот и во главниот влез, што било соодветен одговор на појавата на критики за „стерилноста“ на модернизамот кај облакодерите
Изградена е во 1984 година, висока 197, или 37 спрата





-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 20.Јануари.2013 во 23:36
Кога сме кај зградата на Сони...Веќе не е на Сони...замисленост

http://www.time.mk/read/18c79614ec/346551cea0/index.html" rel="nofollow - „Sony“ го продаде своето седиште во САД




-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Јануари.2013 во 00:12
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Кога сме кај зградата на Сони...Веќе не е на Сони...замисленост

http://www.time.mk/read/18c79614ec/346551cea0/index.html" rel="nofollow - „Sony“ го продаде своето седиште во САД


да бе, заборавив дека Сони е во проблеми... ама сепак мислам дека сите ќе продолжат да ја викаат „зградата на Сони“ онака како што ние сеуште и користиме имиња од времето на Југославија или барем поблиското минато, каде QBE беше Зоил, ЕВН беше ЕСМ, МОБ беше МНТ и т.н. голема насмевка

не знам дали има некој што сеуште ја вика таа зграда по прекарот Чипендејл збунетост


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Јуни.2013 во 14:59

Дали ви се допаѓаат овие згради? Што мислите каде се наоѓаатсреќа

Cevahir_skyscrapers_Skopje

69404380

zgradii.jpg-500-480x269




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Guilty
Датум на внесување: 22.Јуни.2013 во 17:55
Singapur? збунетост


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Јуни.2013 во 22:33
Originally posted by Guilty Guilty напиша:

Singapur? збунетост

Ц! не
А дали ти/ви се допаѓа?
Ова ми е посебно важно да го знам/еме!
Ќе видите зошто.замисленост



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Јуни.2013 во 23:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Guilty Guilty напиша:

Singapur? збунетост

Ц! не
А дали ти/ви се допаѓа?
Ова ми е посебно важно да го знам/еме!
Ќе видите зошто.замисленост



Скопјепур?збунетост




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 23.Јуни.2013 во 01:33
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Дали ви се допаѓаат овие згради? Што мислите каде се наоѓаатсреќа

Cevahir_skyscrapers_Skopje

69404380

zgradii.jpg-500-480x269




Ne se ovie kulite vo Aerodrom? Jas si gi vikam kulite na cicko Dzelair, po onoj Dzelair od filmot Zet domazet ...dodusa slicno ime imaat

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 23.Јуни.2013 во 07:15
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Скопјепур?збунетост

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ne se ovie kulite vo Aerodrom?

голема насмевка
Прво сакав да видам коментари од некого за тоа дали се убави или не.
Сега, штом се знае дека ќе бидат градени кај нас, претпоставувам дека нема да се убави бидејќи ... се разбира, се што е наше не чини!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 23.Јуни.2013 во 09:39
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Скопјепур?збунетост


Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ne se ovie kulite vo Aerodrom?

голема насмевка
Прво сакав да видам коментари од некого за тоа дали се убави или не.
Сега, штом се знае дека ќе бидат градени кај нас, претпоставувам дека нема да се убави бидејќи ... се разбира, се што е наше не чини!



Mene mi se ubavi...cicko Zlatnik
Jas bi zemama stan negde pogore, samo sto moite finansieri vikaat deka ke sum zborela samo so pticite tolku visoko

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 23.Јуни.2013 во 12:34
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Mene mi se ubavi...cicko Zlatnik
Jas bi zemama stan negde pogore, samo sto moite finansieri vikaat deka ke sum zborela samo so pticite tolku visoko

Искрено и за мене се убави.да
А што се однесува до комшиите - не бери гајле, јас ќе бидам на 33-от катнамигнување, таму кај широките тераси, за да си правиме седенки http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">
Леле, леле кој не’ гледа тогаш - чичко и баба http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow"> ! Така да ... кажи им на твоите финансиери дека ќе немаш комшии птици* и побргу нека купуваат.


*- Додуша, во некоја рака може да се рече дека со женчево моељубов сме си како гулапчиња - еден ден јас летам низ прозорец, друг ден таа! http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk