IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Облакодери и висококатници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Облакодери и висококатници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 19:32
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Skoro sekoja "moderna" arhitektura vo svoe vreme bila "plukana" od narodot. Ispagja deka vo nea veruvaat samo vizionerite, a narodot bara nesto tradicionalno, vekje videno.
Ova kaj nas nema pak i nema ovde da go komentiram. Samo mi e krivo sto sega se davaat pari za vakvi kapitalni objekti, zgradi koi sigurno nema pak da se pravat za vreme na nasiot zivot, a se propusta sansata da dobieme nesto navistina dobro.

Kako sto sekogas bilo, povtorno i ovde arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe se sozdava.
за се што е болдирано си во право дефинитивно, за жал така е, би сакал некогаш да се промени тој менталитет на човештвото и сите да ценат се што е квалитетно и да ја разбираат архитектурата како што треба, а не со фаворизирање на делови од неа среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 19:47
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за жал...


но сепак, коментарот ми беше дека навистина ми е жал што кај нас народот не знае да ја цени архитектурата во целост и мозокот му е испран со одредени ставови, кои главно потекнуваат од политиката во последниве 70-тина години
кај нас сите се како истренирани да ги мразат модерната архитектура и урбаниот континуитет и да возвишуваат одредени стилови во архитектурата кои ни самите не ги познаваат, разбираат и почитуваат, а поради некое чудо ги посакуваат

вака ако продолжиме, ќе си останеме закржлавени



и убаво што ме потсети, заборавив и да напоменам дека реконструкцијата на зградава во Загреб, институтот за заштита на културно наследство не ја одобрувал и имало натегања, до таму идела работата, додека кај нас објекти кои биле најмодерни и пред своето време во нашата држава, се оставени на забот на времето и се на велико плукани!


Мала корекција на болдираново.
Народот не е инвеститор и нарачател на архитектонски објекти,туку  финансиската олигархија и нејзиниот вкус е пресуден,а наспроти нив стои едно мнозинство на талентирани архитекти кои својот талент не ретко го докажуваат надвор од земјава, а овде се принудени да прават компромиси со претенциозните каприци на богатите нарачатели.
А за зградата на МРТВ џабе ние воздивнуваме од  нејзината убавина,фактот говори дека од социјализмот(времето кога  е изградена) па до денес таа остана функционално неискористена, затоа неможе да се прави споредба со онаа во Загреб и  секако некој помоќен од народот е одговорен за тоа.намигнување
А ние обичниот народ можеме само да го покажеме синдромот ''home sweet home'' и да и се дивиме на зградата прашувајќи се во себе'' што би било,кога би било''.мечтаење

ама повторно зборуваш за човечкиот фактор при користењето на архитектурата, што е ирелевантен, јас зборувам за сажмата архитектура, и тоа е тоа што ми смета тука, кога се зборува за некој објек на приме, секогаш се зборува за неговата општествена, политичка и економска позадина, наместо за објактот како објект
или да појаснам, јас не се дивам на МТВ телевизијата, туку на објектот кој го користи и неговото значење за развојот на архитектурата кај нас, а уште помалку пак го почитувам дека се наоѓа во моето родно место чисто од патриотизам, кога се работи за вакво нешто, ги изземам таквите чувства
или еве, кога веќе збориме за Загребската и нашата зграда, тие се потполно исти со иста политика позади нив, само кај нас МТВ сеуште не ја купил некој приватник...

значи далеку од тоа дека народот треба да бира што сака да се гради, но битно е како го прифаќа тоа што се гради и го иззема личниот вкус и фрустрации од тоа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 14:40
a, kade toa narodot biral shto ke mu izgradat i kako ?збунетост

...negova rabota e edinstveno dali ke dozvoli neshto da mu izgradat ( ama ne i vo makedonija!),.... na negoviot prostor,

...a ne da se mesha vo arhitektonskite i inzenerskite raboti!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 19:25
не е проблемот дали народот ја прифаќа архитектурата или не, туку колку ја разбира и познава
туку ај, баталете, офтопик е ова
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 22:25
ќе продолжам со Босна и Херцеговина, која моментално е водечка на балканот (покрај малото делче на Турција среќа)
Avaz twist tower висока е 142 метри и има 38 ката и со тоа е највисока во Босна и пошиоко на Балканот



Bosmal city center  највисоката станбена зграда во Босна



UNITIC towers високи 90 метри или 25 ката, уништени во конфликтот во девеесетите, па повторно изградени






Изменето од zabegan - 02.Март.2011 во 22:50
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 22:47
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ќе продолжам со Босна и Херцеговина, која моментално е водечка на балканот (покрај малото делче на Турција среќа)
Avaz twist tower висока е 142 метри и има 38 ката и со тоа е највисока во Босна и пошиоко на Балканот



Bosmal city center  највисоката станбена зграда во Босна

UNITIC towers високи 90 метри или 25 ката, уништени во конфликтот во девеесетите, па повторно изградени

ova vo bosna?!изненадување

auuu...

nek's i turat edna vrz druga skopjanive chetiri  od onie kuline vo gradski zid i....tolkava e!изненадувањеизненадување

...a, shutracive  ovdeshni...barok ke mi pravat vo...24 vek !? газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 03:50
Avaz ne e losa mada toa cilindricnite delovi na vrvot se katastrofa. ic ne se vklopuvaat vo ostatokot.

Bosmal isto go posrale so tie oboenite delovi..
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 20:19
Originally posted by fichot fichot напиша:

Avaz ne e losa mada toa cilindricnite delovi na vrvot se katastrofa. ic ne se vklopuvaat vo ostatokot.

Bosmal isto go posrale so tie oboenite delovi..
мене целата идеја за аваз не ми чини некако, почнувајќи од тоа дека не е нешто ново ваква изртена кула и личи како копирање на други кули
второ, не знам што сакале да постигнат со спратот без стакла, мене многу ми е грдо тоа
и на крај тоа цилиндерот боде очи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 02:13
Pa ne bi rekol deka e kopiranje. poveke sledenje na nekoj trend..Mislam prvata bese vo Svedska ili taka nesto, popravi me ako gresam. Vo Chikago isto ke se pravese nekoja mislam.. a voopsto oblakoderi so nepravilni linii poleka stanuvaat sekojdnevie.. duri i vo nevoobicaeni gradovi kako Baku primer.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 02:27
Originally posted by fichot fichot напиша:

Pa ne bi rekol deka e kopiranje. poveke sledenje na nekoj trend..Mislam prvata bese vo Svedska ili taka nesto, popravi me ako gresam. Vo Chikago isto ke se pravese nekoja mislam.. a voopsto oblakoderi so nepravilni linii poleka stanuvaat sekojdnevie.. duri i vo nevoobicaeni gradovi kako Baku primer.
на таа мислев и јас, се вика Turning torso и се наоѓа во Малме, Шведска
мада, баш напротив на тоа ти што го кажа, убавото во современата архитектура е што не следи одреден тренд, стил или правило туку дозволува да се експериментира и креира, според мене, при ваква шанса, не би требало да се повторуваат архитектите, освен ако не се работи за еден ист архитект кој си има создадено еден сопствен бренд на изгледот на проектите кои ги прави





Изменето од zabegan - 21.Март.2011 во 02:28
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 16:25
...lele,lele...i ''vrteni''zgradi za nekoi bile najobichno neshto,
изненадување

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 18:03
brza, poleka malce. ;) nikade ne rekov deka se najobicni.. tuku deka za razlika od porano koga oblakoderite voglavno bea pravoagolni ili cilindricni sega mnogu pocesto se gradat so nepravilen oblik kako gornata (bravo zabegan sho ja najde) ili primer dolu, flame towers (baku, azerbejdjan)

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 22:45
ќе продолжам со Србија

Usce tower (поранешен ЦК), изградена е во 1964 година, била највисока во Југославија се до изградбата на Avaz twist, ima 115 метри висина (плус антена од 26 метри), односно 26 спрата
ги има издржано тешките бомбардирања во 1999 година, и е реновирана и променета до 2005 година



Genex tower  според мене најинтересен облакодер во Белград, изграден е во 1977 год. висока е 135 метри и има 35 спрата, позната е уште и како Западна порта



Beogradjanka (Palata Belgrad) изградена е во 1974, висока е 101 метар (127 метри плус антена) или 30 спрата



Источна порта, станбен комплекс, 24 спрата




Изменето од zabegan - 29.Март.2011 во 22:55
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2011 во 20:28
највисоката зграда во Тирана ABA business center


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,766 секунди.