IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Куќни слави и имендени во Христијанството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Куќни слави и имендени во Христијанството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:09
Jas licno ne , ne veruvam vo takvi paganski obicai
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:11
Originally posted by Rigel35 Rigel35 напиша:

Jas licno ne , ne veruvam vo takvi paganski obicai

А ако те покани твој пријател на пример, дали би отишол на таква куќна слава? И ако не што ќе му кажеш, би го навредил ли пријателот, да не го испоштуваш?
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:21
Duri i da me pokani, ne bi odel na edna takva paganska proslava.

Odenjeto na edna takva proslava bi znacelo prifakanje i pomiruvanje so takviot nacin na veruvanje.

Toa e protiv mojot nacin na veruvanje vo Boga .
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:24
Добро де што има лошо во тоа да се запознаваш со верувањата и обичаите на другите одблиску? Не значи ако му отидеш дека ќе станеш истоверник? Ова нешто како фобија од други религии или?
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:34
Originally posted by ANTEROS ANTEROS напиша:

Добро де што има лошо во тоа да се запознаваш со верувањата и обичаите на другите одблиску? Не значи ако му отидеш дека ќе станеш истоверник? Ова нешто како фобија од други религии или?


Ima i drugi nacini kako da se zapoznaes so veruvanjata i obicaite od drugite , nemora da prisustvuvam i da slavam zaedno so niv za da se zapoznam so nivnite obicai.

Verojatno i ranite hristijani mislele kako tebe vo vrska so ovie paganski obicai i veruvanja , pa gledame deneska se sostaven del od Hristijanskoto veruvanje i toa sto porano go smetale za paganski obicaj , deneska e Hristijanski obicaj prevzemeno od Paganite .

Odenjeto na takvite proslavi ne e tolku bezopasno kako sto ti mislis , i Ranite Hristijani mozebi taka mislele za ovie obicai , pa ucestvuvale na pokani , ako voopste bile pokaneti , no deneska nivnite vnuci gi prevzemaa tie rituali i Paganski obicai i veruvanja .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:42
Sum prisustvuval na hindu, kineski, vietnamski i evrejski venchavki i proslavi... s'e ushte nishtio ne mi fali, ne sum stanal nitu hindu, nitu konfuchijanec, nitui evrej...

Religijskite proslavi i obichai ne se kontaminirani so virusi za da mozhe chovek da se zarazi so niv, pa da se preobrati vo nekoja druga vera. Toa ne stanuva taka ednostavno i lesno...

Naprotiv, mnogu se informativni i polezni za zbogatuvanje na opshtata kultura.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sum prisustvuval na hindu, kineski, vietnamski i evrejski venchavki i proslavi... s'e ushte nishtio ne mi fali, ne sum stanal nitu hindu, nitu konfuchijanec, nitui evrej...

Religijskite proslavi i obichai ne se kontaminirani so virusi za da mozhe chovek da se zarazi so niv, pa da se preobrati vo nekoja druga vera. Toa ne stanuva taka ednostavno i lesno...

Naprotiv, mnogu se informativni i polezni za zbogatuvanje na opshtata kultura.


Togas objasni zosto i kako tie Paganski obicai i veruvanja se prifatija i se slavat vo Hristijanskata religija ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:50
Zarem toa e napraveno zatoa shto ovie prisustvuvale na nekoi tugji obichai i veruvanja ili SAMITE BILE NIVNI VERNICI I NEGUVATELI ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem toa e napraveno zatoa shto ovie prisustvuvale na nekoi tugji obichai i veruvanja ili SAMITE BILE NIVNI VERNICI I NEGUVATELI ?


Da , tie bile nivni vernici i neguvateli, no navodno po prifakanjeto na Hrista , trebale da se distancirat od takvite paganski obicai, pominaa 2000 godini a Hristijanskata religija nikako da se oslobodi i resi od paganskite veruvanja i proslavuvanja
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:00
Originally posted by Rigel35 Rigel35 напиша:



Ima i drugi nacini kako da se zapoznaes so veruvanjata i obicaite od drugite , nemora da prisustvuvam i da slavam zaedno so niv za da se zapoznam so nivnite obicai.

Штознам, мислам дека дури и да присуствувам чисто само зашто некој кој ми е пријател ме поканил, тоа мое присуство таму нема да ми го загрози моето верување. А плус тоа од прва рака ќе видам што се прави на тие слави и имендени. Јас, да имам присуствувано на голем број вакви славја, иако никогаш не се запрашав за потеклото, корените на истите, тоа тек сега почна да ме инетересира, знам во глобала што се случува на истите славја, ама не сум ги присвоил како пракса. Еве и денес да отидам не би ми било проблем. Сакам да се запознавам одблиску со ритуали и обичаи А и како да му кажеш на некого, Бегај бе паган еден, ја на тебе ли на паганска слава ќе ти идам?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:07
Originally posted by Rigel35 Rigel35 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem toa e napraveno zatoa shto ovie prisustvuvale na nekoi tugji obichai i veruvanja ili SAMITE BILE NIVNI VERNICI I NEGUVATELI ?


Da , tie bile nivni vernici i neguvateli, no navodno po prifakanjeto na Hrista , trebale da se distancirat od takvite paganski obicai, pominaa 2000 godini a Hristijanskata religija nikako da se oslobodi i resi od paganskite veruvanja i proslavuvanja



A toa e zatoa shto ne go sledat Isusa, tuku nekoi koi go interpetiraat Hrista.

Nastrana od nasheto idealiziranje na lugjeto i verata, sepak realnosta veli deka Isus bil razbirliv samo za odreden broj lugje.

Samiot veli deka semeto frleno na zemjata nema sekogash da pushti koreni i da se zafati. Ne e sekoe parche zemja podatno i plodno.

Samiot veli deka mnogumina kje se povikuvaat na negovoto ime, no toj kje reche deka ne gi poznava.

Samiot veli deka spasuvanjeto doagja samo preku nego, no portata e tesna i malkumina kje minat niz nea.


Ne treba da ne chudi seto onoa shto se sluchuva vo Hristijanstvoto. Ne e sekoj Isusov sledbenik po avtomatizam samo zatoa shto se zaredil kako Hiristijanski vernik.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:10
Originally posted by ANTEROS ANTEROS напиша:

Originally posted by Rigel35 Rigel35 напиша:



Ima i drugi nacini kako da se zapoznaes so veruvanjata i obicaite od drugite , nemora da prisustvuvam i da slavam zaedno so niv za da se zapoznam so nivnite obicai.

Штознам, мислам дека дури и да присуствувам чисто само зашто некој кој ми е пријател ме поканил, тоа мое присуство таму нема да ми го загрози моето верување. А плус тоа од прва рака ќе видам што се прави на тие слави и имендени. Јас, да имам присуствувано на голем број вакви славја, иако никогаш не се запрашав за потеклото, корените на истите, тоа тек сега почна да ме инетересира, знам во глобала што се случува на истите славја, ама не сум ги присвоил како пракса. Еве и денес да отидам не би ми било проблем. Сакам да се запознавам одблиску со ритуали и обичаи А и како да му кажеш на некого, Бегај бе паган еден, ја на тебе ли на паганска слава ќе ти идам?


Ne mora da mu kazes: Begaj be paganu eden
Koj saka neka slavi, jas licno ne sakam da prisustvuvam vo takvi proslavi, so samoto soglasuvanje da prisustvuvam vo edna takva proslava , bi znacelo deka mene ne mi precat takvite paganski proslavi i jas sum se pomiril so toa .

Jas ne mozam da dadam AMIN na takvite proslavi i zatoa ne ni ucestvuvam vo takvi proslavi , ni so pokana ni bez pokana .

Koga paganskite obicai , proslavi i veruvanja bi bile OK, nie ne bi imale nikakva potreba da kaj nas bide ispraten Isus , koj ne odvrakase od takvite paganski veruvanja . ama od edni ili drugi pricini deneska Hristijanite poveke sakat da se pridrzat do tie paganski veruvanja otkolku da se navratat na toa sto Isus ne poucuvase.

Изменето од Rigel35 - 31.Октомври.2010 во 23:11
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:14
Значи треба да се држиме понастрана од се што се коси со нашето верување, и да избегаваме присуство на славење на разни празници од припадници на религии поразлични од нашата. Добро која е опасноста за нас тука? Ако идам на слава кај некој православен, го погазувам моето верување и се слагам со неговото или? Ова чисто ради муабет, не дека се инаетам
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Rigel35 Rigel35 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem toa e napraveno zatoa shto ovie prisustvuvale na nekoi tugji obichai i veruvanja ili SAMITE BILE NIVNI VERNICI I NEGUVATELI ?


Da , tie bile nivni vernici i neguvateli, no navodno po prifakanjeto na Hrista , trebale da se distancirat od takvite paganski obicai, pominaa 2000 godini a Hristijanskata religija nikako da se oslobodi i resi od paganskite veruvanja i proslavuvanja



A toa e zatoa shto ne go sledat Isusa, tuku nekoi koi go interpetiraat Hrista.

Nastrana od nasheto idealiziranje na lugjeto i verata, sepak realnosta veli deka Isus bil razbirliv samo za odreden broj lugje.

Samiot veli deka semeto frleno na zemjata nema sekogash da pushti koreni i da se zafati. Ne e sekoe parche zemja podatno i plodno.

Samiot veli deka mnogumina kje se povikuvaat na negovoto ime, no toj kje reche deka ne gi poznava.

Samiot veli deka spasuvanjeto doagja samo preku nego, no portata e tesna i malkumina kje minat niz nea.


Ne treba da ne chudi seto onoa shto se sluchuva vo Hristijanstvoto. Ne e sekoj Isusov sledbenik po avtomatizam samo zatoa shto se zaredil kako Hiristijanski vernik.




Tokmu taka Messi, no glavniot problem vo denesno vreme e toa sto celokupnoto Crkovno rakovodstvo tie koi trebaa da ni ja prenesat Hristovata vera, se prepolni so paganizam , veruvanja i obicai od koi Isus se ogradi, i den deneska po 2000 pominati godini seuste svestenite lica vo crkvite ne ucat za Paganski veruvanja i rituali
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.