IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Исхрана и студентски живот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исхрана и студентски живот

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Исхрана и студентски живот
    Испратена: 30.Октомври.2010 во 19:37
Еве веќе втора година како студирам во странство и на почеток стварно ми беше тешко да си створам ред во исхраната. Имам многу за учење, од сабајле до вечер сум со предавања а сепак треба да се хранам здраво и економично и редовно, како да го постигнам ова?
Јадам доста салати, се трудам да избегнувам енергетски пијалоци, како што ме учеше мама гледам да јадам доволно овошје заради витамините и не бутам многу благо..
Ве прашувам за совет, да ми кажете практични и лесни рецепти за јадење за кое што не е потребно да си Џејми Оливер да ги направиш, затоа што од сендвичи и салати и тие замрзнатини не се живее веќе.   
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 19:49
Ами доколку имаш можност почни да ја готвиш и консумираш храната која си ја користела додека си била во Македонија.
Сега сигурен сум дека и тамо има продукти кои ти биле и на менито во Македонија,решението е само да почнеш таква храна да готвишсреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 19:52
Да ги имам на располагање сите продукти, тоа нема збор. Само што сега ми треба нешто што се прави брзо, затоа што не можам да губам многу време..
Фала ти за советот fiks!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 20:07
Па тоа е барем лесно,штом продуктите и финансиите не се проблем.
Рецепти не ти требаат за обично пржење и варење на храна.
Пушти ја инвентивноста само нека работи.
Исто треба да знаеш дека при интензивно неколкучасовно учење мозокот троши енергија или калории исто како мускулите при тешка физичка работа.
Значи јагленхидрати колку што можеш повеќе внесувај во исхрана,тие се содржат во продуктите од растително потекло,сите видови на житарици и тесто од нив,пример Италија е позната по тестенини кои со едноставни сосови од зеленчук се претвораат во деликатес,се прават просечно за најмногу еден час,и траат најмалку еден ден без проблем.
Витамини само од свежо овошје и зеленчук.
Чаевите се доста корисни и освежувачки.
Немој да ги заборавиш Протеините кои се содржат во продуктите од Месо,најмногу ги има во телешкото но општо и сите видови се богати со Протеини,исто и јајцата се силна протеинска исхрана.
Од храната од растително потекло Сојата е многу богата со притеини,а исто можеш да ја користиш како замена на месо.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 20:13

Ќе почнам да експериментирам со пастата.
Фала ти за советот fiks!
Сите други совети се добредојдени!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.