IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Светоста на Бракот - како гледате вие на неа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светоста на Бракот - како гледате вие на неа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Светоста на Бракот - како гледате вие на неа?
    Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:22



Бракот изграден на Вистинскиот Темел е една од најголемите Светињи на земјата!

Но, дали - и кога - е можно и смее таа Светост да се стави во прашање?

Јас мислам дека Светоста на Бракот не (!), но темелот на кој што ние - помалку или повеќе свестни - го градиме Бракот, би смеел да се стави во прашање.


Што мислите вие?









Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 23:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:24
Brate Spirose zasto imas sokrien tekst vo porakata da ne se raboti za Kodot na Da Spiros hahahahahah ne zameraj se posheguvav ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:28
spirose, sredi si go tekstot bidejki ne si razbirliv... barem jas ne znam za shto zboruvash.

Patem, dodeka si tamu, objasni shto podrazbirash pod terminot "Вистинскиот Темел". Shto e toa "Вистинскиот Темел" za tebe i shto e "nevistinski temel"?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:28
За своја душа, темпо.

Сега е среден и исчистен воведниот пост, така да можеме да се концентрираме на темата!    


   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spirose, sredi si go tekstot bidejki ne si razbirliv... barem jas ne znam za shto zboruvash.

Patem, dodeka si tamu, objasni shto podrazbirash pod terminot "Вистинскиот Темел". Shto e toa "Вистинскиот Темел" za tebe i shto e "nevistinski temel"?



Е па вака велам:

Бракот - кој што е изграден врз БОЖЈАТА Волја - е една од најголемите Светињи на земјата!

Дали таквиот брак смее да се стави во прашање - со тоа значи и БОЖЈАТА Волја (вистинскиот темел) - или пак човековата волја и намера е таа што треба да се стави во прашање?


Се надевам дека сега е малку појасно, ако не, тогаш ве молам помогнетеми да го појаснам.

Поздрав


   


Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 22:38
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:47
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spirose, sredi si go tekstot bidejki ne si razbirliv... barem jas ne znam za shto zboruvash.

Patem, dodeka si tamu, objasni shto podrazbirash pod terminot "Вистинскиот Темел". Shto e toa "Вистинскиот Темел" za tebe i shto e "nevistinski temel"?



Е па вака велам:

Бракот - кој што е изграден врз БОЖЈАТА Волја - е една од најголемите Светињи на земјата!

Дали таквиот брак смее да се стави во прашање - со тоа значи и БОЖЈАТА Волја (вистинскиот темел) - или пак човековата волја и намера е таа што треба да се стави во прашање?


Се надевам дека сега е малку појасно, ако не, тогаш ве молам помогнетеми да го појаснам.

Поздрав


   



Treba da se stavi vo prashanje, sekoj brak koj ne funkcionira na bilo koj nacin treba da bide prekinat ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Treba da se stavi vo prashanje, sekoj brak koj ne funkcionira na bilo koj nacin treba da bide prekinat ...







Ако не функционира, а доволно функционира/л за двајцата да си ветат верност во добри и лоши времиња, тогаш во што е проблемот?
На што укажува оваа новонастаната дисхармонија?







   


Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 22:58
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 23:09
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Treba da se stavi vo prashanje, sekoj brak koj ne funkcionira na bilo koj nacin treba da bide prekinat ...







Ако не функционира, а доволно функционира/л за двајцата да си ветат верност во добри и лоши времиња, тогаш во што е проблемот?
На што укажува оваа новонастаната дисхармонија?







   


Ukazuva na toa deka PANTA REI, i kako takvi ne mora da bideme robovi na onaa sto moze da se prekine izmeni ili dotera da bide onaka kako sto mu odgovra na coveka a ne na Boga, vprocem toa e Bozjata volja, da staneme dovolno svesni za da si go napravime svetot da bide po nasa merka samo togash i Bog ce bide zadovolen i svetot ce go smeta deka e po negova merka, koga krecijata ce stane kreator ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 23:15
Originally posted by spiros spiros напиша:


Бракот - кој што е изграден врз БОЖЈАТА Волја - е една од најголемите Светињи на земјата!


Shto podrazbirash ti pod "БОЖЈАТА Волја" vo vrska so brakot ?

Te prashuvam zatoa shto jas ne znam shto podrazbirash ti pod taa fraza. A ako ne te razbiram ne mozham da diskutiram po toa prashanje. Dadi neshto pokonkretno, ne pishuvaj samo "БОЖЈА Волја".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 23:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Shto podrazbirash ti pod "БОЖЈАТА Волја" vo vrska so brakot ?

Te prashuvam zatoa shto jas ne znam shto podrazbirash ti pod taa fraza. A ako ne te razbiram ne mozham da diskutiram po toa prashanje. Dadi neshto pokonkretno, ne pishuvaj samo "БОЖЈА Волја".





БОЖЈА Волја е многу повеќе од фраза. Таа е темелот и целта на човековото постоење!

Таа е : љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост!

   

Дали сега е појасно?



Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ukazuva na toa deka PANTA REI, i kako takvi ne mora da bideme robovi na onaa sto moze da se prekine izmeni ili dotera da bide onaka kako sto mu odgovra na coveka a ne na Boga, vprocem toa e Bozjata volja, da staneme dovolno svesni za da si go napravime svetot da bide po nasa merka samo togash i Bog ce bide zadovolen i svetot ce go smeta deka e po negova merka, koga krecijata ce stane kreator ....





Се согласувам дека на овој свет - кај мене, кај тебе, кај сите нас - има многу тоа што треба да се промени, но на кој начин (?) е прашањето.
Онака како што ние тоа низ историјата го сакаме и правиме или пак можеби онака како што Исус тоа ни го покажа?






Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 23:32
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 00:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Shto podrazbirash ti pod "БОЖЈАТА Волја" vo vrska so brakot ?



Таа е : љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост!



Se slozhuvam. I ne veruvam deka nekoj bi rekol oti brakot treba da se temeli na neshto drugo osven na ljubov.

Onoa drugoto: radost, mir, trpelivost, ljubeznost, dobrina, krotkost, vozdrzhlivost... se samo posledici od ljubovta i kako takvi tie se neshta shto kje se manifestiraat i prakticiraat vo brachnoto zhiveenje. Ako ne postoi vistinska ljubov, togash nema da postojat nitu ovie raboti.





Изменето од Messenger - 02.Октомври.2010 во 00:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 13:36



Јас пак би рекол дека Светиот Дух е коренот на вистинската: љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост, ... и дека Тој (Светиот Дух) е Милостив дар на Небесниот Цар а не човекова заслуга или сознание со кое би требал тој (човекот) да се гордее!

Затоа бракот би требал да се темели само врз Светиот Дух и Неговата Мудрост а не врз човечки филозофии, мудрости, учења, догми, моди, расположенија, интереси, калкулации, хормони, ...!


Така?





Изменето од spiros - 02.Октомври.2010 во 13:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 14:03

 Nasiot Tvorec go osnoval brakot kako trajna i sveta vrska pomegju mazot i zenata.

Vo 1 Mojseeva 2:18 pisuva :  И рече Господ Бог: "Не е добро за човекот да биде сам; да му создадеме помошник, сличен на него!"

" Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка си, и ќе се прилепи кон својата жена; и тие ќе станат едно тело.

 ( 1 Mojseeva 2: 24).


Mazot i zenata se taka sozdadeni od BOG za da se nadopolnuvaat eden so drug.

Za zal, brakot kako institucija vo posledno vreme e mnogu izlozen na negativni vlijanija koi go potkopuvaat i obezvrednuvaat negovoto znacenje.



Изменето од KINGDAVID - 02.Октомври.2010 во 14:04
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2010 во 03:17
Originally posted by spiros spiros напиша:




Јас пак би рекол дека Светиот Дух е коренот на вистинската: љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост, ... и дека Тој (Светиот Дух) е Милостив дар на Небесниот Цар а не човекова заслуга или сознание со кое би требал тој (човекот) да се гордее!

Затоа бракот би требал да се темели само врз Светиот Дух и Неговата Мудрост а не врз човечки филозофии, мудрости, учења, догми, моди, расположенија, интереси, калкулации, хормони, ...!


Така?





Pa ne znam dali e bash taka...

KINGDAVID ima dobar citat:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Vo 1 Mojseeva 2:18 pisuva :  И рече Господ Бог: "Не е добро за човекот да биде сам; да му создадеме помошник, сличен на него!"" Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка си, и ќе се прилепи кон својата жена; и тие ќе станат едно тело. ( 1 Mojseeva 2: 24).Mazot i zenata se taka sozdadeni od BOG za da se nadopolnuvaat eden so drug.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,154 секунди.