IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Англиски или француски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Англиски или француски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
cezarmkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cezarmkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Англиски или француски?
    Испратена: 11.Септември.2010 во 23:01
Дали од второ одделение да се учи англиски или француски или и двата пошто сака да учи,ако има некој искуство нека каже и каде?
Кон врв
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 19:01
детето сака 2 јазика да учи? па остај го како што сака, не му врши притисок...

а ако се мисли меѓу овие два, би ти советувал нека почне прво со англиски.

А за француски може и понатака, има летни к*рсеви, траат по еден месец.Една другарка беше во Ница еден месец,ја кошташе се на се околу 1000 евра, и научи супер француски
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 19:39
Ако сака да учи, нека учи. Иако мислам дека второ одд. е сепак рано и би требало прво со англиски да почне.
Инаку не верувам дека за еден месец можеш да научиш супер француски, а и францускиот и не е многу лесен.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 23:51
Во училиштата  покрај македонски го учат и англискиот јазик
Ако има желба да учи и француски зошто да не,само тоа ќе мора во некое приватно школо за јазици
Втор странски јазик во основните се учеше  од шесто одделение ако добро памтам и доколку немало во меѓувреме изменизбунетост


Изменето од Andjelina - 13.Септември.2010 во 17:04
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 14:58
Со воведувањето на деветолетката во училиштата учениците од прво одделение учат еден странски јазик (англискиот). Некаде во 6 се воведува втор странски јазик и најчесто се избира оној за кој има наставен кадар во самото училиште (или општината). Од она што гледам тоа најчесто е германскиот (барем во нашата општина).
Жалосно е што на децата не им се дава избор и друг јазик односно француски, руски...
Доколку детето изразува желба порано за друг јазик тогаш вториот странски убаво е да го учи на к*рс, барем додека има желба.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 19:24
Originally posted by cezarmkd cezarmkd напиша:

Дали од второ одделение да се учи англиски или француски или и двата пошто сака да учи,ако има некој искуство нека каже и каде?
Ако детето навистина сака да ги учи и двата тогаш зошто да не?

Англискиот моментално е најзастапен низ светот и така сигурно ќе остане уште некое време. Но и францускиот е одлично што порано да го совлада, ако имате а сте од Скопје или Битола носете го во Француски Културен Центар. Таму има и куп стрипови(Авантурите на Тинтин, Спиру, Жил Журдан, Гастон...), сликовници, лектири за деца(тоа откако ќе ги научи основите) па цртани и други филмови. Уште подобра и побрза варијанта е BERLITZ центарот(нудат 10ина јазика) во Скопје но чини далеку повеќе.

И ако има желба обавезно праќајте го во јазични зимски и летни кампови. За месец дена мнооогу нешта децата успеваат да напреднат многу во познавањето на јазикот затоа што нон-стоп низ секојдневните ситуации и игри се во контакт со истиот.

После таму некаде средно нека се нафати на турски или албански, или грчки и сите врати ќе му бидат отворени за успех!
Кон врв
cezarmkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cezarmkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:38
Фала многу за помошта,ја упишав англиски и да го посетува францски културен центар.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:47
GERMANSKI !!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 18:54
angliski ,..dabome!..


se drugo e,......za djabe!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 13:08
англиски - од причина што е позастапен, полесно ќе оди изучувањето.... може да го слуша од филмови, песни, да го чита од книги/сликовници...

францускиот едноставно треба да го бараш да го сретнеш некаде.... исто и со германскиот... затоа е толку тешко да се научат... нема такви филмови, песни... а за книги освен во скопје да не правиме муабет
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 13:31
dobri se i dvata jazika ali koa ke pocne da uci pustaj i crtani bez prevod od niv mnogu se uci od pricina sto govorot e poednostaven i se razbira ubavo
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 14:51
Како што кажа Бисерна, англискиот е позастапен.
Англиски во секој случај.

Француски до основно учев, скоро па ништо не научив (зборам граматика) сеа ми се доволни латински и македонски. Не би више.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 16:05
Англиски дефинитивно...
.......со него во цел свет е полесно да се разбереш..
Но сепак колку повеќе јазици знаеш толку подобро....среќа
Јас имам учено и француски....сепак не го знам како англискиот ни приближно, башка и потежок е...но во секој случај интересен...
ааа да не заборавам и руски смеење учев едно време....голема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 16:20
sekoj jazik sto go znam, mi pomognal nekogas... zatoa jas da moram da odlucam za moeto dete, bi go prasala deteto, a ako izrazi zelba za 2ta, togas bi ostavila i dvata da gi uci голема%20насмевка
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.