IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Спомени
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спомени

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Спомени
    Испратена: 15.Февруари.2010 во 19:46

Дали и колку ви значат спомените?

Претпоставувам дека сите имаат убави спомени... од сегашната или некоја мината љубов...
Тоа би можело да бидат слики, писма, разни подароци, пораки... но некогаш можат да бидат и спомени во меморијата ... од некои места и настани...
Сигурно добро го помните местото на кое сте се запознале... начинот... ситуацијата... времето...

Дали сакате да се навратите на спомените?
Дали понекогаш сте посакале повторно да го посетите местото кое толку ви значи.... само за до го видите...? Дали сакате одвреме-навреме да ги погледнете и допрете нештата кои сте ги добиле од љубов на подарок ...? Дали сакате повторно да ги читате љубовните писма?
.... И што доколку тие спомени, од одредени причини, исчезнат?
Дали би можеле да бидат "заменети"
Дали новата слика може да ја замени старата?
Дали новото писмо може да го замени старото?


Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 19:52
Неможе...........секој спомен си е приказна за себе
Имам многу спомени,малку се во слики,писма,подароци
повеќето се складирани во главата,настани, забави,погледи,зборови..........
Убаво ми е да се потсетувам кога ги премотувам во глава
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 19:59
сакам...понекогаш, не секогаш...но кога сакам...са потапам во нив докраj... има некоj мазохизам...сладка болка е.среќа
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 20:02
Мислам дека сите ги чуваме добрите спомени само,лошите не верувам.
Спомените се за да се вратиме низ времето и да ја почувствуваме убавината на некој момент кој ни останал во сеќавање,на кој ќе не подсети испразнетото шишенце од парфем,некоја шашава слика од чуден настан сликана во уште почуден момент,некое кадифено мече или парче облека.
 
Се трупаат тие низ годините,колку повеќе изгубени љубови толку повеќе слики,парфеми,мечиња и облеки.
Овие нешта ќе ги разбудат спомените,ама само добрите,лошите сме ги потиснале,оти биле болни за нас,ни донесле болка и ни одземале парче од срцето.
 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 20:52
не знам како може некоја љубов што исчезна од нашиот живот да има убави спомени....
колку да е љубовта голема со убави спомени ако  крајот е конечен нема тука веќе присетување тоа е крајјј.....
идеме напред .....ништо не е незаменливо......да
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 20:53
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

не знам како може некоја љубов што исчезна од нашиот живот да има убави спомени....
колку да е љубовта голема со убави спомени ако  крајот е конечен нема тука веќе присетување тоа е крајјј.....
идеме напред .....ништо не е незаменливо......дамило тоа дека идеш напред не ги негира спомените.
во нашата памет остануването на некои спомени не е избирателно.
и нема delete.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 21:02
знајш срц кога ќе се присетиш на убавите спомени????
дали кога ти е моментално убаво и си среќна ќе се сетиш за минатото???
јоооок нека%20ти%20е%20срам
секогаш се присетуваме на спомените од минатото кога ...
1. сме депресивни
2. несреќни
3. осамени
ааааааааааааааа  не , не ......таква состојба нема да ми ја ублажи помислата на спомени од минатото.....
затоа што ништо од минатото не се вратило ...барем не на ист начин да
а за фантазирање .....ќе си најдам ново нешто ......плазење

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 21:08
eee bijonce
па не мора да значи дека сите љубави имале толку трагичен крај
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 21:12
трагично е кога ќе сватиш дека живееш од и во спомени кои спомени се трагични ........ збунетост
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 23:19
nikogas i nikoj ne moze samo ,,spomenot,,da ni go izbrishe.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 19:51
Спомените се убава работа (ова ко у парламентголема%20насмевка).
Спомените се во срцето, во умот. Има луѓе кои мислат дека ако ги искинат сликите, ги изгорат писмата (сега - ги бришат поракитеизненадување) и дека завршиле. Не драги мои, спомените не се бришат, тие немаат физички облик. Напротив.црвенеење
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 20:10

Добри ,лоши...спомени се спомени,тие се врежани  длабоко во нас ,сакале ние или не.

Неможеш  да земеш гумичка и за миг да избришеш све....неможе!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 20:17
релативно сум мал за некои којзнае какви спомени, ама нешто што ми било попресно често знае да ми расипи дентага
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 21:00
новата слика никогаш не може...а и не треба...да ја замени старата...некогаш спомените се храна за мојата душа...некогаш тоа се само некои слики...еден обичен збор...нечија насмевка...нежен стисок на раката...една мала коцкичка чоколадо,обично но така посебно...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.