IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon d90 ili Pentax K-7
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon d90 ili Pentax K-7

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
bondi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bondi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon d90 ili Pentax K-7
    Испратена: 07.Септември.2010 во 18:18
Vo plan sum da kupam nov Nikon d90, arnao ama pred nekoj den prodavacot mi rece da razmislam kako kombinacija i za Pentax K-7,baram pomos ako nekoj imal nekakvo iskustvo ili znaenje ( ne da baram preku internet )da mi pomogni da ja razresam mojata dilem ,,,
odnapred vi blagodaram
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 18:32
Prochitaj shto pishuva tuka i pomogni ni prvin ti malu nam, za da mozheme potoa ti pomogneme i nie tebe.


Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 19:34
Se sl*gam so Zoran, prvo napomeni sto ti treba pa posle toa kje ti preporacame.

Kako i da e, jas sum eden od retkite korisnici na Canon koj gi mrchi vo smisla sto mi falat nekoi mali delovi koi Nikon lesno gi implementira (flash trigger na primer ili svetlo za fokus...)

Enivej,

Imav moznost da go fotografiram Nikon D90 edno 6 meseci i bev zadovolen da, no ne premnogu. Me razocara videoto, znaci ako barash video definitivno Canon. Drugo sto denovive go uviduvam deka ne e dobro kaj Nikon d90 e ponashanjeto na shum na golemi iso vrednost.

Zosto? Bidejki novite senzori mnogu brzo se razvivaat konkretno Canon 550d reagira podobro. Barem jas ona sto sum videl do sega. Videoto e odlicno kaj Canon 550d i plus imas odlicni rezultati pri visoki ISO vrednosti (1600,2500).

Znaci ako barash entry lvl jas bi idel so Canon 550d, sto ako si megaloman za aparati, ako sakas golemi kje se razocaras bidejki e pomal vo odnos na nikon d90.

Za pentax neznam da ti kazam zasto sum nemal iskustvo. Ako si odlucen megju ovie 2 aparati (nikon i pentax) kje ti kazam samo za nikon-ot deka e dobar aparat so ne taka dobro video. Za mene nikon kako marka vo digitalen domen se pokazala mashina koja e stvarno izdrzliva. Ne deka canon ne e, ama sepak.

Kako i da e, najdobro razmisluvanje koga kupuvas aparat, treba da go postavis slednovo prasanje:

1) Dali ako kupam od ovoj brend kje mozam da pozajmuvam objektivi od lugje? Dali poznavam lugje sto go koristat toj brend na aparati?

OVa e najbitnoto prasanje, poso ako pocneme da se cepidlacime koj e podobar nema da zavrsime nikogas. Jas tvrdam deka canon550d za mene e najdobar entry level dslr ama nekoj nema da se slozi.

Zatoa, ako zemes pentax i si so svoi objektivi bez da imas od koj da pozajmis, a poznavas nekoj sto ima nikon i ima barem nekoi interesni objektivi, togas zimaj nikon.

Jas taka odluciv megju canon i nikon. Zemav canon bidejki site sto gi znam imaat canon. I zatoa do denes imam probano mnogu objektivi i sum znael sto da kupuvam, a i den denes ako nemam nekakov objektiv a mi treba za da realiziram nesto se javuvam i pozajmuvam na den-dva ;)!
Кон врв
ceko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ceko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 20:11
I mnogu polesno ke go prodades(nikon d90) vo idnina koga ke reshis da menuvas oprema...
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 21:19
550D! hahaha, nikonot...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
bondi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bondi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 21:43
Vaka sega malku da vi objasnam nekoi raboti za da mozi poveke da mi pomognete,vo plan mi e Nikon d90 i slednive objektivi 18-105mm (koji ide kako kit) ,,Nikon AF-S 35mm F/1.8G DX,Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105 mm 1:2,8G i Nikon SB-R200 SPEEDLIGHT REMOTE KIT R1 po struka sum stomatolog i za toa go zemam 105-ka makro koja isto taka bila i dobar portret objektiv.Od iskustvo nekoe golemo nemam megutoa od foto aparati imam koristeno poveke digitalni (idioti)aparati.
Arno ama prodavacot mi gi izmesa matematikite so Pentaxot i zatoa baram pomos

Изменето од bondi - 07.Септември.2010 во 21:44
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 22:34
OK, shtom e taka, togash D90.

Prodavachot ti nudi onoa shto ima na policite ili onoa od shto zema povekje provizija vo momentot, a ne toa shto treba tebe (mislam na stomatoloshkite potrebi).

Inaku, ne znam zoshto kje ti treba 35/2,8 ako si amater fotograf. Ne velam da ne go zemash , tuku taa fokalna dolzhna vekje ja imash na 18-105. Namesto nego mozhebi bi trebalo da razmislish za blic ili nekoj drug zum koj bi odel do 200 ili 300mm.








Изменето од Zoran K - 07.Септември.2010 во 22:35
Кон врв
bondi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bondi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 22:47
@ Zoran K Inaku, ne znam zoshto kje ti treba 35/2,8 ako si amater fotograf

mislam na 35/1,8 a ne 2,8 sepak mislam deka kaj 18-105 imam blenda od 3,5 do 5,6 a so 1.8 na 35-kata ke imam sliki kade imam po mala svetlina??? ispravime ako gresam
Кон врв
bondi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bondi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 22:52
@ Zoran K     koj zum bi mi go preporacal od 200 ili 300mm (mozi imalku poeftin da bide, ne mora da e Nikon )

Изменето од bondi - 07.Септември.2010 во 22:59
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 23:04
35kata 1.8 иако како должина постои кај зум објективот, но тој нема отвор 1.8 бленда и ја нема таа оштрина, па вреди да се земе, само дали овие фактори би ти биле конкретно битни и потребни е доста важно, не само да се купи.

Исто и фискен макро објектив е добра опција.

Изменето од within - 07.Септември.2010 во 23:04
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 23:58
Vo pixplus go nudat pentaxot:),zemi si go d90 so 18-200vr,i reseno ti e se, osven makroto,za makroto mozes podocna da investiras vo leka
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 00:18
Originally posted by bondi bondi напиша:

@ Zoran K Inaku, ne znam zoshto kje ti treba 35/2,8 ako si amater fotograf

mislam na 35/1,8 a ne 2,8 sepak mislam deka kaj 18-105 imam blenda od 3,5 do 5,6 a so 1.8 na 35-kata ke imam sliki kade imam po mala svetlina??? ispravime ako gresam


Pokraj zumot, koj e moshne dobar, ne znam koga kje ti tekni da stavish fiksen objektiv dokolku ne si napreden amater ili profesionalec.

Zatoa ti sovetuvam da ne kupuvash 35mm objektiv... ako ne drugo, barem ne sega. Pochekaj, ako navistina imash potreba od nego, kje mozhesh da go kupish bilo koga vo idnina.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 00:23
Originally posted by bondi bondi напиша:

@ Zoran K     koj zum bi mi go preporacal od 200 ili 300mm (mozi imalku poeftin da bide, ne mora da e Nikon )


Za parite odlichna kupuvachka e Nikon 70-300VR, a za nezavisnite podobra informacja kje ti dade nekoj drug chlen (mislam deka Sigma 100-300 ne e losh izbor).

Ne zaboravaj deka kje ti treba rezervna baterija, blic (zemi Nikonov) i verojatno kje ti treba stativ. Se razbira, na krajot kje treba da si kupish i torba za kamerata i objektivite.



P.S. Spomnata beshe i varijanta na kit so 18-200VR. So nea kje imash pogolem komoditet (golem raspon vo eden zum), no treba da znaesh deka vo generalna smisla optichkite kvaliteti na 18-105 i 70-300 se podobri, shto e i za ochekuvanje bidejki kaj niv napraveni se pomalu kompromisi poradi pomaliot fokalen raspon.



Изменето од Zoran K - 08.Септември.2010 во 00:32
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 01:34
Bre, bre... covekot prasa za Nikon D90 i Pentax K-7 vie kje mu kazete Canon 550D. Vo taa nasoka na sekakvi nadrilekarski soveti jas kje ti kazam da si zemes dobar digitalen idiot kako LX3, G11 za stomatoloskata rabota, a za vistinski ubavi fotografii nema nisto podobro od film.

Da se vratam na temata. Bi ti preporacal da si go zemes Nikonot, zatoa sto so D90 ne mozes da zgresis. Okolu lekjite jas bi ti preporacal 35/1.8 deka nudi kvaliteti sto nieden zum ne gi dava, a kako prvo kompaktnost, i poprecizno razmisluvanje pri fino fotografiranje. Toa e generalnata odlika na fiksnite lekji, pokraj svetlosnata osetlivost. Za zum lekja bi ti preporacal da razgledas i razmislis na 17-55/2.8 od Nikon (mozes i na staro ili refurbished na net da najdes), ili slicnite na Tamron, Tokina, Sigma. Kratok zum so f2.8 pravi seriozna razlika za razlika vo odnos na 3.5-5.6. Kit zumot e povekje od 2EV pokjor vo odnos na f2.8 na dolgiot kraj, a toa pravi seriozna razlika dali kje upotrebis 1/30 ili 1/8 od raka (so 35/1.8 duri i 1/60) намигнување.
 Ti preporacuvam isklucivo f2.8 zum lekja bidejki spored ona sto napisa deka sakas da kupis, za mnogu malku povekje kje imas mnogu pokreativen i pokompleten alat.
D90 so 17-55/2.8, 35/1.8 i 105/2.8 e kit na koj tesko deka nekoj bi se pozalil deka nesto mu nedostasuva.
Mozebi razicno od ona sto ti go preporacuva Zoran, no mislam deka e dobra ideja намигнување.
Na kraj ti treba da odberes bidejki toa sto jas mislam deka e najdobro za mene, znam deka na 95% nema da im bide dobro намигнување

P.S. Ako ne mislis profesionalno da se zanimavas so video, ne se zamaraj so kvalitetite na videoto na DSLR deka ne e ednostavna rabota kako video na domasna video ili foto P&S kamera, a sepak e dovolno dobro, ako imas potreba od toa za domasni videa, nameneti za delenje na net i DVD.




Изменето од Tegla - 08.Септември.2010 во 01:46
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.