зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2012 во 06:49

ГЕРМАНИЈА ЈА ПОНИЖИ ХОЛАНДИЈА

Репрезентацијата на Германија прва избори пласман во четвртфиналето на Еуро 2012, откако во дербито на Б групата ја совлада Холандија со 2:1 (2:0).
Во исто време Холандија, која многумина ја сметаа за еден од фаворитите за титулата, по две одиграни кола може да размислува за враќањето дома.

Германците апсолутно ја заслужија победата, поради тоа што само во почетните десет и последните 15 минути во целост не ја контролираа играта.

На стартот Холандија најави дека ќе оди на победа, Ван Перси во 6. минута беше сам пред Ноер но биеше право во германскиот голман.

Следува период во која Германците ја стабилизираа играта и со прецизни додавања лесно стигнуваа пред голот на Стекеленбург. Месут Езил со полуволеј од 18 метри го погоди дирекот од голот на Холандија, што беше најава за головите.

Марио Гомез на асистенција на Швајншатајгер, во 24. минута го постигна првиот, а во 38. минута и вториот гол за својата репрезентација.

Гомез со постигнатите голови се израмни на листата на стрелците со Алан Џагоев од Русија, двајцата имаат постигнато по три гола.

Холандија и покрај негативата и измените кои ги направи Ван Марвијк – Ван дер Варт на местото на Ван Бомел и Хунтелар на местото на Афелај – анемично влезе во вториот дел, половина час им требаше на портокаловите да ја стабилизираат играта и да ја превземат иницијативата.

Ван Перси со убав гол намали на 1.2 во 74. минута и тоа беше се од Холандија на овој меч. Победата на Германија можеше да биде и поубедлива доколку Езил, Бадштубер, Хумелс и Клосе ги реализираа своите шанси.

По две кола во Б групата Германија е лидер со шест бода, по три имаат Данска и Португалија, додека Холандија е без освоен бод.
Во последното коло, кое ќе се одигра на 17. јуни, Германија ќе игра против Данска, а Португалија за противник ќе ја има Холандија
Холандија - Германија 1:2

Кон врв
Сениор
Сениор

СТРАШНА ДРАМА СО 5 ПОГОДОЦИ

Во натпреварот полн со погодоци Португалија успеа да ја совлада Данска со 3:2 во првиот денешен натпревар во групата Б. Со три погодоци во првото полувреме два за Португалија, на Пепе и Постига и еден за Данска од Бентнер и уште 2 во второто полувреме по еден за двете страна, Бентнер повторно за Данска и Варела за Португалија проследивме еден фантастичен натпревар кој само ја искомплицира состојбата во групата Б.

Двајцата селектори го почнаа натпреварот со истите состави од првите натпревари. Мортен олсен започна со Бентнер во нападот подржан од Денис Ромедал, Кристијан Ериксен и Михаел Крон-Дели. Паоло Бентли ја избра 4-3-3 формацијата со Постига во средината и на крилата Роналдо и Нани.

Натпреварот започна мирно и немаше некоја интересна ситуација. Во 4 минута одбраната на Португалците не се намести за офсајд но Ериксен не ја шутира прецизно Во 12 минута Нани центрираше остро но Јакобсен исчисти.Во 14 минута Ромедал и избега на португалската одбрана но не успеа да ја стигне топката, која заврши во гол аут.

Во 16 минута Цимлинг го напушти теренот поради повреда и на негово место влезе Јакоб Поулсен. Во 18 минута Роналдо шутираше но не успеа да ги погоди рамките на голот. Голот пристигна во 24 минута кога Пепе убаво излезе на прва статива и по нафрлената топка од корнер успеа да го совлада Андерсен.

Во 36 минута дојде до зголемување на водството кога Нани со едно прецизно додавање го најде Постига во шеснаесетникот кој од 6 метри шутираше неодбранливо.

Натпреварот во завршницата стана уште поинтересен кога Николас Бентнер го намали водството на 2:1. По недоразбирање на португалската одбрана, топката по центаршутот стигна кај Крон Дели кој со глава ја префрли на другата страна и го измести голманот Патрисио, а Бентнер со глава само ја пласираше топката во голот.

Во второто полувреме Данска започна силно, но Португалија ја имаше првата шанса, кога Роналдо имаше пробив по левата страна и шутираше млако по што Андерсен немаше проблем да ја собере топката. Во 56 минута Мартин Олсен мораше да направи уште една принудна замена кога Денис Ромедал поради повреда мораше да го напушти теренот. На негово место во игра влезе Микелсен.

Првата шанса за Данска, во второто полувреме дојде во 61 минута кога по една одбиена топка, Квист со волеј шутира кон голот на Португалија, но топката заврши само 20 сантиметри од десната статива.

Бентнер имаше одлична можност да го израмни резултатот во 70 минута кога биеше од работа на шеснаесетникот но шутот заврши над левата статива. Меирелеш се закани во 72 минута но ударот заврши далеку над голот. Најубавата шанса ја имаше Кристијано Роналдо. Нани со еден неверојтно додавање го проигра Роналдо, кој излезе сам пред Андерсен но успеа да го промаши целиот гол. Казната стигна многу брзо. Во 80 минута по еден центаршут од десната страна, Бентнер извонредно шутираше со глава и го израмни резултатот.

Португалија повторно дојде во водство во 86 минута кога Варела иако имеше лош прием на топката во шеснаестникот на Данска со вториот обид успеа да го матира Андерсен. Микелсен ја имаше последната шанса на натпреварот кога во 94 минута се отвори по десната страна но шутираше над голот.
Кон врв
Сениор
Сениор

БОД ЗА РУСИТЕ, ЏАГОЕВ ВЕЌЕ ВО СЕРИЈА...

Во вториот натпревар од второто коло во Групата А на Европското првенство, Полска и Русија вечерва во Варшава играа нерешено со резултат 1:1. Русите поведоа преку одличниот Џагоев, конечниот резултат го постави Блашчиковски.

Вечерашниот дуел имаше непријатна увертира во режија на навивачите на двете селекции, но натпреварот резултатски заврши „мирољубиво“ - 1:1.

Воведните минути на дуелот ги обележи иницијативата на Полска. Првата шанса ја имаше Бениш после центаршутот на Обрањак, а голманот на Русија Малафејев со одлична интервенција спречи водство за домаќинот.

Неколку минути покасно уште една одлична шанса за Полска, Левандовски со одличен волеј замалку беше непрецизен...

На домаќините во 18 минута им е поништен гол кој го постигна Полански поради офсајд позиција во која се најде.

После почетниот налет на домаќинот, русите полека се ослободија од притисокот, а потоа и ја превзедоа иницијативата, која донесе резултат во 38 минута.

После слободниот удар на Аршавин од левата страна, одличниот Џагоев одлично реагираше во казнетиот простор на Полска и голманот Титон беше немоќен! Трет гол за Џаргоев на овој шампионат - 1:0 води Русија.

Со тој резултат се отиде на одмор, а според очекувањата пољаците во продолжението тргнаа поагресивно. Најпрво Левандовски беше во нова шанса кога го заобиколи Малафејев но отиде многу настрана, а значително поуспешен беше Блашчиковски во 57 минута.

Русија имаше контра која пропадна после грешката на Жирков, уследи против удар на Полска, Блашчиковски доби топка на ивицата на казнетиот простор, а потоа со одлична диагонала ја испрати топката во мрежата - 1:1!

Продолжението донесе игра без многу ризик, впечаток е дека нешто поагилни беа пољаците, но голови повеќе немаше, остана 1:1, па после второто коло Русија во Групата А води со 4 бода пред Чешка со 3, Полска 2 и Грција со еден бод.

Кон врв
Сениор
Сениор

ЧЕШКА НАБРЗИНА ДО 3 БОДА

Чешка ја победи Грција со 2:1 на првиот натпревар од второто коло од групата А на Европското првентсвто 2012.Тимот на Михал Билек ги шокираше Грците со два гола уште во првите 6 минути.

Најпрво во 3 минута Петар Ирачек излезе сам пред голманот на Грција, по еден одлично додавање и лежарно со левата нога го матираше голманот.

Три минути покасно и Вацлав Пилар успеа да се запише во листата на стрелците, по одличниот пробив по десната страна на бекот Гибрасиласие.

Во 23 минута Грција направи принудна замена на голманот Халкиас со резервата Сифакис. Во 41 минута голот на Фотакис со глава беше поништен поради офсајд.

Грција ја врати незивесноста во второто полувреме со голот на Теофанис Гекас во 53 минута по огромната грешка на чекиот голман Чех.

Остаток од натпреварот не понуди никаква возбуда. Чесите ја контролираа играта и го чуваа резултатот, додека Грците делуваа изгубено на теренот и немаа ни замисла ниту пак сила за да дојдат до израмнување, а камоли да направат пресврт во нивна корист.
Кон врв
Сениор
Сениор

ШЕВА ЕРУПТИРАШЕ И ДОНЕСЕ ПОБЕДА НА УКРАИНА

Двете големи ѕвезди на Украина и Шведска - Андриј Шевченко и Златан Ибрахимовиќ, го поведоа шоуто во одличен натпревар на стадионот "Олимписки", кој нудеше многу голови и шанси.

Репрезентациите на Шведска и Украина заминаа на одмор при резултат 0:0 во дуелот од групата "D" на Евро 2012. И двата тима создадоа многу шанси пред голот на противникот, како најголемите ѕвезди во тимовите - Андриј Шевченко и Златан Ибрахимовиќ има за што да жалат, откако пропуштија по една златна шанса да ја донесат својата репрезентација во водство. Андриј Јармоленко од домаќините исто така имаше одлична можност да го открие резултатот, но неговиот удар беше отстранет пред гол линијата.

Шведска прва поведе во натпреварот во 52-та минута, откако прецизен беше напаѓачот на Милан Златан Ибрахимовиќ. Само неколку минути подоцна во 55-та, поранешната ѕвезда на "росонерите" Андриј Шевченко ги врати домаќините во натпреварот со одличен удар со глава.

Повторно Шева и повторно со глава по изведувањето на корнер во 61-тата минута ги "стресе" трибините на стадионот "Олимписки", донесувајќи им предност на домаќините. Сите погодоци беа исклучително мајсторски завршени од двајцата големи напаѓачи.
Кон врв
Сениор
Сениор

ДВА ГОЛА ВО ПРИЛИЧНО ЗДОДЕВНО ДЕРБИ

Долгочекуваниот дуел на вечните ривали Англија и Франција во предпоследниот дуел од групата Д заврши 1:1. И покрај двата гола, натпреварот беше прилично здодевен.

Џолеон Лескот ја донесе Англија во предност против Франција, откако успеа да се извлече на одбраната на петлите и со глава по  центаршутот на Жерард од слободениот удар. Во 39 минута Самир Насри со еден прекрасен удар од границата на казнениот простор израмни на 1-1.

Франција и Англија се спретнаа еден против друг во долгоочекуваното дерби на грапата Д на ЕВРО 2012. Петлите се во неверојатна серија од 21 натпревар без пораз. Тимот на Блан излезе со атомски напад составен од Карим Бензема, Франк Рибери и Самир Насри.Средината на теренот ја држат Малуда, Диара и Кабаје. Одбраната ја сочинуваат Рами и Мексес, а на крилните бековки позиции Дебоши и Евра.

Репрезентацијата на Англија за денешниот дуел излезе 4-4-1-1 на врвот нападот е Дани Велбек,подржат од Ашли Јанг. ПО крилните позиции се Милнер и Чемберлант, а во внатрешноста на средината Џерард и Паркер.Одбраната ја сочинуваат Џон Тери и Лескот додека Глен Џонсон и Ешли Кол се на бековските позиции.

Двата тима почнаа претпазливо,и првиот удар пристигна дури во 11 минута, кога Насри упати остар удар од границата на казнениот простор, но топката помина далеку од голот на Харт. Првата чиста шанса за гол, дојде во 15 минута, кога Јанг го пронајде Милнер, кој излезе сам пред голманот, го помина но не успеа да го погоди голот на Лорис. Првиот гол пристигна по половина час игра кога од слободен удар, Лескот успеа да му избега на Диара и со глава да го матира Лорис. По само неколку минути поточно во 35 минута, токму Диара имаше две одлични шанси за гол. Првата дојде по центаршутот на Насри, но Харт беше поставен на вистинското место и ја одби топката, која Рибери повтрно ја уфрли во петерецот кога Диара повторно со глава, но овој пат го промаши голот. Во 39 минута Самир Насри го изедначи резултатот со еден прекрасен удар  од аголот на шеснаесетникот.

Во второто полувреме Франција беше поактивниот тим кој ја имаше повеќе топката во нозете и цело време вршеше притисок врз противникот. Најсериозната шанса во второто полувреме дојде по ударот на Кабаја од работ на шеснаесетникот, но Дени Велбек ја протегна ногата и успеа да го смени правецот на топката.

Кон врв
Сениор
Сениор

ХРВАТСКА ЈА ОПРАВДА УЛОГАТА НА ФАВОРИТ

Хрватска ја солвлада Ирска со 3:1 и поведе на табелата во групата "Ц" на Евро 2012. Марио Мандџукиќ беше херојот за тимот на Славен Билиќ и стана вториот фудбалер по Русинот Алан Џагоев кој постигна два гола уште на почетокот на шампионатот. Третиот гол за хрватите го постигна Никица Јелавиќ, а за Ирците прецизен беше дефанзивецот Шон Сент Леџер.

Интересно е тоа што тимот на Ирците попушти таму каде што требаше да биде најсилен. Двата гола на Манџукиќ беа постигнати со глава и поради лошата поставеност на Ирската одбрана. Од друга стран и Ирците голот го постигнаа со глава, но и пропуштија доста шанси од тој вид.

Билиќ очекувано натпреварот го почна со Манџукиќ и Јелавиќ, и како креатор на играта Модриќ.

Кај Ирска немаше никави изненадувања, составот беше познат од пред недела дена, во нападот Кин и Дојл и како крила даф и Мекгиди.

Натпревароп започна моќно со напади на две страни, а голот на Манџукиќ во 3 минута уште повеќе го разгоре.

Дамиен Даф го упати првиот удар за Ирска, но немаше сила а ни прецизност и заврши позади голот. Ирска се обидуваше преку центаршутевите на Даф и Мекгиди да дојде до израмнување, кое стигна по еден прекин кога Леџер успеа да го натскока Чорлука и да постигне убав погодок од 5 метри.

Опоравувањето на Хрватска не траеше многу долго. Силениот шут на Ракитиќ профуче покрај голот на Гивен, по што следи удар од далечина на Перишиќ кој беше одбранет од Гивен. Лука Модрич ја имаше контролата на теренот во текот на целиот натпревар и ги диригираше нападите на Хрватите. Вториот гол дојде како последица на една мешаница пред голот на Гивен по шутот на Модрич. Топката се одби од неколку Ирски фудбалери и заврши во нозете на Јелавиќ го рутински го совлада Гивен за водство на Хрватите од 2:1 на полувремето.

Ирска го започна второто полувреме со желба да го израмни резултатот, но Манџукиќ им ги сруши надежите со вториот негов гол. По една наврлена топка, напаѓачот на Волфсбург скокна највиското, упати удар кон голот, топката заврши во стативата, но се одби од Гивен и заврши во мрежата за 3:1 за Хрватска. Тоа беше и конечниот резултат кој на Хрватска и ја донесе пол позицијата во групата Ц пред натпреварот со Италија во четврток.

Кон врв
Сениор
Сениор

ИТАЛИЈА И ШПАНИЈА СТАРТУВАА СО ОДЛИЧЕН ФУДБАЛ И НЕРЕШЕН РЕЗУЛТАТ

Тимовите на Шпанија и Италија одиграа  1:1 во првиот натпревар од групата "Ц" на Евро 2012 во Гдањск. Прецизен за "азурите" беше резервата Антонио ди Натале во 60-тата минута,откако беше маестрално проигран од Андреа Пирло. Капитенот и најдобариот стрелец на Удинезе се појави на теренот пет минути претходно на местото на Марио Балотели.Само четири минути подоцна Фабрегас израмни по одлично проигрување од Давид Силва, кога со левата нога ја испрати топката во мрежата на Буфон.

Висенте дел Боске натпреварот го започна без класичен напаѓач, играјќи ги во предната линија Силва, Фабрегас и Иниеста. Прандели остана достоен на својата формација играјќи во нападот со Балотели и Касано, кои беа заменети подоцна со стелецот Ди Натале и Џовинко.

Првата шанса дојде во 8 минута по шутот на Давид Силва, но топката заврши на голот.120 секунди по одлична контра на Шпанците, Давид Силва од одлична позиција биеше директно во рацете на Буфон. Во 13 минута Пирло ги испроба рефлексите на Икер Касиљас со шут од слободен удар, но Касиљас смирено ја пречека топката во раце. Во 22 минута Касано шутирање во аут. Андрес Иниеста во 30 минута шутирање, но Буфон беше сигурен. Касано беше блиску до откривање на резултатот но Касиљас повторно сигурен. најубавиот момнет беше волеј ударот на МАркизио кој Касиљас смирено го сопре.Последните минути од првиот дел доста активни станаа и две екипи. Во 44 минута Иниеста пропушти одлична шанса да го отвори резултатот. Минута подоцна Тиаго Мота ја имаше најзрелата шанса кога неговиот удар со глава од неколку метра пред голот, Касиљас со една одлична парада го одби и не им дозволи на Италијанците да дојдат во водство.

Второто полуврме започна жестоко за Шпанците. Првата шанса пристигна во 50 минута кога Фабрегас упати удар од 17 метри, но Буфон беше сигурен. Иниеста пропушти одлична можност една минута пододца кога се проби по левата страна упади силен удар, но Буфон успеа да ја закачи топката и да спаси гол. За Италија, Балотели ја пропушти најизгледната шанса кога "деветката" на "аѕурите" му ја одзема топката на Рамос и излезе сам пред Касиљас, но додека се реши што да направи, Рамос успеа да го стигне и да му ја одземе топката пред да упати удар. Наредната голема шанса беше претворена во гол. Андреа Пирло со едно додавање претпознатливо за него успеа да го проигра Ди Натале, кој маестрално се извлече и со еден прекрасен удар го матираше Касиљас. Голот на Шпанцијате пристигна само 4 минути покасно кога во една акција претпознатлива за Барселона, Давид Силва го проигра Фабрегас, кој излезе само пред Буфон и со левата нога го постигна израмнувачкиот гол.

Во последните дваесет минути се играше доста активно. Најпрво замената Фернандо Торес, по една неуспешна офсајд замка на Италијанците излеза сам со Буфон, кој му го прочита правецот во кој трга и успеа да го сопре во намера да постигна гол. Наредната голема шанса ја имаше повторно Торес кој откако проигра одлично со Иниеста се обиде со лоб удар да го совлада Џиџи, но ударот заврши над голот. Најзрелата шанса за Италија ја имаше Маркизио кој откако одлично продре низ средината на теренот, со едно дупло додавање со  Мота, биеше, но недоволно силно и топката заврши во рацете на Касиљас.

Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 02:24
Originally posted by FeaR FeaR напиша:

gi eba slana lalinjata смеење inace kockestive do 8 finale najvise huhuh

Нема осминафинале, или ќе одат во четвртфинале или дома...16 репрезентации се...намигнување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.

Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2012 во 22:36
јас решив воопшто да не следам и навивам во спортови каде имаме репрезентација, а не учествуваме голема насмевка
така да, не се замарам со исходите од било првенство во фудбал се додека не учествуваме во него...

Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2012 во 21:02

Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2012 во 20:59