Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: УЕФА Европско првенство
    Испратена: 23.Февруари.2014 во 17:46
Па немаме некоја тешка група според мене,али дали ќе направиме нешто повеќе е голем знак прашалник?

Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2014 во 13:46

Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 23:34
каде е логиката а каде разумот

Откако на клупата на шпанската селекција дојде Висенте дел Боске, тие играат многу понеатрактивен фудбал отколку со неговиот претходник Луис Арагонес, со кој го освоија Европското првенство во 2008 година. Со Дел Боске, шпанската игра е многу позатворена и посигурна во одбраната, за што говори и самиот факт дека во нокаут-натпревар немаат примено гол уште од 2006 година.

Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 23:09
па четири гола за Панчев се скромни, со него у репрезентација имаме примано многу повеќе газење од смеење

Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 22:45

Сениор

ГОЛЕМАТА ШПАНИЈА СТАНА ВЕЧНА - ШПАНИЈА НЕМИЛОСРДНО ЈА СОВЛАДА ИТАЛИЈА ЗА ОДБРАНА НА ЕВРОПСКАТА КРУНА

Шпанците немилосрдно ја совладаа Италија со 4:0 (2:0) и ја одбранија титулата шампион на Европа! Стрелци Давид Силва, Жорди Алба, Фернандо Торес и Хуан Мата!Шпанија и официјално стана најдоминантна фудбалска сила во историјата на играта!

Европската титула од 2008 година и светската од 2010 додадена е уште една шампион на стариот континент, со победа од 4:0 над Италија во финалниот натпревар на Европското првенство на Олимпискиот стадион во Киев.

Потврда за непогрешливата тактика и изведба на најголемиот европски виртуоз, донесе убедлива победа на избраниците на Винсет дел Боске. Најубедлива во финалињата на европските првенства!

Головите ги постигнаа Давид Силва и Жорди Алба (во првото полувреме), Фернандо Торес и Хуан Мата (во второто).

Убедлив резултат на финален натпревар, сепак не оддаде вистинска слика за квалитетот на нивните ривали.

Италијаните докажаа дека со право обезбедија пласман во финалето. Андреа Пирло, Рикардо Монтоливо и Даниеле Де Роси пробуваа да ја пробијат шпанската одбрана по левата и десната страна, низ средината и со додавања од втор план, но Икер Касиљас последната линија на одбранта на голот на Фуријата секој пат ги корегираше ситните пропусти на своите играчи од дефанзивната линија.

Азурите сепак доживеаа голем хендикеп во 60 минута кога Тијаго Мота поради повреда на задната ложа мораше да ја напушти играта, а селекторот Прандели немаше право на уште една измена. Во првото полувреме од терен поради исти причини излезе Кјелини.

На втората клупа, шпанската, последниот свиреж на судијата Проенса означи почеток на големо славје. Селекторот Дел Боске стана втор тренер кој ги обединил светската и европската титула.

Пред него тоа му успеа на Хелмут Шон, селекторот на Западна Германија на Европското првенство во 1972 и светското во 1974 година.

Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 19:46

Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 18:23

Италијанските навивачи ја „погребаа“ Шпанија

Растат тензиите пред вечерашниот финален дуел од Европското фудбалско првенство, каде што ќе се сретнат Италија и Шпанија. Навивачите на Италија изработија некролози кои ги лепат пред стадионот во Киев, каде што вечерва ќе се дознае новиор европски фудбалски владетел. Истиот начин на „провоцирање“ на противникот имаа и пред полуфиналниот дуел со Германија, кога тоа им донесе успех, а вечерва ќе видиме дали овој рецепт ќе се покаже добар и за завршниот меч.

Двете селекции имаа веќе еден дуел на Евро во Полска и Украина, кога во првото коло ремизираа 1-1. Италија не беше меѓу фаворитите за освојување на круната, но избраниците на селекторот Чезаре Прандели ги изненадија сите и заслужено се во финалето.

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2012 во 19:31

КАСИЉАС ПРЕД НОВ РЕКОРД

Голманот на Шпанија, Икер Касиљас во недела во финалето на Евро 2012 во Полска и Украина ќе има можнсот да постави нов рекорд за најмногу победи во дресот на националниот тим во историјата на фудбалот. Ако Шпанија ја победи Италија во финалето на Евро 2012, Касиљас ќе ја прослави својата 100-тта победа во националниот тим. Касиљас и во актуелниот момент има најмногу победи на национално ниво. Во мај оваа година, тој ја забележа својата 95-та победа во пријателскиот натпревар со Република Кореја, кој заврши со резултат 4:1 во корист на Шпанија. Со оваа победа, тој ги надмина дотогашните рекордери - Французинот Лилиан Торам и Ахмед Хасан (Египет).

Потоа Шпанија ја победи Кина, а во рамките на Евро 2012 забележа победи и над Ирска, Хрватска и Франција. Портпаролот на холандската компанија,"Инфострада" прогласи дека натпреварите завршени со победа на пенали не се сметаат во оваа смисла за победи. Со Касиљас во својот стостав, Шпанија има остварено три победи на пенали. 31-годишниот голман на Шпанија беше капитен на тимот при освојување на титулите од Евро 2008 и Светското првентство во 2010 година.

ДЕЛ БОСКЕ ПИШУВА ИСТОРИЈА

Шпанскиот селектор, Винсенте Дел Боске, во недела може да влезе во историјата на фудбалската игра. Имено, Дел Боске, може да стане првиот тренер, кој во кариерата освоил пехари на Светско и Европско првенство, како и во Лигата на шампиони.

Првите големи трофеи во кариерата Дел Боске ги освои во 2000 и 2002 годдина кога како тренер на Реал победуваше во Лигата на шампиони. Искусниот тренер во 2010 година со „Црвената фурија“ ја освои светската титула на шампионатот во Јужна Африка.

Единствен тренер на кого му успеало да ја освои светската и европската круна е Хелмут Шен, тој со Германија победи на ЕП во 1972 и СП во 1974 година.

Во друштво на Дел Боске и Шен може да се приклучи и Марчело Липи, кој со Јувентус ја освои Лигата на шампиони, а со Италија титулата на СП во 2006 година.

Финалниот натпревар на Еуро 2012 ќе се одигра на 1. јули, во Киев, со почеток во 20:45 часот
Кон врв
Сениор
Сениор

„ФУРИЈАТА“ ОД БЕЛАТА ТОЧКА ДО ФИНАЛЕТО

На Донбас Арената во Доњецк одлука за првиот финалист на Европското првенство падна после изведување на пенали. Во натпревар од кој повеќе се очекуваше после 120 минути игра беше 0:0, за да после пенал-серијата Шпанија сепак ја оправда улогата на фаворит! Во регуларните 90 минути нешто подобар впечаток остави Португалија, за да во продолженијата Шпанија ги створи своите најдобри шанси.

Првата шанса на овој натпревар видена е веќе во деветата минута кога Арбелоа изненадно се најде во изгледна ситуација, но од некои дванаесет метри топката ја прати преку голот.

Шпанците во првите петнаесет минут во свој стил ја контролираа ситуацијата на теренот имаа поголем посед на топката, но како времето минуваше се почесто топката ја гледавме на нивната половина.

Нани за разлика од некои претходни натпревари делуваше значително подобро во екипата на Португалија, расположен беше и Роналдо кој после дваесетина минути почна и со ефективни додавања со пета...

Сепак до нова шанса повторно дојдоа Шпанците во 27 минута кога Иниеста од ивицата на казнетиот простор проба да го лобува Патрисио но замалку беше непрецизен.

Четири минути покасно возвраќа Роналдо истотака од ивицата на казнетиот простор, покрај Пике и Рамос, но топката поминува покрај левата статива.

После само осум минути во вториот дел Винсет Дел Боске се откажа од „експериментот“ со Негредо во нападот. Секс Фабрегас доби шанса, шпанците сакаат повторно да воспостават препознатлива доминација на средината на теренот, но Роналдо и другарите многу брзо покажуваат дека овој пат тоа нема да оди така лесно.

Во 56 минута брз напад на Португалија, го завршува Алмеида со шут од преку дваесет метри, а топката оди преку голот. Две минути покасно нова акција на Роналдо и Алмеида кој повторно шутира кон голот на Касиљас и повторно непрецизно.

Конечно во 68 минута шпанците пробиваат низ средината, на Чави му се отвара простор шутира од некои осумнаесет метри но право во голманот Патрисио.

Четири минути покасно Роналдо изнуди слободен удар на триесет метри од голот на Касиљас, потоа и шутира- силно но топката завршува над пречката.

Во 76 мниута се отвара простор за Мутињо и Нани пред шеснаесетникот на Шпанија, но прво Мутињо можеше побрзо да реагира, за да потоа „успаниот“ Нани дозволи дефанзивците на Шпанија да го изблокираат.

И во следните минути Португалија е блиску до голот воглавно од прекини, а најизгледна позиција беше за Роналдо во 83 минута кога од нешто повеќе од 20 метри повторно шутира преку голот.

НО каква прилика пропушти Роналдо во 90 минута! Контра на Португалија четири на три, Велосо повлече, потоа Меирелеш ја праќа топката на лева страна кон Роналдо кој шутира покрај Пике но непрецизно - топката завршува покрај голот. Најдобра шанса во досегашниот тек на натпреварот.

Следеа продолжетоци, а во нив најдобра шанса за Шпанците од почетокот на натпреварот! Алба одлично го запосли Иниеста кој од неколку метри од голот не успева да го совлада Патрисио. Голманот на Португалија одлично реагираше.

Во 110 минута уште една одлична интервенција на Руи Патрисио ја спасува Португалија. Овој пат Навас се проби по десната страна, влезе во казнетиот простор, шутираше по земја во спротивниот агол, но голманот на ПОртугалија со помош на Пепе успеа да ја сочува својата мрежа.

Во 114 минута резервистот Пепе и побегна на одбраната на Португалија, но Конетрао го стигна и со одлична интервенција спречи водство на „Фуријата„

Беше тоа и последната шанса на овој натпервар, остана 0:0 и за финалистот ќе одлучуваат пенали!

Чаби Алонсо шутира прв - брани Руи Патрисио!

Мутињо за Португалија - брани Касиљас!

Втора серија: Иниеста - 1:0 за Шпанија.

Пепе шутира - 1:1!

И Пике е сигурен - 2:1!

Нани под пречката 2:2!

Серхио Рамос маестрално 3:2 за Шпанија!

Бруно Алвеш ја погодува пречката, а Фабрегас погодува за пласман на Шпанија во финалето - 4:2!

Кон врв
Сениор
Сениор

МАМА МИА! ИТАЛИЈА Е ВО ПОЛУФИНАЛЕТО

По највозбудливиот натпревар на Европското првенство, репрезентацијата на Италија е последниот патник во полуфиналето на Европското првенство во фудбал, откако ја совлада Англија по изведувањето на пенали во четвртфиналето со 4:2.

По 120 минути одличен меч, во кој тимот на Чезаре Прандели доминираше, напаѓаше и имаше стоотстотни шанси, Во регуларниот дел на натпреварот Балотели најмногу шутираше, но среќата не го сакаше, па два пати погоди статива, а другите удари одеа над голот. Резултатот остана 0:0, што ги одведе овие европски гиганти до решение на пенали.

Пенал рулетот го отвори Балотели со погодок, веднаш по него погоди и Жерард за Англија. Втората серија ја отвори Монтоливо и го промаши целиот гол, Руни погоди за водство на Англија по две серии.

Во третата серија Пирло мајсторски ја поткопа топката, а Ешли Јанг ја погоди пречката и така Италија се врати резултатски, за во четвртата серија Ночерино да ја доведе и во водство кое  Ешли Кол не го анулираше, Буфон му го одбрани ударот. Во последната серија Диаманти погоди за огромна радост на „Аѕурите“ и славје на Олимпискиот стадион во Киев.

Следуваат два дена пауза, во среда во украински Доњецк се игра првото полуфинале помеѓу Шпанија и Португалија, додека во четврток во полската престолнина Варшава за влез во финалето ќе се борат Германија и Италија.