IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Шпанска Примера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Шпанска Примера

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2012 во 15:51
Ни Чак Норис не може да им помогне на Реалци плазењехи, хи...
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2012 во 07:39

Најскапи се влезници во шпанската Примера

Шпанската економија е во драстичен пад, невработеноста на Пиринејскиот полуостров е голема, но истовремено цените на влезниците за првенствените фудбалски натпревари се високи.


Најскапи се влезници во шпанската Примера


Втора најскапа лига за гледање натпревари во живо е на стадионите во Италија, каде просечна карта изнесува 48 евра.Според истражувањето на Марка, шпанскиот фудбал просечно е најскап за гледање со просечна цена на билет од 53 евра.

На третото место е најквалитетната фудбалска лига на светот, англиската Премиер лига (44 евра), додека по многумина најинтересната лига за гледање, Бундеслигата го држи четвртото место со скромни 30 евра во просек.

Со исклучок на убедливо најевтините влезници во Шпанија кои по цена од 10 евра ги продава Валенсија за последните редови на Местаља, најниската цена која на своите навивачи им ја нудат шпанските клубови е 25 евра за одредени зони на стадионот.

Неверојатен е податокот дека најниски цени на карти во Шпанија, оние за домашните натпревари на Хетафе и Рајо Ваљекано се идентични со најскапите на Етихад (Манчестер Сити) и Бај арената (Баер Леверкузен) и изнесуваат 25 евра.

Интересно е што шпанскиот второлигаш Овиедо на својот стадион наплатува влезници од 25 евра, додека натпреварот од Лигата на шампиони во Леверкузен меѓу Баер и Барселона можеше да се следи за 15 евра.

Најголеми несразмерни цени на влезниците има во Италија. Домашните мечеви на Наполи, каде настапува Горан Пандев може да се гледаат за 9,50 евра, додека да се следи Интер на Сан Сиро чини и до 160 евра.

Специјалност во Примера е клубовите драстично да ги зголемуваат цените пред гостувањето на најсилните клубови. Така на пример, цената за билет за мечевите на Осасуна изнесува од 36 до 60 евра, а при доаѓањето на Барселона и Реал Мадрид се зголемува за повеќе од двојно (90-110 евра).

Во Германија, каде стадионите се модерни шопинг центри и места за излегување и забава, евтините цени во просек се движат околу 18 евра. Најскапите се од 37,50 (Хановер) до 70 евра (Баерн).

Натпреварите на Вердер може да се гледаат за 11 евра, додека домашните дуели на Борусија Мехенгладбах чинат само шест евра.
 

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2012 во 05:38
6 точки е веќе предноста на Барса .Победа во директниот двубој и стануват 3 

надежот на Барса за титула е жив кул
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 17:10
На натпреварите одиграни во текот на викендот беа постигнати следниве резултати:
Атлетико Мадрид - Хетафе 3:0,
Валенсија - Леванте 1:1,
Реал Сосиедад - Рајо Ваљекано 4:0,
Виљареал - Еспањол 0:0,
Расинг Сантандер - Гранада 0:1,
Спортинг - Сарагоса 1:2,
Осасуна - Реал Мадрид 1:5,
Барселона - Атлетик Билбао 2:0 и
Малага - Бетис 0:2.

Табела: Реал Мадрид 78 бодови, Барселона 72, Валенсија 48, Малага 47, Леванте 45, Осасуна 43, Атлетико Мадрид 42, Еспањол 41, Севиља 39 (еден натпревар помалку),...
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 06:32

ВАЛЕНСИЈА ЈА ДОНЕСЕ БАРСА НА -4Во дербито на Примера, вечерва, Валенсија успеа да остане непоразена на Сантијаго Бернабе, со што предноста на Реал во однос на Барселона се “стопи“ на -4.


Убав и динамичен натпревар одиграа прво и третопласираната екипа во Примера вечерва. Иако не беа постигнати погодоци возбудувањата не изостанаа.


Реал ја имаше иницијативата во текот на целиот натпревар, ја контролираше играта, но Валенсија на чело со голманот Гуаита одлично се бранеше. Веднаш на почетокот на натпреварот Роналдо имаше можност да го доведе Реал во водство но стативата беше сојузник на голманот на гостите.


И Валенсија имаше свои моменти и беше многу опасна од брзи контранапади. Два пати ја погодуваа рамката од голот на “кралевите“, еднаш во првото и еднаш во второто полувреме, а во три случаи Касиљас одбрани одлично и спречи комплетен шок на “Сантијаго Бернабе“. Последната шанса во 94-тата минута ја имаше Ди Марија за да ги донесе трите бода за Реал, но по акцијата со Кака шутираше очајно од 12-13 метри, па така резултатот остана оној почетниот 0:0. 

Со обој бод Реал остана на првото место со 79 бода, Барселона има 4 помалку на втората позиција. Валенсија со овој бод остана на третото место со 49 бода, само еден бод предност во однос на Леванте кој има 48, Малага е следна со 47.

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 17:39
Табела: Реал Мадрид 82 бода, Барселона 78, Валенсија 50, Малага 50 (натпревар помалку), Леванте 48, Осасуна 46,...

сршено срце
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 17:48
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Табела: Реал Мадрид 82 бода, Барселона 78, Валенсија 50, Малага 50 (натпревар помалку), Леванте 48, Осасуна 46,...

сршено срце
 

Што си тажна бе Шатци ?Титулата оваа година е во Каталунија . Барса ќе ги здроби Реал во директниот натпревар и сè некаде ќе згрешат уште една Кралевите . Сè е по план среќа
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 17:53
Па што знам, предноста е кај Реалци.
А уште колку натпревари остануваат до крај во Шпанскава лига?
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 17:56
8 и имат натпревар меѓу себе
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 17:58
Уф, уф уште многу...само да губат Реал во наредните натпреваримолитва или во некој од нив.
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2013 во 19:10
Стартува Примера

Викендов стартува новата сезона во шпанската Примера, а како и во минатите сезони, единствени кандидати за титулата се големите ривали Барселона (ја брани титулата) и Реал Мадрид.

Изменето од Schatzii7 - 17.Август.2013 во 19:15
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2013 во 09:48
По високата победа од 7-0 над Леванте се покажа кој од големите ѕвезди на Барса е и голем човек ... 

El grande Pique голема насмевка


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 17:49
Куп на Кралот -  Атлетико без милост, Реал без " муниција" 

Во саботата се одиграни уште пет меча од шеснаесет финалето на шпанскиот Куп на Кралот, а најголемото изненадување е ремито на Реал против нискорангираниот Олимпик.

Иако без првите ѕвезди во екипата, Роналдо и Бејл, фудбалерите на мадридски Реал непријатно ги изненадија своите навивачи со реми без голови, 0:0, на гостувањето кај третолигашот Олимпик де Хативи.

Се очекуваше лесна работа на тимот на Анчелоти, но наместо тоа, домашниот тим се радуваше на големо, историско реми против скапоцените мадридски ѕвезди.

Тоа што не му успеа на Реал, му успеа на градскиот ривал Атлетико, кој им спакува „четири комада“ на нискорангираната екипа на Сен Андреуа. Два гола постигна Арда Туран, а по еден Гарсија и Виља за конечни 0:4.

Селта оствари минимална победа над Билбао со голот на Мине, додека Леванте потклекна на гостувањето во Хуелва. Двата меча завршија со победа на домаќините од 1:0.

Со шокантното реми на Реал, победник немаше ни во дуелот меѓу Џирона и Гетафе 1:1.

Денеска се играат уште пет натпревари, а реванш мечевите се на програмата од 17 до 19 декември.

Куп на кралот: шеснаесет финале први мечеви:

Сабота:

Сант – Андреу – Атлетико Мадрид 0:4

Џирона – Гетафе 1:1

Селта – Билбао 1:0

Олимпик – Реал Мадрид 0:0

Рекреативо – Леванте 1:0

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 21:00
Атлетико не успеа да го совлада потпомогнатиот од судиите Реал Мадрид... натпреварот заврши 2:2

како не го затепа судијата оној од клупата (150 кг) на Атлетико, штета... ... Симеоне го спаси...

Изменето од LiDivio - 02.Март.2014 во 21:01
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.