IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Шпанска Примера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Шпанска Примера

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 18:14
Тим Вкупно Дома Гости Бод
1. Атлетико М. 1 1 0 0 4:0 1 0 0 4:0 0 0 0 0:0 3
2. Барселона 1 1 0 0 3:0 0 0 0 0:0 1 0 0 3:0 3
3. Севиља 1 1 0 0 4:1 0 0 0 0:0 1 0 0 4:1 3
4. Валенсија 1 1 0 0 3:1 0 0 0 0:0 1 0 0 3:1 3
5. Еспањол 1 1 0 0 3:1 1 0 0 3:1 0 0 0 0:0 3
6. Билбао 1 1 0 0 1:0 0 0 0 0:0 1 0 0 1:0 3
7. Сосиедад 1 1 0 0 1:0 1 0 0 1:0 0 0 0 0:0 3
8. Алмерија 1 0 1 0 0:0 0 0 0 0:0 0 1 0 0:0 1
9. Депортиво 1 0 1 0 0:0 0 1 0 0:0 0 0 0 0:0 1
10. Мајорка 1 0 1 0 0:0 0 1 0 0:0 0 0 0 0:0 1
11. Осасуна 1 0 1 0 0:0 0 1 0 0:0 0 0 0 0:0 1
12. Реал М. 1 0 1 0 0:0 0 0 0 0:0 0 1 0 0:0 1
13. Сарагоза 1 0 1 0 0:0 0 0 0 0:0 0 1 0 0:0 1
14. Виљареал 1 0 0 1 0:1 0 0 0 0:0 0 0 1 0:1 0
15. Херкулес 1 0 0 1 0:1 0 0 1 0:1 0 0 0 0:0 0
16. Малага 1 0 0 1 1:3 0 0 1 1:3 0 0 0 0:0 0
17. Хетафе 1 0 0 1 1:3 0 0 0 0:0 0 0 1 1:3 0
18. Леванте 1 0 0 1 1:4 0 0 1 1:4 0 0 0 0:0 0
19. Сантандер 1 0 0 1 0:3 0 0 1 0:3 0 0 0 0:0 0
20. Хихон 1 0 0 1 0:4 0 0 0 0:0 0 0 1 0:4 0
Трите првопласирани екипи директно одат во Лигата на Шампиони. Четвртопласираната екипа ќе учествува во квалификациите за Лигата на Шампионите. Петто и шестопласираната екипа директно ќе настапа во УЕФА Европа Лига како и победникот на Купот. Трите последнопласирани екипи ќе испаднат во понизок ранг на натпреварување.
Во случај на ист број на бодови:
1. Бодови освоени во меѓусебните средби.
2. Гол разлика во меѓусебните средби.
3. Повеќе постигнати голови во меѓусебните средби.
4. Гол разлика
5. Повеќе постигнати голови
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 21:05
Барселона - Херкулес 0-2не
 
Валенсија - Сантандер 1-0
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 11:52
Реал Мадрид - Осасуна 1-0
Билбао - Атлетико М. 1-2
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 11:55
Zaragoza 1
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 14:52
Севиља 1
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 11:08

Шпанските примералигаши одиграа ефикасно 2.коло, а гледачите на натпреварот Сарагоса - Малга имаа можност да видат дури осум голови за победа на гостите од 5:3.

Покрај овој натпревар пет голови беа постигнати и на дуелот Хетафе - Леванте 4:1.

Единствено на синоќешниот дуел меѓу Севиља и Депортиво немаше голови.

На другите вчерашни натпревари постигнати се следниве резултати:

  • Спортинг - Мајорка 2:0
  • Виљареал - Еспањол 4:0

Во саботата:

  • Барселона - Херкулес 0:2
  • Валенсија - Расинг 1:0
  • Реал Мадрид - Осасуна 1:0
  • Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 1:2

Колото ќе биде комплетирано со вечерашниот дуел меѓу Алмерија и Реал Сосиедад.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 15:28

Барса славеше на Висенте Калдерон

 

Во шпанската Примера вчера се одиграа пет натпревари. Во дербито на колото Барселона славеше на гостувањето кај Атлетико Мадрид со 2:1.

Во вечерниот термин од 21 часот Севиља со истиот резултат освои три бода на гостувањето кај Малага. Изненадувањето од минатото коло Херкулес беше поразен од Валенсија на домашен терен со 2:1, Сантандер – Сарагоса 2:0 а домонацијата на гостинските екипи ја комплетираше Виљареал со триумфот кај Леванте со 2:1.

Потсетуваме на резултатите од саботата Еспањол – Алмерија 1:0, Мајорка – Осасуна 2:0, Спортинг Хихон – Атлетик Билбао 2:2 и Реал Соиедат – Реал Мадрид 1:2.Третото коло ќе се комплетира денес со мечот меѓу Депортиво и Гетафе.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 10:44
Без победник во последниот натпревар од 3.коло во Примера

Двата пенала не беа доволни екипата на Депортиво да ја постигне првата победа во новиот шампионат, синоќа пред своите навивачи оваа екипа во рамките на 3.коло одиграа 2:2 со Хетафе.

Гуардадо во 49-та и 56-та минута ги постигна двата гола за домашните, додека Колото во 33-та (автогол) и Аризменди во 69-та беа стрелци за гостинскиот тим.

Ова беше трет нерешен резултат за Депортиво и први погодоци постигнати во новата сезона.

Со освоениот бод Хетафе се наоѓа на 8.место на табелата со вкупно 4 бода, а Депортиво е 14-ти со 3 бода во исто толку одиграни кола. 

На чело на табелата е Валенсија со максимални 9 бодови, пред Севиља и Реал Мадрид кои имаат по 7, а следат Атлетико Мадрид, Виљареал, Барселона и Еспањол со по 6,...

Од денеска до четврток ќе се одиграат и натпреварите од 4.коло.

Вечерва на програмата се дуелите:
Атлетик Билбао – Мајорка,
Осасуна – Реал Сосиедад и 
Реал Мадрид – Еспањол.

Утре играат:
Алмерија – Леванте,
Барселона – Спортинг Хихон,
Сарагоса – Херкулес
и дербито меѓу Валенсија и Атлетико Мадрид,
 
додека в четврток играат:
Хетафе – Малага,
Виљареал – Депортиво и
Севиља – Расинг.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
gogic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gogic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 11:26
real ke gazi ovaa sezona i toa ke go dokaze na prvoto el-clasico
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 12:48
Домашни победи во шпанска Примера

Со трите победи на домашните екипи во воведните натпревари синоќа стартуваше 4.коло од Примера Дивизија.

На „Сантијаго Бернабе“ фудбалерите на Реал Мадрид беа подобри од Еспањол и победија со 3:0, а со истиот резултат Атлетик Билбао славеше над Мајорка.
Осасуна ја постигна првата овосезонска победа откако со 3:1 беше подобра од Реал Сосиедад.

Вечерва од 20 часот се играат натпреварите: Барселона – Спортинг Хихон, Сарагоса – Херкулес, Алмерија – Леванте, додека во 22 часот е почетокот на дербито на колото меѓу Валенсија и Атлетико Мадрид.

Утре на програмата се дуелите: Хетафе – Малага, Виљареал - Депортиво и Севиља – Расинг.

Со натпревар повеќе Реал Мадрид со 10 бодови е прв на табелата, Валенсија има 9, Севиља 7,...
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 15:09
Во шпанска Примера синоќа се одиграа три дуели  за комплетирање на 4.коло.

Севиља одигра нерешено дома со Расинг 1:1, Виљареал минимално со 1:0 го победи Депортиво, додека Хетафе и Малга освоија по еден бод играјќи 1:1.

Виљареал со трите бодови е на третата позиција со вкупно 9 колку што има и Барселона, а зад Реал Мадрид и Валенсија кои имаат по 10.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 15:37
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Во шпанска Примера синоќа се одиграа три дуели  за комплетирање на 4.коло.

Севиља одигра нерешено дома со Расинг 1:1, Виљареал минимално со 1:0 го победи Депортиво, додека Хетафе загуби од Малага со 0:2

Виљареал со трите бодови е на третата позиција со вкупно 9 колку што има и Барселона, а зад Реал Мадрид и Валенсија кои имаат по 10.
 
Мала исправка...да
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 14:09

Конечно ефикасен напад на Реал Мадрид

 

Во послдниот натпревар од вчерашната понуда во Шпанскиот фудбалки шампионат, Реал Мадрид со 6:1 славеше над Депортиво.

На кралевите им беа потребни дури шест кола за да ги наместат својте нишани кон противничкиот гол бидејќи по предходните пет круга гол разликата гласеше токму 6 дадени и еден примен погодок.

Со оваа победа Реал Мадрид на табелата се искачи пред Барселона со еден поен повеќе бидејќи каталонците одиграа 1:1 на Камп Ноу против Мајорка. На вчерашните мечеви Алмерија и Малага ремизираа 1:1, Гетафе – Херкулес 3:0, Осасуна – Леванте 1:1. Во дербито Севиља славеша над Атлетико Мадрид со 3:1 и Виљареал со победата од 2:0 против Сантандер освои нови три бода. 

Во  саботата Сарагоса – Спортинг Хихон 2:2, Реал Сосиедат – Еспањол 1:0 и Валенсија – Атлетик Билбао 2:1. На врвот и натаму е Валенсија со 16 поени еден повеќе од Виљареал па следуваат Реал Мадрид со 14 и Барселона со 13 бода.


Изменето од Santijago - 04.Октомври.2010 во 14:10
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 14:09
Барселона има шест проблеми

Многу работи не одат - Пеп Гвардиола...

Иако пред почетокот на сезоната прв фаворит за титулите и во Примера и во Лигата на шампионите, Барселона на стартот од новата кампања се соочува со големи проблеми, многу поголеми отколку лани. Каталонскиот клуб е далеку од убедлив во домашното првенство иако сите познавачи на фудбалот беа сигурни дека ќе се прошета до 21. титула во Примера и четврта во елитното европско натпреварување. Еден месец по почетокот на сезоната Барселона веќе има два "кикса", двата на домашен терен и шпанските медиуми веќе најдоа шест проблеми кои го мачат тимот на Гвардиола во досегашниот дел од сезоната.

1. НОУ КАМП ПОВЕЌЕ НЕ Е ТВРДИНА

Минатата сезона Барселона имаше само едно реми на 19 натпревари на домашен терен и ги доби другите 18. Сега е далеку од тоа. По само три натпревари, Барса веќе загуби пет бода и тоа доживеа и еден пораз пред своите гледачи од новиот член на Примера, Херкулес.

2. ПОВРЕДИ НА МУСКУЛИТЕ

Дури шестмина повредени фудбалери имаше Гвардиола досега и сите со проблеми со мускулите. Карлес Пујол и Жефрен Суарез се повредија играјќи за репрезентацијата, додека Хозе Пинто, Адриано Кореја, Чави и Педро за време на натпреварите за својот тим.

Лео Меси исто така имаше потреба од пауза, но не поради замор, туку како последица на бруталниот старт на Томаш Ујфалуши во дербито против Атлетико во третото коло. На ниеден натпревар досега Пеп Гвардиола не можеше да смета на сите фудбалери и тоа се одрази на резултатите.

3. ЛОШ ТЕРЕН НА НОУ КАМП

И Давид Виља во својата вчерашна изјави го посочи теренот на Ноу Камп како најголем проблем. Барселона игра фудбал за око, а за да се исполнат условите за такво нешто потребно е теренот да биде како тепих. Тревата на Ноу Камп се оштети во текот на летото како последица на високите температури и се уште не може да се доведе во ред.

4. НАМАЛЕН РАСТ

Во летниот преоден рок од Барселона си заминаа "џинови" како: Дмитро Чигрински, Јаја Туре, Тиери Анри и Златан Ибрахимовиќ, сите играчи над 185 сантиметри. Сега просечната висина е намалена од 180 на 177 сантиметри и против Мајорка најдобро се забележа колкав проблем е тоа во воздушните дуели. Единствениот гол противникот го постигна со глава, а потоа имаше уште неколку шанси и за втор погодок на истиот начин.

5. ГОЛГЕТЕРСКА НЕМОЌ

Шпанскиот првак е екипата со најмал број постигнати голови на домашен терен во досегашниот дел од сезоната (со Ла Коруња, Сантандер и Леванте) - само два. "Каталонците" не успеаја да реализираат повеќе од еднаш и тоа во дуели со далеку послаби тимови како Херкулес, Хихон и Мајорка.

Колку и да звучи чудно, евидентен е недостатокот на Златан Ибрахимовиќ, кој во првите седум кола од првенството лани имаше шест погодоци. Беше донесен Виља за кого се претпоставуваше дека брзо ќе се снајде на играта на Барселона, но тој досега има само два гола. Мора да се потенцира и тоа дека од почетокот на сезоната во катастрофална форма се Кркиќ и Педро, двајцата млади фудбалери од школата на Барса кои лани со своите голови на почетокот и крајот на сезоната беа меѓу најзаслужните што титулата остана на Ноу Камп.

6. КРАТКА КЛУПА

За да се скратат трошоците за плати на фудбалерите и со тоа да се намалат долговите на клубот, Барселона пред почетокот на сезоната одлучи да продаде голем број фудбалери, а се засили само со Маскерано, Виља и Адриано. Сега, бројот на првотимци изнесува 19 место 21 колку што Гвардиола имаше на располагање минатата сезона.

Тоа значи дека нема доволен број играчи во ротацијата, а кај дел од главните фудбалери полека се јавува замор по напорното лето во кое настапуваа за шпанската репрезентација на Светското првенство. За мечот против Мајорка, Гвардиола мораше да ангажира и фудбалери од Б-екипата кои од "немајкаде" дури и заиграа во второто полувреме.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.