IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен кружок
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен кружок

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 16:19
Господ судија,
Како одговор на горното обвинение, Ве молиме во рок да бидат прифатени следниве докази:
Ве молиме да ни бидат прифатени и да бидат повикани во својство на сведоци следниве лица:
I на Трајчо Костов Джунев: ...
.................................................. .................................................. .......................
VІ. на Никола Иванов Вапцаров:
1.Никола Мушанов, поранешен премиер, ул.Московска № 25, Софија, кој знае татковfj семејство минатото на татко ми, знае и мене од мал и ќе воспостави: дека јас не сум и не можам да бидам комунист дека идејно сум далеку и дијаметрално противополежен / сигурно спротивен б.а / со комунистите; дека сум националист и родолубец, кој почита и уважува сите институти на денешната бугарска држава.
2.Константин Шт'ркелов, сликар, ул.Аксаков 6, Софија, кој е идвал често во домот на татко ми, додека јас живеах таму, и ќе воспостави дека сум одгледан и воспитан како националист и добар Бугарин и дека имам минато кое физички не ми дозволува да одам против интересите на бугарската држава;
3.Таско Стоилков, народен представник, с.Кочериново, Дупнишко или Народното собрание, Софија, кој ќе утврди дека кога сум бил на служба во фабриката на Балабанов во селото Кочериново, во времетраење од 4 години сум изнесол ред сказки пред собирање на работниците, секогаш во националистички и родолубив дух, како сум се стремил да воспоставам дека интересите на работничеството можат да бидат заеднички само во рамките на денешната држава;
4.Елисавета Багрjaна, писателка, ул.Неофит Рилски 60, Софија, која ме знае како писател и ќе воспостави во каков дух се напишани моите литературни работи и со каква активност сум се покажуваа во средината на писателите кај нас.

26 юниj 1942 година
С о ф и ј а


Со почит: / п / Трајчo Костов
................................
/ П / Никола Вапцаров
/ ТомIV стр.178 од архивите на случајот /
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 16:29
Originally posted by чоли чоли напиша:

Господ судија,
Како одговор на горното обвинение, Ве молиме во рок да бидат прифатени следниве докази:
Ве молиме да ни бидат прифатени и да бидат повикани во својство на сведоци следниве лица:
I на Трајчо Костов Джунев: ...
.................................................. .................................................. .......................
VІ. на Никола Иванов Вапцаров:
1.Никола Мушанов, поранешен премиер, ул.Московска № 25, Софија, кој знае татковfj семејство минатото на татко ми, знае и мене од мал и ќе воспостави: дека јас не сум и не можам да бидам комунист дека идејно сум далеку и дијаметрално противополежен / сигурно спротивен б.а / со комунистите; дека сум националист и родолубец, кој почита и уважува сите институти на денешната бугарска држава.
2.Константин Шт'ркелов, сликар, ул.Аксаков 6, Софија, кој е идвал често во домот на татко ми, додека јас живеах таму, и ќе воспостави дека сум одгледан и воспитан како националист и добар Бугарин и дека имам минато кое физички не ми дозволува да одам против интересите на бугарската држава;
3.Таско Стоилков, народен представник, с.Кочериново, Дупнишко или Народното собрание, Софија, кој ќе утврди дека кога сум бил на служба во фабриката на Балабанов во селото Кочериново, во времетраење од 4 години сум изнесол ред сказки пред собирање на работниците, секогаш во националистички и родолубив дух, како сум се стремил да воспоставам дека интересите на работничеството можат да бидат заеднички само во рамките на денешната држава;
4.Елисавета Багрjaна, писателка, ул.Неофит Рилски 60, Софија, која ме знае како писател и ќе воспостави во каков дух се напишани моите литературни работи и со каква активност сум се покажуваа во средината на писателите кај нас.

26 Јуни 1942 година
С о ф и ј а


Со почит: / п / Трајчo Костов
................................
/ П / Никола Вапцаров
/ ТомIV стр.178 од архивите на случајот /


Ова колку што гледам е дел од одбраната на Н.Ј.Вапцаров пред судот, односно список со сведоци на одбраната на Вапцаров, кој според напишаното, пред судот кажал дека е Бугарин, за да си го спаси животот, за што и колку што знам, напишал молба за помилување до бугарскиот Цар. Но тоа не значи дека се чувствувал Бугарин.

Изменето од Македон - 24.Јули.2010 во 16:30
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 16:36
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Судот не суди заради постот, а заради престаплението кое е извршено. Тр. Костов не се бавел со терористичка дејност, а тоа не може да се каже за Вапцаров.



Јас мислев дека токму ти до вчера тврдеше дека судот ги судел сите од НОБ затоа што се комунисти?


Не само за тоа што биле комунисти, а заради тоа што бидејќи комунисти извршиле нешто што е забрането од законот.

Ако си седи дома и не работи против државата никој нема да го апси, ада не зборуваме за нешто повеќе.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 16:42
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Судот не суди заради постот, а заради престаплението кое е извршено. Тр. Костов не се бавел со терористичка дејност, а тоа не може да се каже за Вапцаров.



Јас мислев дека токму ти до вчера тврдеше дека судот ги судел сите од НОБ затоа што се комунисти?


Не само за тоа што биле комунисти, а заради тоа што бидејќи комунисти извршиле нешто што е забрането од законот.

Ако си седи дома и не работи против државата никој нема да го апси, ада не зборуваме за нешто повеќе.



Каснакоски, да не барам сега твои стари постови, самиот знаеш многу добро што говореше кога говоревме за периодот на НОБ. И децата во Ваташа седеа дома, па и оние во Дабница, ама вашата држава им го најде крајот...

Изменето од Македон - 24.Јули.2010 во 18:08
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:33
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Господ судија,
Како одговор на горното обвинение, Ве молиме во рок да бидат прифатени следниве докази:
Ве молиме да ни бидат прифатени и да бидат повикани во својство на сведоци следниве лица:
I на Трајчо Костов Джунев: ...
.................................................. .................................................. .......................
VІ. на Никола Иванов Вапцаров:
1.Никола Мушанов, поранешен премиер, ул.Московска № 25, Софија, кој знае татковото семејство минатото на татко ми, знае и мене од мал и ќе воспостави: дека јас не сум и не можам да бидам комунист дека идејно сум далеку и дијаметрално противополежен / сигурно спротивен б.а / со комунистите; дека сум националист и родолубец, кој почита и уважува сите институти на денешната бугарска држава.
2.Константин Шт'ркелов, сликар, ул.Аксаков 6, Софија, кој е идвал често во домот на татко ми, додека јас живеах таму, и ќе воспостави дека сум одгледан и воспитан како националист и добар Бугарин и дека имам минато кое физички не ми дозволува да одам против интересите на бугарската држава;
3.Таско Стоилков, народен представник, с.Кочериново, Дупнишко или Народното собрание, Софија, кој ќе утврди дека кога сум бил на служба во фабриката на Балабанов во селото Кочериново, во времетраење од 4 години сум изнесол ред сказки пред собирање на работниците, секогаш во националистички и родолубив дух, како сум се стремил да воспоставам дека интересите на работничеството можат да бидат заеднички само во рамките на денешната држава;
4.Елисавета Багрjaна, писателка, ул.Неофит Рилски 60, Софија, која ме знае како писател и ќе воспостави во каков дух се напишани моите литературни работи и со каква активност сум се покажуваа во средината на писателите кај нас.

26 Јуни 1942 година
С о ф и ј а


Со почит: / п / Трајчo Костов
................................
/ П / Никола Вапцаров
/ ТомIV стр.178 од архивите на случајот /


Ова колку што гледам е дел од одбраната на Н.Ј.Вапцаров пред судот, односно список со сведоци на одбраната на Вапцаров, кој според напишаното, пред судот кажал дека е Бугарин, за да си го спаси животот, за што и колку што знам, напишал молба за помилување до бугарскиот Цар. Но тоа не значи дека се чувствувал Бугарин.


Да... ама свидетелите што треба да потврадат? Требе да лажат? Нели Никола Мушанов е требело да потврди што Никола е "...националист и родолубец, кој почита и уважува сите институти на денешната бугарска држава...". Зар еден "фашистки" премиер-министар ке излаже ако и да е под клетва?
А Мушанов е познавал Jонко Вапцаров, коj е бил доверено лице и на царот Борис ІІІ и на неговиот татко Фердинанд и на германскиот каjзер Вилхелм (сите тие са били на гости во неговиот дом во Банско)и на Ванче Михаjлов:



Изменето од чоли - 24.Јули.2010 во 17:34
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:39
Нормално дека секој кога бил доведен во таква ситуација се трудел да извлече жива глава, знаејќи дека оди во спротивно, оди во сигурна смрт. Не случајно и Лазар Колишевски, со помош на адвокатот Стефанов, напиша дек бил Бугарин, иако воопшто и не се чувствувал како таков.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:51
Originally posted by Македон Македон напиша:

Нормално дека секој кога бил доведен во таква ситуација се трудел да извлече жива глава, знаејќи дека оди во спротивно, оди во сигурна смрт. Не случајно и Лазар Колишевски, со помош на адвокатот Стефанов, напиша дек бил Бугарин, иако воопшто и не се чувствувал како таков.

А видел ли што е цитирано во мак. wiki:

„Никаде нема поубава од нашата Бугарија, мамо. А нашиот Пирин со ништо не може да се сравни“[17][18]    —Никола Вапцаров
Никола Вапцаров
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:54
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Нормално дека секој кога бил доведен во таква ситуација се трудел да извлече жива глава, знаејќи дека оди во спротивно, оди во сигурна смрт. Не случајно и Лазар Колишевски, со помош на адвокатот Стефанов, напиша дек бил Бугарин, иако воопшто и не се чувствувал како таков.

А видел ли што е цитирано во мак. wiki:

„Никаде нема поубава од нашата Бугарија, мамо. А нашиот Пирин со ништо не може да се сравни“[17][18]    —Никола Вапцаров
Никола Вапцаров


Дали знаеш кога и каде е изјавено ова?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 19:11




Писмо на Коле Неделковски до Сергеј Мисирков



Спомени на Сергеј Мисирков за Коле Неделковски и Никола Вапцаров
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 19:33
Samo formalno. Na prima vista najdov 2 raboti vo vtoriot dokument koi ne se vo red.
Prvo godinata 1940. Ako se sledi logikata bi trebalo togas Sergej da go napisal. Ili toa bi trebalo toa da mu e datirovkata. Arno, ama kako moze da znae sto ke napise Smirgela vo 1951?
2. Gradot ne e Elen, tuku Elena.


/3/. Koga Sergej Misirkov go pisuval, ne e jasno.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.