IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Коктели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Коктели

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Коктели
    Испратена: 19.Јуни.2007 во 19:59

coctail BLACK RUSSIAN


Состојки

 • 1 доза водка
 • 1/2 доза кафе ликер
 • 1 дл кока кола
 • мраз
  измешај ги состојките во шејкер заедно со мразот


Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2007 во 14:17

Сина Месечина (Blue Moon)

Наполни го шејкерот со мраз и додај:

35 ml џин

15 ml Blue Curacao ликер

45 ml свеж сируп од лимон (цеден лимон измешан со шеќер)

90 ml сок од ананас

Истреси го добро шејкерот, а потоа сервирај го во висока чаша наполнета со мраз. За декорација може да се искористи едно тркалце лимон.

Коко Шанел (Coco Channel)

Се земаат следниве состојки:

 • 30 ml џин
 • 30 ml ликер од кафе
 • 60 ml шлаг

Се ставаат во шејкер со мраз, се меша и се сервира во мартини чаша.

 

Валкана Девица (Dirty Virgin)

Се зема шејкер и се ставаат неколку коцки мраз. Потоа се додава:

 • 45 ml џин
 • 15 мл ликер од чоколадо

Сето добро се меша и се сервира во висока чаша.

 

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:40
Не знам зошто нема ваква тема


Куба Либре

СОСТОЈКИ
50ml     бел рум
100ml     Кока-кола
половина зелен лимон
мраз
ПОДГОТОВКА
Cuba Libre се служи во висока чаша без рачка.
Ставете во чашата неколку коцки мраз, а потоа додајте го румот и налејте ја Кока-колата.
Пресечете ја половинката зелен лимон на две четвртинки. Едното парче исцедете го во чашата, а со другото украсете.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:42
Tequila Sunrise

СОСТОЈКИ
60ml     текила
120ml     сок од портокал
25ml     гренадин
мразПОДГОТОВКА
Во обична висока чаша со мраз налејте ја текилата, па потоа сокот од портокал.
Промешајте.
Многу внимателно налејте гренадин по рабовите на чашата. Тој ќе потоне и природно ќе се слее со останатите состојки.
Украсете ја чашата со парче портокал исечено во форма на полумесечина и цреша.

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:43
Космополитен

СОСТОЈКИ
30ml     водка
15ml     ликер од портокал
15ml     сок од боровинки
поливина зелен лимон
мраз

ПОДГОТОВКА
Космополитен се служи во чаша за мартини.

Во чашата ставете мраз и оставете го да стои додека го приготвувате коктелот.
Во шејкер ставете ги сокот од боровинки, ликерот од портокал и водката. Исцедете половина зелен лимон и додајте мраз.
Растресете го шејкерот. Штом однадвор се појави кондензација, состојките се добро промешани. Потребни ви се околу 20 секунди.
Истурете го од чашата мразот кој го ставивте претходно.
Прецедете ја течноста од шејкерот и налејте ја во чашата.
Украсете со кора од портокал или лимон.

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:45
Sex on the beach


СОСТОЈКИ
50ml     водка
25ml     ликер од праска
60ml     сок од портокал
60ml     сок од боровинки
мраз


ПОДГОТОВКА
Коктелот се служи во висока чаша без рачки.
Во шејкер со мраз налејте ја прво водката, потоа ликерот од праска и на крајот сокот од портокал и боровинки. Најдобро е да користите пресно исцеден сок од портокал. Наместо сокот од боровинки можете да користите гренадин.
Растресете го шејкерот. Доволни се 20 секунди.
Прецедете ја течноста и налејте ја во чашата.
Украсете со парче портокал исечен како полумесечина или цреша.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:46
Маргарита

СОСТОЈКИ
40ml     текила
20ml     ликер од портокал
10ml     сок од зелен лимон
сол
мразПОДГОТОВКА
Чашата во која што се служи коктелот Маргарита треба да биде во форма на инка т.е. горниот дел да биде проширен.
Со парче лимон навлажнете го работ на чашата и потопете го во сад со покрупна сол.
Состојките ставете ги во шејкер и додајте мраз.
Растресете го шејкерот. Доволни се 20 секунди.
Потоа прецедете ја течноста и налејте ја во претходно приготвената чаша.
Украсете го коктелот со парче зелен лимон.

Изменето од ФорумскаБаба - 21.Јули.2010 во 04:46
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:47
Мохито

СОСТОЈКИ
50ml     бел рум (Havana Club, Bacardi)
2 ч.л.     шеќер
1     зелен лимон
10     ливчиња од нане
мраз
газирана вода


ПОДГОТОВКА
Мохито се служи во висока чаша без рачка.
Ставете ги во чашата ливчињата од нане и зелениот лимон исечен на 4 парчиња.
Додајте го шеќерот и со помош на толчник започнете да ги гмечите состојките. Со тоа аромата од нането се меша со аромата од лимонот.
Наполнете ја чашата со мраз и потоа додајте го румот и газираната вода. Мешајте со сламка за да се раствори шеќерот.
Можете да користите шеќерен сируп или шеќер во прав наместо обичен шеќер. За да направите шеќерен сируп загревајте вода и шеќер во однос 1:1 и мешајте додека шеќерот не се раствори. Некои употребуваат Спрајт наместо газирана вода.
Украсете со парче зелен лимон.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:50
Between the sheetsПотребни состојки:
30 милилитри Бел рум
20 милилитри Џус од лимон
30 милилитри Triple Sec
30 милилитри Brandy

Подготвување:
тавете ги сите состојки, потоа ставете мраз, и на крајот протресете.
За декорација лимон.

Изменето од ФорумскаБаба - 21.Јули.2010 во 04:51
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 10:58
Одлична темада

Pina ColadaПотребни состојки:

- 60 мл бел рум,
- 3 лажици кокосово млеко ( или кокосов ликер ),
- 3 лажици издробен ананас ( или сок од ананас ).

Подготовка:

- Ставете ги сите состојки во блендер и додајте два шола ситни парчиња мраз. Мешајте кратко со голема брзина. Ставете во чаша и послужете со цевче.


Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 11:08
Long Island Ice Tea


Потребни состојки:
20мл водка
20мл рум
20мл текила
20мл џин
20мл безбоен ликер од портокали
20мл спрајт
ликер од малини

Подготовка:
Измешајте ги сите состојки во шеќер за коктели наполнет до половина со ледени коцки и потоа сервирајте во чаша.


Изменето од Schatzii - 22.Јули.2010 во 11:10
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 04:40

White Russian


White Russian (Бел Русин; Бел Руски) е сладок коктел кој секој треба да го знае. Во основата има водка и е со арома на кафе и слатка павлака. Коктелот не е традиционален руски пијалок, но е именуван така поради основната состојка во него – водката.

Состојки

50mlводка
25mlликер од кафе
25mlслатка павлака (хопла)

мраз
White%20Russian

Подготовка

Овој коктел се служи во обична ниска чаша.

 1. Ставете неколку коцки мраз во чашата.
 2. Во шејкер со мраз налејте ја прво водката, потоа ликерот од кафе и на крајот додајте ја слатката павлака. Наместо павлаката можете да користите и млеко.
 3. Растресете го шејкерот. Потребни се околу 20 секунди.
 4. Прецедете ја течноста и налејте ја во чашата за коктелот.


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 04:43

Коктел за заљубениизненадувањеизненадувањеплазење

Состојки за двajца:

- 100 грама замрзнати јагоди
- 1 мала чаша вотка
- 1 мала чаша коњак од круша
- 4-6 коцки мраз
- 3 мл швепс
k_8e55aa95ac

 

Начин на подготовка:

Измиксирајте ги смрзнатите јагоди со 0,5 мл швепс. Тоа поделете го во две чаши за коктел, додадете го мразот, вотката, коњакот и на крај швепсот. Чашите треба да бидат високи. Украсете ги со една јагода на чашата.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 04:47
Е ова не го знаевизненадувањеизненадување


Хороскоп и коктели


Во пресрет на лудите деноноќни забави коктелите се идеален пијалак за подобрување на вашето расположение.
Сепак овој пат ви нудиме избор на најразновидни коктели во зависност од вашиот хороскопски знак. Бидете инвентивни и направете ја својата домашна забава поинаква од другите. Овен или бик, скорпија или водолија не е важно, покажете ја својата креативност и уживајте.
Овните сакаат се што е скапо па затоа за нив се препорачува коктел од скапи пенливи вина. Земете една праска или калинка и блендирајте ја со малку мраз. Откако ќе го направите тоа прелијте со пенливо вино. 
Биковите се познати како знак кој ужива во храната. Бидејќи станува збор за вистински гурмани и коктелот кој што го подготвувате за нив треба да има интензивен вкус. Во чаша ставете неколку зашеќерени јагоди и прелијте со слатко вино по сопствен избор. 

Близнаците важат за визуелен тип на луѓе па затоа коктелот кој што ќе им го приготвите треба да изгледа убаво. Помешајте еднакви количини од овошен чај, сируп од мандарина и пиво. Доколку сакате можете да додадете и парчиња од свежо овошје. 

Раковите преферираат добар вкус но и добар мирис па затоа најмногу уживаат во јаки коктели. Помешајте еднакви количини на вотка, ликер од ментол, сок од лимон,сируп од лимон, минерална вода и послужете со мраз.

Лавовите сакаат се што е гламурозно, скапо и во тренд па затоа нема да згрешите доколку им подготвите коктел кој што е навистина луксузен. Затоа разгледајте ги новите трендови и од таму одберете соодветен коктел.

Девицата е позната по својата пребирливост па затоа е мошне тешко да се задоволи. Нивниот коктел треба да биде едноставен но внимателно подготвен. Во чаша со минерална вода додадете сок од еден портокал и малку рум. Коктелот послужете го со мраз. 

Терезиите сакаат нивниот коктел да биде во најразлични бои. Затоа треба да посветите поголемо внимание на неговиот изглед .Измешајте еднаква количина на бело вино, вотка и сируп од портокал. Послужете со мраз и задолжително украсете со вишни, јагоди или друго овошје. Мистичните скорпии сакаат мистични коктели. Кога го подготвувате нивниот коктел не ги мешајте содржините туку само налевајте една по друга. Колку е посилен коктелот толку е подобар. Во висока чаша налејте рум, џин, ликер од мента и така послужете. 

За класичниот тип на стрелец би можеле да подготвите комплициран коктел составен од јагоди, топка сладолед и на крајот прелиен со пенливо вино. Традиционалната природа на јарците сака проверени рецепти. За нив ќе биде доволен и обичен коктел како што е џин тоникот.

Водолиите сакаат нови нешта па ќе бидат среќни доколку им понудите нешто ново. Можете да помешате виски со сок од свежо исцеден лимон и портокал и потоа да додадете тоник. 

За рибите подгответе овошен коктел но не заборавајте да додадете некоја егзотична состојка. Обидете се да ги заинтригирате. Земете парчиња од диња и лубеница и прелијте ги со рум, ликер од кокос и малку сируп од јагода. Доколку сакате можете да го разблажите коктелот со минерална вода и мраз.Мене ми  погодиле како за чудоизненадување

(извор ...бармени.мк)


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.