IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Супи и чорби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Супи и чорби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Супи и чорби
    Испратена: 17.Јуни.2007 во 15:40

ВЕЛИГДЕНСКА СУПА


Состоки

  • 1/2 кг јагнешко месо сечено на коцки
  • 1 кромид
  • 1 чаша црвено вино
  • 1/2 шоља ориз
  • околу 10 зрна кориандер
  • малку магдонос
  • црн бибер и сол
Во врел зејтин го динстаме кромидот,го додаваме месото  и продолжуваме со пржење додека месото не порумени од сите страни.Го додаваме кориандерот,солта,бибер,виното и вода.Супата ја вриеме додека не омекне месото.Го додаваме оризот.При крај ставаме малку цецкан магдонос.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 16:29
плазењеплазењеплазењеплазење...kjuti be....i pishi recept-ke ti se najde



Ribja chorba
Sostojkite se za 10 obroka
3 glavice crnog luka
1 šoljica ulja
1/2 čaša belog vina
1 čaša soka od paradajza
so, biber, vegeta, malo sirćeta
1 suva ljuta paprika
3 kesice začina za riblju čorbu
mali komadići mešane ribe (rep i glava) rečne
ikre i mleča

Priprema
Crni luk iseckati sitno ili ga samleti, staviti ga u ulje,
dodati 1 čašu vode i dinstati ga dok ne bude penasto.
Dodati 3 kesice začina za riblju čorbu i dobro promešati
da ne bude grudvica, zatim dodati vodu i ostaviti da se kuva.
Kod 1. ključanja skloniti čorbu i dodati so, malo bibera, vegetu, sok od paradajza, 1/2 čaše belog vina, ljutu papriku suvu celu (ne gnječiti je) i malo sirćeta.
Čorbu uvek probati da bi se pogodio ukus. Staviti je opet na vatru i kuvati je dok ne proključa, skinuti je sa vatre
dodati ribu i izgnječenu ikru i mleč.
Ikru i mleč će te prethodno iznječiti sa viljuškom ili
rukom. Kuvati je na tihoj vatri oko 10 minuta.
Čorba mora da bude ljuta, slana, kisela.
Čorbu ne mešati da se riba ne bi raspala.




Изменето од mamma - 16.Февруари.2008 во 16:34

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 08:45

Компир чорба со јајца

Компир%20чорба%20со%20јајца
 

Потребни состојки:

  • малку   Црн бибер
  • малку   Сол
  • 70 грама Путер
  • 500 милилитри Млеко
  • 750 милилитри Вода
  • 700 грама Компир
  • 3   Јајца


  •  

Подготвување:

 Излупените компири исечете ги на коцкички и сварете ги.

Потоа испасирајте ги, ставете сол и бибер по вкус и додадете го путерот.

Варете ги 15-тина минути.

Во меѓувреме, изматете ги јајцата, полека ставајте ги во чорбата што врие постојано мешајќи.

Чорбата служете ја топла.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 21:32

Јагнешка Чорба

1 јагнешка глава
1 чаша кисело млеко
1 филџан ориз
зелен
1 јајце
сол
Јагнешката глава ставете ја да се вари вo 1 1/2 л. вода заеднo со зеленoт. Посoлете пo вкус. Откакo ќе се свари, процедете ја чорбата, oтстранете ги кoските од главата, а месoтo иситнето ставете гo вo чорбата и додајте гo оризoт. Ставете ја чoрбата да се вари, па откако оризoт дoбро ќе се свари, тргнете ја чoрбата од oган. Пред служење зачинете ја чoрбата на следниoт начин: изматете гo млекoтo со една жoлчка и пoстепенo вo него дoдавајте 2-3 кутлачи oд чoрбата, мешајќи да дoбиете хомoгена маса. Пoтoа сипете ја таа маса во чoрбата, прoмешајте убавo и служете. Чoрбата треба пoстепенo да ја дoдавате во смесата oд млекoто и jајцето, за да не се згрутчи масата.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 07:03
Летна супа

Потребно:

* 200 г тиквички
* 2 лажици маслиново масло
* 1 домат
* 1 чешне лук
* бибер
* 1 ќесичка готова супа

Приготвување: во загреаното маслиново масло издинстајте ги тиквичките исечени на коцкички. Во нив сипајте еден литар млака вода и додадете ја ќесичката готова супа, па сето тоа варете го 10 минути. Пред крај додадете го доматот исечен на коцкички, истолчениот лук и биберот. Летната супа послужете ја во комбинација со месни или рибји јадења подготвени на скара.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 16:37
Нека во таа тема да постираме различни рецепти за супи и други интересни работи за тој вид јадење
 
*********************************
 

Супа од грашок

Потребно:

* 200 г чадени ребра
* 1,5 л вода
* 450 г грашок
* 1 лажица сечкан магдонос
* 1 лажица сечкано нане

Приготвување: чадените ребра ставете ги во топла вода и варете ги околу 15 минути. Потоа додадете го грашокот, па супата продолжете да ја варите додека грашокот не омекне. Варените чадени ребра извадете ги од течноста, месниот дел одделете го од коските, па вратете го во супата. Супата од грашокот посипете ја со ситно сечканите нане и магдонос.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:04
Не ме бива за пишување текстови...ама за копирање
Некои од супите што ги имам правено до сега...и ми се допаѓаат

Зеленчукова супа со тарана



Потребни состојки:
2 лажица/ци Масло ладно цедено сончогледово
150 грама Моркови
50 грама Тарана традиционално направена
1   Тиквичка
1   мала китка Магдонос
100 грама Грашок
малку   Босилок


Краток текст:
а подготвување се користат сезонски зеленчуци. Така ќе приготвувате супи во текот на целата година. Со додаток на свежа салата по личен избор, може да биде цел оброк. Богата е со минерали, витамини и сложени јагленихидарти, има доволно количество протеини и малку маст.
Подготвување:
рашокот ставете го во вода да се вари. Морковот исецкан на кругчиња додадете го на грашокот заедно да се варат уште 2-3 минути. На крајот додадете ја и тиквичката добро измиена и исецкана на коцки и сето тоа заедно се вари уште 1 минута.

Сварената смеса изблендирајте ја, но при тоа оставете цели дел од зрната грашок и околу 10 кругчиња моркови.

Изблендираната смеса во која сте ги додале целите зрна грашок и кругчињата од моркови вратете ја на оган да се вари при што ќе додадете вода по потреба. Кога ќе почне да врие додадете ја тараната и солта. Варете уште 10-5 минути да омекнат зрната тарана.

На крај, кога супата ќе ја тргнете од оган, додадете сецкан копар, масло и сецкан магдонос.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:11
Гаспачо




СОСТОЈКИ
за супа
• 800 гр домати
• 2 зелени пиперки
• 1 мала краставица
• 100 гр кромид
• 100 гр леб
• 4 чешниња лук
• 100 мл маслиново масло
• 2-3 лажици оцет
• сол и бибер
• 800 мл вода
за гарнир
• 1 зелена пиперка
• 1 главица кромид
•100 – 150 гр леб
• зачин (сезонски тревки)
ПОДГОТОВКА
Водата ставете ја во поголем сад, додадете сезонски тревки, проварете и изладете. Лебот исечкајте го на мали парченца и натопете го со малку вода со зачини. Краставицата, пиперките, кромидот и доматите насечкајте ги на коцки. Потоа, во блендер, измиксирајте го зеленчукот заедно со лебот, лукот, маслиновото масло, оцетот и супата со тревки. Мешајте сѐ додека не добиете хомогена смеса (ако не ги собира сите состојки во блендерот, постапката повторете ја неколку пати).
Откако супата ќе биде подготвена, ставете ја во соодветен сад. Зачинете со сол и свежо мелен бибер. Покријте го и ставете го во фрижидер садот со супа за да се излади.
За гарнирање: исечкајте ги пиперката, кромидот и доматот на многу ситни коцки и тоа пред самото послужување на гаспачото. И лебот исечкајте го на коцки и ако сакате пропржете го на путер. Сите состојки се служат во мал сад до чинијата со гаспачо.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:17
Летна супа

Потребно:

* 200 г тиквички
* 2 лажици маслиново масло
* 1 домат
* 1 чешне лук
* бибер
* 1 ќесичка готова супа



Приготвување: во загреаното маслиново масло издинстајте ги тиквичките исечени на коцкички. Во нив сипајте еден литар млака вода и додадете ја ќесичката готова супа, па сето тоа варете го 10 минути. Пред крај додадете го доматот исечен на коцкички, истолчениот лук и биберот. Летната супа послужете ја во комбинација со месни или рибји јадења подготвени на скара.

(вест)
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 04:23
Домашна пилешка супа


Потребно
1 до 2 копани
1 литро вода
2 моркова
1 перце од кромид
Листови од пашканат и едно коренче
Едно парче праз ( не многу големо)
1 до 2 коцки за супа
малку сецкан магданос
Малку фиде
малку вегета, сол, и бибер

Начин на подготовка

Во тенџере ги ставаме копаните и ставаме вода. Тенџерето го ставаме на рингла и оставаме да врие. Откако е зовриена водата со копаните ја вадиме пењата, и оставаме на тивок оган да се варат. Во меѓувреме го чистиме и го миеме морковот го сецкаме на кругчиња или го рендаме на ренде од поситната страна го ставаме во подлабок сад. Исто така и перцето од кромидот го миеме, го миеме и парчето праз, и магданосот го миеме и ситно го сецкаме, листот од пашканат го миеме и го ставаме во длабокиот сад каде што е морковот, исто така и коренчето го миеме и го додаваме во садот. Вака се припремено го истураме во водата и копаните. Ги додаваме и коцките за супа ( пилешки) малку сол и вегета и бибер по вкус. Оставаме да се вари 1 час а потоа ги вадиме перцето од кромид , листот пашканат и коренчето и празот. Ги вадиме и копаните и го сецкаме месото на парчиња и повторно го враќаме во водата. Во водата додаваме и фиде. Оставаме да се вари уште 6 до 7 минути. Кога е готова ја вадиме и ја служиме топла.

(е оваа е најпроверена )
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 07:04

Јагнешка Чорба

1 јагнешка глава
1 чаша кисело млеко
1 филџан ориз
зелен
1 јајце
сол
Јагнешката глава ставете ја да се вари вo 1 1/2 л. вода заеднo со зеленoт. Посoлете пo вкус. Откакo ќе се свари, процедете ја чорбата, oтстранете ги кoските од главата, а месoтo иситнето ставете гo вo чорбата и додајте гo оризoт. Ставете ја чoрбата да се вари, па откако оризoт дoбро ќе се свари, тргнете ја чoрбата од oган. Пред служење зачинете ја чoрбата на следниoт начин: изматете гo млекoтo со една жoлчка и пoстепенo вo него дoдавајте 2-3 кутлачи oд чoрбата, мешајќи да дoбиете хомoгена маса. Пoтoа сипете ја таа маса во чoрбата, прoмешајте убавo и служете. Чoрбата треба пoстепенo да ја дoдавате во смесата oд млекoто и jајцето, за да не се згрутчи масата.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 13:10
alooooo Babooooo.....Sto e TARANA....збунетост
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 13:59
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

alooooo Babooooo.....Sto e TARANA....збунетост


Не знаеш или само се правиш дека не знаеш

Тоа ти е нешто што од пред години и години се прави тука...се вари исто како јуфките и макароните, ама е ситно...како мали камчиња..направено од тесто...(јајца, брашно, млеко, сол, зејтин...)..
не најдов баш некоја подобра слика, ама загледај се во ...оваа..ке видиш..а ако најдам..ќе ставам тука...

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 14:08
Или на бугарски кажано кус-кус голема%20насмевка 
 
 
заб:на сликата гледај белото
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.