IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Анксиозност и панични напади
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Анксиозност и панични напади

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Анксиозност и панични напади
    Испратена: 13.Јули.2010 во 11:43
Анксиозноста се дефинира како состојба на уплашеност, која што е предизвикана со вистинска или измислена опасност. Анксиозноста е една од најчестите човечки емоции кои што луѓето ја искусуваат во одреден период од својот живот. Вртоглавица, нејасен вид, пецкање, чувство дека немате доволно воздух, тоа е само мал дел. Заканата за губење на целосна контрола изгледа премногу страшно.
Какво е вашето искуство по ова прашање? Дали сте поминале низ него и како сте се справиле или справувате со истото?
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 13:21
панични напади не сум имала никогаш.некогаш имам некоја нејасна анксиозност, нормално поттикната од сопствените мисли, околу тоа што ќе ми се случува во иднината.таквите мисли не траат долго, зашто научив да ги блокирам, и кога ќе ми дојде таква мисла си викам дека се ќе биде добро и дека најлошите работи нема да ми се случат зашто ќе ги спречам
а немам ниеден од симптоми што си ги набројал/а, како вртоглавица, пецкање, итн...при анксиозност.такви работи не ми се случиле до сега

Изменето од Charmedgirl18 - 13.Јули.2010 во 13:28
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 13:49
Анксиозност сум имал досега како продукт на нервоза.
И траела од 5-25 минути.
Се справувам така што се изолирам , или во тивка просторија каде го ослободувам умот од билокакви мисли , т.е. се фокусирам на некој објект , или пак со физичка рекреација најчесто баскет , или прошетка некаде.
А најчесто се справувам со помош на музиката.Тоа што класична гитара ми е прв инструмент многу ми помага во одредени моменти , и не испаѓа само ‘нешто што сакам да го правам‘ , туку и нешто што стварно ми помага понекогаш...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 15:51
Постојат бројни техники на ослободување од ова навистина одвратно чувство: техника на дишење, повикување на стравот и прифаќање на состојбата, позитивни мисли, лекарства итн, но единствено вистинско излекување настанува кога ќе се научиме да се ослонуваме на нашиот внатрешен потенцијал.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 17:18
Letino sapunica bez kraj i pocetok....gluposti zivi

Kako bi koristele takvi tehniki oslonuvajki se na vnatresniot potencijal koga dozivuvame takvi sostojbi....abe ajdeсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Eva10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eva10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 09:03
На сите кои се чувствуваат анксиозно, им ја препорачувам книгата Panic Away од Joe Barry. Човекот и самиот долги години се борел со ова психо емотивно нарушување и во книгата се разгледани бројни аспекти на истото, од прашањата што е анксиозност, кој е изворот на истата, како да научиме да живееме со неа и конечно како да ја победиме.

Изменето од Eva10 - 14.Јули.2010 во 09:04
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 12:23
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Letino sapunica bez kraj i pocetok....gluposti zivi

Kako bi koristele takvi tehniki oslonuvajki se na vnatresniot potencijal koga dozivuvame takvi sostojbi....abe ajdeсреќа


А како иначе . . . ако не од самите себе?збунетост


Изменето од Џо - 14.Јули.2010 во 12:24
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 14:30
Токму така, Џо. Сватив дека се додека се ослонуваме на другите и бараме нивна помош, притоа користејќи го терминот „не можам“, толку повеќе ја губиме моќта, внатрешниот потенцијал, самодовербата и на тој начин се повеќе ја зголемуваме анксиозноста. И обратно.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 15:03
Tochno taka. Kolku shto povekje se otkazhuvame od sopstvenata sila i mokj i istite gi predavame na drugite, tolku povekje se oslabuvame i stanuvame zavisni od tie drugi.

Na krajot od taa nadolna spirala, onoa "ne mozham" stanuva "ne sum sposoben", a potoa sledat "jas sum nesposoben", "jas ne vredam", "ne go zvarednuvam zhivotov", "ne vredi da zhiveam" i "povekje ne sakam da zhiveam".

Se razbira, bidejki ottugjuvanjeto od sebe i predavanjeto na mojkta, silata i odgovornosta na drugite e nerealna propozicija, ne mozhe da se ochekuva nekoj drug postojano da go bere nasheto gajle i da ni gi menuva pelenite cel zhivot, razocharuvanjeto od taka neispolnatite nerealni ochekuvanja kje se pretvori vo konstatacija deka "nikomu ne mu e gajle za mene".

Rezultantata od "povekje ne sakam da zhiveam" i "nikomu ne mu gajle za mene" e ochebijhna i ne mora da se verbalizira.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 15:35
А, немислењето на она што ви предизвикува страв, паника, нервоза....може некако да ви помогне? Тогаш, дали целиот живот нема да почувствуваме страв, паника...? Бегањето од проблемот помага, или соочувањето со истиот?

Со анксиозност мислам дека бар не сум запознаен. Порано имаше неколку случаи кога премногу ќе се изнервирав во расправија со некого, не помнев што и како сум кажал во тие моменти на нервоза. Сега, секаде носам рачна кочница...за нервоза де. голема%20насмевка
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 08:51
Немислењето може само да го одложи моментот на соочување. Некогаш, доколку сме премногу слаби, и тоа е добра тактика, да го одложиме проблемот за подоцна, кога ќе се чувствуваме посилни и поспремни. Некогаш немаме таква можност, на пример, анксиозноста ни се зголемува при лет со авион, а ни претстои неодложно службено патување. Тогаш ќе мораш да „стегнеш заби“.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 12:36
Неразмислувањето ќе одложи а воедно и ќе помогне за проблемот.
Финтата е да се справиме со проблемот ‘свесно‘ во ‘реално време (сегашноста) ‘.
Размислување и наоѓање начини одпрвин може да создаде траги во потсвеста , и само привлекување на уште такви проблеми...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2011 во 20:11
Sum si anksiozna a za srekja go nadminav stadiumot na panicni napadi... se nadevam deka seto toa nema pak da se povtori,... uzasno e
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.