IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - "Како во Охрид се досели бугароманството"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Како во Охрид се досели бугароманството"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 202122
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 12:03
Абе да - кога е во прашање туѓа пропаганда но кога станува збор за ТуркоМонголска тогаш е абе не
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:04
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Кој човек со здрав разум ќе се моли на туѓ јазик? Мора да е под некакво влијание. Нормално е човек да се моли на неговиот прв јазик, поточно мајчиниот.


Врати се на 15 страница и ке се увериш што Виктор Григорович убаво го обjаснил:


Но влијанието на грцкото силно потиснало нивниот природен јазик. На Бугарите е тешко да се објаснат во надворешните односи на нивниот природен език. Тој добива своите права во затворениот круг на семејството, оживен со присуството на жените. Надвор овоj круг Бугарите прибегнуваат кон грчки, понекогаш и на турски јазик. Ми се случило да не сретнам во Охрид ниту един човек, коj го разбирал елементарното словенско писмо. Напротив, во читањето на грчки, како што е познато, тоа е много тешко писмо на старите ракописи, голем дел од нив беа много искусни.


Tокму и за ова велев. Дедото на Прличев секако дека дома со снаата и внуците не говорел грчки, но, несомнено, очигледно е дека го употребувал доста. А и ете, во ова кое го постави, јасно пишува дека често се прибегнувало кон грчкиот јазик. Токму тоа и го правел дедото на Прличев, што него прави гркоман, за него тоа било oна што се нарекува "природна состојба".
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:14
Грчкиот бил литературен јазик, обработен.
Ете еден текст, кој мислам дедото на Прличев, а и твојот дедо сигурно немало како да го каже на мајчин јазик

Цитирај Брокери, шпедитери, осигурителни агенти, фриготехничари, заварувачи, пекари, сервисери на машини за шиење, каросериски механичари моментно се најбараните профили на пазарот на труд, но во Македонија недостасуваат поради несоодветното средно стручно образование. Ова го заклучија учесниците на трибината „Предизвици на пазарот на трудот“, организирана од Советот за стручно образование и Стопанската комора на Македонија.


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:18
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Грчкиот бил литературен јазик, обработен.
Ете еден текст, кој мислам дедото на Прличев, а и твојот дедо сигурно немало како да го каже на мајчин јазик

Цитирај Брокери, шпедитери, осигурителни агенти, фриготехничари, заварувачи, пекари, сервисери на машини за шиење, каросериски механичари моментно се најбараните профили на пазарот на труд, но во Македонија недостасуваат поради несоодветното средно стручно образование. Ова го заклучија учесниците на трибината „Предизвици на пазарот на трудот“, организирана од Советот за стручно образование и Стопанската комора на Македонија.
Пак се фати ти за мојот дедо?! После пак ќе бидам јас лошиот кога ќе си го добиеш заслуженото...
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:22
Македоне, нешто злоупотребуваш со модераторската функција. Зборувам по принцип. Ајде нека биде на Пат дедо му. Зборувам за поколението, а не за дедо ти конкретно. Разбираш?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:34
Мајчин јазик бил дијалектот - затоа и Македонците се гордеат со дијалектите знаејки дека баш дијалектите се богатството на Македонскиот јазик
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македоне, нешто злоупотребуваш со модераторската функција. Зборувам по принцип. Ајде нека биде на Пат дедо му. Зборувам за поколението, а не за дедо ти конкретно. Разбираш?


Ништо јас не злоупотребувам, ако сметаш поинаку, одма ќе дојде Анастеа, нема да е проблем да го разгледа случајот. Јас веќе ја запознав со случајот.

Кога говориш принципиелно и општо, да ги оставиш дедовците на членовите на мира (вклучително и дедото на Пат), да не се плеткаш таму каде што не ти е работата.

Изменето од Македон - 14.Октомври.2010 во 17:37
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 17:56
Јасно, дедовци да нема никакви. И баби.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 20:13
Edna mnogu ubava statija za BUGAROMANSTVOTO VO OHRID od maj 1864 g."Savetnik" Ima delovi na ohridski govor.Изменето од Каснакоски - 08.Ноември.2010 во 20:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 202122
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.