IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Како се шминкате?Споделете совети околу шмикањето.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како се шминкате?Споделете совети околу шмикањето.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 18:12
Никогаш не излегувам од дома ненашминкана!
Течна пудра ,па камена пудра(посебно летен период) да не свети лицето,да има убав мат изглед и да не се разлева шминката.
Користам  креон за очи, туш и маскара ,бронзени перли со доминација на праска нијанса за свеж изглед на лицето,креон за усни и долготраен седефаст кармин повторно боја на праска.
Сенки за очи не користам.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 23:57
Кога излегувам во град така преку ден на кафе, ставам малку течна пудра која не свети многу, тоа мозолчињата да ми ги покрие и само маскара, ништо повеќе.
За навечер ставам сето ова, плус и креон, и така некоја нежна сенка да одговара според облеката.
Туш воопшто не користам.
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
BiBi_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 27.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiBi_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 00:14
Откако ја открив дневната крема за изедначување на тенот,со УВ-заштитен фактор 20 -пудрата речиси ја исфрлив од употреба.
 Ставам маскара,и тоа во поголемо количество затоа што сакам трепките да ми бидат поистакнати.
Моливче задолжително ,но не пренападно туку колку само да ја исцртам формата на окото.Најчесто користам зелено и сребрено сиво, а поретко кафено и темно сино...црно не користам воопшто
Сенка само во исклучителни случаи(официјални свечености) и тоа  само за навечер,преку ден не ставам...користам претежно пастелни бои кои се во склад со облеката.
Руменило не користам воопшто, а без кармин или сјај на усните не излегувам од дома ни ѓубре да фрламхи,%20хи...

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 01:33
Која крема Биба.
Јас имам една на авон со заштитен фактор 15-ка,ама малку и го потемнува тенот,сосем малку.
Преку ден ја користам со повеќе маскара,само штета што денес не наврна со другарка ми,па ко ѓаол бев кога стасав дома
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 10:29
Неколку корисни совети при шминкање на усните,кои на мене ми ги дала професионална шминкерка.

Често се жалиме дека карминот за многу кратко време го снемува од нашите усни,ќе испиеме кафе-две со цигара -двесреќа и карминот го нема на усните.
Е за да трае подолго ,потребно е шминкање на ваков начин,јас тоа го правам и задоволна сум со долготрајноста и ефектот на шминкањето.
На усните најпрво се нанесува малку течна пудра за да ги потполни нерамнините ,потоа со соодветно моливче за усни се  исцртуваат усните со внимание да не се помине линијата на  устата повеќе од милиметар-два.
Потооа  нанесуваме еден тенок слој од карминот и на палома марамица ставете еден отисок од усните колку да  излезе вишокот на кармин,а потоа со мала четкица натапкајте  врз карминот малку пудра во прав,за да се фиксира добро претходно нанесениот слој.
На крај повторно ставете уште еден слој од карминот ,а доколку сакате дапостигнете ефект на визуелно пополни усни ,на средниот дел на усните нанесете сјај  кој е за нијанса посветол од бојата на карминот.намигнување

Треба да издвоите малку повеќе време за вакво шминкање,али вреди ....карминот ќе ви трае цел ден.среќа



Изменето од renatax - 04.Јули.2010 во 10:31
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
BiBi_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 27.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiBi_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 15:31
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Која крема Биба.
Јас имам една на авон со заштитен фактор 15-ка,ама малку и го потемнува тенот,сосем малку.
Преку ден ја користам со повеќе маскара,само штета што денес не наврна со другарка ми,па ко ѓаол бев кога стасав дома


и оваа е на авон...SOLUTIONS PLUS+ TOTAL RADIANCE
го изедначува убаво тенот и  не ја прави мрсна кожата(не сјае). јас сум презадоволна среќа

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 15:42
Истата била,сега видов дека факторот е 20,јас сум била грешка,навечер ставам повеќе, и тогаш не користам пудра.
Многу ми е погодена,бидејќи летно време кога сум сунчана паузирам со пудно и ова ми е таман
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:58
преку ден, ако ми се шминка, си ставам пудро, руменило и маскара... за навечер ставам малку повеќе од сето ова и туш/креон на горниот капак... ме нервираат сјаевите и кармините

и мајка ми става кармин како што кажуваше ренатах, подоле мислам од неа прочитав.... доста трајно

п.с. ако е некој скап ( да не речам прескап кармин или сјај ) тогаш не се брише така лесно... ама многу нормално дека не може секој и секогаш да има таков при рака
Кон врв
Lizalce Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lizalce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 18:25
Епа обавезно прво како подлога ставам малку крем.Потоа течната пудра убаво ја размачкувам и врз неа камена пудра.Потоа на критичните делови ставам коректор.Натаму...ставам црн креон под окото и потоа ја нанесувам сенката за очи или некогаш и го цртам окото со тенка линија од црн креон или туш,зависи :) Потоа маскарата убаво полека ја ставам и таа ми одзема највеќе време.Руменилото го нанесувам така што образите ми се втиснати внатре накај устата и со лесни кружни движења со раката :) На крај или некој убав кармин или некој убав сјај за усни
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 00:48
Еј луѓе, као се стаа креон?
Мислам, од кај почнувате вие?
Од внатрешниот дел на окото или како?
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 10:00

Како беспрекорно да нанесете кармин?

 

Карминот е еден од најпопуларните сојузници на женската убавина. Со негова помош милиони жени низ светот го финализираат својот изглед. Слободно може да се каже дека ниту една шминка не е комплетна без малку боја на усните.

Но, токму поради тоа што е толку често употребуван, многу жени ја потценуваат постапката за негово нанесување. А лошо нанесениот кармин може повеќе да ви одмогне отколку да ви помогне во постигнувањето на гламурозен изглед. Затоа, не пропуштајте да прочитате како правилно да ги акцентирате усните со помош на карминот.

  1. Ексфолијација на усните. Колку и да сте умешни во нанесувањето на карминот, ако вашите усни се испукани и набрчкани, нема да бидете задоволни од она што ќе го видите во огледалото. Направете си домашен пилинг и отстранете ги мртвите клетки. Доколку брзате и немате време да правите ексфолијација, издвојте 1-2 минути по миењето на забите и со четката за заби нежно протријте ги усните. Така ќе се ослободите од непријатните кожички и ќе добиете совршено мазни усни.
  2. Омекнете ги усните. Нанесете балсам за усни, вазелин или хидратантен крем. Оставете го 1-2 минути и отстранете го со салфетка. Кожата на усните ќе омекне доволно за да можете рамномерно да го распространите карминот.
  3. Нанесете подлога. Идеална подлога за карминот е пудрата за лице. Земете мало количество течна пудра и разнесете го врз усните, а потоа напудрете ги и со транспарентна пудра во прав или камена пудра. Тоа е мал трик којшто ќе ви помогне карминот да трае подолго, а и ќе го спречи непријатното разлевање.
  4. Оцртајте ги контурите. Пред да ставите кармин, со помош на молив за усни оцртајте ги контурите, т.е. обележете ја областа во која ќе нанесете кармин. Користете молив чија нијанса е иста како карминот или само една нијанса потемен. Некои професионални шминкери препорачуваат да се користи молив за усни во иста боја како самата кожа на усните.
  5. Обојте со кармин. За да бидете попрецизни и да не ги преминете линиите кои штотуку ги нацртавте, користете четка за да го нанесете карминот. Започнете со нанесување од едниот и движете се кон другиот агол на усните, а потоа вратете се наназад. Подотворете ја устата за да можете да нанесете кармин и во аглите. Некои жени преферираат да го нанесуваат карминот со прст или пак директно.

...............

Како безгрешно да ги оцртате усните?

  • Потпрете го лактото од раката на стабилна подлога за да избегнете неправилно исцртување.
  • Со моливот означете 3 точки на средината на горната усна, на пределот којшто има „V“ форма (две точки на највисоките делови на усната и една на долниот дел на „V-то“).
  • Спојте ги точките и движете се од средината кон краевите на усната. Оцртувањето правете го со кратки движења.
  • И оцртувањето на долната усна направете го од средината кон краевите.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 01:44
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Еј луѓе, као се стаа креон?
Мислам, од кај почнувате вие?
Од внатрешниот дел на окото или како?

Немој Тиги в овнатрешен дел на око да ставаш,така сигурно ќе ти се разлее и во окото и надвор,и делува како рашлакано
Одбери некој по сув креон,да не е мрсен,тоа ќе пробаш на раката како пушта и ќе знаеш
Ставај сосем малку по работ на трепките,исто и на долните трепки само по малку таму,тоа ќе го оцрта окото и маскара доволно е мислам
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Milica.B Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milica.B Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 01:45
samo karmin i malku rimel stavam
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 07:52
Што зборува нејзината шминка?

Интензивната шминка значи дека се штитите од околината, додека пак не носењето на истата покажува дека ја одбивате својата женственост. Што уште зборува шминката за вас?

Силна шминка

Пренагласената шминка има функција на заштитна маска. Жената која постојано се крие зад ваква шминка е несреќна. Доколку користи умерена шминка и ненадејно го менува својот стил на шминкање психолозите тврдат дека таа поминува низ критичен период. Силната шминка се толку и како желба за голема промена.

Без шминка

Жените кои воопшто не се шминкаат не ја прифаќаат својата женственост. Причините се најразлични. Одбивањето да се носи шминка може да биде и желба да се биде рамноправна со мажите.

Дискретна

Иако не уживаат во шминкањето, овие жени сепак држат до мислењето на другите, па користат сјај и маскара. Во суштина станува збор за мошне интелигентни дами кои мислат дека силната шминка е примитивен начин за да се привлече нечие внимание. Тие сметаат дека жената не треба да изгледа како кукла и дека дамите со премногу атрактивна надворешност се премногу лесни за мажите.

Истакнати очи

Жените кои со шминка ги нагласуваат очите се добри соговорници. Интелектот и разумот ги вреднуваат повеќе од емоциите. Колку подобро ги проценуваат другите, толку повеќе своите вистински чувства и мисли повеќе ги задржуваат за себе.

Се по старо

Користењето секогаш на истата шминка открива дека станува збор за конзервативни жени. Секоја промена, па дури и на шминката ја доживуваат како нешто што ќе им ја помести рамнотежата.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.