Испечати | Затвори го прозорот

Како се шминкате?Споделете совети околу шмикањето.

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мода и убавина
Опис на форумот: Креатори, козметика, фризура, целулит, трендови...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22780
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 03:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како се шминкате?Споделете совети околу шмикањето.
Постирано од: Tiggy Vicious
Наслов: Како се шминкате?Споделете совети околу шмикањето.
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 15:46
Насловот кажува се, значи како се шминкате? Како со пудрата и руменилото, какви сенки и моливи обично користите, некој трик ваму-таму, какви сјаеви/кармини и слично.
Ако не ве мрзи напишете.

___

Ако не, Анѓоу, темава заклучи ја.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality



Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 15:52
forum_posts.asp?TID=4925 - Зошто жените се шминкаат?

-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 16:05
Се шминкам со сите салтанати.
Почнувам со нанасување коректор на сите можни бубуљи и флеки што ми го гнасат лицето, потоа рамномерно нанесувам глет-маса пудра течна, да изедначам тенот, па на крај удирам слој од камена да зацементирам све тоа.
Очите ги оцртувам со молив во зависнот каква боја на сенка ќе нанесам и начинот на кој ќе се шминкам.
Ако ги нагласувам очите, на усните нанесувам побледа нијанса на кармин а ако ги нагласувам усните со некоја изразена боја, очите ги шминкам подискретно.
Знам некојпат све да нагласам.
Руменило обавезно, боја-зависност од останатата шминка и маскара обавезно.
Бои-сите можни ги користам, нема боја што ја нема на мојата палета шминки.
Денски многу дискретна шминка нанесувам, а најчесто и не се ни шминкам оти не ми дозволуваат условите, освен ако немам некои чудовишта по лице(за време ПМС) па да подзаличам на човек да не плашам народ.
 
п.с веѓите стално треба да бидат убаво облкувани и одстранети сите вишок на влакненца и мустаќите издепилирани.
Не можам да поднесам жени со мустаќ кога ќе нанесат пудра, па изгледа како во брашно да ја пикале муцката а мустаците пак се гледаат, како сива лента над устата.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 16:14
Жена шо не знае да се шминка е исто како машко да не знае да трча , никогаш нема да биде атрактивна .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 16:55
Се и свашта имам од шминка.Не седам многу да се шминкам како порано.
некогаш тоа е и за 6 секунди

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 20:11
Епа ај и јас да се изјаснам, ваљда нема да пропадне темава. Ваљда.

Немам многу шминка, не ни користам многу уствари.
Маскара, црна. Сакам долги трепки. Имам, ама мене ми се светли. И обавезно ги затемнувам веѓите пошто немам природно дебели, густи и црни веѓи па ги поминувам еднаш со засушена маскара и малку со моливче инаку ко духче ќе бидам. Пудра ставам ако сум ептен грдо, значи мозолки, подочњаци или такви ствари. Сенки многу сакам во дречливи бои, па и ми стојат пошто сум, guess what!? Млада! На некоја бабетина од 50 год. не би и стоеле, ама на мене да (звучи као фалење, нели?). Сјаеви и кармини мразам! Не поднесувам сјаишта со бурек ефект, може малце ама само на средина на устата. Креон... не ставам пошто појма неам како се става, значи секад утнувам, али кога ми е филм... да, само на краевите од очите. А туш, многу сакам. И сум се извежбала, џоа хирург сум. Руменило -јок. Светкави сенки -јок. Такви работи не. Преку ден уопште некад не се ни шминкам, поготово ако е понеделник... па уште и прва смена. А секојдневната ми шминка се состои од многу маскара.

То.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 20:43
Повеќе време поминувам во отшминкување одошто во шминкање, бидејќи ако легнам со шминка наутро сум како онаа што излегува од бунарот во „Прстен“.

Инаку, за денски појавувања во јавност малку креон (сив, кафен, поретко син - зависи од облеката), малку маскара и кармин во блага (но не многу светла) природна боја. Аааа, и зиме пудра, а лете крем за сончање со заштитен фактор 20 или 30-ка).

За ноќни прилики, поинтензивни контрасти, ама не претерано - не сум во вамп или фам фатал фаза. Пудра обавезно и по можност во локали кои штедат на светлина, хехе.   


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 21:54
Во есен и зима пудрата е обавезна,ама без руж на образи..не го сакам.
Во лето избегнувам пудри.
Дневната шминка ми се состои од маскара ОБАВЕЗНА и туш ОБАВЕЗЕНголема%20насмевка,малку сјај за уста ама навистина малку и во боја на праска или безбоен.
За вечер може малку сенка,обично тоа е кафена со кајсија или тонови на сива и пак туш и многу маскара...карминот е обично  бордо...и нормално бордо лак на ноктитрепкање


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 21:56
убава тема / Емиле, нема врска со темава коjато ти си посочилнамигнување/

додуше имам големо искуство во шминкането:
кога бев тиjнеjджер се шминках безобразно гротескно и наситено.
но таков беше и трендот тогаш ...многу црно околу очите премногу маскара, премногу темна до црно шминка на клепките...п.с. и jаркоцрвен руж...забава...

продлжих со Пикасо идеите првите две години во факултетот ...кога ми текна дека кожата ми нема да издржи таков притисок...и махнах наj првом фон де тенот...потоа махнах го и ружот, потоа и црниот молив околу очите како и шминката на клепките...остана само маскарата и малку пудра но според зависи...до случаjов е.

сега , на моите години:
1. задолжително се отшминкувам / како кажа и Подводноголемо%20гушкање/...па макар и да е во 3 на утрово...ретко се случува..но случува се.
2. на утрово - првом  лосион, после крем хидратантен, потоа нанесувам маскара на трепките...на устните - ништо.
кога имам проблем со кожата/ тоа се случува само во еден чисто женски период во месецот/- сложувам коректор .
и тоа ми е целата филозофиjа...изгледа кратко, но трае доволно долго...та секогаш во последната минута тргнувам за на работа.голема%20насмевка



Постирано од: Kali
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 22:19
Понекогаш сакам шминка, понекогаш не- зависи од утрото, т.е. од роза

Пудра обавезно- претходно не, но уште од факултет добив идеја дека пудрата го штити лицето од надворешни влијанија, прашини, и сл. и пудрата е обавезна оттогаш.
Моливче за очи и усни, маскара ( ако сум расположена за тоа) ...руменило....сјај за усни во јарко црвена боја ( зависи од сезоната, имам сезонски промени на имиџ на шминка и стил....оваа е во знакот на јарко црвен сјај/кармин:)), и толку.
Во инспиративните денови/ноќи флертувам со сенки за очи: бела, сребрена, виолетова, плава, зелена...

И така...

Совет: квалитетна пудра, посебно хидратантна, е најважна. 


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 08:20
течна пудра,камена пудра обавезно,без тоа не смее да се излезе од дома...маскара исто обавезително и кога ќе се сетам црно моливче за очи...

сенки ептен ретко користам...обично црна,сива или виолетова,сјај по потреба зошто немам навика да ставам

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 08:36
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Во есен и зима пудрата е обавезна,ама без руж на образи..не го сакам.
Во лето избегнувам пудри.

Дневната шминка ми се состои од маскара ОБАВЕЗНА и туш ОБАВЕЗЕНголема%20насмевка,малку сјај за уста ама навистина малку и во боја на праска или безбоен.

За вечер може малку сенка,обично тоа е кафена со кајсија или тонови на сива и пак туш и многу маскара...карминот е обично  бордо...и нормално бордо лак на ноктитрепкање
и ја вака некогаш

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Charmedgirl18
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 10:35
малце ме мрзи да пишувам,ама ај ќе пробам...
за нега на лице, користам тоник Clean&Clear, гел од иста марка, и крема Nivea-нејзе не ја препорачувам, само ја доизмрсува кожата...
околу шминкањето, прво ставам пудра, да ги покријам евентуалните бубуљилици, и црвенила предизвикани од нив.обавезно ставам маскара, и тоа во големи количини.и секогаш, сјај-во главно разни нијасни на розево имам, па кој сјај ќе го ставам зависи од прилика и облека...
а за навечер, се ова одозгора напишано и плус додавам сиво или кафеаво моливче, нормално, тогаш маскарата во помали количини, да не бидам како вештерка.сенки ретко ставам, и кога имам сенка, се знае дека не сум се шминкала јас, туку некој друг ме шминкал

-------------
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 13:11
Јас пак, многу ретко се шминкам.голема%20насмевка

За преку ден, ако ги имам само оние стандардните обврски(на работа, ваму-таму) користам само сјај за уста, не ставам пудра и останати работи (и не изгледам како духплазење). Ако имам договорено да одиме на ручек, кафе или сл. тогаш покрај сјајот ставам пудра и моливче за очи.

За навечер гледам да не изгледам премногу нападно. Пудра,сјај за уста и тоа во некои земјени тонови (значи никако црвена,темно розева и останати бои што се гледаат од километар). Маскара (малку..еден слој, бидејќи имам долги и премногу густи трепки) црно моливче за очи. И толкуутрепкање


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Јули.2010 во 18:12
Никогаш не излегувам од дома ненашминкана!
Течна пудра ,па камена пудра(посебно летен период) да не свети лицето,да има убав мат изглед и да не се разлева шминката.
Користам  креон за очи, туш и маскара ,бронзени перли со доминација на праска нијанса за свеж изглед на лицето,креон за усни и долготраен седефаст кармин повторно боја на праска.
Сенки за очи не користам.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 03.Јули.2010 во 23:57
Кога излегувам во град така преку ден на кафе, ставам малку течна пудра која не свети многу, тоа мозолчињата да ми ги покрие и само маскара, ништо повеќе.
За навечер ставам сето ова, плус и креон, и така некоја нежна сенка да одговара според облеката.
Туш воопшто не користам.


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: BiBi_G
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 00:14
Откако ја открив дневната крема за изедначување на тенот,со УВ-заштитен фактор 20 -пудрата речиси ја исфрлив од употреба.
 Ставам маскара,и тоа во поголемо количество затоа што сакам трепките да ми бидат поистакнати.
Моливче задолжително ,но не пренападно туку колку само да ја исцртам формата на окото.Најчесто користам зелено и сребрено сиво, а поретко кафено и темно сино...црно не користам воопшто
Сенка само во исклучителни случаи(официјални свечености) и тоа  само за навечер,преку ден не ставам...користам претежно пастелни бои кои се во склад со облеката.
Руменило не користам воопшто, а без кармин или сјај на усните не излегувам од дома ни ѓубре да фрламхи,%20хи...


-------------

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 01:33
Која крема Биба.
Јас имам една на авон со заштитен фактор 15-ка,ама малку и го потемнува тенот,сосем малку.
Преку ден ја користам со повеќе маскара,само штета што денес не наврна со другарка ми,па ко ѓаол бев кога стасав дома

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 10:29
Неколку корисни совети при шминкање на усните,кои на мене ми ги дала професионална шминкерка.

Често се жалиме дека карминот за многу кратко време го снемува од нашите усни,ќе испиеме кафе-две со цигара -двесреќа и карминот го нема на усните.
Е за да трае подолго ,потребно е шминкање на ваков начин,јас тоа го правам и задоволна сум со долготрајноста и ефектот на шминкањето.
На усните најпрво се нанесува малку течна пудра за да ги потполни нерамнините ,потоа со соодветно моливче за усни се  исцртуваат усните со внимание да не се помине линијата на  устата повеќе од милиметар-два.
Потооа  нанесуваме еден тенок слој од карминот и на палома марамица ставете еден отисок од усните колку да  излезе вишокот на кармин,а потоа со мала четкица натапкајте  врз карминот малку пудра во прав,за да се фиксира добро претходно нанесениот слој.
На крај повторно ставете уште еден слој од карминот ,а доколку сакате дапостигнете ефект на визуелно пополни усни ,на средниот дел на усните нанесете сјај  кој е за нијанса посветол од бојата на карминот.намигнување

Треба да издвоите малку повеќе време за вакво шминкање,али вреди ....карминот ќе ви трае цел ден.среќа



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: BiBi_G
Датум на внесување: 05.Јули.2010 во 15:31
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Која крема Биба.
Јас имам една на авон со заштитен фактор 15-ка,ама малку и го потемнува тенот,сосем малку.
Преку ден ја користам со повеќе маскара,само штета што денес не наврна со другарка ми,па ко ѓаол бев кога стасав дома


и оваа е на авон...SOLUTIONS PLUS+ TOTAL RADIANCE
го изедначува убаво тенот и  не ја прави мрсна кожата(не сјае). јас сум презадоволна среќа


-------------

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 05.Јули.2010 во 15:42
Истата била,сега видов дека факторот е 20,јас сум била грешка,навечер ставам повеќе, и тогаш не користам пудра.
Многу ми е погодена,бидејќи летно време кога сум сунчана паузирам со пудно и ова ми е таман

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 09.Јули.2010 во 13:58
преку ден, ако ми се шминка, си ставам пудро, руменило и маскара... за навечер ставам малку повеќе од сето ова и туш/креон на горниот капак... ме нервираат сјаевите и кармините

и мајка ми става кармин како што кажуваше ренатах, подоле мислам од неа прочитав.... доста трајно

п.с. ако е некој скап ( да не речам прескап кармин или сјај ) тогаш не се брише така лесно... ама многу нормално дека не може секој и секогаш да има таков при рака

-------------


Постирано од: Lizalce
Датум на внесување: 09.Јули.2010 во 18:25
Епа обавезно прво како подлога ставам малку крем.Потоа течната пудра убаво ја размачкувам и врз неа камена пудра.Потоа на критичните делови ставам коректор.Натаму...ставам црн креон под окото и потоа ја нанесувам сенката за очи или некогаш и го цртам окото со тенка линија од црн креон или туш,зависи :) Потоа маскарата убаво полека ја ставам и таа ми одзема највеќе време.Руменилото го нанесувам така што образите ми се втиснати внатре накај устата и со лесни кружни движења со раката :) На крај или некој убав кармин или некој убав сјај за усни


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 10.Јули.2010 во 00:48
Еј луѓе, као се стаа креон?
Мислам, од кај почнувате вие?
Од внатрешниот дел на окото или како?

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 19.Септември.2010 во 10:00

Како беспрекорно да нанесете кармин?

 

Карминот е еден од најпопуларните сојузници на женската убавина. Со негова помош милиони жени низ светот го финализираат својот изглед. Слободно може да се каже дека ниту една шминка не е комплетна без малку боја на усните.

Но, токму поради тоа што е толку често употребуван, многу жени ја потценуваат постапката за негово нанесување. А лошо нанесениот кармин може повеќе да ви одмогне отколку да ви помогне во постигнувањето на гламурозен изглед. Затоа, не пропуштајте да прочитате како правилно да ги акцентирате усните со помош на карминот.

  1. Ексфолијација на усните. Колку и да сте умешни во нанесувањето на карминот, ако вашите усни се испукани и набрчкани, нема да бидете задоволни од она што ќе го видите во огледалото. Направете си домашен пилинг и отстранете ги мртвите клетки. Доколку брзате и немате време да правите ексфолијација, издвојте 1-2 минути по миењето на забите и со четката за заби нежно протријте ги усните. Така ќе се ослободите од непријатните кожички и ќе добиете  http://www.femina.mk/убавина-и-мода/лице/како-од-суви-и-испукани-до-меки-и-заводливи-усни - совршено мазни усни .
  2. Омекнете ги усните. Нанесете балсам за усни, вазелин или хидратантен крем. Оставете го 1-2 минути и отстранете го со салфетка. Кожата на усните ќе омекне доволно за да можете рамномерно да го распространите карминот.
  3. Нанесете подлога. Идеална подлога за карминот е пудрата за лице. Земете мало количество течна пудра и разнесете го врз усните, а потоа напудрете ги и со транспарентна пудра во прав или камена пудра. Тоа е мал трик којшто ќе ви помогне карминот да трае подолго, а и ќе го спречи непријатното разлевање.
  4. Оцртајте ги контурите. Пред да ставите кармин, со помош на молив за усни оцртајте ги контурите, т.е. обележете ја областа во која ќе нанесете кармин. Користете молив чија нијанса е иста како карминот или само една нијанса потемен. Некои професионални шминкери препорачуваат да се користи молив за усни во иста боја како самата кожа на усните.
  5. Обојте со кармин. За да бидете попрецизни и да не ги преминете линиите кои штотуку ги нацртавте, користете четка за да го нанесете карминот. Започнете со нанесување од едниот и движете се кон другиот агол на усните, а потоа вратете се наназад. Подотворете ја устата за да можете да нанесете кармин и во аглите. Некои жени преферираат да го нанесуваат карминот со прст или пак директно.

...............

Како безгрешно да ги оцртате усните?

  • Потпрете го лактото од раката на стабилна подлога за да избегнете неправилно исцртување.
  • Со моливот означете 3 точки на средината на горната усна, на пределот којшто има „V“ форма (две точки на највисоките делови на усната и една на долниот дел на „V-то“).
  • Спојте ги точките и движете се од средината кон краевите на усната. Оцртувањето правете го со кратки движења.
  • И оцртувањето на долната усна направете го од средината кон краевите.


-------------


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 01:44
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Еј луѓе, као се стаа креон?
Мислам, од кај почнувате вие?
Од внатрешниот дел на окото или како?

Немој Тиги в овнатрешен дел на око да ставаш,така сигурно ќе ти се разлее и во окото и надвор,и делува како рашлакано
Одбери некој по сув креон,да не е мрсен,тоа ќе пробаш на раката како пушта и ќе знаеш
Ставај сосем малку по работ на трепките,исто и на долните трепки само по малку таму,тоа ќе го оцрта окото и маскара доволно е мислам

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Milica.B
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 01:45
samo karmin i malku rimel stavam


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Февруари.2011 во 07:52
Што зборува нејзината шминка?

Интензивната шминка значи дека се штитите од околината, додека пак не носењето на истата покажува дека ја одбивате својата женственост. Што уште зборува шминката за вас?

Силна шминка

Пренагласената шминка има функција на заштитна маска. Жената која постојано се крие зад ваква шминка е несреќна. Доколку користи умерена шминка и ненадејно го менува својот стил на шминкање психолозите тврдат дека таа поминува низ критичен период. Силната шминка се толку и како желба за голема промена.

Без шминка

Жените кои воопшто не се шминкаат не ја прифаќаат својата женственост. Причините се најразлични. Одбивањето да се носи шминка може да биде и желба да се биде рамноправна со мажите.

Дискретна

Иако не уживаат во шминкањето, овие жени сепак држат до мислењето на другите, па користат сјај и маскара. Во суштина станува збор за мошне интелигентни дами кои мислат дека силната шминка е примитивен начин за да се привлече нечие внимание. Тие сметаат дека жената не треба да изгледа како кукла и дека дамите со премногу атрактивна надворешност се премногу лесни за мажите.

Истакнати очи

Жените кои со шминка ги нагласуваат очите се добри соговорници. Интелектот и разумот ги вреднуваат повеќе од емоциите. Колку подобро ги проценуваат другите, толку повеќе своите вистински чувства и мисли повеќе ги задржуваат за себе.

Се по старо

Користењето секогаш на истата шминка открива дека станува збор за конзервативни жени. Секоја промена, па дури и на шминката ја доживуваат како нешто што ќе им ја помести рамнотежата.

-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 24.Февруари.2011 во 22:26
 
...Шминка според бојата на очите ....
 
Како што е важно каква боја на алишта ќе искомбинираме, важно е и на какви очи каква шминка ќе ставиме.
1.Кафеава: девојкии! па вие бидете среќни ...затоа што можете било која сенка да ставите !
 
2.Сини oчи – Ретка боја на очи... на оваа боја одговараат нежни бои (праска, розова), но секако одговараат и други бои како сина, кафеава, но со нанесување на мала количина.
 
3.Зелени очи - Очи на пролетта, очи на зеленилото...очи на природата...
Доколку сакате да ги истакнете зелените очи ке нанесете портокалова, зелена, кафеава или виолетова боја...трепкање
 
 


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 01:29
Грешки при шминкање

Како да се нашминкате, а притоа да не изгледате како Пикасо да цртал по вашето лице? Едноставно обидете се да не направите некоја од следните грешки.

Темна нијанса кармин- премногу темен кармин делува премногу агресивно и додава години. Затоа избегнувајте да ги исцртувате усните со темен молив за усни и потоа да ги пополните со темен кармин. Наместо користете сјај кој не е толку нападен.

Тешка шминка- интензивната шминка на очите и усните во комбинација со тежок слој на пудра и руменило ќе ве направи мошне стари и нападни. Доколку сакате свеж и модерен изглед, фокусирајте се на очите или само на усните, а остатокот од лицето благо нагласете го.

Тенки веѓи- ако сте се занеле со пинцетата или пак со восокот, дозволете им на веѓите повторно да израснат, а до тогаш обликувајте ги со молив за веѓи.

Премногу руменило- преголемо количество руменило го прави изгледот на вашето лице нечист и неприроден. Освен тоа нијансата на руменилото треба да се менува со годишното време, односно со бојата на вашиот тен

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 23:16

Нежна шминка на плажа

Кога би можеле да немате никаков проблем со кожата на лицето и единствената козметика за на плажа да ви биде лосионот со заштитен фактор! За жал, има и такви девојки кои не можат да се одделат од шминката дури и кога се на плажа. Еве неколку совети:

* Минимална шминка

На плажа ќе изгледате смешно ако претерата со мејкапот. Затоа наместо пудра ставете малку коректор на предходно убаво исчистено лице на кое сте ставиле крем со заштитен фактор. Со коректорот ќе ги покриете темните подочници, флеките или акните. Внимавајте коректорот да не се светол со оглед на тоа што кожата ви е потемнета.

* Руменило кожа боја

Ако ставате руменило тоа мора да се прелива со кожата. За ова ви е потребна четка но и боја на руменило кое ќе му даде само свежина на ливето. Нема да згрешите и ако ставите руманило со малку розова боја но најдобро е тоа да биде во бронзена боја. Руменилот нека ви биде од оние кој се нанесуваат како крем кој убаво се лепи за кожата при што навистина се добива свеж и природен изглед за разлика од тешкото руменило во прав.

* Водоотпорна маскара

Најдобро е на очите да не ставате ништо, туку само да ги извиткате со специјалниот виткач. Ако сепак сакате да ги истекнете трпките кога сте на плажа користете исклучиво водоотпорна маскара
За да сте сигурни дека нема да излезете размачкана од вода, најдобро е да ставите мал слој само на врвовите на трепките.



-------------


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 22:15



-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 17:25



-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 18:12


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 18:13


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 11:57
http://fashionbg.info/shikozen-grim/33-7/">Атрактивен%20грим,%20цветен%20грим,%20грим

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 12:01
http://fashionbg.info/shikozen-grim/1-12/">Арт%20грим,%20Моден%20грим,%20Грим

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 12:02
http://fashionbg.info/shikozen-grim/2-17/">Грим%20в%20няколко%20цвята,%20Жълто,%20Златно,%20Грим

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 12:04
http://fashionbg.info/shikozen-grim/3-16/">Красив%20грим,%20Моден%20грим,%20Грим%20в%20синьо

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 12:07
http://fashionbg.info/wp-content/uploads/2010/10/tamno-cervilo-esen-2010.jpg">Тъмното%20червило%20модната%20тенденция%20през%20есента

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 12:07
http://fashionbg.info/wp-content/uploads/2010/10/tamno-cervilo-esen-2010-1.jpg">Тъмното%20червило%20модната%20тенденция%20през%20есента

-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 01.Септември.2011 во 16:11
Smokey eyes

Smokey%20Eye%20Pictures




-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Октомври.2011 во 16:21


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: smilegirl
Датум на внесување: 24.Декември.2011 во 19:08
Ме бива за шминкање, често и другарките ги шминкам.
Ставам крема за лице, пудра Дебора, маскара, туш за очи и сјај за уста :)
брзо се шминкам, не ми треба многу време


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 17:47


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Мај.2012 во 08:42
http://www.morefashionable.com/wp-content/uploads/2012/04/Dark-Eye-Makeup-for-Women.jpg" rel="nofollow">Dark Eye Makeup for Women 578x346 The Glamour Eye with Eye Makeup Looks http://www.morefashionable.com/wp-content/uploads/2012/04/Eye-Makeup-with-false-Eyelashes.jpg" rel="nofollow">Eye Makeup with false Eyelashes 578x415 The Glamour Eye with Eye Makeup Looks http://www.morefashionable.com/wp-content/uploads/2012/04/Purple-and-Pink-Eyeshadow-as-Eye-Makeup.jpg" rel="nofollow">Purple and Pink Eyeshadow as Eye Makeup 578x371 The Glamour Eye with Eye Makeup Looks http://www.morefashionable.com/wp-content/uploads/2012/04/Neutraal-Eye-Makeup-as-WOmen-Beauty.jpg" rel="nofollow">Neutraal Eye Makeup as WOmen Beauty 578x386 The Glamour Eye with Eye Makeup Looks http://www.morefashionable.com/wp-content/uploads/2012/04/Glamour-Eye-with-Good-Eyeshadow-Eye-Makeup.jpg" rel="nofollow">Glamour Eye with Good Eyeshadow Eye Makeup 578x342 The Glamour Eye with Eye Makeup Looks


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Август.2012 во 19:09
Applying Makeup Match Your Hair Color-for women-2012 97580125c9a5.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 08:50

Шминката како средство за заведување

Секоја жена сака, барем одвреме-навреме на нејзиното лице да се гледа дека водела љубов. Експертите за мејкап велат дека вистинските "сексапилни" производи поседуваат неколку заеднички карактеристики. Пред се, нивната употреба не сугерира само сексуалност, туку ја имитира - заруменети образи, замрсена коса, изгрицкани нокти...

Усни
На врвот на сексуалната возбуда, усните природно се заруменуваат. Таа боја може да се репродуцира со нанесување на течен кармин кој им дава на усните природен ефект.

Очи
Замаглениот поглед е одраз на лошото однесување, но на добар начин. Нанесете темно моливче за очи, а потоа со прст или четка омекнете ја линијата, особено онаа под долните трепки.

Коса
Густата, сјајна коса е многу секси, но пената, геловите и лаковите за стајлинг не се. Големите количини од овие средства делуваат вештачки па наместо да и дадат волумен на косата, тие ја слепуваат.

Тело
Исончаната миризлива и светлива кожа која делува влажно отсекогаш им изгледале провокативно на мажите бидејќи асоцира на испотено тело по секс.

Образи
Размислувајте за розово или бронзено руменило. Румените образи значат забрзан крвоток, а исончаната кожа делува уште посексапилно кога на неа нема оштетувања од сонцето.

Нокти
Ноктите без лак (или премачкани со светол, нежен лак) можеби изгледаат почисто и поуредно, но во играта на заведување најсилен ефект предизвикуват оние премачкани во црвена боја. Најсекси се кратките и уредни нокти.

Трепки
Густите трепки се неизоставен дел од сексапилниот изглед. Токму затоа, многу жени се одлучуваат да вградат семиперманентни екстензии кои траат од четири до шест недели и "трпат" вода.



-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 11:33
[Professional-Hair-and-Make-Up-For-Photography-make+up+artist.jpg]

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 11:36
За жал (или за среќа) тука не можам да ви помогнам. голема насмевка

-------------


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 11:41
Boudoir Photography, photography art, fine art
taa se nanesuva za da ima nekoj sto da razmachkaсмеењеголема насмевка

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Devojcence
Датум на внесување: 21.Октомври.2015 во 22:25
Nezno preku den upotrebuvam po nude nijanski znaci meso boja i rozevko a navecer i bordo i kafeno. Vo princip ubavo se sminkam znaci prvo mineje lice so sapun/piling i pena potoa krema za lice i sminkanje koe se sostoi od pudra ruz senka i karmin vo gore navedenite, maskara i tus/kreon linija diskretna i toa e toa. Potoa ja vadam sminkata so tumferi i miceralna voda i go piam liceto i krema i labelo.   Toa e toa vo kratki crti



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk