IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
smole_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smole_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens
    Испратена: 24.Јуни.2010 во 20:33
Сакам да купам Ultra Wide Angle објектив, па има неколку опции.

1. Sigma 10-20mm f4-5.6 - 456 evra - (http://www.dpreview.com/lensreviews/sigma_10-20_4-5p6_n15/), за кој и нејвеќе навивам, само прочитав негде дека на 10mm има голема дисторзија, а и за да нема црни агли требало да се купи филтер со пола висина (http://www.amazon.co.uk/Hoya-77mm-Digital-Circular-Filter/dp/B000KKVFD6/ref=wl_it_dp_o?ie=UTF8&coliid=I1HP4NDFCZ9C4X&colid=73B9ZU81XRA4). Едино ова ме крши ќејф некако, иначе цената е топ а и многу луѓе го фалат.

2. Sigma 10-20 mm f3.5 - 675 евра - (http://www.sigmaphoto.com/shop/10-20mm-f35-ex-dc-hsm-sigma), цената е доста поголема од претходниот, е сега блендата му е 3.5 константна и користи 82 мм филтер наспроти 77мм на другиот со што викаат дека нема црни агли

3.Токина 11-16мм f2.8 - 691 евро - поскапа е а и незнам дали ми треба 2,8 пошто планирам да фоткам пејзажи и изгрејсонца/ загрејсонца али имам и статив

4. Tamron SP 10-24mm Di II Can B001 Lens - 442 evra - (http://www.amazon.co.uk/Tamron-10-24mm-Can-B001-Lens/dp/B001GVINA6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1277403681&sr=8-1), али пре би Сигмата него Тамронот, овој помалце ревјуа има на Амазон

5. Canon 10-22 - 733 евра - најскап и изгледа најдобар, али толку многу пари не ми се даваат

Како што реков планирам да сликав пејзажи и изгрејсонца/загрејсонца, а и имам статив така да претпоставувам дека f бројката нема многу да игра улога.

Секој совет, сугестија и искуство се добредојдени,

Однапред фала
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 02:06
Сигмата прва, јас ја имам и сум презадоволен (се додека не си купам 1Ds)!

Инаку околу филтрите, можеш да користиш еден дебел филтер
или два тенки без да имаш затемнување на рабовите. Исто ако одиш на варијанта cokin P серија со обичниот држач на 10мм ќе имаш 1% темна ивица што мене никогаш не ми сметала (сликам на 10.5мм или 11мм и не ми прави разлика).

Дисторзија има, споредено со 16-35 или 17-40 на пример, ама со сигмата не е портретен објектив во никој случај па мене таквата дисторзија ми е добредојдена, во некои случаи и ја сметам за предност.
Острината е задоволителна дури и на отворена бленда, со затварање само се изедначува експозицијата во рабовите (на f/8 веќе има изедначена осветленост)

HSM моторот е брз и точен мада повеќе од пола од времето сликам на рачен фокус во бесконечност.

Тоа е тоа :)

А да, и уште една интересна работа, сигмата можеш да ја закачиш на 35мм тело и ќе имаш аутофокус и мерење ама и црни рабови се до некаде 12мм.
еве како изгледа на 5D
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=56694

Изменето од hypertech - 25.Јуни.2010 во 02:12
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 10:33
Мое мислење
 голема%20насмевка
 
Originally posted by smole_mk smole_mk напиша:

Сакам да купам Ultra Wide Angle објектив, па има неколку опции.

1. Sigma 10-20mm f4-5.6 - 456 evra - (http://www.dpreview.com/lensreviews/sigma_10-20_4-5p6_n15/), за кој и нејвеќе навивам, само прочитав негде дека на 10mm има голема дисторзија, а и за да нема црни агли требало да се купи филтер со пола висина (http://www.amazon.co.uk/Hoya-77mm-Digital-Circular-Filter/dp/B000KKVFD6/ref=wl_it_dp_o?ie=UTF8&coliid=I1HP4NDFCZ9C4X&colid=73B9ZU81XRA4). Едино ова ме крши ќејф некако, иначе цената е топ а и многу луѓе го фалат.
 

Солиден објектив, дисторзијата на широки агли е нормална работа, и мене лично не ми пречи... во однос на филтерот... не мора да се користи филтер ако ти смета вињетата што ја прави.
 
 

2. Sigma 10-20 mm f3.5 - 675 евра - (http://www.sigmaphoto.com/shop/10-20mm-f35-ex-dc-hsm-sigma), цената е доста поголема од претходниот, е сега блендата му е 3.5 константна и користи 82 мм филтер наспроти 77мм на другиот со што викаат дека нема црни агли
 
Овој, јас лично сметам дека е уште по солиден. Е сега во однос на блендата мислам и дека не е многу страшно (за првиот) што е по спор бидејќи можното заматување на фотографијата од тресењето на раката, и движењето на објектите не е многу изразено при широкоаголни објективи... освен ако не го користиш за снимање видео (тогаш ќе ти треба подобра бленда). Ако е само за фото оваа разлика во бленда од првиот до овој реално не е многу голема и страшна. голема%20насмевка

3.Токина 11-16мм f2.8 - 691 евро - поскапа е а и незнам дали ми треба 2,8 пошто планирам да фоткам пејзажи и изгрејсонца/ загрејсонца али имам и статив
 
Да не се повторувам, мада тука веќе разликата во бленда е поголема и е за мислење.збунетост

4. Tamron SP 10-24mm Di II Can B001 Lens - 442 evra - (http://www.amazon.co.uk/Tamron-10-24mm-Can-B001-Lens/dp/B001GVINA6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1277403681&sr=8-1), али пре би Сигмата него Тамронот, овој помалце ревјуа има на Амазон
 
За Тамронот.... хмммммм, на изглед (мое мислење) изгледаат надворешно доста по груби (да не речам ружни голема%20насмевка) ама она што го имам видено како фотографија од оваа фирмааааааа, збунетост баш е за мислење. Уште ме држи впечатокот од она што го видов, таа острина воопшто не е за подценување.
Имам видено фотки од 18-50 2.8 од (Дими објективот) и можам да кажам слободно дека беше остар како фиксна canon-ова 50-ка 1.8, ако не и повеќе.

5. Canon 10-22 - 733 евра - најскап и изгледа најдобар, али толку многу пари не ми се даваат
 
Епа колку пари толку музика. намигнувањесреќа

Како што реков планирам да сликав пејзажи и изгрејсонца/загрејсонца, а и имам статив така да претпоставувам дека f бројката нема многу да игра улога.

Секој совет, сугестија и искуство се добредојдени,

Однапред фала


Изменето од Александар_А - 25.Јуни.2010 во 10:35
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 10:41

Тоа е тоа. Е сега пак зависи што ти треба. Ако ти треба бленда тогаш Tokina дефинитивно, разликата од 20 евра... не вреди да се разгледува.

Кон врв
smole_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smole_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2011 во 16:29
Знам дека малце сум досаден, али уште немам земено објектив.

Се мислам меѓу Канон 10-22 и Сигма 8-16. Пре би сигмата пошто е пошиока, нијанса поефтина од канонот, АМА ме загрижуваат две работи:

1. Фактот што неможе да се стави филтер (највеќе поради заштита на стаклото);

2. Кога би зимал појако тело во иднина да не ми прави проблеми firmware-от на објективот;

Па би ве замолил ако не ве мрзи да го споделите вашето мислење околу мојата дилемa.

Однапред благодарам
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2011 во 18:03
А што филтер сакаш? Поларизатор на толку широк објектив сакаш да ставаш? Од кокин филтрите П серија треба.
Кон врв
smole_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smole_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2011 во 20:16
Никаков нејќам, чисто ради заштита на леќата ми е муабетот.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 12:53
ako imas pari za canon-ot, ne se misli ich.
sporeduvas suzuki i bmw.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 14:27
Originally posted by Janus Janus напиша:

ako imas pari za canon-ot, ne se misli ich.
sporeduvas suzuki i bmw.


ах, оти вакви совети... освен ако не слика за нг, не гледам проблем да ја земе и сигмата. не велам дека канонот не е поарен, ама секако дека и сигмата влегува во комбинација. не знам сега разлика во цена, ама за веб привју нема да има никаква разлика. ама апсолутно никаква. среќа
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 21:13
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 23:15
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 22:19
Во некој од минатите броеви на Popular Photography имаше тест на Nikon 10-24, Sigma 10-20/3.5 и Tamron 10-24. Неочекувано, но Тамронот извади најсолидни резултати помеѓу трите и беше препорачан од страна на Popular Photography. Е сега, не велам дека не треба да се погледнат и тестови направени од другите релевантни сајтови и списанија, но со оглед на цената која што ја нуди во споредба со конк*ренцијата, поготово за корисниците на Nikon опрема, секако треба да се земе во предвид. За Canon mount немам видено некоја рецензија, но резултатите би требало да се слични.
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 23:55
Ех, што се збори на ПАМЕТ вака се нервирам!

Моабетот сузуки и бмЊ на Јанус не му држи вода AMA ИЧ!! пошто ако сте отвориле сајт за REVIEW на објективи ќе видите дека 8-16 e најчесто е подобар од 10-22. Да, току така, мерени на АПС-Ц сензор, МТФ резолуција на најотоврена бленда и најмалку милиметри сигмата е поостра. И во доста други случаи, така да јанус, работава е Ауди и БМЊ а не Сузуки!

Чисто за споредба дека не е БМЊ се што сјае се следниве линкови СИГМАКАНОН. Ова е втората страна од најТЕХНИЧКИОТ сајт за ривјуа на интернетов, оди провери резолуции ќе видиш што е поостро и каде!

Друже зимај ја сигмата под итно, имаш ЕНГЛ кој неможе да ти го понуди канонот, и задоволуваш свои ФЕТИШИ. Острината е тука некаде зависи од милиметража и бленда, генерално земи го фактот дека СИГМАТА Е ПООСТРА ОД КАНОНОТ.

И една битна работа. PHOTOZONE се сајт кој реално тестира апарати и ако стави HIGHLY RECOMMENDED значи објективот е ставрно коска во негова класа! Така од овие 2 погоди кој има HR? Сузукито... овај аудито!!!

ЗА КРАЈ, Ако збориме на ПАМЕТ и на кафе моабет увек Канон ќе биде поостар од сигма, а ако погледаме малку математика навистина ќе видиме што е подобро. Повели друже споредувај -
КАНОН СИГМА

А плус ако имаш ХД видео греота е да не ја купиш 8мицата :)!!!

Изменето од Марио - 09.Февруари.2011 во 00:11
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 22:15
И ја би сигмата, т.е. веќе ја имам 10-20ката и ми е топ. Ама вајденгл никад доволно, така да, ако можеш земај ја 8мицата.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 13:34
Mario, za ostrinata se soglasuvam.
Ona sto sekogas jas poveke sum go cenel od ostrina, e fotografijata, kaj koja ima baagi poveke komponenti od MTF. Ona sto se narekuva karakter na lekjata. Sigmita na Canon davaat sosema podrug feelnig na fotografijata, razlicni boi, razlicen... shmek, neznam kako da go opisam. Rezolucijata sama po sebe e vazna za golemi printovi, se soglasuvam. No, ne mozes da kazes deka so golo oko na fotografija ke ja primetis ostrinata do tolku, kolku sto ke go primetis kontrastot, bojata, karakterot...

Ni od daleku ne vikam deka Sigmata e loso staklo. I suzuki ne se losi dzipovi, fakt. A BMW ne e rols rojs...


Spored mene, solucija za slikanje siroko e FF aparat, btw :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.