IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош за избор на Ultra Wide Angle Lens

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 13:43
Branko, razlikata vo cenata e samo 50 evra.
Ako poglednes kolku drzi cena kako poloven, kvalitetot na izvedbata na objektivot i taka natamu. smetam deka e podobra investicija. Sovetot ich ne bese od rakav, megju drugoto, tuku licno mislenje.
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 21:51
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 23:16
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 01:14
ФФ најдобар за пејсажи? Ха! Би требало барем за Хаси, ако не за Хорсман или Линхоф, да се размисли.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 01:15
Никон 17-55... не ви се чини дека е прескапо ова стакло за кроп? Мислам колку и да е добар, ама ~1600евра алО? Затоа и веројатно не можеш да му постигнеш добра цена на старо...
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 18:34
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 23:17
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 20:51
Originally posted by Janus Janus напиша:

Mario, za ostrinata se soglasuvam.
Ona sto sekogas jas poveke sum go cenel od ostrina, e fotografijata, kaj koja ima baagi poveke komponenti od MTF. Ona sto se narekuva karakter na lekjata. Sigmita na Canon davaat sosema podrug feelnig na fotografijata, razlicni boi, razlicen... shmek, neznam kako da go opisam. Rezolucijata sama po sebe e vazna za golemi printovi, se soglasuvam. No, ne mozes da kazes deka so golo oko na fotografija ke ja primetis ostrinata do tolku, kolku sto ke go primetis kontrastot, bojata, karakterot...

Ni od daleku ne vikam deka Sigmata e loso staklo. I suzuki ne se losi dzipovi, fakt. A BMW ne e rols rojs...


Spored mene, solucija za slikanje siroko e FF aparat, btw :)


Kul Janus, gi znam ja ovie raboti. Ama sporedbata ne e suzuki vs bmw. A znam deka aludirase na performansite a ne na personalnosta na eden objektiv .

Se sl*gam so tebe, ama nemojte da zakoravuvate i da mislite deka sto bilo najdobro nekoe vreme kje bide i vo idnina. Ne vikam deka Sigma e bolje od Canon, ama kako poznavac na Canon oprema treba da znaes deka 10-22 e eden od najlosite objektivi na Canon koi ne se kitovi... I samata Sigma 10-20 moze da se kaze deka e tuka nekade a ne pa novata Sigma 8.

Personalnosta e prasanje na vkus i fetish. FAKT e deka sigmata nudi poglem ANGLE + Podobra MTF, jas bi ja izostavil personalnosta i onaka pred objektivot kje stavam 2 filtri koi direkno kje vlijaat na istata...

Taka da, Sigma 8 e mojot izbor.

Изменето од Марио - 11.Февруари.2011 во 20:53
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2011 во 02:17
Mojot izbor za wide angle e 5dmark2 + leica R 19 2.8
nema zoom. vinjetira baagi. nema AF. Ne se stavaat filtri.
I ne ja menjam za nisto od spomenatoto. Mozebi sum zastaren....
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2011 во 02:20
Ficho, mislev u cenovna klasa sto mozeme da si ja dozvolime. I rekov siroko, ne samo pejsazi. Cenovnata razlika na aparatot se topi koga ke stavis vo igra i cena na staklata.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2011 во 02:39
Originally posted by fichot fichot напиша:

Никон 17-55... не ви се чини дека е прескапо ова стакло за кроп? Мислам колку и да е добар, ама ~1600евра алО? Затоа и веројатно не можеш да му постигнеш добра цена на старо...


Dali si go koristel ovoj zum nekogash?

Ako navistina ti treba jas kje ti go dadam mojot za polovina cena. Stoi neupotrebuvan bidejkji koristam FF, a e vo odlichna sostojba.

Ovoj zum e mandatoren za profesionalci koi koristat D300. Imam dva fotografi koi rabotat povremeno za mene i sekoj morashe da go kupi tokmu ovoj zum ako sakashe da bide vraboten. Toa ne go barav nitu od kjef, nitu od kapric, a najmalu za da gi izlozham na nepotrebni troshoci. I dvajcata mi se dobri prijateli i mi rekle deka se srekjni shto go imaat tokmu toa staklo namesto nekoe drugo.

Patem, zarem cenata na pazarot kje mu beshe takva ako ne vredeshe tolku?




Изменето од Zoran K - 12.Февруари.2011 во 02:40
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2011 во 21:28
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 23:18
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2011 во 22:36
Originally posted by Janus Janus напиша:

Mojot izbor za wide angle e 5dmark2 + leica R 19 2.8
nema zoom. vinjetira baagi. nema AF. Ne se stavaat filtri.
I ne ja menjam za nisto od spomenatoto. Mozebi sum zastaren....


CCD i CMOS senzorite pobaruvaat telecenticni lekji. Zaradi toa site proizvoditeli gi redizajniraa lekjite. Ova osobeno vazi za sirokite lekji. Na filmot ne mu e vazno pod koj agol kje padne svetlinata, dodeka senzorite baraat svetlinata da padne pod sto e mozno poprav agol. Starite siroki lekji ja frlaat svetlinata pozadi pod sirok agol i zatoa ti vinjetira Leicata. Ako ja stavis na filmsko telo, nema da ima nikakva vinjeta i kje se odnesuva kako vistinska Leica. Od druga strana starite normalni i tele lekji ne pravata takvi problemi.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 02:14
Зоки, муабетот не беше за професионалци, туку за просечни корисници, фотоаматери/ентузијасти. Нормално дека ако се вади леб од нешто најдобро е да не се ризикува, и ако се може, да се земе најквалитетното што го нуди пазарот, иако и тука да речеме може да се подигне нивото (наместо Д300 со 17-55, зошто да не Д700 со 24-70? ;)).

Верувам дека грото од „непрофесионалците“ пре би се одлучиле за варијанта Сигма/Тамрон во тој распон/бленда (кои патем, имаат прилично добро котираат во ривјуата)отколку за нов или половен 17-55.




Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 03:57
Originally posted by Janus Janus напиша:

Ficho, mislev u cenovna klasa sto mozeme da si ja dozvolime. I rekov siroko, ne samo pejsazi. Cenovnata razlika na aparatot se topi koga ke stavis vo igra i cena na staklata.


Јасно де, шала беше. (насочена кон форумската традиција на претерување кога се во прашање предлози за купување опрема) ;)
Кон врв
Ribarot Klime Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ribarot Klime Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 16:20
Znaci Sigma 10-20mm e objektiv za koj sto ne bi dal ni 50eur.
Ako sakate Ultra Wide angle objektiv, najdobar e Nikkor 14-24mm f2.8 drugoto se e plasticni igracki...
Plus mislam deka objektivite pod 12mm se vikaa fish-eye i se koristat pretezno za landscapes.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,437 секунди.