IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свети рамноапостолни цар Константин и царица Елена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свети рамноапостолни цар Константин и царица Елена

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 06:02
Tvojot zbor neka bide posleden.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 14:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

no nikogash ne se spomnuva deka eden del od niv, megju koi imalo i vladici, podlegnuvaa na rimskite maki ili iskushenija i stana rimski drzhavni sorabotnici.


Незнам од каде таа идеја дека тоа е некаквa тајна. Па Житијата на светите се доста опширни во описот на некои христијани кои не издржале во маките и се откажале од верата.Нивниот покајување и враќање кон Црквата не го измислил Цар Константин туку се споменува уште пред него за време на Диоклецијан од стрaна на Светиот маченик Петар, архиепископ Александриски(+311 год.) кои детално ги опишува степените на тиe кои се откажале од верата и тоа како секој од нив, ако изразил желба, како треба да се врати во црквата(во смисол какво покајние и епитимија да направат).

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako nagrada za takvata predavnichka rabota, Konstantin (kako i Dioklecijan pred krajot na svoeto imperatoruvanje) pochna da gi rakopolozhuva ovie vladici-predavnici kako oficijalno priznaeni i odobreni hristijanski sveshtenici vo Rimskata imperija. Politikata beshe mnogu jasna - bidejki ne mozheshe da se unishti hristijanskoto dvizhenje kako destruktivna moralno-politichka sila vo Rimskata imperija, trebashe da se rascepi (politika na razdeli, pa vladej) i da se nasochi edno protiv drugo. Beshe jasno pokazhano deka na onie koi kje se otkazhat ili kje gi modificiraat hristijanskite vrednosti, kje im se dozvoli neprecheno deluvanje i podrshka od imperatorot.


Сигурно нешто си се помешал.Ваква политика практикувал императорот Јулиј Остапникот кој од прогонство ги вратил сите можни фракции за да го ослабат христијанството но горко се покајал кога видел како сите без разлика што меѓу себе не се трпат се обединети кога се соочуваат со неговата политика на ПОМАВПИРУВАЊЕ НА ПАГАНСТВОТО.

Додека за тоа дека “Диоклецијан ракополагал епископи” се надевам си се помешал со некој друг (мада уствари и нема со кого да се помешаш).
Затоа ти препорачувам да прочиташ повеќе за неговата политика на ИСТРЕБУВАЊЕ на ХРИСТИЈАНСТВОТО.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nivniot broj rapidno se zgolemuvashe i za samo desetina godini stanaa nekolkukratno pobrojni od onie koi se zaredija zad Konstantinovite sorabotnici. Tie podocna bea narecheni Donatisti, spored imeto na eden niven vodach.


Донатиститесе феномен ограничен само на Северна Африка(поточно римските провинции Африка, Мавританија и Нумидија).
Додека на пример новицијаните биле географски подисперзирани и ги имало скоро во сите провинции.
И тие и донатистие технички гледано не биле еретици туку повеќе ШИЗМАТИЦИ, барем на почетокот.

Додека потоа Донатистите се претвориле во Circumcellions

Тоа инаку е разулавена багра од селани кои напаѓаат минувачи покрај патиштата со мотики за да овие во самоодбрана ги убијат и така да пострадаат маченички(!?)Аааа ќе заборавев!! имале обичај исто така и да се самоубиваат со скокање од карпи зашто според нивната перзверзна теологија така се удостојувале со мачеништво.

До толку забегале што донатистичките епископи морале да побараат царска помош за нивно сузбивање зашто буквално го стопирале целиот сообраќај и економија во овие три провинции со нивните самоубиствени напади на латифундиите и патиштата.
Мада истите биле и то те како обилато користени кога требало да се да се превземе некоја православна црква или убие некој православен свештеник(посебно сакале да ставаат оцет во нивните очи пред да ги крстат по втор пат и растргнат со мотики нели).

Подетално за нивните методи може да прочитате ТУКА ,имат посебен дел подоле во текстот, мислам дека ќе се согласите дека тие типци барем тоа го заслужуваат.



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se razbira deka vakvata doktrina ne mozhela da bide prifatena od onie koi smetaat deka samo chistite dusha i srce mozhat da gi vodat vernicite vo Hristovata Crkva,


Повеќе за тиe “чисти души” види во Circumcellions и ТУКА


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Gledajki deka nema uspeh i deka seta ovaa kampanja e kotraproduktivna, Konstantin vo 321 godina ja prekinuva za da pochne so planiranje na novata strategija i svikuvanje na noviot Sobor, ovoj pat vo Nikea (325 godina) kade shto planirashe ushte ednash da gi sobere site vladiki i episkopi na definitivno reshavanje kakva kje bide edinstvenata unificirana hristijanskata doktrina vo negovata imperija.
Naucheni od prethodnite iskustva od Soborot vo Arle, kao shto vekje dobro znaeme na ovoj Sobor se sobraa samo shaka vladiki i episkopi od koi najgolemiot broj bea tokmu onie koi bea zashtiteni od Konstantina.


Тука алудираш на две работи.
Дека на никејскиот собор СЕ ИЗМИСЛИЛО НЕШТО ШТО НЕ ПОСТОЕЛ ПРЕТХОДНО и дека таму биле све само епископи кои биле нешто ко полтрони на царот.

Епа еве ти некоја плус информација. Може нема да сакаш да веруваш но на соборот бил поканет и приствувал, како набљудувач, и новицијанскиот епископ од Цариград АКЕСИЈ(според тебе они што се чисти души)
Кога сите го потпишале(освен двајца) никејското исповедање Царот го прашал дали е соглaсен со ова исповедање на верата и за тоа кога треба да се слави Пасха.

АКЕСИЈ одговорил “ ПОСТАВЕНОТО ОД СОБОРОТ,ГОСПОДАРЕ, НЕ Е НЕШТО НОВО,ТАКА СЕ ВЕРУВА ОД САМИОТ ПОЧЕТОК.
Кога пак царот го прашал зашто тогаш се отстрануваат од заедница со Соборнат Црква тогаш Акесиј го изложил нивното верување дека за смртен грев не може да се даде опрост од клирот туку само Бог. И тoгаш царот му рекол
“Акесиј ,си поставил столб до небото и сам се искачи на небото”.

Бидејќи ова јас(мислам тука на нас православните)ти го кажувам и по дефолт нели ние сме НЕдоволно информирани(и башка излажани од Црквата) за ова те молам да прочиташ повеќе од делото од Црковниот историчар Созомен:

Chapter X.—The Emperor also summons to the Synod Acesius, Bishop of the Novatians.***

П.С
***јас користев за извор книга на Бугарски јазик ,додека линкот е на англиски.Ако има мала несуштинска разлика препишете го на мојот слободен превод .


Изменето од ahmar1 - 02.Јули.2010 во 09:28
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 03:14
Не ја следам целата дискусија, но нешто не ми влегува во глава. Како тоа Господ Кој вели: ,,Љубете ги своите непријатели!’’, на Константин му заповеда ,,Со овој симбол ќе победуваш!’’? И тоа баш со крстот! Мојата верзија е следнава: крстот бил светкуван од паганските народи, па црквата направила компромис само за да се зголеми бројот на верниците, а потоа крстот му го препишале на Константин, демек имал видение, и дури на крајот тоа потсеќа на Христовата смрт. Крстот нема никаква посебна моќ, дури Библијата не кажува никаде дека Христот бил распнат на крст (спомнува дрво, но не и крст). Сепак, не можам да спорам дека Константин имал видение, дури ќе речам дека тоа е многу возможно! Да, верувам дека Константин ги слушнал токму тие зборови! Но, прашањето е: ,,Кој ли му ги шепна?’’ Господ сигурно не!
И престанете веќе со ова глорифицирање на луѓе! Славата само на Бога Му припаѓа!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 06:20
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

...дури Библијата не кажува никаде дека Христот бил распнат на крст (спомнува дрво, но не и крст).


За некој христијанин да изјави дека во Библијата не пишува дека Христос е распнат на крст, туку на дрво, може само од две причини:

1. Или не го чита Светото Писмо редовно

2. Или чита Јеховистичка Библија
Би ти препорачала да го читаш Светото Писмо какво што Светите Отци на Православната Црква го канонизирале, каде јасно и недвосмислено ќе сретнеш:

Марко 15:21
И го натераа некој си Симон Киринеец, таткото на Александар и на Руф, кој се враќаше од поле, да Му го носи крстот.

15:29,30 А минувачите, вртејќи глава, Го хулеа и велеа: „Аха! Ти, што го уриваш храмот и за три дни го соѕидуваш, спаси се Себеси и слези од крстот

15:32 Христос, Царот израелски, нека слезе сега од крстот, па да видиме и да поверуваме!” Го хулеа и распнатите со Него.




Originally posted by AlDra AlDra напиша:

И престанете веќе со ова глорифицирање на луѓе! Славата само на Бога Му припаѓа!


Само на Бог припаѓа слава како на Бога, а на сите останати обожени луѓе, им припаѓа слава како на богови по благодат:

Јован: 10:34, 35
Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ,Јас реков: богови сте?‘ Ако Тој ги нарече богови оние кон кои беше упатено словото Божјо, а писмото не може да се урне...

И Мојсеј и Илија при преображението на Христос се појавиле во слава:

Лука 9:31
Па, кога се појавија во слава, тие зборуваа за Неговото заминување, кое требаше да заврши во Ерусалим.

А дека таа слава на луѓето им ја дал Бог, потврдува Самиот Господ Исус Христос:

Јован 17:22
И славата што си Ми ја дал, ним им ја дадов, за да бидат едно, како што сме Ние.


Библијата треба да се чита целосно, а не селективно само што ни одговара, а згора на тоа, и тоа селективно прилагодено на нашите искривени сфаќања.

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 15:51

1.Krstot se obozava kako predmet uste pred Hristijanstvoto i toa e neosporen fakt.

Pronajdeni se drevni predmeti koi datiraat pred nasata era od krstot obozavan kako svet predmet. Takvi predmeti se najdeni vo Indija, Sirija, Persija , Egipet itn.

Grckiot bog Bahus, tirskiot Tamuz,haldejskiot Vaal, norveskiot Odin, site tie lazni bogovi bile simbolizirani so krst.


2.  Krstot iskoristen kako simbol od Hristijanskata Crkva  e egipetski hieroglif koj znaci "Spasitel".



3.Krstot vleguva kako simbol za Hristijanstvoto nekade okolu sredinata na 3 vek posle Hrista.


Ranite Hristijani za svoj znak najcesto ja oznacuvale ribata ( IHTUS) .







Inaku, zborot koj e preveden vo Biblijata kako krst na starogrcki e zborot "stavros", sto vo toa vreme  znacel stolb ili kol, nikako ne go oznacuval zborot  krst.  Taka da, Aldra e vo pravo za toa.

Drug zbor koj se upotrebuva  vo Svetoto Pismo e zborot "ksilon" koj oznacuva drvo a se upotrebuva vo Dela Apostolski 5:30 i 10:39.



Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 23:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

3.Krstot vleguva kako simbol za Hristijanstvoto nekade okolu sredinata na 3
vek posle Hrista.


аха!! значи од 3 век почнал да се употребува..
а како би ми го објаснил ти мене овој антихристијански римски графит од ПРВИОТ ВЕК од градот Рим?

The Alexamenos Graffito

а за секој случај еве ти малку подобро зумирана слика(и тоа неколку на истиот!!)

Alexamenos Worships His God: Ancient Roman Graffiti

Абе ај ние православните што сме вакви и онакви, ама зар и паганите од Рим од првиот век се збуниле исто како нас(или може читале стражарска кула,што ги знам?!)

Или уствари ај да ја ставам сликат за секој случај





Изменето од ahmar1 - 03.Јули.2010 во 23:29
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 00:40
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

3.Krstot vleguva kako simbol za Hristijanstvoto nekade okolu sredinata na 3
vek posle Hrista.


аха!! значи од 3 век почнал да се употребува..
а како би ми го објаснил ти мене овој антихристијански римски графит од ПРВИОТ ВЕК од градот Рим?

The Alexamenos Graffito

а за секој случај еве ти малку подобро зумирана слика(и тоа неколку на истиот!!)

Alexamenos Worships His God: Ancient Roman Graffiti

Абе ај ние православните што сме вакви и онакви, ама зар и паганите од Рим од првиот век се збуниле исто како нас(или може читале стражарска кула,што ги знам?!)

Или уствари ај да ја ставам сликат за секој случај







Aha!!!

 Dragi forumdzii, eve dokaz deka krstot se upotrebuval kako simbol vo prviot vek masovno od Hristijanite .

смеење    газење%20од%20смеење  смеење  газење%20од%20смеење



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 00:54

A , zaboraviv da spomnam...uste vo prviot vek imalo popovi, krstovi, kandila, crni obleki i bradi, epten isto bilo Hristijanstvoto kako denesnoto Pravoslavnoto,  ...da de, istoto bilo ...aha !! ...i to глупчо


P.S. I da, na zenite koi imale menstrualen ciklus ne i davale da se pricesti vo prviot vek.

Sto posto ima na nekoja pestera dokaz nekakov crtez, kako ne i davaat na edna zena da se pricesti... oti dobila menstruacija ... ..samo treba da se najde ...смеење


Изменето од KINGDAVID - 04.Јули.2010 во 00:58
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 03:17
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

3.Krstot vleguva kako simbol za Hristijanstvoto nekade okolu sredinata na 3
vek posle Hrista.


аха!! значи од 3 век почнал да се употребува..
а како би ми го објаснил ти мене овој антихристијански римски графит од ПРВИОТ ВЕК од градот Рим?

The Alexamenos Graffito

а за секој случај еве ти малку подобро зумирана слика(и тоа неколку на истиот!!)

Alexamenos Worships His God: Ancient Roman Graffiti

Абе ај ние православните што сме вакви и онакви, ама зар и паганите од Рим од првиот век се збуниле исто како нас(или може читале стражарска кула,што ги знам?!)

Или уствари ај да ја ставам сликат за секој случај





Toj antihristijanski crtezh e igranje majtap so Isus. Ochebijno e deka glavata e magareshka, a inskripcijata navodno veli "Aleksamenos go bogosluzhuva (obozhava) svojot bog".

Poentata na naslikanoto e deka razapnatiot Isus e magare i toj Aleksamenos bogosluzhuva magare namesto bog. Krstot i raspetieto se nacrtani za da dadat nesomnena asocijacija na Isusa i Hristijanstvoto bidejki za hristijanite tokmu toa raspetie e od krucijalna vazhnost, a voopshto ne znachi deka e ilustracija koja dokazhuva oti ushte vo prviot vek hristijanite koristele krst kako simbol na svojata vera.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 13:16
Мараната, сите цитати кои ги наведе се во ред, и јас лично ВЕРУВАМ дека Исус бил распнат на крст. Меѓутоа, Библијата не кажува дека Неговото распнување било на крст, тој збор не се користи. Ги проверив оие стихови со интерлинеарна Библија, директно од грчки, и го најдов преводот со помош на Стронг. Зборот ,,staurou" е користен во стиовите кои ти ги наведе и не значи крст, иако така се преведува. Еве што вели Стронгс за тој збор NT:4716

NT:4716
<START GREEK>stauro/$
<END GREEK> stauros (stow-ros'); from the base of NT:2476; a stake or post (as set upright), i.e. (specifically) a pole or cross (as an instrument of capital punishment); figuratively, exposure to death, i.e. self-denial; by implication, the atonement of Christ:

(Biblesoft's New Exhaustive Strong's Numbers and Concordance with Expanded Greek-Hebrew Dictionary. Copyright © 1994, 2003, 2006 Biblesoft, Inc. and International Bible Translators, Inc.)
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 15:20
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

... и јас лично ВЕРУВАМ дека Исус бил распнат на крст. Меѓутоа, Библијата не кажува дека Неговото распнување било на крст


Немам време да читам редовно и да одговарам на сите реплики моментално (нека ми прости Мајкл за тоа, ама ќе биде, само ми треба слободно време), но ова ме заинтересира.

Велиш дека во Светото Писмо не е наведено дека Христос е распнат на крст, но дека ти ВЕРУВАШ (и покрај тоа што не пишува во Библијата) дека тоа било навистина така. Прашањето ми е: на што се темели твојата вера? Од каде ја знаеш таа информација, ако ја нема во Светото Писмо?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 15:54
Интуитивно.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 16:48
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

  Krstot iskoristen kako simbol od Hristijanskata Crkva  e egipetski hieroglif koj znaci "Spasitel". 3.Krstot vleguva kako simbol za Hristijanstvoto nekade okolu sredinata na 3
vek posle Hrista.
Ranite Hristijani za svoj znak najcesto ja oznacuvale ribata ( IHTUS) .Inaku, zborot koj e preveden vo Biblijata kako krst na starogrcki e zborot "stavros", sto vo toa vreme  znacel stolb ili kol, nikako ne go oznacuval zborot  krst.  Taka da, Aldra e vo pravo za toa.Drug zbor koj se upotrebuva  vo Svetoto Pismo e zborot "ksilon" koj oznacuva drvo a se upotrebuva vo Dela Apostolski 5:30 i 10:39.



Дали можеш да ни дадеш доказ за тврдењето под точка два. Секако дека имало предмети слични на крст, но, дали биле идентични со крстот?



Ваков разговор водев и со припадник на Јеховините сведоци, па истото прашање ќе ви го поставам и вам.

На што биле распнати 6000 бунтовници од Спартаковото востание по должината на патот од Капуа до Рим?
Ако одговорот на ова прашање го знаете, тогаш и прашањето на што е распнат Исус ќе си го одговорите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 16:52
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

3.Krstot vleguva kako simbol za Hristijanstvoto nekade okolu sredinata na 3
vek posle Hrista.


аха!! значи од 3 век почнал да се употребува..
а како би ми го објаснил ти мене овој антихристијански римски графит од ПРВИОТ ВЕК од градот Рим?

The Alexamenos Graffito

а за секој случај еве ти малку подобро зумирана слика(и тоа неколку на истиот!!)

Alexamenos Worships His God: Ancient Roman Graffiti

Абе ај ние православните што сме вакви и онакви, ама зар и паганите од Рим од првиот век се збуниле исто како нас(или може читале стражарска кула,што ги знам?!)

Или уствари ај да ја ставам сликат за секој случај



Aha!!! Dragi forumdzii, eve dokaz deka krstot se upotrebuval kako simbol vo prviot vek masovno od Hristijanite .смеење    газење%20од%20смеење  смеење  газење%20од%20смеење


Очигледно е дека не можеш да препознаеш што е историски извор, да го толкуваш истиот, па затоа и се сведуваш на мајтап.

Инаку лекцијата за историските извори се учи во петто одделение, на првиот час по историја, но секако, не сите ја научиле.

Изменето од Македон - 04.Јули.2010 во 16:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.