IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Храна и пијалоци за во лето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Храна и пијалоци за во лето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Храна и пијалоци за во лето
    Испратена: 12.Јуни.2010 во 10:29
Слушам на тв медиумите ( а и во пишаните) се заоструваат мерките за контрола на храната заради вруќините. И онака ми дојде идеја како да си помогнеме со идеи, рецепти на освежителни пијалоци и храна, евтинки, достапни за сите.
Јас секое утро „варам„ леден чај
Ке напунам лонец со вода, додека да испијам кафето и разгледам весниците- водата зоврира- ставам чајот, оставам да одстои дфодека олади и флаширам. Во едниот дел ставам шекер и лимон, во едниот не. Во фрижидер и цел ден место „комуналка„ од чешма се пијат освежителен чајголема%20насмевка.
Дома не минува ден и без таратур- незнам зошто ама мене ми е многу освежителна салатаголема%20насмевка
Бидејки сите дома сме таратурци и она од канчињата секогаш ни е малце-јас редовно квасам дома (кој не знае како одма патентирам тука изумотголема%20насмевка)
Зелка салат  гарнирана со рендан морков, свежи краставици исто така редовно има во фрижидер.
Пробајте!намигнување
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 14:13
Леле mamamd ме потсети да направам кисело млеко. Најубаво е дома кога ќе си го направамголема%20насмевка

Инаку во лето кај нас не се јаде многу (количински) и тоа што го јадеме е претежно овошје и зеленчук. Особено домати и краставици.

Праски - нискокалорични, полни со витамини(А,Ц) бета каротин, растителни влакна и сл.
Киви - го подобруваат варењето на храната.

Но нешто што најмногу се користи е лубеницата. Вчера цела изедовме. Вода, вода и само воданамигнување
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 19:05
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Киви - го подобруваат варењето на храната.
Edna zanimlivost: kiwito slobodno moze da se jade sose luspata (no prethodno treba da se izmie). Taka se vnesuva daleku pogolema kolicina na vitamin C, bidejki najgolemiot del od istiot se skladira direktno pod luspata. No imajte i predvid deka e bogat so rastitelni vlakna(bilo so luspa bilo bez) pa moze da ima blago laxativno dejstvo.



Изменето од Majkl - 13.Јуни.2010 во 19:14
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:40
Dinjata vo letoto e nezamenliva kaj nas doma, najmnogu majka mi ja konzumira, mene ne mi se dopagja mnogu, ama znam da zemam i jas po nekoe parce.
Osvezitelno, so mnogu voda vo sebe, go cisti organizmot od stetnite materii. I lubenicata isto.


Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 11:43

Јас  секое утро си варам  чај  од   свеж  магдонос  ... и  го ставам во фрижидер... како што вели  мамад..наместо комуналка или нешто газирано ....го пијам  чајот.... ем е вкусен  ем има многу убава боја.......незасладен  секако ....среќа

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 20:21
Mene ladniot chaj ich ne mi e ubav..se trudev da go naviknam, ama ne mi go saka organizmov.

A topol caj pijam i na ovie vrukjini...denes bash chitav deka chaj od zalfija, topol ili laden, pomaga vo sprechuvanje na potenjeto.

VODA, vo neogranicheni kolichini....

I iako vrukjinive ni go namaluvaat apetitot, MNOGU E VAZHNO da ne zaboravame da jademe!!

Moja letna shema:
Ovoshje, zelenchuk, i proteini: sirenje, patlidzanche, piperche i solca mi se najomileno letno jadenje:))
Mnogu jogurt....kornfleks za pojadok... mevce za ruchek.....mnogu svezh zelenchuk i salati...
I, lubenica, dinja, ili grozje, vo kombinacija so sekoja mandza!!
Od vreme na vreme, i po nekoe kompirche vo rerna!!


Изменето од Kali - 16.Јуни.2010 во 20:21
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 16:42

еве и една многу популарна рецепта баш за овој период

 

Жетварка салата

Жетварка%20салата
 

Потребни состојки:

  • 50 милилитри Оцет
  • 25 милилитри Масло
  • 1000 грама Краставица
  • 2000 милилитри Вода 

Подготвување:

Краставиците се рендаат на ренде, па се ставаат во поголем овален сад. Потоа се става водата, маслото, оцетот и по зависност на вкусот може да се додаде магдонос и ситно сецкан лук.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 17:58
2000 милилитри Вода збунетостзбунетостзбунетост
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 18:00
да 2 литра вода и едно кило краставици
 
тоа е ваша оригинална рецепта да 
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 18:01
..Ја знам ..жетварската  салата ....  и сум ја пробала...
..но не со   рендана краставица...туку со ситно сецкана....
 и без  масло ........ многу е  освежителна.....среќа
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 04:55
Ете што препорачуваатсреќасреќа


Храна за топлите летни денови

Во топлите летни денови исхраната треба да му даде енергија на организамот, но и доволно количина на вода. Затоа наоружајте се со овошје и зеленчук, како и јогурти и сладоледи и уживајте во летото без проблеми.

Главно обележје на летните денови е топлината, па затоа храната која сте ја јаделе во постудените денови сега веќе не доаѓа во предвид. Тешката храна создава чувство на тежина во желудникот, го зголемува потењето, а понекогаш може да предизвика и дехидрација. Затоа за да немате проблеми, најдобро е да ја прилагодите храната на летото. Одберете храна која нема да Ве оптеретува, а и позитивно ќе делува на Вашата линија.

15-07-10hrana2.jpg

Супа
Супата е одличен летен оброк кој може да се конзумира за ручек или вечера. Супата може да се јаде топла или ладна, но важно е да биде бистра. Каква супа и да одберете, нема да погрешите. Супата го подобрува варењето, го забрзува метаболизамот и благотворно делува на целиот организам.   

Овошје
Овошјето е добро во секое годишно време, но во лето е идеално. Летото ни нуди најразлични видови на овошје, па жално е да не ги искористиме. Затоа одберете било кое овошје и јадете го во неограничени количини. Настојувајте секој меѓу оброк да биде овошен, телото ќе Ви биде многу благодарно за тоа.

Зеленчук
Зеленчукот може да се јаде свеж или сварен. Јадете домати, краставици, пиперки и останат зеленчук богат со вода и витамини. Ова позитивно ќе делува на Вашето здравје, но и на линијата.   

15-07-10hrana1.jpg

Варена храна
Наместо печена и тешка храна, јадете варена и лесна. Конзумирајте риба или пилешко месо со многу зеленчук. Варената храна е полесна и телото полесно ја поднесува, а тоа е одлично за летниот период.   

Салати
Во топлите летни денови одлично делуваат салатите од свеж зеленчук. Можете да им додадете сирење или малку зачини, но не претерувајте со зачините. Можете да ги јадете како прилог со месо или само салата.   

Овошни јогурти и сладоледи   
Освен овошје за вечера може да си дозволите овошен јогурт или сладолед. Сепак со сладоледите внимавајте да одберете некој кој нема многу додатоци. Идеални се овошните сладоледи кои ќе Ве освежат, а немаат многу калории. Овошниот јогурт пак можете да го јадете во текот на целиот ден и добро ќе Ви дојде на високите температури.

Bluezone
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 17:09
Ладен чај од нане

На високите температури освежувајте се со ладен чај од нанае. Нането не е само зачин. Потребно ви е две лажички суво или свежоп нане, литар вода и мед по вкус. Листовите од нанае варете ги во вода, а потоа покријте го садот за чај и нека отстои 15 минути. Процедете го и се додека убаво не се разлади нека ви седи во ладилник. Кога го послужувате, во чашате ставете неколку кришки лимон, и мед по желба
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 12:26

Ароматична диња

Потребно:

* 1 диња (околу 1 кг)
* 1 лажичка ливчиња од свежо нане
* 2 лажици вињак

Приготвување: добро изладената диња пресечете ја на половина и исчистете ја од семките. Меснатиот дел од дињата издлабедете го, исечете го на коцкички или обликувајте топчиња и посипете го со сечканото нане. Коцкичките (или топчињата) посипете го со вињакот, ставете ги во издлабената половина на дињата и послужете ги.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:31

Издржете ја жегата!

Додека владеат огромните горештини, нутриционистите, со своите совети, можат да ви помогнат да го надоместите губењето на течностите и да го избегнете топлотниот удар. Се разбира, најважно е да пиете

Мошне важно е да внесувате многу течности. Обично се препорачува да пиете по еден и половина литар вода на ден. На високи температури, пијте и повеќе за да го надоместите губењето на течности поради потењето. Не чекајте да ожедните, па да пиете. Општо, на возрасните им се советува да го избегнуваат изложувањето на сонце, преголеми количества храна, алкохол, како и преголеми телесни напори.
Облеката мора да биде лесна и проѕирна - од памук и лен, а не од најлон или од синтетика. За да се спречи топлотниот удар, на децата помали од пет години и на постарите лица мора да им се даваат течности.
Морковите, спанаќот, кајсиите, праските и слично овошје и зеленчук, благодарение на високата содржина на бета-каротен, помагаат кожата да се подготви за сонце. Јадете ги сурови или исцедени во сок, зашто со варењето делумно се уништува бета-каротенот и некои други витамини. Сепак, вимавајте: кајсиите и морковите не може да ги заменат кремите за сончање и не заштитуваат од кобното влијание на подолгото изложување на сонце.
Но, некои продукти не се препорачуваат при изложување на сонце. Избегнувајте поголеми количества целер, магдонос и смокви, ако не сакате да имате непријатни алергиски реакции.
За освежување попрво изедете лесен овошен наместо млечен сладолед. На крај, по обилните и мрсни оброци, причекајте три часа пред да одите да се капете.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.