IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мотив , инспирација , елан ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотив , инспирација , елан ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 14:45
Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .
Читам и мислам дека и двајцата имате право на некој начин,еве зошто....Одложувањето е еднакво на откажување затоа што има недостаток од горе наведениве работи од Ептендосадно,мотив,елан,сила....Сум се фатила себе си во ситуација кога сум имала силен  мотив нешто да превземам околу дадена ситуација ....или цел подобро кажано,но постоело нешто што ме блокирало во дадениот момент да не стигнам до целта.Значи имаш инспирација,имаш многу силен мотив да  направиш нешто,се преиспитуваш и знаеш дека имаш елан да го  сториш тоа,свесен си дека целта не толерира одложување.....и  оп застој!!!Кој е тој мал сегмент што треба да ги спои сите алки во синџирот ,за да се достигне целта?!?!?!Дали можеби  немањето доволно сила?!


Да , за тоа пишувам , тоа ме интересира .

Па да кажеме дека некогаш попатно ни се јавуваат нови цели , нови обврски , кои ги сметаме или се поприоритетни , па се трошиме на нив , губиме сила , се уморуваме , ни треба малку одмор , нов залет ( мотив , инспирација , елан ) за да зачекориме кон целта , а она чека .

Тоа не е откажување , тоа не е “ мрза “ , затоа што мрзливиот не си поставува цели , не е амбициозен , не е одговорен , неможе да се пофали со некоја совест .



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 17:38
Nemoj nikogas svoite nedoslednosti da gi stavas vo usta na onie sto ne gi znaes...motivot,inspiracijata i bla bla bla...se samo slabosti vo tvojata usta...

Vo zelbite sme site isti,eptendosadno1.Toa sto ne pravi razlicni se  nasite principi i krajnata cel...koga znaeme kako...i tuka se vrakame na pocetokot?
NE...koga komforot ke go zamenime so "zelba za bolka"

COVEK VREDI TOLKU,KOLKU GI IMA VO SEBE SVOITE DOSLEDNOSTI!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 18:22
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Nemoj nikogas svoite nedoslednosti da gi stavas vo usta na onie sto ne gi znaes...motivot,inspiracijata i bla bla bla...se samo slabosti vo tvojata usta...Vo zelbite sme site isti,eptendosadno1.Toa sto ne pravi razlicni se  nasite principi i krajnata cel...koga znaeme kako...i tuka se vrakame na pocetokot?NE...koga komforot ke go zamenime so "zelba za bolka"COVEK VREDI TOLKU,KOLKU GI IMA VO SEBE SVOITE DOSLEDNOSTI!




Vo zelbite sme site isti,....





Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 20:23
што сакаш да покажеш со компарацијава хипик(мировен-поздрав) -скинер(нацистички поздрав)???


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 22:11
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Да , има недоразбирање , но тоа е во однос на тоа што представува местово .

1. ОВА Е ФОРУМ , МЕСТО ЗА ПОЛЕМИКА !

2. ОВА НЕ Е ПАНО , МЕСТО ЗА КОЛУМНИ И СЛ ., КАДЕ БИ СИ ДАЛЕ МИСЛЕЊЕ ЗА НЕКОЈА ТЕМА И СО ТОА СМЕ ЗАВРШИЛЕ РАБОТА .

Не , немам мислење , и доколку го имам може да го сменам во полемика .

Од ЏО прифатив една сугестија , мислам дека е во право , мислам дека таа сугестија би ми користела .

Со бијонсе1 не се согласив и.т.н.

Јас тука , и сега , го градам своето мислење за темата , барам решенија кои ми се потребни , сакам да прочитам туѓи искуства , совети , проблеми .

Па нели знаеме дека ништо не знаеме ?


Normalno deka e mesto za polemika, toa mi bese idejata: dokolku site clenovi bi se obiduvale da ti pomogneme da dojdes do svojot odgovor, toj koj ti si go nasetuvas iako velis deka ne go znaes, i da ti gi ponudime argumentite koi ti se prifatlivi, tuka nema polemika, tuku kviz: site kje se obiduvame da go pogodime "tochniot" odgovor, onoj tvojot. A diskusijata e da se razviva, da gi sudrime mislenjata i nadgradime, ama site zaedno, ne site na eden...toa pisuvav, bidejki temata e super i moze mnogu da se zboruva, od mnogu povekje aspekti otkolku tie koi te interesiraat...

Ajde prodolzete ponatamu, i imajte ubav konstruktiven muabet:)
големо%20гушкање

P. S. Inaku, taka kako sto prvicno gi postavi prasanjata, toa E mrzelivost:)
 
A sepak sega mi se cini deka zboruvas za moment na vnatresen konflikt. Ona sto kje ne zakoci/blokira pa izgubime energija i koga svesno imame cel, motiv, itn, e moment koj ni veli deka tuka na nekoe nesvesno nivo, nesto ne si e se taka jasno, posakuvano, prifatlivo, kako na svesno.намигнување
Se nadevam kje si go najdes odgovorot ponatamu vo diskusijata:)




Изменето од Kali - 07.Јуни.2010 во 22:12
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 22:22
motivot mi e da stignam do inspiracijata
ELAN imam , no se mnogu stari, ama vezovite ne se loshiголема%20насмевка

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 22:51
Originally posted by Џо Џо напиша:

што сакаш да покажеш со компарацијава хипик(мировен-поздрав) -скинер(нацистички поздрав)???


Имаме различни желби , различни потреби , погледи кон иднината и сл.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 23:09
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Да , има недоразбирање , но тоа е во однос на тоа што представува местово .

1. ОВА Е ФОРУМ , МЕСТО ЗА ПОЛЕМИКА !

2. ОВА НЕ Е ПАНО , МЕСТО ЗА КОЛУМНИ И СЛ ., КАДЕ БИ СИ ДАЛЕ МИСЛЕЊЕ ЗА НЕКОЈА ТЕМА И СО ТОА СМЕ ЗАВРШИЛЕ РАБОТА .

Не , немам мислење , и доколку го имам може да го сменам во полемика .

Од ЏО прифатив една сугестија , мислам дека е во право , мислам дека таа сугестија би ми користела .

Со бијонсе1 не се согласив и.т.н.

Јас тука , и сега , го градам своето мислење за темата , барам
решенија кои ми се потребни , сакам да прочитам туѓи искуства , совети
, проблеми .

Па нели знаеме дека ништо не знаеме ?


Normalno deka e mesto za polemika, toa mi bese idejata: dokolku site
clenovi bi se obiduvale da ti pomogneme da dojdes do svojot odgovor,
toj koj ti si go nasetuvas iako velis deka ne go znaes, i da ti gi
ponudime argumentite koi ti se prifatlivi, tuka nema polemika, tuku
kviz: site kje se obiduvame da go pogodime "tochniot" odgovor, onoj tvojot. A
diskusijata e da se razviva, da gi sudrime mislenjata i nadgradime, ama
site zaedno, ne site na eden...toa pisuvav, bidejki temata e super i moze mnogu da se zboruva, od mnogu povekje aspekti otkolku tie koi te interesiraat...Ajde prodolzete ponatamu, i imajte ubav konstruktiven muabet:)

големо%20гушкањеP. S. Inaku, taka kako sto prvicno gi postavi prasanjata, toa E mrzelivost:)  A sepak sega mi se cini deka zboruvas za moment na vnatresen konflikt. Ona sto kje ne zakoci/blokira pa izgubime energija i koga svesno imame cel, motiv, itn, e moment koj ni veli deka tuka na nekoe nesvesno nivo, nesto ne si e se taka jasno, posakuvano, prifatlivo, kako na svesno.намигнување Se nadevam kje si go najdes odgovorot ponatamu vo diskusijata:)




Као јас сум професор , као барам точни одговори од тебе , као јас се знам ?

Како се мотивирате Вие ?

Мислам дека ова не е прашање за оценка , прашање со кое би се согласил или не .
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 13:48
Немам Мотив , инспирација , елан ... да пишувам во врска со темата , гледам дека немате и Вие .

Не остана ништо друго , СКИЈАЈТЕ СЕ !!!!

П.С.

Имаме 13.587 регистрирани членови

Како не бе !?!?!?

Изменето од eptendosadno1 - 08.Јуни.2010 во 13:55
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 14:57
skijanje se brzo uci
koj e blesav zime da sjedi kuci

imam bre ELAN so ubi vezoi


Изменето од anakin - 08.Јуни.2010 во 14:57
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 18:28
Mnogu inspirativno  ova navezenovo  so golem motiv i ELAN napishano изненадување
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 18:50
Mozhe da se bide inspiririan od razlichni neshta (govor, muzika, pishan zbor, prirodna pojava...) i toa da ne sozdade nikakov motiv ili elan za nekakva rabota. Inspiracija, vo korenot na svoeto znachenje, e produhovuvanje (in spirit).

Chovek mozhe da bide motiviran za neshto od razlichni aspekti (materijalni, zdravstveni, spiritualni...) i mozhe, no ne mora da bide inspiriran od nishto posebno.

Elan za rabota mozhe da se ima sekogash i za sekoe neshto, vkluchuvajki ja i sekojdnevna rabota za koja dobivame nadnica, dokolku sme raspolozheni za toa, bez da sme posebno inspirirani ili da imame nekakov specijalen novootkrien motiv.

Rabotata e shto site ovie neshta egzistiraat posebno i tie kako takvi se dovolni samite za sebe, a ponekogash koincidiraat vo sekakvi megjusebni kombinacii. Sekako deka maksimalniot efekt od niv, realiziran kako chovekova performansa, se dobiva koga se prisutni site tri.

Tokmu zatoa pred golemi ili vazhni zbidnuvanja, liderite na lugjeto se obiduvaat da deluvaat inspirativno, da kreiraat i potenciraat motiv koj bi bil od zaednichki interes za site i da sozdadat elan za maksimalno dejstvuvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 11:06
Што ми е мотивација?-Исполнување на целта.
А моите цели се сите оние нешта кои ги сакам и се залагам во животот, а ги има многу.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 13:57
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Што ми е мотивација?-Исполнување на целта.
А моите цели се сите оние нешта кои ги сакам и се залагам во животот, а ги има многу.



Обратно е .

Определувањето на целта е последица на мотивацијата .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.