IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мотив , инспирација , елан ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотив , инспирација , елан ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:37
Istoto go mislime, vo druga ambalaza :) t.e. vo mubetov, ne mislam na teska letargija...tuku, na cuvstvoto.

Nastrana od ovie prasanja, mora li, aj drug pat....
Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu zavisi od samodoverbata. Ako covek ne veruva deka moze nestoto da go napravi, ispolni, nema da se motivira za istoto.
Zavisi i kolku procenuva deka celta moze da mu e frustrirana, t.e. sprecena od nadvoresni sili....a bogami i od vnatresni konflikti, na nesvesno nivo, vo fazon-sakam, ama ne sakam.

Kako da se nadmine? Sekoj so svoite resursi, sekoj razlicno. Milion raboti mozat da posluzat kako pokrenuvaci...dokolku celta e vistinski posakuvana i vazna.
Spored mene, ponekogas e OK da zemes vreme da razmislis, vidis sto sakas, kako, zosto....


Изменето од Kali - 07.Јуни.2010 во 11:09
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:43
Originally posted by Kali Kali напиша:

Istoto go mislime, vo druga ambalaza :) t.e. ne mislam na teska letargija...tuku, na cuvstvo.

Nastrana od ovie prasanja, mora li, aj drug pat....
Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu zavisi od samodoverbata. Ako covek ne veruva deka moze nestoto da go napravi, ispolni, nema da se motivira za istoto.
Zavisi i kolku procenuva deka celta moze da mu e frustrirana, t.e. sprecena od nadvoresni sili....a bogami i vnatresni, na nesvesno nivo, vo fazon-sakam, ama ne sakam.

Kako da se nadmine? Sekoj so svoite resursi, sekoj razlicno.
Spored mene, ponekogas e OK da zemes vreme da razmislis, vidis sto sakas, kako, zosto....


Bi trebalo naredniot pat da si gi trgnes od svoeto glavce.oti sveti crvena sijalicka za vnimanie i malku neznost...ljak

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:43
 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:56
Za mazjacite:
-uzivajne do beskraj

Za zenkite:
-uzivajte vo svojata dominacija


Изменето од Joshua_Tree - 06.Јуни.2010 во 18:57
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 20:54

Kolku ti e vazna celta tolkav motiv i dobivas....Ne mozes da baras nekoj poseben motiv vo npr. dnevni obvrski, toa vece e rutina....Najgolem motiv se dobiva ako e zivot vo prasanje, togas e i narodnata davenik i za slamka se faca...

Nema vezbi za zgolemuvanje na motivacija, ako ne ti e silen duhot dzabe i molenje i joga i meditacija....ednostavno ili JESI ili NISI...ne e sekoj roden da ispolni sekoja cel , nekoj moze nekoj ne...Ne si postavaj nedostizni celi i nema motivacijata da ti se gubi, step by step....ako te fati mrzlivost....nisto ...odmori si....i dodeka odmaras presmetaj kolku gubis i kolku dobivas so toa sto nemas motiv....motivot sam ce se pojavi ili skroz ce go snema....idemo dalje....намигнување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 22:21
мотив....инспирација......елан....??
одсекогаш .....од памти века .....кај човекот ???
па се знае ..... докажување пред спротивниот пол.......!!!
како што машкото може свешто да постигне кога ja има за мотивација ЖЕНАTA.....
истото важи и за жените ...најсилна мотивација ....докажување пред МАШКОТО...
еве најпрост пример.....
натпревар било кој спорт....
а бе шо припреми шо тренинзи ништо не ги мотивира нашите играчи да покажат барем резултатот од толкави напорни тренинзи...
Инспирација??
не прва лига.. не европско ...не светско првенство ....не титула ....ништо ...се немит испирација ...
елан?? ма каков елан еден за сите - сите за никаде.....
губитник   СТОП сега....
донесете сега едно дваесет убави женски во публика така малку да навиваат......
што мислите ??? што ќе се случи??
пувка за 5 минути противникот.....ете тоа....
истото важи и обратно....
 друг пример??
кога се напишани најубавите песни?? кога се има инспирација и мотив во сите области на уметноста , книжевноста ??
се знае...кога насредина е никој друг само ЖЕНАТА КАКО НАЈГОЛЕМА МОТИВАЦИЈА И ИНСПИРАЦИЈА  за мажот.....
и обратно МАЖОТ КАКО НАЈГОЛЕМА ИНСПИРАЦИЈА И МОТИВАЦИЈА И БОГАМИ СИЛЕН ЕЛАН  за жената....
колку војни се добиени со преокрет кога се вмешува силната вибрација на жената кон војсководецот на веќе поразени??Мотив??испирација?? бескрајна .....нема посилна!!
се друго е ситница како мотивација инспирација и елан....
сексот да не речам спротивен пол е мотивација инспирација и цунами елан .....NUMBER 1да
п.с.
тој што нема такви ,,разбудени,, чувства ке да има слаб мотив ем ич инспирација....а за елан ич муабет да не прајме...
затоа секогаш .....за било која работа поврзете ја со спротивниот пол....нека во тој процес на мотив- инспирација и крајна успешна цел ви биде мажот/жената ......тогаш не ќе ви треба ни план ни анализа ниту вежби......природата си го прави своето и целта ќе ви биде постигната!!да


Изменето од bijonse1 - 06.Јуни.2010 во 22:37
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 22:56
Originally posted by Kali Kali напиша:



Istoto go mislime, vo druga ambalaza :) t.e. vo mubetov, ne mislam na teska letargija...tuku, na cuvstvoto.Nastrana od ovie prasanja, mora li, aj drug pat....Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu
zavisi od samodoverbata. Ako covek ne veruva deka moze nestoto da go
napravi, ispolni, nema da se motivira za istoto.Zavisi i kolku procenuva deka celta moze da mu e frustrirana, t.e. sprecena od nadvoresni sili....a bogami i vnatresni, na nesvesno nivo, vo fazon-sakam, ama ne sakam.
Kako da se nadmine? Sekoj so svoite resursi, sekoj razlicno. Milion raboti mozat da posluzat kako pokrenuvaci...dokolku celta e vistinski posakuvana i vazna.Spored mene, ponekogas e OK da zemes vreme da razmislis, vidis sto sakas, kako, zosto....


Ама баш со ништо не се согласувам , ама баш ништо според мене нема вистина , резон .

Мотивот ама баш нема никаква врска со самодовербата .

Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu zavisi od samodoverbata.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 22:59
najdobro e ako

motiv e borba za opstanok
inspiracija da se site nadvoresni objektivnosti
elan e sekako  vnatresna karakteristika na individuata


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 23:00
Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 23:16
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:



мотив....инспирација......елан....??одсекогаш .....од памти века .....кај човекот ???па се знае ..... докажување пред спротивниот пол.......!!!како што машкото може свешто да постигне кога ja има за мотивација ЖЕНАTA.....истото важи и за жените ...најсилна мотивација ....докажување пред МАШКОТО...еве најпрост пример.....натпревар било кој спорт....а бе шо припреми шо тренинзи ништо не ги мотивира нашите играчи да покажат барем резултатот од толкави напорни тренинзи...Инспирација??не прва лига.. не европско ...не светско првенство ....не титула ....ништо ...се немит испирација ...елан?? ма каков елан еден за сите - сите за никаде.....губитник   СТОП сега....донесете сега едно дваесет убави женски во публика така малку да навиваат......што мислите ??? што ќе се случи??пувка за 5 минути противникот.....ете тоа....истото важи и обратно.... друг пример??кога се напишани најубавите песни?? кога се има инспирација и мотив во сите области на уметноста , книжевноста ?? се знае...кога насредина е никој друг само ЖЕНАТА КАКО НАЈГОЛЕМА МОТИВАЦИЈА И ИНСПИРАЦИЈА  за мажот.....и обратно МАЖОТ КАКО НАЈГОЛЕМА ИНСПИРАЦИЈА И МОТИВАЦИЈА И БОГАМИ СИЛЕН ЕЛАН  за жената....колку војни се добиени со преокрет кога се вмешува силната вибрација на жената кон војсководецот на веќе поразени??Мотив??испирација?? бескрајна .....нема посилна!!се друго е ситница како мотивација инспирација и елан....сексот да не речам спротивен пол е мотивација инспирација и цунами елан .....NUMBER 1дап.с.тој што нема такви ,,разбудени,, чувства ке да има слаб мотив ем ич инспирација....а за елан ич муабет да не прајме...затоа секогаш .....за било која работа поврзете ја со спротивниот пол....нека во тој процес на мотив- инспирација и крајна успешна цел ви биде мажот/жената ......тогаш не ќе ви треба ни план ни анализа ниту вежби......природата си го прави своето и целта ќе ви биде постигната!!да


Ало , па не сме ние машките Шарпланинци !!!!!

Мала шега , шарпланинецот е најратоборен кога се бори за женка .

Да , има и нешто вистина , но тоа е само малку и не е универзална .

Јас сум атеиста , и тоа ортодоксен , јас знам дека ние луѓето сме животни , дека имаме нагон за размоножување и дека во принцип , подсвесно , жената за нас е објект кој служи за “ продужење врсте “ , но има една фалинка , ние се разликуваме од Шарпланинецот по тоа што знаеме да уживаме во актот на размножување , односно , тоа не го правиме инстинктивно туку со цел да уживаме .
Кај луѓето со помала интелигенција нагонот за размножување преобвладува над можноста за уживање , они не уживаат , они се размножуваат .

Поинтелиѓентниот “ мажјак “ не се докажува пред “ женката “ , он се докажува пред себе , па така да , “ женката “ неможе да му биде инспирација , мотив и сл. во остварување на целта .

Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 23:36
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .

Samo da ne se vrtime u krug  pishuvajki edno te isto.jas  si go napishav mojot stav, a tvoeto mislenje i stav  za temava treba da gi doneseme  na osnova na  tvoite zakluchoci na nash*te postovi.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 08:56
Taka e gazela, se soglasuvamсреќа

Vsusnost, eptendosadno1 moze da ni kaze koe e negovoto mislenje na temava, pa da mozeme da ja proshirime diskusijava.

Nema smisla da se ogranicuvame na odgovori koi treba da ja zadovolat idejata na avtorot; diskusijata moze da ja zbogatime. Oti temata e OK i mnogu moze da se pishuva na nea.
Taka eptendosadno1, napisi go tvoeto mislenje na pocetnoto prasanje, pa da mozheme da si dozvolime da ja razvivame temataнамигнување
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 10:38
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .


Читам и мислам дека и двајцата имате право на некој начин,еве зошто....
Одложувањето е еднакво на откажување затоа што има недостаток од горе наведениве работи од Ептендосадно,мотив,елан,сила....
Сум се фатила себе си во ситуација кога сум имала силен  мотив нешто да превземам околу дадена ситуација ....или цел подобро кажано,но постоело нешто што ме блокирало во дадениот момент да не стигнам до целта.
Значи имаш инспирација,имаш многу силен мотив да  направиш нешто,се преиспитуваш и знаеш дека имаш елан да го  сториш тоа,свесен си дека целта не толерира одложување.....и  оп застој!!!
Кој е тој мал сегмент што треба да ги спои сите алки во синџирот ,за да се достигне целта?!?!?!
Дали можеби  немањето доволно сила?!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 14:34
Originally posted by Kali Kali напиша:

Taka e gazela, se soglasuvamсреќаVsusnost, eptendosadno1 moze da ni kaze koe e negovoto mislenje na temava, pa da mozeme da ja proshirime diskusijava.Nema smisla da se ogranicuvame na odgovori koi treba da ja zadovolat idejata na avtorot; diskusijata moze da ja zbogatime. Oti temata e OK i mnogu moze da se pishuva na nea.Taka eptendosadno1, napisi go tvoeto mislenje na pocetnoto prasanje, pa da mozheme da si dozvolime da ja razvivame temataнамигнување


Да , има недоразбирање , но тоа е во однос на тоа што представува местово .

1. ОВА Е ФОРУМ , МЕСТО ЗА ПОЛЕМИКА !

2. ОВА НЕ Е ПАНО , МЕСТО ЗА КОЛУМНИ И СЛ ., КАДЕ БИ СИ ДАЛЕ МИСЛЕЊЕ ЗА НЕКОЈА ТЕМА И СО ТОА СМЕ ЗАВРШИЛЕ РАБОТА .

Не , немам мислење , и доколку го имам може да го сменам во полемика .

Од ЏО прифатив една сугестија , мислам дека е во право , мислам дека таа сугестија би ми користела .

Со бијонсе1 не се согласив и.т.н.

Јас тука , и сега , го градам своето мислење за темата , барам решенија кои ми се потребни , сакам да прочитам туѓи искуства , совети , проблеми .

Па нели знаеме дека ништо не знаеме ?

Изменето од eptendosadno1 - 07.Јуни.2010 во 14:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.