IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Социјализам или капитализам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Социјализам или капитализам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 61>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 14:57
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Originally posted by brza brza напиша:


изненадувањеneka ide tuka nekoj da izigrava majkl mur pa,...ke vidi shto ke go snajde,...i toa sosema legalno !koga karter go kazal toa ,..mislel samo na svoite amerikanci i na ,...svojata zemja,..ne nekoja "skapana" ,..za koja shto i ne moze da se najde kojznae kakov dobar zbor!toa shto go rekol,ne moze da go potpishe sekoj ...barem ne nekoj tuka vo ,..zemjava!

Навистина овде некој не може да биде Мајкл Мур но може да биде граѓанин на форумов кој ќе каже дека на ЕКСЛОАТАЦИЈАТА на трудот кога тогаш мора да и дојде крајот.А отпорот се разбира ќе биде страшен, како и што е последните стотина години.
Истиот отпор бил и уште пострашен при отпорот кон феудализмот и револуциите кои го собориле.
Но секоја лија долија - порано или подоцна.Како ќе расте општествената свест така и ќе се менуваат односите.Засега се враќаме назад.
Што е со свеста?



Каква општествена свест? Таа сама по себе непостои, таа треба да се негува, да се пласира, промовира и законски регулира. За тоа треба да се има добра волја, стратегија и да се применуваат разноразни методи и инструменти кои благопријатно ќе делуваат на јавното менени. После голем број генерации би можеле да очекуваме промена на општествената свест и вредносниот систем.


I sincerely believe... that banking establishment are more dengereous then standing armies - Thomas Jefferson, 1816.
Искрено верувам дека банкарскиот естаблишмент е многу поопасен одколку построени армии

Property monopolised or in possesion of few is a curse of mankind - John Adamas, 1765.
Монополизирањето на сопственоста/недвижноста или поседувањето на истите од мал број луѓе е клетва за човештвото

No man ought to own more property then needed; the rest, by right belonged to the state - Benjamin Frnaklin.
Никој несмее да има повеќе недвижности од она што му потребно, остатокот, право е да и припадне на државата

It's class warfare, my class is winning but they shouldn't be - Warren Buffet, world reachest person,2007.
Ова е класна борба, мојата класа победува, ама нетреба (да победува)

Искрен да бидам вакви изјави не сум очекувал да излезат од Америка, посебно оние изустени пред 2-2,5 века. Тешко таквите изјави стигнувале до јавноста, биле добро чувани.

A home is foreclosed in America every 7.5 seconds.
Во Америка на секои 7,5 секунди (банките) одземаат по еден дом




Изменето од Platenik - 12.Јуни.2010 во 11:14
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 16:50
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

.....................................

Биди сигурен дека Мајкал Мор (не Мур) не поминува толку лесно таму како што се мисли.......................................................
...i kako posle da mu veruvash na drugo, koga e siguren i vo ova, do tolku shto i otvoreno go isprava nekoj.

...ako e negov lichen prijatel ...i toj samiot mu rekol deka negovoto prezime se izgovara bash kako shto toj saka( mor),...togash vo red e toa!( ima primer i tuka za nekoj samobendisan idiot , koj shto saka imeto da mu bide po negovo pishuvano , a ne po ovdeshniot pravopis)

inache , ne sfatlivo e kako moze demi moore ,..da e mur...a, prijatelov negov ,.kako shto vika !

za drugoto...ushte ednash opshto:

...ako tebe ti se bendisuva, ona shto ti makotrpno go zarabotuvash ,..nekoj lajnar od tebe izbran ,..istoto toa ( ama sto pati povekje!),..preku nokj da go "zaraboti",... i ich da ne te zabole poradi toa,...e, da vidish mene i na povekjeto ne mi e seedno ....pa, ...nekoj ako saka neka isprava shto se tie vsushnost,...ama , lajnar si ostanuva gomnar ....dali napishano iuli ne ,..seedno !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 19:42
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Каква општествена свест? Таа сама по себе непостои, таа треба да се негува, да се пласира, промовира и законски регулира. За тоа треба да се има добра волја, стратегија и да се применуваат разноразни методи и инструменти кои благопријатно ќе делуваат на јавното менени. После голем број генерации би можеле да очекуваме промена на општествената свест и вредносниот систем.


I sincerely believe... that banking establishment are more dengereous then standing armies - Thomas Jefferson, 1816.
Искрено верувам дека банкарскиот естаблишмент е многу поопасен одколку построени армии

Property monopolised or in possesion of few is a curse of mankind - John Adamas, 1765.
Монополизирањето на сопственоста/недвижноста или поседувањето на истите од мал број луѓе е клетва за човештвото

No man ought to own more property then needed; the rest, by right belonged to the state - Benjamin Frnaklin.
Никој несмее да има повеќе недвижности од она што му потребно, остатокот, право е да и припадне на државата

It's class warfare, my class is winning but they shouldn't be - Warren Buffet, world reachest person,2007.
Ова е класна борба, мојата класа победува, ама нетреба (да победува)

Искрен да бидам вакви изјави не сум очекувал да излезат од Америка, посебно оние изустени пред 2-2,5 века. Тешко таквите изјави стигнувале до јавноста, биле добро чувани.

A home is foreclosed in America every 7.5 minutes.
Во Америка на секои 7,5 минути (банките) одземаат по еден дом



Па се разбира треба да се гради,затоа и пропагаат многу добри намери.Затоа не е зло туку доблест да се создаде систем на вредности, етичност,морал.Но кај капиталистите разбивањето на вредностите од таа категорија не носи ли профит е во функција.
Кај нас е најдобар примерот за кусо време губењето на вредносните критериуми.И што добивме.Почитувани властитутки, и искривени мерила за вредности.

Изменето од Анастеа - 11.Јуни.2010 во 02:31
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 03:39
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

.....................................
Биди сигурен дека Мајкал Мор (не Мур) не поминува толку лесно таму како што се мисли.......................................................
...i kako posle da mu veruvash na drugo, koga e siguren i vo ova, do tolku shto i otvoreno go isprava nekoj....ako e negov lichen prijatel ...i toj samiot mu rekol deka negovoto prezime se izgovara bash kako shto toj saka( mor),...togash vo red e toa!( ima primer i tuka za nekoj samobendisan idiot , koj shto saka imeto da mu bide po negovo pishuvano , a ne po ovdeshniot pravopis)inache , ne sfatlivo e kako moze demi moore ,..da e mur...a, prijatelov negov ,.kako shto vika !za drugoto...ushte ednash opshto:...ako tebe ti se bendisuva, ona shto ti makotrpno go zarabotuvash ,..nekoj lajnar od tebe izbran ,..istoto toa ( ama sto pati povekje!),..preku nokj da go "zaraboti",... i ich da ne te zabole poradi toa,...e, da vidish mene i na povekjeto ne mi e seedno ....pa, ...nekoj ako saka neka isprava shto se tie vsushnost,...ama , lajnar si ostanuva gomnar ....dali napishano iuli ne ,..seedno !



Брза, искрено се извинувам ако со оваа мала коркција ја чепнав твојата суета. Немав таква намера. Сакав само да укажам дека во англискиот јазик не скогаш оо се изговара како у. Мајкал, Деми, Роџер... сите се Мор, всушност како и врата што е дор. Секое правило има исклучоци, а и тие исклучоци се дел од правописот.

Биди уверен дека јас не сум избрал ниту еден лајнар и мислам дека овде донесуваш произволен заклучок.

Секој треба да биде заитересиран колку заработува и колку е оданочен. Вториот дел од бруто заработувачката му припаѓа на онај на кој народот му дал мандат да располага со тие средства. Тој што раководи со тие средства сноси полна одговорност, а секое неодговорно оденсување ќе сноси консеквенци. Едно е да се криткуваат приоритетите кој некој си ги поставил, а сосема друго кога некој се критикува за узурпација, стопански и финасиски криминал.

Очигледно е дака консензус за поставените приоритети неможе да се посигне, па довербата ќе оди на провекра на следните избори. Така работат демократските општества.

Биди сигурен дека опозицијата ќе се труди да ги стави грешките и недостатоците во фокусот гласачите, во право време се разбира.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 16:28
aa...ama , ste se raspishale ,..koj li da chita se?изненадување

tuku...vika onoj,...megju drugoto i :

" Тој што раководи со тие средства сноси полна одговорност,......"

.
..arno vika ama, ne gledam jas tuka deka nekoj snosi odgovornost za troshenjeto,...osven ako ne misli deka se e potrosheno "kako shto treba"...

...
tuku, iako ne e mesto ama koga vekje se pochna,...jes da nema bash nekoe pravilo vo angliskiot za izgovor na poedini "slovni konstrukcii"...ama, majk(a?!)l mur ,...da go pravdash so toa,.....ne mi izgleda mnogu na mesto,..zatoa shto pak ,prashuvam ,..ako site osven ( vratataнамигнување) se izgovaraat kako mur,...zoshto toj da bide,..mor?изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 19:01
Originally posted by brza brza напиша:

aa...ama , ste se raspishale ,..koj li da chita se?изненадувањеtuku...vika onoj,...megju drugoto i :" Тој што раководи со тие средства сноси полна одговорност,......"...arno vika ama, ne gledam jas tuka deka nekoj snosi odgovornost za troshenjeto,...osven ako ne misli deka se e potrosheno "kako shto treba"......tuku, iako ne e mesto ama koga vekje se pochna,...jes da nema bash nekoe pravilo vo angliskiot za izgovor na poedini "slovni konstrukcii"...ama, majk(a?!)l mur ,...da go pravdash so toa,.....ne mi izgleda mnogu na mesto,..zatoa shto pak ,prashuvam ,..ako site osven ( vratataнамигнување) se izgovaraat kako mur,...zoshto toj da bide,..mor?изненадување



Сите се Мор, а не Мур, ако не ми веруваш распрашај се слобдоно.

Од мене толку
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 20:09
 
Тема: Социјализам или капитализам?
 
Егзистенцијализам!
 
Све друго е егзистенцијализам, ама за некој друг.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 03:27
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

<SPAN =lgText>
 

Тема: Социјализам или капитализам?

 

Егзистенцијализам!

 

Све друго е егзистенцијализам, ама за некој друг.

 

 
</SPAN>



Се сложувам!. Само патиштата до крајната цел, егизтенцијализмот, се различни.

Кој пат и кој метод ќе се избере е во правопропрционален однос со умешноста на оние кој го продаваат. Добриот маркетинг и добрата презентацији се клучните елемнети за крајниот успех.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 13:54
Кога народот ќе созрее за социјализам- социјализмот сам ќе си дојде, колкави и да се отпорите.Ако дотогаш не ја уништиме планетата.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 06:28
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Кога народот ќе созрее за социјализам- социјализмот сам ќе си дојде, колкави и да се отпорите.Ако дотогаш не ја уништиме планетата.


Ние како Македонци најмалку ќе сносиме одговорност за тоа, како по квантитет, така и по однос на загадување.
Немаме веќе загадувачи.

За жал, пак ради други ќе трпиме.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 08:22
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Кога народот ќе созрее за социјализам- социјализмот сам ќе си дојде, колкави и да се отпорите.Ако дотогаш не ја уништиме планетата.


Ние како Македонци најмалку ќе сносиме одговорност за тоа, како по квантитет, така и по однос на загадување.
Немаме веќе загадувачи.

За жал, пак ради други ќе трпиме.

Нама да трпиме , ако ќе не нема.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 08:41
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Кога народот ќе созрее за социјализам- социјализмот сам ќе си дојде, колкави и да се отпорите.Ако дотогаш не ја уништиме планетата.


Ние како Македонци најмалку ќе сносиме одговорност за тоа, како по квантитет, така и по однос на загадување.
Немаме веќе загадувачи.

За жал, пак ради други ќе трпиме.

Нама да трпиме , ако ќе не нема.



Сега ми е полесно, ако не нема нас ќе ги нема и нив!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 08:44
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Кога народот ќе созрее за социјализам- социјализмот сам ќе си дојде, колкави и да се отпорите.Ако дотогаш не ја уништиме планетата.


Ние како Македонци најмалку ќе сносиме одговорност за тоа, како по квантитет, така и по однос на загадување.
Немаме веќе загадувачи.

За жал, пак ради други ќе трпиме.

Нама да трпиме , ако ќе не нема.



Сега ми е полесно, ако не нема нас ќе ги нема и нив!


Така ќе да е!.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 14:06
na chovek so sila mozhesh da mu zemesh, sosila nemozhesh da mu dadesh!!!       se shto mu dade socijalizmot na makedoncheto toa se zavrte i go frli , podobro mu bilo vaka da si trpi za lep otkolku da ja zivee blagosostojbata shto mu beshe podarena od sega ,,najloshoto neshto shto ja snashlo makedonija,,

SOCIJALIZAM prijateli e visok stepen na uredenost na edna zemja pa i za kapitalistichkite zemji koi se dobro uredeni se veli deka se visoko socijalni zemji kako naprimer ya:germanija,shvajcarija itd... istoto se veli i za avstralija i nov zeland kako vodechki visoko socijalni primeri vo svetot...

SOCIJALA DRUSHTVO, drushtvena uredenost za sekoj od sloevite podrazbira.pravo na lekuvanje,zagarantirana penzija,zashtita od eksploatacija,osiguranost od sekakov djavol shto mozhe da te snajde, ednostavno pravo na kvaliteten zhivot za site sloevi od opshetestvoto vo koj mozhesh da ostanesh chovek a shto e golema i teshka rabota da se bide denes vo makedonijata .

AMERIKA koja e son za mnogumina i e sinbol na kapitalizmot do vchera nemashe zdravstveno ureden sistem pa i denes ne i e kompleten i toa beshe adut za izborite vo rakata na obama koj morashe neshto da reformira pa sredi malku gore dolu i toa denes posle 100 godini...

SOCIJALIZMOT ako se zhivee vo vistinska smisla ma zborot toa znachi cvrsto opshtestveno ureduvanje na zavidno nivo i edno od najvisokite ureduvanja za koi znae svetot...

KAPITALIZMOT - robovladetelsko opshtestvo vo koe caruva mocta na privatnici koi istite gi kreiraat zakonite ,go krojat ustavot po sopstvena merka ,caruva mobing i eksploatacija , sindikatite se takodje vo sopstvenost na istite itn... I shto e najbitno -NEPOSTOI SREDNA KLASA-kade shto zhivi svedoci ste denes vo makedonijata
postojat samo CAREVI i SLUGI...

Srednata klasa e srceto na konstruktivnosta na edno opshtestvo , shto pomnogubrojna i pojaka sredna klasa opshtestvoto e pocvrsto i kvalitetot na zhivotot e na povisoko nivo. Dokolku vo edno opshtestvo srednata klasa se gubi ili opshto ne postoi toa e bolno opshtestvo na glad , beda i stresovi...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 61>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.