IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Авиони, бродови, воена технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Специјални единици
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Специјални единици

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Специјални единици
    Испратена: 17.Мај.2010 во 20:13
Фактот што во Република Македонија имаме неколку специјални единици што се меѓународно признати како врвни во својата област и обученост, мислам дека треба на форумот да има една тема, каде што може да се дискутира за нашите и странски специјални единици (воени и полициски).....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 20:26
За почеток ќе почнам со една наша соседна држава со една од најдобрите специјални полициски единици на Балканот....
SAJ - Специјалната антитерористичка единица на Србија....
 
 
 
Создадена пред околу 30 години, особено докажана во војната во Косово....
Има широк спектар на специјалности....антитероризам, групи за нуркање, службени кучиња, експлозиви, хемиски сретства, снајперски групи и слично.....
 
click%20to%20zoom
 
Има и групи за ЈРМ (Јавен ред и мир)....
 
 
Ај нека биде ова за почеток....голема%20насмевка
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 21:00
Najdobrite na svetot-Angliskiot SAS


Se smetaat za najdobra i prva "specijalna edinica" od
svojot tip vo svetot. Sostavena e od nekolku regimenti (Osnova e 22nd SAS Regiment, ima 21 i 23 SASR) koi se podeleni na skvadroni (21SASR: HQ Squadron, C Squadron, E Squadron; 22SASR: HQ Squadron, B, D ,G ; 23SASR:A, D, G, B.)

"According to Colonel Charles Beckwith, founder of Delta Force there is the SAS and there is everybody else, even though he has been dead for about 15 years No one in Authority with US special Forces or 1st SFOD-D has ever rescinded or denied that Statement"

Eden od ovie e John McAlesse.

Go gledate snajperot?Изменето од 10101 - 22.Мај.2010 во 09:59
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 23:24
Polskata specijalna edinica GROM


Operacii:

1991 - GROM operators extract six CIA-agents from Iraq during Operation Desert Storm.
1992 - "Macierewicz briefcases" affair (escorting duty during political problems in Poland).
1992 - Assault on residence and arrest of one of the bosses of Art B (a political and economic scandal in Poland).
1993 - Operation Bosnia and Eastern Europe Protection.
1994 - Operation Uphold Democracy in Haiti.
1996 - UNTAES mission in Eastern Slavonia (East Croatia region) to arrest Slavko Dokmanović - they have since managed to arrest at least six more Yugoslavian war-criminals) .
1996 - Bodyguard duties during US ambassador W.G Walker's mission in Kosovo and Macedonia.
1999 - Bodyguard duties during US ambassador W.G Walker's mission in Kosovo and Macedonia. Also they were (unofficially) reported to operate behind Yugoslavian lines to identify artillery fire targets etc.
2001 - Hunt for war criminals in Kosovo.
2001 - Recon mission in Afghanistan before the arrival of Polish troops.
2002 - Mission in Afghanistan (VIP bodyguarding and base protecting duties).
2002 - Mission in Persian Gulf. At the beginning of September, some GROM members were seen training on US ships near Bahrain coast.
2003 - GROM soldiers took part in the Operation Iraqi Freedom.

Oprema:

M4(Vo nekolku varijanti), Glock 17 Sig P228, SG551, HK USP, HK Mark 23, HK MP5, HK G36, HK PSG1, FN Five seveN(tocno e napisano), FN P90, FN F2000, FN SCAR, FN Minimi(osnovata za amerikanskata M249ka), KAC SR25, SAKO TRG 22, Accuracy International AWM, PGM 338, CheyTac Intervention, Barrett M107, PGM Hecate II, AT4, Carl Gustaf Recoilless Rifle, Rafael Spike.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 00:09


Единицата за специјални задачи при МВР на РМ - ТИГАР

Оваа единица е формирана далечната 1981 година во рамките на тогашниот Републички секретаријат за внатрешни работи на СР Македонија. Нејзина примарна цел при формирањето била посебни задачи од типот, обезбедување на јавни личности, справување со кризи, специјални задачи за кои не била подготвена тогашната милиција, а подоцна за антитероризам, специјални задачи од типот диверзантски акции, инфилтрирање позади линијата на непријателот, обезбедување на терен, подготовка на терен за воени дејствија на останати воени државни структури, приведување и апсење на криминалци или личности барани од законот, нуркање, извлекување на давеници, затрупани во лавини, експлозиви, и кучиња трагачи, обезбедување на лица од витално значење. Во поново време единицата беше надградена со воена метода за решавање на воени конфликти надвор од урбана средина.
Нејзиното борбено крштевање се случи во 2001 година во војната во Република Македонија. Од тој момент па се до денес се надградува единицата на секое поле. До денешен ден единицата е вброена во ТОП 10 Специјални полициски единици.
И Рангирана е како трета единица во делот на снајперизам во светски рамки.

Оваа единица даде 12 припадници од своите редови, и исто така имаше над 30 повредени во воениот конфликт во Р.Македонија во 2001 година.

Нејзини најуспешни акции се елиминацијата на командант Тели во 2001 година, Извлекување на полициската смена во с.Радуша во 2001 година, Ослободување на неколку тетовски окупирани маала во 2001, заедничката акција со армиската специјална единица Волци во Арачиново 2001 година. И постојано присуство во сите воени дејствија во 2001 година, координирано со АРМ или самостојно.
А во последно време 2007 година случајот Бродец, каде елиминира 8 терористи припадници на поранешната Она, и приведување на 7 исто така припадници на ОНА.
Во 2010 единицата беше повикана за акцијата на Скопска Црна Гора каде беше пронајдена и разбиена паравоена формација и запленето поголемо количество на оружје, како и во акција кај селата Рашче и Радуша при што елиминира 4 униформирани лица, припадници на паравоена криминална формација и притоа заплени поголемо количество на оружје.


Обуката за приправниците на оваа единица е со времетраење од 18 месеци, при што во тој период следат исцрпувачки селекции на кандидатите. Започнува со исцрпувачки 120 км. марш на единицата при тоа изведувајќи кондициони и борбени обуки.
Обуката е распоредена во 3 етапи. Прва елиминациона етапа во времетраење од 6 месеци. Тука е најголемата елиминација на недоволно подготвените. Исцрпувачки маршови и физички подготовки.
Втората етапа подразбира со запознавање на задачите кои единицата ги извршува и нивно имплементирање, како и организација по тимови кои подоцна ќе го претставуваат костурот на самите водови.
Третата елиминациона етапа е најтешка при што во неа се последните филтри каде што доаѓа до израз максималната физичка и психичка подготвеност на кандидатот...Се изведуваат сите претходно имплементирани вежби, маршови, борбени задачи, при што најслабите кандидати се отфрлаат.
Обуката и самата поставеност во единицата е по теркот на најпознатите светски полициски специјални единици, а како дополнително се имплементирани и елементи од Американските морнарички Фоки, Американските Ренџери и Делта одред, како и елементи од Руската Спец Наз и британска САС...
Сето ова комбинирано дава една крајна цел... безмилосна машина која е спремна да настапи и да ги исполни сите зададени задачи...заклетвата на последните припадници кои беа примени во единицата... Јануари/Февруари 2010... 
ЕЗС ТИГАР 1 дел
ЕСЗ ТИГАР 2 дел
ЕСЗ ТИГАР 3 дел
ЕСЗ ТИГАР 4 дел
ЕСЗ ТИГАР 5 дел
ЕСЗ ТИГАР 6 дел
ЕСЗ ТИГАР 7 дел
ЕСЗ ТИГАР полагање на заклетва 2001...
Изменето од NRGMKD - 18.Мај.2010 во 02:41
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 23:45
    
ГУРКИ
 
Гурките се по потекло од Непал, и ги сочинуваат елитните единици во Индиската и Англиската армија...
 
 
Во Англија се примени како посебен род во склоп на специјалните единици, затоа што се познати по својата храброст, професионалност и дисциплина.....
 
 
Се работи за едни од највештите борци со нож и мачета (гурка ножот)....
 
Инаку потекнуваат од VIII век...јака традиција, а...голема%20насмевка
 
 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 15:15

Македонските снајперисти трети во светот

Око соколово, челични нерви и камено срце. Тоа е снајперист на задача - зашто грешките можат да бидат кобни ако ја промаши метата.

Русија, Украина, па Македонија. Таков е редоследот на најдобрите снајперисти во светот.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 15:51

Mossad - The World's Most Efficient Killing Machine


Изменето од brza - 20.Мај.2010 во 15:54
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 00:10
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

  SAS


Ne kradi od mene.... Vidi vtor-tret post...

Изменето од Ninja 35 - 22.Мај.2010 во 01:00
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 01:01
Originally posted by 10101 10101 напиша:

Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

  SAS


Ne kradi od mene.... Vidi vtor-tret post...
 
 
 
Sorry ....црвенеење
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 09:50
Delta Force (1st SFOD-D) ili Combat Applications Group(CAG), no najcesto poznati kako Delta Force.Tie se najelitnata i najtajnata edinica na amerikanskata vojska, bazirani se na britanskiot SAS. Osnovnata namena im e antiterorizam. Ucestvuvale vo mnogu voeni operacii od nivnoto formiranje vo sedumdesetite.
Tie so temno-zelenite slemovi najnapred se Delta.

Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 10:05
Germanskite GSG9.Se formirani vo 1973, kako odgovor na napadot na palestinskite teroristi "Crniot Septemvri" vrz grupata na izraelski sportisti na olimpiskite igri. Prvata misija mu bila da spasat avion na Lufthansa od racete na palestinski teroristi.

Organizacija:
Regular operations
The first sub-group of the GSG 9 is used for regular land-based counter-terrorism actions. This may involve cases of hostage taking, kidnapping, terrorism or extortion. The group may also be used to secure locations, neutralize targets, sniping and tracking fugitives.
Maritime operations
The second sub-group of the GSG 9 is used for operations at sea, for example the hijacking of ships or oil platforms.
Airborne operations
The third sub-group of the GSG 9 is used for airborne operations, including parachuting and helicopter landings.
Technical unit
This unit supports other units in gaining entry to target areas and is responsible for the procurement, testing and issuance of non-weapon equipment. The members of the technical unit are also explosive ordinance disposal experts. They are trained in the rendering safe and disposal of improvised explosive devices
Central services
This service group maintains the GSG 9 armoury and is involved in testing, repairing and purchasing weapons, ammunition, and explosives.
Documentation unit
This unit handles communications, including the testing, repairing and purchasing of communications and surveillance equipment.
Operations staff
Handles the administration of GSG 9.
Training unit
This unit trains existing members, and selects, recruits and trains new members.Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 20:02
S.W.A.T. ( Special Wipons and Tactics)....amerikanski specijalni policiski sili.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 21:57
ПОЛК ЗА СПЕЦИЈАЛНИ ЗАДАЧИ ПРИ АРМ - ВОЛЦИ

Кои се Волците
Специјалната единица Волци е формирана во 1994 година од сегашниот началник на ГШ на АРМ Мирослав Стојановски и покрај учеството во конфликтот во 2001 година присутна е и во мисиите во Ирак и Авганистан каде постојано ги добива највисоките оценки. Функционираат повеќе од 14 години а досега на чело на елитата биле пет команданти. Заштитниот тотем на оваа единица е разјарен волк, диво животно предатор кое го има насекаде во нашата држава. Токму синонимот на волкот дека е предатор и неговото организирано движење и ловење во природата во тимови глутници е основата зошто нашите најдобри армиски специјалци го зеле за свој заштитен знак.
Основната премиса за употреба на Специјалните сили на Македонија е да се води неконвенционална војна, и тоа на теренот на противникот.
Типот на одбраните единки, различните вештини што ги учат и нивните тимови (главно) од десетмина се наменети за справување со различни бунтовници, терористи, герилци и во мали војни - мрачни неконвенционални закани што преовладуваат во денешниов свет.
Оперативните на единицата Волци, кога е најопасно и најризично се самостојни на теренот.
Ги предводи офицер (капетан), а ги сочинуваат најчесто искусни војници со чинови до водник. Секој припадник на Волците е специјализиран во некоја област. Најчесто командната хиерархија е преземена од американската армија а таа е следна Браво (оружници), Чарли (инженерци и минери), Делта (болничари), Ехо (комуникации) и Фокс (водник разузнавач). Овие прекари произлегуваат од воената азбука за означување на нивната војничка професионална специјалност: 18Б, 18Ц, 18Д, 18Е и 18Ф се петте индивидуални специјалности на А-тимовите за специјални намени на армиите.
Која е улогата на специјалните единици на АРМ и МВР
Справување со тероризмот и организираниот криминал, етничките судири и конфликти се битно обележје на новото време. Армијата и полицијата, се создадени за одржување и чување на безбедноста на државата а нивните членови се подготвени да се справуваат со новиот вид безбедносни предизвици.
Денеска не постои ниту една сериозна армија или полиција во светот која во својата воена формација не вградува и специјални единици. Република Македонија, во рамките на трансформацијата на своите вооружени сили, им дава примат на специјалните единици, што е и императив за преобразбата по НАТО стандардите.

Волците, покрај физичката сила и обука за ракување на секакво оружје, имаат и завидно ниво на интелектуална способност како и беспрекорен резултат на извршување на поставените задачи од страна на командирот.
Нивните постигнати резултати се практично беспрекорни, и ним со сигурност можат да им позавидат сите припадници на сличните единици на АРМ и МВР.
Орце Јордев, командантот на единицата вели дека, сите членови на неговата единица имаат постигнато одлични резултати и биле обучени на највисоки светски стандарди. Тој додаде дека за секој војник е чест да се биде дел од Волците.
 
Секогаш и секаде први. Ова е мотото на специјалците на АРМ.The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.