IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Злоупотреба на дроги меѓу учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Злоупотреба на дроги меѓу учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Учениците од основно се повеќе се дрогираат
Одговор Гласови Статистика
7 [58,33%]
1 [8,33%]
4 [33,33%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Злоупотреба на дроги меѓу учениците
    Испратена: 10.Мај.2010 во 14:28
Најновите истражувања и анкети покажуваат дека границата на злоупотреба на дроги се симнува се пониско и дека сега учениците од основновните училишта се цел на дилерите.
Родителите во апатија поради се поголемата сиромаштија, или од презафатеност на работа/со своите бизниси се помасовно своите деца ги препуштаат на улицата каде многу лесно стануваат мета на продавачите на опијати.
Треба ли да се размисли за враќање на ’’нормалното’’ работно време до 15 часот, кога како така родителите можеа да ги контролираат своите деца. Треба ли во училиштата психолозите да се вратат на својата примарна работа- работа со деца со нарушено однесување или сеуште ќе се толерира башибузукот кој владее и кој по некое време ке се врати како бумеранг.Што се случува со нашите деца?
Основните училишта на удар на дилерите

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 14:39
го прочитав ова од време и мислам дека имаат право...во моја близина има основно училиште и често знаеме да седнеме на клупите...ама околу нас преполно е со игли...децата почнаа иглите од училишните дворови да ги гледаат како нешто нормало па и со тоа им доаѓа размислувањето..ако оние можат да се дрогираат со такви дроги зошто јас да неможам да пушам марихуана...родителите(некои) во трка по пари го забораваат домот и важноста на домашното воспитување, а наместо тоа им ги нудат парите и празните ветувања за дека ќе добијат нешто ако се послушни...ги испуштаат од раце децата...кај се видело да им се дозволува на деца од 13-14 год. да остануваат до 3-4 навечер надвор...родителите презафатени..училиштата незагрижени...треба на тие деца да им се објасни што всушност може да се случи ако почнат да земаат дрога...ама во Македонија тоа некако не функционира

Изменето од ma4kica - 10.Мај.2010 во 14:39
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 13:10
што е дрога?

а што е злоупотреба?
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 13:23
Кога ќе се спомене дрога - веднш тоа нешто е поврзано со злоупотребата и тоа во најшироко поимање на зборот.Очигледно уште еден производ на модерните општества.Зло кое носи големи профити и ме мачи дилемата за кокошката и јајцето.Кој ја турка - дали држави го поттикнуваат ова зло ( нејзини институции - се споменува ЦИА).
Зло...зло...зло...
До кога?
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2010 во 14:51
И си думам , думам како темава нема интерес за дискусија. Да беше некоја афера за некое швалерисување на јавни фаци, за некој арамилак ке се испотепавме сите да пишуваме купишта редови. За дрогата и децата штама.тага
Толку ли отрпнавме, толку ли не не интересира една појава која бегло минува покрај нас и пред која замижуваме. Нејсе, јас ке си кажам да ми олесни на душата.
Читам и не ми се верува...немало каде да ги сместат децата освен во дневните центризбунетост
Немало начин како да им се одземе родителското право?
И онака замајано си мислам, на оние кутрине од Штавица веднаш најдоа канал и законска регулатива и  тоа само затоа што им се случи семејна трагедија додека мајката во услови на тешка бедотија и сиромаштија го ставила до огинот од каде летнало жарче и изгоре детево. За овие кои своите родени деца ги дрогираат (барем според медиумите) нема законска регулатива. збунетост
Прифатилиштата не се спас за децата Роми


Изменето од mamamd - 29.Мај.2010 во 14:52
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2010 во 16:09
Тоа ромите што дишат лепак...
Стварно е жално и гнасно...
Па таа мајката што се шиткала за 150 денари пред своите деца...изненадување
Мора да има друго решение , грозно е да се каже дека немала/е решение , или само тоа ‘преостанало‘...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 11:14
од гледна точка на тинејџер, мислам дека не е се до родителите туку и до децата.јас знам девојчиња кои пушат цигари од 13, а за една од нив се зборуваше и дека се дрогира.е сега, ако јас не сакам да пушам цигари или да се дрогирам, нема да почнам.дрогирањето е само израз на слаби карактери кои не се способни да кажат не, на сметка на тоа да си го уништат животот.но, мал дел во сето ова имаат и родителите...сепак,мислам дека најмногу зависи од карактерот на детето...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 11:27
Charmedgirl18 а дали знаеш кој треба да ги едуцира тие деца? Училиштето и РОДИТЕЛИТЕ. Значи сепак родителите имаат голема улога во сето тоа, без разлика дали на некого му се допаѓа или не. Се додека родителите не седнат да разговараат со своите деца, тие ќе се чувствуваат како препуштени сами на себе. Нормално дека и училиштето треба да води грижа, но свесни сме како функционираат работите во земјава.
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 13:33
СЕ СОГЛАСУВАМ ЦЕЛОСНО!но, дали навистина мислиш дека родителите можат да направат нивното дете да престане да пуши или да се дрогира, ако веќе почнало, или пак ако му зборуваат на детето да не почне?еве јас сум пример, мене никој не ми зборувал цело време немој да пушиш, немој да се дрогираш.едноставно, јас знам дека тоа не е добро за мене и не го правам.исто така, живееме во 21 век, во кој децата можат да си прочитаат се на интернет, иако знам дека тоа не го прават.а од друга страна, родителите се помалку имаат време, и децата се оставени на сопствениот ум...
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 13:47
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Најновите истражувања и анкети покажуваат дека границата на злоупотреба на дроги се симнува се пониско и дека сега учениците од основновните училишта се цел на дилерите.
Родителите во апатија поради се поголемата сиромаштија, или од презафатеност на работа/со своите бизниси се помасовно своите деца ги препуштаат на улицата каде многу лесно стануваат мета на продавачите на опијати.
Треба ли да се размисли за враќање на ’’нормалното’’ работно време до 15 часот, кога како така родителите можеа да ги контролираат своите деца. Треба ли во училиштата психолозите да се вратат на својата примарна работа- работа со деца со нарушено однесување или сеуште ќе се толерира башибузукот кој владее и кој по некое време ке се врати како бумеранг.Што се случува со нашите деца?
Основните училишта на удар на дилерите




овако...не знам за работното време, ама тоа за психолозите и нивната примарна улога е ок. и е сосема реалистично и возможно.
сега, каj нас во училиштата на психолог се отпушта штатна броjка само кога броjот на учениците во дадено училиште е над 600.
не знам како е каj вас, но таа граница е проблематична во Бг, барем за моментот, оти наборите се од тие години кога рагаемостта е на наjниско нивоа...тоа за средните училишта. не знам како ке отреагират во основните , кога таму веке не постои проблемот. рагаемостта се повиши после 1997 г.
дали е така и во Македониjа?
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 10:23
хм, бидејќи имаше бугарски зборови а јас разбирам бугарски многу малку, ќе одговорам според тоа што го сфатив.кај нас психолози има и во средните и во основните училишта без разлика на бројот на учениците.само не знам како е во помалите места или во селата, околу тоа прашање.но, психолозите иако би требале да играат голема улога, не превземаат ништо за да ги предупредат учениците за дрогата...
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 10:40
Злоупотреба? Јас би рекол употреба на дрога, не злоупотреба.

Вака сега. Границата на возраст на децата, кои употребуваат дрога е намалена, т.е. дури и основците се дрогираат, не затоа што родителите нивни имаат се повеќе обврски, потешкотии да обезбедат средства за нормален живот, туку, затоа што дрогата е се` подостапна во денешно време, за разлика од пред 10-20 години.

Постарите рекле "подобро спречи, отколку лечи". Каде е проблемот? За ова многупати имам пишувано: државата во која живееме, плаќаме даноци и ред други работи, во која плаќаме за нашата безбедност и образование, не ги брка добро тие работи. Се шверцува со дрога, има разработена "мрежа" низ која се пренесува и продава дрогата. Па 21 век сме, век на технологија, можностите се големи да се следи се` што се случува низ улиците, а кај нас нажалост ништо не се прати. Буквално на секоја втора улица има по некој дилер, од каде што може да се купи дрога.

Башка, во време во кое се` помалку се стимулира спортот во нашата држава, во која и да нема успешен тим по било кој спорт, во која нема квалитетни младински школи, младите се` помалку се спортски активни. Слободното време главно го минуваат по кафиќи, дискотеки, конзумирајќи разни опојни и наркотични средства.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 10:43
Originally posted by Charmedgirl18 Charmedgirl18 напиша:

од гледна точка на тинејџер, мислам дека не е се до родителите туку и до децата.јас знам девојчиња кои пушат цигари од 13, а за една од нив се зборуваше и дека се дрогира.е сега, ако јас не сакам да пушам цигари или да се дрогирам, нема да почнам.дрогирањето е само израз на слаби карактери кои не се способни да кажат не, на сметка на тоа да си го уништат животот.но, мал дел во сето ова имаат и родителите...сепак,мислам дека најмногу зависи од карактерот на детето...
 
 
дадададада
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 20:31
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

Originally posted by Charmedgirl18 Charmedgirl18 напиша:

од гледна точка на тинејџер, мислам дека не е се до родителите туку и до децата.јас знам девојчиња кои пушат цигари од 13, а за една од нив се зборуваше и дека се дрогира.е сега, ако јас не сакам да пушам цигари или да се дрогирам, нема да почнам.дрогирањето е само израз на слаби карактери кои не се способни да кажат не, на сметка на тоа да си го уништат животот.но, мал дел во сето ова имаат и родителите...сепак,мислам дека најмногу зависи од карактерот на детето...

 

 

дадададада
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.