IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Мостови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мостови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2016 во 22:01

Мостот над глечерот Дашстејн, Австрија


Изменето од Valerija - 07.Октомври.2016 во 22:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2016 во 22:02


                              Мостот Месечина, Тајван


Изменето од Valerija - 23.Ноември.2016 во 08:53
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2016 во 00:41
,,,,Roterdam mostot Erazmus,,,,,

nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2017 во 22:44
Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Овој неверојатен мост се претвора во подводен тунел кој ги поврзува Данска и Шведска

Овој уникатен пат го поврзува данскиот главен град Копенхаген со шведскиот град Малме.

Ересунд, дизајниран од данскиот архитект Георг К.С. Ронте, бил отворен на 1. јули, 2000 година. Мостот се протега околу 8 километри пред да помине преку вештачки остров и потоа се претвора во тунел од должина од 4 километри под каналот Флинт,

Ова место е интересноод биолошка како и од архитектонска гледна точка: Ботаничката асоцијација на Лунд идентификуваше над 500 различни видови растенија на островот, кој бил конструиран од материјал извлечен од морското дно.

ms01ms02ms03ms04ms05ms06ms07ms08


Да не постирам повторно,овој  мост е мој фаворит.
Алал да му е на архитектот.


Изменето од Renatax - 18.Ноември.2017 во 22:45
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2020 во 20:52

Bixby - Калифорнија

Мостот на оваа сојузна американска држава е една од најспектакуларните градби. Достигнува висина од околу 80 метри, а дава неверојатен поглед кон Тихи океан.

Columbia Icefield Skywalk - Канада

Овој стаклен мост во Алберт привлекува многубројни љубопитни и авантуристични духови. Се наоѓа на висина од 280 метри, а дава неверојатен поглед кон канадските планини.

Viaduc de Millau - Франција

Со својата висина од 343 метри, го држи рекордот за највисок мост на планетата, повисок за 19 метри од Ајфеловата кула. Многумина кои што го преминале мостот искуството го споделиле како „шетање по облаците“, а минималистичкиот дизајн се вклопува со зелената долина.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2020 во 22:04
Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот ЧонгЈанг над реката Тамсуи, Тајпеј

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Кинтаи над реката Нишики, Ивакуни

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Мичиген (Ду Сабле) на реката Чикаго, Чикаго

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Офир на реката Манухерикиjа, Отаго

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Бруклин на Ист Ривер, Њујорк

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии
Мостот Пуенте де ла Баркета на реката Гвадалкивир, Севиља


Изменето од Valerija - 26.Декември.2020 во 22:05
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2020 во 22:05
Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Конел на езерото Етиве, Шкотска

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Кнапсак, Австралија

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Пунто Векио на реката Арно, Фиренца

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Оукланд Беј на Сан Франциско, Сан Франциско

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Тауер Бриџ на реката Темза, Лондон

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Тајн на реката Тајн, Англија

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Напну, Шангај

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Лангкави Скај, Малезија

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Хамбер Беј, Торонто, Канада

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.