Испечати | Затвори го прозорот

Мостови

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Aрхитектура и дизајн
Опис на форумот: Хармоничен спој на наука и уметност...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22382
Датум на принтање: 25.Септември.2021 во 00:25
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мостови
Постирано од: zabegan
Наслов: Мостови
Датум на внесување: 10.Јули.2009 во 16:16
Карлов мост - ПрагаМостот во Бруклин, една од најпознатите икони во Њујорк


ми тргна со мостовиве среќа


-------------
размисли пред да напишеш глупостКоментари:
Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 13.Јули.2009 во 23:14

Pont Neuf-Paris


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Andjelina
Датум на внесување: 13.Јули.2009 во 23:24

Pont Mirabeau-Paris


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: ana sk
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 16:53-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 22:07
http://www.mojnet.com/korisnik/ninananica/slika/slika-95210/95210"> http://www.mojnet.com/korisnik/ninananica/slika/slika-95199/95199">

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 14:33
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

http://www.mojnet.com/korisnik/ninananica/slika/slika-95199/95199">
сакам некој ден да видам вакво нешто и во Скопје мечтаење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 19:39
Aјфел е цар голема%20насмевка

Ова е froth rail bridge, а тоа горе е garabit viaduct
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 01:26


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 21:59
http://www.pbase.com/steve_burke/london - http://www.pbase.com/steve_burke/london">The%20City

London
http://www.pbase.com/steve_burke/london -

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 19:16
http://www.pbase.com/steve_burke/panoramics&page=2 - http://www.pbase.com/steve_burke/panoramics">The%20City

Лондон
http://www.pbase.com/steve_burke/panoramics -

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 06:40
Veles%20-%20Malo%20Movce%28little%20bridge%29%20and%20Saat%20Kula%28Watch%20Tower%29 
 
Велес


-------------


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 02:04


-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 17:06


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:03
Széchenyi lánchíd (Chain Bridge)-Budapest


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:22-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:22-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:23
Еден од најпознатите - Мостот на воздишките во Венеција.
Потекнува од XVII век, изграден со намера да го поврзе стариот затвот од Дуждевата палата, со новиот кој се наоѓа преку реката.Мостот има свои две копии, во Оксфорд и Кембриџ, Англија.-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:23Мостови низ истпријата... среќа


-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:32


Мост Агигеа среќа


-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:33


ЧернаВода, Романиа...


-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:34-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:39
Мостот на лажговците.... голема%20насмевка

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 15:40-------------


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 03:29
Vaka...
Tipot se vika Santiago Calatrava... od Valensija e...Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 03:31
Evo ga opet...Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 03:38
I pak, i pak i pak...


Zosto masivno i tesko, so ornamenti za da izgleda poubav most, koga samiot moze da bide cela skulptira?
Eleganten, cist, koga kje go vidite nebare slusate muzika na harfata na koja nalikuva?


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 03:47

Koj drug ima "muKa" da napravi vakva krivina na vakvo mesto? a?
I nema da vi e dosadno i ednolicno da minuvate po nego...
...Skopje 2014... Da treba da se gradi most, vlastite kje baraat da izgleda na "Kameni"... toa sega e "in" spored niv...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 14:42
tower bridge,...izgreden pri krajot na 19-tiot vek vo london.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 14:46


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 14:51
pa, dobro...ednash denje,..i drugpat nokjen pogled na golden.....намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 14:54
Много е важно и ноќем како изгледа мостот.Па ти си реши кој ти допаѓа повеке среќа 
 


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 15:04
verrazano narows bridge.
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 15:05


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 15:23
pa, pishi be, koj shto kade...a, ne samo slika.намигнување

akashikaikyo bridge:
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 15:29
Да, ќе ве замолам да пишувате барем по некој основен податок за објектите што ги постирате, да не биде само штуро лепење слики. да

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 15:30
 
 
Стариот мост ,Босна


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 16:21
e taka  emile...аплауз

mijo (
MILLAU)...najvisokiot most vo svetot...343 m!изненадување! (francija)


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 16:31
И да го дополнам Брза еве и една ноќна снимка од овој мост(веројатно од најниската точка)  
___________________________________________________________ 
http://tamzin.blog.bg/photos/24848/original/sevilla-calatr.jpg">  
 
Севиља,Шпанија


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 16:35
Originally posted by емил емил напиша:

И да го дополнам Брза еве и една ноќна снимка од овој мост(веројатно од најниската точка)   ehhизненадување,....sigurno si greshka....nema okolu toj most,..."ziva dusha",...a, kamoli vidikovci i sl...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 16:39
 
 
Манхатон ,САД


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 17:03
tacoma narrows bridge,..po eden most za eden pravec..zapadnit 1950, a ...istochniot 2007изненадување pushteni vo upotreba.
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 17:07
Бруклин 
 
Бруклин


-------------


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 18:53
Originally posted by brza brza напиша:

mijo (MILLAU)...najvisokiot most vo svetot...343 m!изненадување! (francija)


Da go nadopolnam brza...
Mijo, ili Miljo, spored gradceto sto se naogja pod mostot. Vrven dostrel vo covekovoto inzenerstvo. Hrabar proekt na Norman Foster, spektakularna izvedba na firmata koja sto ja osnoval Gistav Ajfel, ednistvena sto se prijavila da go izvede.
Namesto 30 minuti vo letnite periodi kon Azurna obala, patuvanjeto e skrateno na 5-6 min.
So pomos na sovremenite uredi za navigacija, pilonite na mostot se izvedeni so najgolema greska od 2 sm. Na taa visina!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 19:02


Moст Липкан, Романиа


-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 19:03-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 19:05


Мост Rion - Antirion беше завршен во текот на седум години и е запишан како светски рекорд за најдолг мост поддржан од кабли - 2252 метри.

Вкупната вредност на проектот трошоци, вклучувајќи трошоци настанати за време на изградбата период, изнесуваше до 800 милиони евра. "-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 19:08
Cangues d'Onís (Asturies)
-------------


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 19:16
Jas sum po ovie pomodernive...most Milenium, Podgorica, Crna Gora.
Znaci, ne mora samo Sevilja ili Bilbao imaat mostovi slicni na onie na Calatrava...


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 01:01
Мене секогаш позанимливи ми се старите мостови...
-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 16:13
The%20Most%20Beautiful%20Bridge%20in%20the%20World%20::%20Japan
The Most Beautiful Bridge in the World :: Japan


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 16:30
Мост во Кина....210 метри висинаизненадување
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 17:56

http://ajdedoma.com.mk/sites/default/files/images/bridges%20-%202.jpghttp://ajdedoma.com.mk/sites/default/files/images/bridges%20-%201%20-%20hussaini1.jpg


Хусаини мост во Пакистан..............................................


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 18:11
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

http://ajdedoma.com.mk/sites/default/files/images/bridges%20-%201%20-%20hussaini1.jpg
Хусаини мост во Пакистан..............................................
.............eee,...ova ti se vika vistinski,....visechki most !....аплауз...znaat pakistancite shto praat.изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Мај.2010 во 03:30
 
 
Собираштиот се мост во Лондон


-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 13:30

голема%20насмевкаПостирано од: pagane
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 13:32
Дунав мостголема%20насмевка


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 13:33

и Дунав мост 2...во иднинаголема%20насмевка


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 23:29
sum bil vo Ruse i sum go videl mostot, interesen e, samo ne go vidov kako se dvizi тага
Narrows bridge - Brooklyn, dokaz deka ne e potrebna ogromna konstrukcija za da se napravi visecki most, ili stedenje vo vreme na kriza

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Јули.2010 во 00:30-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Јули.2010 во 00:48


...mostot shto gi povrzuva dvete kuli petronas vo,..kuala lumpur!..na koja visina beshe?....300 metri?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Јули.2010 во 01:16


k*rilpa bridge,...na rekata brizbejn,...a sigurno i vo brizbejn, australija!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Јули.2010 во 15:49
Clifton suspension bridge - Bristol


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 11.Септември.2010 во 02:16
Мост преко аде циганлије (засега нема право име) е најверојатно највисокиот висечки мост на балканот, долг е 929 метри, широк 45 метри, а висината на носечкиот стол за каблите е 200 метри, наменет е за шест коловозни ленти, две пешачки патеки и две LRT линии и веќе е во изградба
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Септември.2010 во 13:35
http://1.bp.blogspot.com/_sY9FRN6Xib4/S6oj-ZErFPI/AAAAAAAANOE/ZAQ5O74EH-Q/s400/46.jpg        http://actiontur.selfip.com/html/images/Fotos/ponte_vasco_da_gama.jpghttp://media-2.web.britannica.com/eb-media/99/124599-050-501063DC.jpg      http://www.se2009.eu/polopoly_fs/1.25307!image/2549729172.jpg_gen/derivatives/landscape_470/2549729172.jpg

Lisabon ......Vasco da Gama ....мост


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Септември.2010 во 13:20
Akashi-Kaikyo, Кобе-НарутоAkashi-Kaikyo мостот во Јапонија е татко на сите долги мостови во светот со 3,280 стапки поголема должина од второ пласираниот Great Belt Bridge во Данска! Неговата изградба чинела 4.5 билиони долари и биле потребни 2 милиони работници и 10 години за да се заврши! Мостот има доволно челичен кабел за да се помине светот цели 7 пати!!!


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Септември.2010 во 13:23
Hangzhou Bay Bridge, ЗежангКога се финишира во 2007-та година, 22.4 милји долгиот Hangzhou Bay Bridge ги поврза провинциите во Шангај и Нингбо, и е вториот најдолг мост во светот и има кабел во вредност од 1.4 билиони долари! Мостот ќе биде пуштен во употреба кон крајот на оваа година!

----------

Kintaikyo, ИакуниНајверојатно еден од нај несреќните мостови во светот, Kintaikyo беше реконструиран во градот Иакуни во 1673-та, бидејќи секој втор обид да се премине реката Нишики завршувал со огромни поплави. Дрвената конструкција за чудо опстојала до 1950-тата година кога тајфун ја разрушил. Но, мостот бил повторно реконструктуиран 3 години подоцна и сеуште е преминлив!

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 05.Октомври.2010 во 16:35
Forth Bridge

ForthBridge


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 16:04
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Mostar_Stari_Most_Juni_2004.jpg  http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/10/b7/41/stari-most.jpg

Stari Most Mostar....

-------------


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 01:25
moztovi spojuvaat dva ili poveke , kontinenti gradovi


Постирано од: pillot
Датум на внесување: 10.Февруари.2011 во 20:17


-------------
bidi sekogash onoj sto vistinski si


Постирано од: pillot
Датум на внесување: 10.Февруари.2011 во 20:18


-------------
bidi sekogash onoj sto vistinski si


Постирано од: pillot
Датум на внесување: 13.Февруари.2011 во 15:28
Harbor bridge-Sydney Australia


-------------
bidi sekogash onoj sto vistinski si


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 10:03

Кој е најширокиот мост на светот

Кога би ве прашале кој е најдолгиот мост на светот, сигурно би се сетиле да кажете неколку.

Но, на прашањето кој е најширокиот мост на светот, сигурно би се замислиле. Тоа е Сиднејскиот Заливски мост или оригиналното име „Sydney Harbor Bridge“.

Познат по многу фотографии и по величенствениот огномет за Новата година.
Овој челичен мост е изграден во далечната 1932 година, со вкупна должина од 1150м, и лак од  510м е еден од најдолгите мостови во светот. Ширината на овој мост е околу 50 метри, поширок од било кој друг мост на светот.

Овој мост е доволно широк да има сообраќај во 8 коловозни ленти, две шински патеки, патека за пешаци и патека за велосипеди

 


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 22:18
Erasmus Bridge-Холандија
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 22:58
ги обожавам харфиве, првата е направена во Шпанија и мислам дека сите овие висечки мостови со еден носачки столб се од истиот архитект

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 13:04
Норман Фостер е архитектот на овие прекрасни градби,го обожавам и јас.

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 13:54
najnoviot lachen most malku podole od hooverovata brana!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 14:03-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 14:17
kade e tuka mostot?изненадувањезбунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 09.Април.2011 во 01:13
nekoi spojuvaat nekoi razdvojuvaat

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 29.Ноември.2011 во 16:23
Мост со 17 лакови

alt

Овој неверојатен мермерен мост ја поврзува Летната Палата која се наоѓа на
островот Нанху сред езерото Кунминг во Кина.

alt

Изграден е за време на династијата Кинг во 1711 година. 

alt

Мостот има форма голем лак и потсетува на виножито. 

alt

Долг е 150 метри а е широк 7 метри, и има седумнаесет симетрични лакови, најголемиот е на средина, а другите постепено се намалуваат кон краевите.

alt

Мостот е украсен со 544 внимателно изрезбани лавови. Живописните лавови се поставени на мермерни постаменти, и секој од нив има различен израз и став.

alt

Овој мост е копија на познатиот Лигу Мост (Мостот на Марко Поло) кој се наоѓа во Пекинг, Кина.-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Декември.2011 во 09:15

1. Sydney Harbour Bridge, Sydney, http://www.australiablog.com/" rel="nofollow - Australia

Sydney Harbour Bridge

2. Brooklyn Bridge, http://www.newyorklogue.com/" rel="nofollow - New York City , USA

NYC

3. Golden Gate Bridge, http://www.sanfranciscologue.com/" rel="nofollow - San Francisco , USA

Golden Gate-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Декември.2011 во 09:16

4. Kintai Bridge, Iwakuni, Japan

Kintai Bridge

5. Galata Bridge, Istanbul, http://www.turkeylogue.com/" rel="nofollow - Turkey

Galata Bridge

6. Bosphorus Bridge, Istanbul, Turkey

Bosphorus Bridge-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Декември.2011 во 09:18

7. Charles Bridge, Prague, Czech Republic

Charles Bridge

8. Tower Bridge, http://www.londonlogue.com/" rel="nofollow - London , England

Tower Bridge

9. Pont des Arts, http://www.parislogue.com/" rel="nofollow - Paris , France

Pont des Arts

10. Rialto Bridge, Venice, http://www.italylogue.com/" rel="nofollow - Rialto Bridge-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Декември.2011 во 09:20

11. Ponte Vecchio, Florence, Italy

Ponte Vechhio

12. Chain Bridge, Budapest, Hungary

Chain Bridge Budapest

13. Jacques Cartier Bridge, Montreal, Canada

Jacques Cartier Bridge
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Декември.2011 во 16:41
„Мостот на Дрина“

alt

Мостот Мехмед Паша Соколовиќ е мост во Вишеград, над реката Дрина, во
Босна и Херцеговина.

Изграден во 1577 година,овој мост е класичен пример на Отоманските монументални архитектура и градежно инженерство. Мостот има 11 камени лакови кои се широки од 11 до 15 метри, а целиот мост е долг 179,5 метри.

Овој мост претрпел сериозни оштетувања во текот на Првата и Втората Светска војна, и подоцна во војната во Босна и Херцеговина, но сите оштетувања се санирани и е вратена грандиозноста и монументалноста на овој прекрасен споменик на историјата, на архитектурата и на културата. Овој мост е многу попознат од книгата „Мостот на Дрина“ за која Иво Андриќ доби и Нобелова награда за литература.

 
 
 
 

http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad1.jpg" rel="nofollow">visegrad1 http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad2.jpg" rel="nofollow">visegrad2 http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad3.jpg" rel="nofollow">visegrad3 http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad4.jpg" rel="nofollow">visegrad4 http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad5.jpg" rel="nofollow">visegrad5   http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad6.jpg" rel="nofollow">visegrad6   http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad7.jpg" rel="nofollow">visegrad7 http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad8.jpg" rel="nofollow">visegrad8       http://intelekt.mk/images/galerija/visegrad/visegrad9.jpg" rel="nofollow">visegrad9-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 05.Декември.2011 во 17:14
Forth rail bridge е еден од првите мостови со инвативен cantilever дизајн, втор е по должина од ваков вид и е едно од архитектонските обележја на Шкотска
изграден е во 1890 година, со должина од два и пол километри


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 07.Декември.2011 во 11:07

Кина на 1 јули официјално го отвори најдолгиот поморски мост на светот, кој тие го нарекоа “Jiaozhou Bay”. Се простира од источното поморско гратче Квинкдао до полуостровот Хуангдао и е долг точно 42,5 километри! Скоро 5 подолг од досега најдолгиот – “Lake Pontrchartrain Causeway” во Луизијана.

Оваа грандиозна градба е широка 33,5 метри, а ги чинеше кинезите околу 1 милијарда фунти и 4 години работа. Се потпира на над 5,000 столбови низ заливот, составен е од два моста кои се движат паралелно еден до друг, а го крати патувањето од едното до другото место за околу еден час патување.

kina-najdolg-most-2011-0912
Интересно е што мостот е граден од две групи на работници кои започнале со работа секоја на почетокот од кејот на различните градови, за на крајот да се сретнат на сред море каде што двата дела се соединуваат во еден мост.

Тие велат дека токму поради тоа, работата им била напната, бидејќи и неколки сантиметри можеле да бидат фатални, но и покрај тоа што компјутерски се било во ред, тие едвај го дочекале моментот кога двата дела се споиле и се било во ред.

kina-najdolg-most-2011-0913
Сепак, инжињерите на “Jiaozhou Bay” ќе можат да се радуваат кратко на овој рекорд бидејќи веќе во изградба е друг, нормално кинески, кој ќе се простира по морето вкупно 50 километри, а ќе биде готов до 2016 година!

Како плус за идниот рекордер е тоа што ќе биде отпорен на земјотреси со јачина до 8 степени на Рихтер, на силни тајфуни и удар од брод тежок 300,000 тони. Што ли уште ќе создадат кинезите што ќе не остави со подзинати фаци?

kina-najdolg-most-2011-0911

kina-najdolg-most-2011-0914

kina-najdolg-most-2011-0915

kina-najdolg-most-2011-0916

kina-najdolg-most-2011-0917

kina-najdolg-most-2011-0918

kina-najdolg-most-2011-0919

kina-najdolg-most-2011-0920

kina-najdolg-most-2011-0921

http://www.zdravo.com.mk/noviot-najdolg-pomorski-most-normalno-made-in-china-foto/#" rel="nofollow - http://www.zdravo.com.mk/noviot-najdolg-pomorski-most-normalno-made-in-china-foto/#" rel="nofollow -

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 18:28

..ова мора да е Автокоманда...на кинески начин!.

БРАВО...па и кинески да е.
-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 19:00
Prviot plastichen most vo evropa,napraven vo germanija 2008 g.

  dolg 27 m ,shirok 5m .
-------------
You live only ONCE!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 19:23
зошто некој би направил пластичен мост, во време кога се бараат нови еколошки материјали?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 19:38
Pa toa i e novo, koga se raboti za izgradba na mostovi:

"Fibre-reinforced plastic will play an important role in bridge construction.

 

For while conventional reinforced-concrete bridges require protracted construction times and disrupt traffic for a correspondingly long period, this bridge was prefabricated and then transported as a unit to the construction site. The total installation took less than one single day!

 

After-costs are another point in favour of plastic. With conventional bridges, extensivemaintenance work is often required after as little as 15 to 20 years. The plastic bridge, however, is ideal for a long-term approach and is expected to last up to 50 years without repairs, as the composite material does not suffer corrosion. Modern architectural materials should be robust and durable, while offering environmental benefits and at the same time allowing the greatest possible design freedom. Plastics provide an excellent solution to these challenges."


Znachi, napraven e na edno mesto ,pa transportiran do lokacijata kaj shto ke legne  i toa za samo eden den .изненадување Em polesen (80t) , poeftin i shto e najvazno podolgotraen (do prvata popravka) od ''normalnite'' mostovi .-------------
You live only ONCE!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 18:34

Мостот „Ајзхаи“ ќе поврзува два тунели оддалечени 1.176 метри на висина од 335 метри над кањонот Деханг во провинцијата Хунан, Кина.

Двонасочниот мост е клучен дел од 64-километарскиот автопат Џису-Чудонг. Автопатот поминува низ 18 тунели.

Градбата на мостот започнала во октомври 2007-ма година, додека главните делови се довршени кон крајот на 2011-та година. Мостот бил привремено отворен за пешаци во текот на пролетниот фестивал во февруари. Структурата е така осмислена поради олеснување на сообраќајот во планинските региони, каде долгите редици на возила се честа појава поради стрмните патишна со многу кривини.

На мостот се поставени и  1.888 светилки да се зголеми видливоста навечер.-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gabriela855
Датум на внесување: 01.Октомври.2012 во 20:10


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Октомври.2012 во 22:08

...џабе им се толкави кога нашето око има да биде без ..без..без коментар!!.Ете тоа ќе биде, кога после цели 3 години ќе го премости левиот со десниот брег на реката..Вардар.

Мислам на север и југ..де!.хи, хи...-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 00:13
Originally posted by zagor zagor напиша:

...џабе им се толкави кога нашето око има да биде без ..без..без коментар!!.Ете тоа ќе биде, кога после цели 3 години ќе го премости левиот со десниот брег на реката..Вардар.

Мислам на север и југ..де!.хи, хи...

за „Око“ збореа дека почнале да му тонат основите во калта од Вардар, ама не знам дали вистина е или чаршиски муабет


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Октомври.2012 во 19:23
Maria Pia во свое време мост со најдолг распон на сводот, едно од делата на брилијантниот Ајфел
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 21:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Март.2013 во 23:35


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Март.2013 во 17:52
Вале, знаеш кој е мостов? потсеќа на Босфорскиот мост во Истанбул


-------------
размисли пред да напишеш глупостИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk