IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Јасновидост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јасновидост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 11:14
Мислам дека знам. Не беше тоа некаква три-димензионална презентација или претставување на некој човек или предмет? Најчесто во филмовите сум сретнала холограми.
Како го поврзуваш холограмот ( метафорично ) со овие нешта што ни се случуваат на нас?
Мислиш најпрво ни` се наметнува сликата холограмски, а потоа и навистина во реалноста се остварува? Или....?

a мислам дека не го знам значењето на зборот Sebstvo.збунетост
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 16:00
Originally posted by Lithium Lithium напиша:


a мислам дека не го знам значењето на зборот Sebstvo.збунетост


јас мислам дека го знам голема%20насмевка
`себе`+`тројство`=себство


Изменето од connected - 06.Мај.2010 во 16:01
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 19:35
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Мислам дека знам. Не беше тоа некаква три-димензионална презентација или претставување на некој човек или предмет? Најчесто во филмовите сум сретнала холограми.Како го поврзуваш холограмот ( метафорично ) со овие нешта што ни се случуваат на нас? Мислиш најпрво ни` се наметнува сликата холограмски, а потоа и навистина во реалноста се остварува? Или....?a мислам дека не го знам значењето на зборот Sebstvo.збунетост


Terminot "Sebstvo" go upotrebuvam kako makedonski ekvivalent za edinstvo na s'e shto postoi vo Kreacijava, vkluchuvajki ja i nejzinata "lichnost". Zatoa velam Sebstvo, a ne Edinstvo. Nie sme neddeliv element na taa Sevkupnost od sekoj aspekt. Ne postoi Svet i nie. Nie sme Svetot, negov aktiven element kako i sekoj drug Negov del od Negoviot mozaik, vkluchuvajki go i onoa shto nekoi religii go vokaliziraat kako Bog. Neshto slichno kako chovekovoto telo - nie mozheme prstite, kosata, racete, nozete ili mozokot da gi gledame kako razlichni delovi, no site tie pripagjaat na edno telo. Iako navidum se manifestiraat kako poedinechni nezavisni delovi, tie zhiveat samo kako edno edinstveno zaednichko bitie. Fragmentirani i oddelleni nemaat zhivot i funkcija.

Znachi seto toa pretstavuva edno, edinstveno i neddelivo Sebstvo.

Inaku, koga te prashav za hologramot mislev na edna negova karakteristika koja e malu poznata, a go ilustrira tokmu onoa prethodno kazhanoto.

Hologramskata slika ne e nishto posebno ako ja poglednesh kako obichna fotografija. Ne mozhesh da vidish nishto na nea. No dokolku upotrebish poseben medijator megju tebe i nea (laserska svetlina) kje dobiesh iluzija na trodimenzionalna fotografija. Onoa shto bilo nevidlivo i nerazbirlivo odednash, percepirano i interpretirano na eden sosem odreden nachin, rezultira so nekakva tochno odredena forma i boja. Toa, samoto po sebe e odlichna ilustracija za onoa shto diskutiravme na nekolku temi - sto e Svetov, kako izlgeda, shto e vistinata i koj e nashiot uddel vo seto toa. Hogramskata slika dava ilustracija za toa deka vo svetot nema boi, mirisi, formi ili bilo shto drugo, tuku deka toj e edna neodredena kvantna supa so bezbroj potencijali na manifestiranje koi dobivaat sosem odredena slika vo momentot na nashata percepcija preku nash*te setila (ogranicheni kakvi shto se) i interpretacijata na dobienite informacii ( preku nashiot um onakov kakov shto e...).

Onoa, shto e navistiona malu poznato, a shto sakam da go potenciram kako kluchna ilustracija za prirodata na Kreacijata e slednovo...

... Ako holografskata slika ja skrshime na polovina i sekoe parche go pogledneme samoto za sebe, vo niv nema da vidime polovina, tuku povtorno celosna slika!

Dokolku prodolzhime so skrshenje na tie polovini, vo sekoe nivno delche odnovo kje ja vidime celata prvichna slika.

Shto dokazhuva toa?

Toa dokazhuva deka sekoja informacija od sekoja tochka na slikata, se naogja vo sekoja tochka na bilo koe mesto na taa slika! So drugi zborovi, vkupnata informacija za Kreacijata se naogja vo sekoja tochka od Kreacijata!

Posledicata od toa e deka site informacii za Svetov se naogjaat vo nas. Svetov e vo nas i nie sme vo nego. Odgovorite se naogjaat na istoto mesto od kade shto poteknuvaat i prashanjata - vo samite nas!

Nie sme edno edinstveno i neddelivo Sebstvo.

Zatoa Isus, koristejki ja nekogashnata terminologija, veli deka Carstvoto Nebesno ne se naogja nekade vo prostorot, gore-dolu, levo ili desno, tuku se naogja vo nas samite. Veli deka Bog ne treba da go barame vo nekakvi chovechko izgradeni kukji i hramovi, tuku deka Toj vechno se naogja vo nas. So ista ili slichna terminologija istoto go govorele site prosvetleni lugje.

A toa go potvrduva i sovremenata nuklearna fizika i kvatnata mehanika. Denes e dokazhano, preku sekoe somnenie, deka nie mozheme da vlijaeme vrz Kreacijata (onoa shto go interpretirame kako energija ili materija) so nashata intencija ili uredi na odreden nachin ili vo eden mig, bez obzir na prostorot i rastojanijata vo nego.

Toa e mozhno tokmu zatoa shto nie i Kreacijata ne sme nishto drugo tuku edno, edinstveno i neddelivo Sebstvo, za koe samo imame iluzija deka e mnoshtvo od samostalni fragmenti koi postojat samite za sebe, povrzani so nekakvi "gravitacioni" ili "energetski zakoni".

I koga kje se razbere ova, apsolutno nema nikakva prechka da se razberat i maksimite "ljubi go blizhniot svoj kako shto se ljubish sebe si" i "pravi im na drugite onoa shto sakash da ti pravat i tebe (ne im pravi na drugite shto ne sakash da ti pravat tebe)". Toa stanuva ochebijno i samoevidentno zatoa shto nemozhe da bide podrugo koga jas, ti, toj, nie , vie, tie, toa , onoa, tamu, vamu i onamu ne e nishto osven Ednobitie, edno Sebstvo koe samo vo iluzijata na nesovrshenosta vo percepiranjeto na materijalnata manifestacija izgleda kako neshto drugo.






Изменето од Messenger - 07.Мај.2010 во 00:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 13:45
секој пат кога некој ќе ми каже јасновидост , или прекогниција ,
замислувам како натсвеста е поврзана во етерот , во светот на информациите , и ги прибира тие информации кои што се дел од битието со кое е поврзана...
како и да е ... мои трипови...голема%20насмевкатрепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 15:13
фаќам нечии фреквенции од време на време 

Изменето од connected - 11.Мај.2010 во 15:27
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 21:36
jas ne sum jasnovidec... imam miopija.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 22:17
Имам...много силно развиена интуициjа...на жал таа се jавjа само за лошо.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 14:47
Пред два месеца аплицирав за добивање стипендија на еден факултет тука. Не бев многу загреана за тој факултет, и си реков само: Ај ќе се обидам, нема што да изгубам!
За жал ( или за среќа ) - после 2 недели ме известија дека ништо од стипендијата. Си реков: Здравје!
И тоа заврши, веќе не ни мислев на тоа, заборавив....Но, пред една недела, го сонував човекот којшто беше еден од одговорните за доделување на стипендиите. Го гледам во сонов, ми се смешка човеков....

Се разбудив јас утрото, слегувам во кујна да јадам и мајка ми ми вели:
- Ќерко стигна писмо за тебе.
И велам:
- Од кого писмо?
- Види, еве. - и ми го дава писмото
Писмото беше од факултетот, од еден од одговорните, решиле да ми доделат 1/4 од стипендијата.
И велам на мајка ми:
- Ама јас баш сега го сонував овој од факултетов и гледај, утрово писмо од таму.
Мајка ми само се насмеа, малку се изненади и замина да прави ручек.


Ми се случува вака почесто, да сонувам некои луѓе и истиот ден ги гледам или се случува нешто поврзано со нив.

А, уште нешто:
додека траеше школскава година, имаше и денови кога одев од сабајле на училиште. Го навивав мобилниот во 7 а се разбудував точно во 6 и 59. Многу често така ми се случуваше да се разбудам една минута пред точното време.






Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 16:10
Цитирај
Ми се случува вака почесто, да сонувам некои луѓе и истиот ден ги гледам или се случува нешто поврзано со нив.

ова литиум се нарекува дежа ву.
и мене ми се има случувано да сонувам нешто и другиот ден истото нешто што сум го сонувал да се оствари.
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 16:19
Цитирај Доста сум поврзана со мојата сестра, и многу често ни се случува кога правиме муабет да кажеме исти мисли во ист момент, и ќе се насмееме само двете на тоа

Литиум сфаќам да се случува тоа на две сестри. браќа...
ама не сфаќам како може на другари?збунетост
со најдобриот другар еднаш седевме на скали и разговаравме и едно време си велиме двајцата во исто време-ај до продавница.
одиме таму и двајцата купуваме исто нешто.
ова ни се има повеќепати случено и вистина не го разбирамзбунетост
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 16:34
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

Цитирај
Ми се случува вака почесто, да сонувам некои луѓе и истиот ден ги гледам или се случува нешто поврзано со нив.

ова литиум се нарекува дежа ву.
и мене ми се има случувано да сонувам нешто и другиот ден истото нешто што сум го сонувал да се оствари.

Не е дежа ву.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 16:35
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

Цитирај
Ми се случува вака почесто, да сонувам некои луѓе и истиот ден ги гледам или се случува нешто поврзано со нив.

ова литиум се нарекува дежа ву.
и мене ми се има случувано да сонувам нешто и другиот ден истото нешто што сум го сонувал да се оствари.

Не е дежа ву.

WTFзбунетост
well how do YOU call it genius?
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 16:37
Дежа ву, драг мој Владо е нешто што си го видел по втор пат.
Ова... не е. Ова она го сaњала, па го видела. Notice the differense?


Изменето од Tiggy Vicious - 13.Јуни.2010 во 16:37
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 22:44
Мислам дека не е дежа ву.
Кај дежа ву имам чувство дека тоа што во моментот ми се случува дека ми се случило и претходно, само неколку секунди е тоа, како една секвенца. А ова е веќе сонувано, па потоа остварено!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.